- Interpretacja - 1471/DPD2/423-95/05/MS

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. 1471/DPD2/423-95/05/MS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że SA działa na podstawie:ustawy z dnia 28 sierpnia 1997r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2004r. nr 159, poz. 1667 ze zm.), ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)Statutu Towarzystwa

W związku z powyższym, na podstawie art. 137 ust.2 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, pracodawcy będący akcjonariuszami pracowniczego towarzystwa są obowiązani do pokrycia kosztów działalności tego towarzystwa na zasadach określonych w statucie towarzystwa.

§ 15 statutu określa zasady pokrywania przez akcjonariuszy kosztów funkcjonowania Towarzystwa. Zgodnie z jego brzmieniem akcjonariusze Towarzystwa zobowiązani są do pokrywania kosztów działalności Towarzystwa w okresach kwartalnych na podstawie sporządzonych przez Towarzystwo zestawień kosztów poniesionych w danym kwartale. W zestawieniach tych nie uwzględnia się kosztów pokrytych przez Towarzystwo z innych źródeł. Każdy z akcjonariuszy pokrywa koszty, o których mowa powyżej, proporcjonalnie do swojego udziału w kapitale zakładowym Towarzystwa. Zestawienia sporządzane są odrębnie dla każdego akcjonariusza. Akcjonariusze pokrywają koszty działalności Towarzystwa w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania zestawienia kosztów.

Zestawienia kosztów, o których mowa w Statucie Towarzystwa, wraz z notami obciążeniowymi dla akcjonariuszy sporządzane są na ostatni dzień kwartału i ujmowane jako pozostałe przychody operacyjne w księgach rachunkowych bieżącego okresu sprawozdawczego, natomiast dla celów podatku dochodowego od osób prawnych przychód z tytułu pokrycia kosztów działalności Towarzystwa wykazywany jest w miesiącu wpływu środków pieniężnych na konto Towarzystwa, zgodnie z art. 12 ust.3a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowego od osób prawnych, co oznacza pierwszy miesiąc następnego kwartału.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54 , poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu uznaje datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Towarzystwa.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym ma zastosowanie art.12 ust. 3a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wg którego za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca , w którym :1.wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2.wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3.otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

SA nie wystawia faktur lecz sporządza dla swoich akcjonariuszy, zgodnie z zapisem § 15 Statutu, noty obciążeniowe dotyczące nadwyżki kosztów działalności Towarzystwa nad uzyskanymi przychodami.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego , ponieważ Towarzystwo nie wydaje rzeczy, nie zbywa praw majątkowych oraz nie wykonuje usług, za datę powstania przychodu należy przyjąć dzień , w którym otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.(art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie