Temat interpretacji
Spółka podnosi, że planuje dokonać zakupu komputerów oraz instalacji oprogramowania tzw. darmowego (Open Office, Linux) będącego alternatywą w stosunku do odpłatnych programów komercyjnych.
Wobec zamierzanych działań Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy wartość oprogramowania z tzw. otwartą licencją GNU GPL typu Open Office lub Linux stanowi przychód w myśl przepisu art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?
W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajduje następujący przepis:
- art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do przywołanej regulacji przychodem z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
W przekonaniu organu podatkowego, korzystanie przez Spółkę z programów komputerowych Linux czy Open Office, które są udostępniane (a tym samym użytkowane) nieodpłatnie wszystkim podmiotom, nie powinno skutkować powstaniem przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.
Jednakże podkreśla się, iż pogląd powyższy dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu Wnioskującej.
Zajmując stanowisko wzięto pod uwagę specyfikę wykorzystywanego oprogramowania, powszechność bezpłatnego korzystania, niewystępowanie w tym przypadku ceny rynkowej - z oprogramowania tego korzysta się wyłącznie bezpłatnie.
Zarazem w pewnych sytuacjach nie można wykluczyć, iż podatnicy korzystający z innych programów komputerowych, które mogą być udostępniane pod tytułem darmym uzyskują w związku z taką sytuacją przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia, każdy przypadek bowiem powinien być rozpatrywany indywidualnie.