Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy w związku z Waszym zapytaniem z dnia 2003.12.19 (wpływ 2003.12.22) uzupełnionym w dniu 2004.01.12 informuje, co następuje:
Z treści Waszego zapytania wynika, że od dnia 2003.11.19 rozpoczęła działalność gospodarczą Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw "...", w której jednym z zadań jest skup owoców i warzyw od członków spółdzielni mający na celu podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania nowych rynków zbytu na produkty wytworzone w gospodarstwach rolnych członków Spółdzielni. Nabycie wyprodukowanych owoców i warzyw następuje na podstawie umowy kontraktacji zawartej pomiędzy Spółdzielnią a jej członkami. Nabywane produkty rolne wytwarzane są przez członków Spółdzielni na ich własnych gruntach.
Grunty, na których członkowie Spółdzielni produkują owoce i warzywa nie są przedmiotem wkładu członków do Spółdzielni.
Spółdzielni nie przysługuje żaden tytuł prawny do gruntów członków.
Wątpliwość Wasza dotyczy kwestii, czy do dochodów osiąganych przez Spółdzielnię w zakresie skupu i sprzedaży owoców i warzyw od członków Spółdzielni ma zastosowanie wyłączenie wynikające z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z 2000 roku z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.
Stosownie zaś do zapisów art. 2 ust. 2 w/w ustawy działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownictwa, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb.
Ze scharakteryzowanego przez Spółdzielnię w piśmie stanu faktycznego wynika, że działalność Spółdzielni polega na skupowaniu od członków Spółdzielni wytworzonych produktów i dalszej ich odsprzedaży. Prowadzona przez Spółdzielnię działalność ma charakter pośrednictwa pomiędzy producentami owoców i warzyw a odbiorcą finalnym tych produktów.
W świetle powyższych wyjaśnień prowadzona przez Spółdzielnię działalność nie może korzystać z wyłączenia z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.
A zatem stanowisko Spółdzielni zawarte w uzupełnieniu zapytania, w myśl powołanych wyżej przepisów, jest błędne.
Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny scharakteryzowany w piśmie oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.