Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 01.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki w części dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z delegacjami służbowymi pracowników nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnosząc zapytanie, Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność polegającą na wykonywaniu usług instalacji - okablowania strukturalnego. W celu wykonania tej usługi Spółka wysyła swoich pracowników w delegację służbową poza X. Zapytanie Podatnika dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych pracownikom należności z tytułu wyjazdu służbowego (delegacji). Zdaniem Spółki, co wynika ze stanowiska zawartego w w/w piśmie Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z delegacjami służbowymi w momencie osiągnięcia przychodu z tytułu wykonanej usługi, tj. w chwili wystawienia faktury.
W myśl przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z
wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Warunkiem pozwalającym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu dany wydatek jest przede wszystkim poniesienie wydatku oraz związek tego wydatku z osiąganymi przychodami. A zatem wydatki z tytułu podróży służbowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, w świetle cyt. wyżej przepisów stanowić będą koszt uzyskania przychodu w dacie ich rozliczenia, co wynika z cyt. wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Odnosząc się bezpośrednio do przedstawionej we wniosku sytuacji, stwierdzić należy, że koszty delegacji służbowych, o których mowa w przedmiotowym piśmie, należy przyporządkować do miesiąca w którym zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika, oczywiście pod warunkiem, iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu - nawet w okresie późniejszym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i
stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.