W odpowiedzi na zapytanie prawne skierowane w dniu 7.01.2004 - Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkow... - Interpretacja - I-3/423/16/UK/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.02.2004, sygn. I-3/423/16/UK/2004, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie prawne skierowane w dniu 7.01.2004 - Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa udziela następującej interpretacji w zakresie stosowania art. 22 i 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 10 umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu zawartej pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec podpisaną w dniu 18.12.1972r.

Stan faktyczny: Walne zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło w dniu 10.06.2003 roku uchwałę o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki. Akcjonariuszem uprawnionym do otrzymania dywidendy w dacie podejmowania uchwały była spółka prawa niemieckiego (spółka Y). W dniu 02.10.2003 roku uprawniony do otrzymania dywidendy akcjonariusz zawarł ze spółką polską (spółka X) umowę przeniesienia akcji i umowę cesji wierzytelności z tytułu roszczenia o wypłatę dywidendy przypadającej na 34 165 akcji. Po otrzymaniu (w dniu 17.11.2003 roku) zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nastąpiło skuteczne przeniesienie własności akcji spółki z kontrahenta niemieckiego (spółka Y) na spółkę polską (spółka X). W dniu 19.12.2003 r. spółka akcyjna przelała na konto spółki X dywidendę.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym powstała wątpliwość - kto jest podatnikiem podatku od wypłaconej dywidendy spółka Y, czy też spółka X?

Przedmiotową kwestię rozstrzyga art. 348 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) , który stanowi, iż "Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Statut może upoważnić walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy nie może być wyznaczony później niż w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 347 § 1. Uchwałę o przesunięciu dnia dywidendy podejmuje się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu". Komentowany przepis nie miał odpowiedników w kodeksie handlowym. Jego celem jest przede wszystkim uproszczenie sposobu wyznaczenia kręgu osób, którym przysługuje dywidenda za dany rok obrotowy. Reguła zawarta w zdaniu pierwszym może zostać zmodyfikowana jeżeli statut spółki upoważni walne zgromadzenie do wyznaczenia dnia dywidendy w innym terminie.

Uchwała o podziale zysku między akcjonariuszami powinna zapaść na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które winno się odbyć w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 395 § 1 k.s.h.). W następstwie podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału, akcjonariusze nabywają roszczenie o wypłatę dywidendy. Jest to uprawnienie o charakterze obligacyjnym, które podlega cesji oraz może być przedmiotem potrącenia. Jeżeli umowa przeniesienia akcji nie stanowi inaczej, nabywca akcji nabywa wraz z nią uprawnienie do wymagalnej i niepobranej przez jego poprzednika całej dywidendy. Roszczenie o zapłatę dywidendy uznać należy za pożytek z prawa akcji. Strony umowy przeniesienia akcji mogą jednak uregulować odmiennie problem komu przysługuje prawo do niepobranej dywidendy.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 60, poz.703, ze zm.) dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału.

W związku z umową przeniesienia własności akcji imiennych spółki akcyjnej na spółkę X, a także umową cesji wierzytelności z tytułu wymagalnej aczkolwiek jeszcze nie pobranej przez poprzednika (spółka Y) dywidendy prawo do wypłaty dywidendy tj. prawo do udziału w zyskach osoby prawnej przysługiwało spółce X. Powyższe oznacza, iż Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu dywidendy od akcji imiennych jest nabywca tych akcji tj. spółka X, której wypłacona została dywidenda (w związku z umową przeniesienia własności akcji oraz cesją wierzytelności z tytułu roszczenia o wypłatę dywidendy za rok 2002).

Podatek ten ustalany jest w oparciu o art. 10 ust. 1 w związku z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i powinien być odprowadzony przez płatnika - stosownie do art. 26 ust. 1 i 3 ustawy - na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika.

Lubuski Urząd Skarbowy