Odpowiadając na pismo z dnia 23.12.2003 r. złożone w Urzędzie Skarbowym w Skierniewicach w dniu 23.12.2003 r. i przesłane zgodnie z właściwością do Łó... - Interpretacja - II-2/423/85/EG/28/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.03.2004, sygn. II-2/423/85/EG/28/04, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 23.12.2003 r. złożone w Urzędzie Skarbowym w Skierniewicach w dniu 23.12.2003 r. i przesłane zgodnie z właściwością do Łódzkiego Urzędu Skarbowego, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

zgodnie z postanowieniami art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają m.in. maszyny, stanowiące własność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Spółka posiada składniki majątku wytworzone we własnym zakresie, a ich budowa i montaż zostały zakończone. Ze względu na brak zamówień składniki te nie są wykorzystywane. Zdaniem Spółki składniki te winny zostać przyjęte do ewidencji środków trwałych z obniżonymi stawkami amortyzacyjnymi, a amortyzacja stanowiłaby koszty uzyskania przychodów.

Z tak zaprezentowanym stanowiskiem nie można się zgodzić, albowiem składniki majątku, o których mowa w art. 16a na podstawie art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wprowadza się do ewidencji środków trwałych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, czyli najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Skoro wytworzone składniki majątku trwałego nie są faktycznie wykorzystywane w działalności gospodarczej, to nie można ich wprowadzić do ewidencji środków trwałych - art. 16d ust. 2 i dokonywać odpisów amortyzacyjnych - art. 16a ust. 1 pkt 2. Dodatkowo należy stwierdzić, iż zgodnie z treścią art.15 ust. 6 ustawy kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 cyt.ustawy. Nie do przyjęcia jest stanowisko Spółki, polegające na twierdzeniu, że do kosztów uzyskania przychodów można zakwalifikować również wydatki związane z bliżej nie określonymi przychodami, które mogą być osiągnięte dopiero w nie dającej się przewidzieć przyszłości. Stosownie do art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wykładnia gramatyczna tego zwrotu prowadzi do wniosku, że podatnik może odliczyć wszelkie koszty, o ile udowodni bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz że ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a w opisanej sytuacji wytworzone składniki majątku nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej i tym samym nie przyniosły żadnych przychodów.

Łódzki Urząd Skarbowy