Pismem z dnia 4 stycznia 2005 r., uzupełnionym w dniu 17.03.2005 r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposo... - Interpretacja - US.PD/423-5/ER/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. US.PD/423-5/ER/05, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 4 stycznia 2005 r., uzupełnionym w dniu 17.03.2005 r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka na okres 36 miesięcy zawarła umowy leasingu operacyjnego, których przedmiotem jest leasing trzech samochodów ciężarowych. Natomiast z uzupełnionego w dniu 17 marca 2005 r. wniosku wynika, iż zawarto cztery umowy leasingu tj:

  • w dniu 30.12.2002 r. umowę leasingu operacyjnego dewizowego Nr 432/OI/02 z "V." S.A. Zgodnie z "Warunkami Umowy Leasingu Operacyjnego Dewizowego", stanowiącymi integralną część ww. umowy, po zakończeniu umowy Spółce przysługuje prawo nabycia samochodu za cenę określoną w harmonogramie, pod warunkiem uiszczenia wszystkich opłat i należności wynikających z umowy. Powyższa umowa nie zawierała zakazu dokonywania najmu (podnajmu), bądź cesji praw do przedmiotowego samochodu na osoby trzecie. Spółka nadmieniła we wniosku, iż prowadzi rozmowy z "E." S.A. zmierzające do zmiany umowy w zakresie uzyskania zgody na dokonywanie najmu (podnajmu), cesji praw na osoby trzecie. Natomiast w piśmie z dnia 01.01.2005 r.
    Fundusz poinformował Spółkę, iż istnieje możliwość wyrażenia przez Fundusz zgody na zawarcie przez Spółkę umów najmu (podnajmu) z osobami trzecimi,
  • w dniu 27.08.2003 r. trzy umowy leasingu operacyjnego z "V."S.A. na samochody ciężarowe. Zgodnie z "Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu Operacyjnego", stanowiącymi integralną część ww. umów, po zakończeniu umów Spółce przysługuje prawo do nabycia przedmiotu leasingu za wartość końcową, określoną w umowie albo prawo do dalszego użytkowania przedmiotu leasingu na podstawie zawartej z Finansującym umowy leasingu, tj. po dokonaniu zapłaty wszystkich należnych opłat oraz innych należności wynikających z umowy leasingu, wyrażeniu przez Korzystającego zamiaru nabycia albo dalszego użytkowania przedmiotu leasingu, uiszczeniu kwoty równej kwocie wartości końcowej przedmiotu leasingu powiększonej o podatek VAT. Zgodnie z pismem z dnia 31.01.2005 r. "V." S.A. wyraziła zgodę na wynajęcie firmie "D.P." w P. dwóch samochodów ciężarowych, wg umów o Nr 2459923-0803-00038 i 2459923-0803-00039.

Leasingowane samochody były wykorzystywane przez pracowników Spółki z działu sprzedaży. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej "D.", w której w wyniku zmian organizacyjnych w Spółce "D.B." został zlikwidowany dział sprzedaży i przeniesiony do "D.P." w P. Stąd też leasingowane samochody nie są potrzebne Spółce w prowadzonej przez nią działalności. W związku z powyższym Spółka zawarła z "D.P." w Poznaniu umowę najmu trzech samochodów ciężarowych za miesięczny czynsz równy racie leasingowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość:

  1. czy raty leasingowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów,
  2. czy zastosowanie czynszu najmu w wysokości raty leasingowej powiększonej o inne związane z tym koszty (np. ubezpieczenie) pozostaje w zgodności z przepisami dotyczącymi transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi?


Zdaniem Spółki zawarcie umowy najmu ww. samochodów, będących przedmiotem leasingu, powoduje, iż istnieje związek pomiędzy opłacaniem rat leasingowych (kosztem), a uzyskaniem przychodu w postaci czynszu najmu. Zatem Spółka uważa, że opłacone raty leasingowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Ponadto Spółka jest zdania, że ustalenie czynszu najmu samochodów na poziomie rat leasingowych, powiększonego o koszty np. ubezpieczenia samochodów, nie powoduje uznania, iż pomiędzy Spółką, a "D.P." w Poznaniu zachodzi element powiązania, o którym mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym bardziej, iż obie Spółki stanowią odrębne jednostki organizacyjne, prowadzące na rzecz swoich firm odrębne księgi handlowe i dokonujące odrębnych rozliczeń podatkowych i nie stanowią podatkowej grupy kapitałowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast z art. 17b ust. 1 ww. ustawy, wynika, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawodawca nie przewidział przepisów regulujących skutki podatkowe w przypadku wydzierżawienia lub wynajęcia przedmiotu leasingu przez korzystającego. Natomiast przepis art. 709 tiret 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dopuszcza możliwość oddania przedmiotu leasingu do używania innej osobie trzeciej, jednakże finansujący musi wyrazić na to zgodę. W przeciwnym razie finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia.

Jak wynika z wniosku, zamiarem Spółki zawierającej w latach 2002-2003 umowy leasingu operacyjnego, była chęć użytkowania leasingowanych samochodów, które do momentu reorganizacji były wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej Spółki. Ponadto Spółka posiada zgodę Finansujących na wynajem leasingowanych samochodów. Zatem, w przypadku wynajmu leasingowanych ww. pojazdów, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe, jeżeli tylko umowa spełnia określone w ustawie warunki leasingu operacyjnego. Jednocześnie należny czynsz z tytułu wynajmu leasingowanych samochodów stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej Spółki, na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Data uzyskania tego przychodu została określona w art. 12 ust. 3c ww. ustawy tj. za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

W powyższym rozstrzygnięciu bez znaczenia jest fakt wystąpienia powiązań kapitałowych między wynajmującym, a najemcą. Okoliczność ta miałaby znaczenie, gdyby w wyniku tych powiązań ustalone lub narzucone zostały warunki najmu różniące się od warunków, jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty i w wyniku tego wykazywane byłyby przez Spółkę dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy