POSTANOWIENIE - Interpretacja - PSUS/PBOI/423/215/P/05/APM

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2005, sygn. PSUS/PBOI/423/215/P/05/APM, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko podatnika Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 09.05.2005 r. który wpłynął w dniu 13.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych tj. stawki opodatkowania należności licencyjnych od 1 lipca 2005 r., kiedy brak jest powiązań kapitałowych pomiędzy stronami transakcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.05.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 02.08.2005 r. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 08.08.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielićpisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.
a) stan faktyczny
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w miesiącu marcu i maju roku bieżącego nabyła od kontrahenta z Irlandii licencje - prawo do użytkowania programu komputerowego i sublicencjonuje powyższe oprogramowanie na terenie Polski, posiadając stosowną umowę na rozpowszechnianie tego prawa. Terminy płatności należności za zakup licencji przypadają odpowiednio na miesiąc maj i lipiec 2005 r. Firma posiada ważny certyfikat rezydencji podatkowej irlandzkiego kontrahenta, a między kupującymi i sprzedającymi brak jest powiązań kapitałowych.
b) zapytanie Podatnika
Jakie jest stanowisko organu podatkowego w sprawie opodatkowania powyżej wskazanych należności od 1 lipca 2005 r., kiedy brak jest powiązań kapitałowych pomiędzy stronami transakcji.
c)stanowisko Podatnika
Spółka stoi na stanowisku, ze zmiana opodatkowania przychodów z praw autorskich do dzieła naukowego od 1 lipca 2005 r. dotyczy jedynie podmiotów powiązanych kapitałowo. Tak więc nie ma zastosowania do zagranicznych podmiotów z którymi Wnioskodawca współpracuje.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Ustawa z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533) wprowadziła zmiany dotyczące opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy powiązanymi spółkami mającymi siedzibę w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Związane są one z koniecznością dostosowania polskiej ustawy do dyrektywy 2003/49/WE. Ustanawia ona zasadę zwolnienia od podatku pobieranego od podatku u źródła tego rodzaju należności. Jednakże zwolnienie to zacznie w pełni obowiązywać od 1 lipca 2013 r., co jest konsekwencją uzyskania przez Polskę okresów przejściowych. Przepisy przejściowe stanowią więc, że:od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2009 r. podatek będzie wynosić 10% przychodów,od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2013 r. podatek będzie wynosił 5% przychodów.
Zgodnie z art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) przepis ten ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółki o których mowa w ust. 3 pkt 3 posiadają udziały (akcje) w wysokości, o której mowa w ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że podmiot Irlandzki nie posiada udziału w kapitale polskiej spółki i odwrotnie, nie spełnione są zatem łączne warunki określone w art. 21 ust. 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy art. 21 ust. 1 ww. ustawy zgodnie z którym stawka podatku od wypłaconych należności licencyjnych wynosi 20%. Przepis ten, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Wobec powyższego stanowisko Spółki, zgodnie z którym zmiany dotyczące opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2005 r. dotyczą jedynie podmiotów powiązanych kapitałowo - uznaje się za prawidłowe.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu