DECYZJA - Interpretacja - PBB1/421-38/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.08.2005, sygn. PBB1/421-38/05, Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 30 maja 2005 r. wniesionego przez podatnika na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z dnia 19 maja 2005 r. Nr DUS/PBF/406/18/05 stwierdzające, iż stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu księgowania przychodów i kosztów w związku z otrzymaniem premii pieniężnej jest nieprawidłowe - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zmienia zaskarżone postanowienie poprzez stwierdzenie, że stanowisko zaprezentowane przez Panią Elżbietę Kaczmarzyk we wniosku z 17 marca 2005 r. w zakresie momentu księgowania przychodów i kosztów w związku z otrzymaniem w 2004 r. premii pieniężnej jest:
- nieprawidłowe, gdy chodzi o korekty przychodu za 2004 rok,
- prawidłowe, gdy chodzi o korekty kosztów uzyskania przychodów za 2005r.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17 marca 2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej momentu księgowania przychodów i kosztów w związku z otrzymaniem premii pieniężnej. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych (apteka) i ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w księdze przychodów i rozchodów. W 2004 roku podatnik z tytułu współpracy z hurtowniami otrzymał premie pieniężne. Premie te były dokumentowane notami uznaniowymi wystawionymi przez hurtownie i zaliczane przez podatnika do przychodów z działalności gospodarczej z datą wystawienia tych not.
W związku z wykładnią Ministerstwa Finansów (pismo z 30 grudnia 2004 r. nr PP3-812-1222/2004/AP/4026) zgodnie z którą, jeżeli premie związane są z konkretnymi dostawami oraz wcześniejszymi zapłatami za nie, to stanowią one rabaty i należy udokumentować je fakturami korygującymi, kontrahent podatnika wystawił 30 grudnia 2004 r. korektę not uznaniowych wystawionych w 2004 r. Jednocześnie, również 30 grudnia 2004 r., hurtownia wystawiła faktury VAT korygujące ceny zakupu towarów handlowych zakupionych przez podatnika w grudniu 2004 r. Wystawione przez kontrahenta dowody księgowe, o których mowa wcześniej podatnik otrzymał dopiero 25 stycznia 2005 r.
W związku z tym podatnik pyta z jaką datą winien dokonać księgowania ww. dowodów księgowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem podatnika korekty not uznaniowych winny być księgowane w dacie ich wystawienia, a więc w grudniu 2004 r., natomiast faktury VAT korygujące winny być księgowane w momencie ich otrzymania.Postanowieniem z dnia 19 maja 2005 r. Nr DUS/PBF/406/18/05 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie uznał stanowisko podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku za nieprawidłowe.
Pismem z dnia 30 maja 2005 r. wniósł zażalenie na powyższe postanowienie.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:
Nie jest przedmiotem sporu moment zaksięgowania korekt dotyczących przychodu 2004 r; zarówno podatnik jak i organ podatkowy pierwszej instancji są zgodni, iż nota uznaniowa - korekta winna być księgowana z datą jej wystawienia czyli w 2004 r.
Kwestią sporną jest księgowanie faktur VAT korygujących, dokumentujących poniesione koszty uzyskania przychodów oraz wycena remanentu. Zdaniem organu pierwszej instancji otrzymane faktury VAT korygujące dotyczące rabatu obniżającego cenę zakupu towaru, bez względu na datę wystawienia i otrzymania powinny być uwzględnione w księgach podatkowych za 2004 rok, co wiąże się z obowiązkiem skorygowania dokonanego na dzień 31 grudnia 2004 r. spisu z natury. Oceniając przedstawiony przez podatnika stan faktyczny pod kątem stanu prawnego sprawy należy przede wszystkim wskazać na przepis art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zgodnie z którym u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa (...).Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm. - zwanego dalej rozporządzeniem). Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia:
- zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów (§ 12 ust.1);
- podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są: faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące (...) odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach (§ 12 ust. 3 pkt 1);
- za dowody księgowe uważa się również noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi (§ 13 pkt 2);
- zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi (...) niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (§ 17 ust. 1);
- zapisy w księdze dotyczące pozostałych przychodów muszą być dokonane na podstawie dowodów potwierdzających te przychody (§ 25);
- zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16 (§ 26).
Natomiast pkt 3 "Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów" stanowi, że w kolumnie 2 księgi należy wpisać dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży).
Mając na względzie powyższe skoro nota uznaniowa była wystawiona 30 grudnia 2004 r. jednakże podatnik o jej treści dowiedział się 25 stycznia 2005 r.. to zaksięgowania operacji gospodarczej udokumentowanej notą uznaniową winien dokonać 25 stycznia 2005 r. Także faktury VAT korygujące powinny zostać ujęte w księdze w dacie ich otrzymania czyli 25 stycznia 2005 r. Tylko taki sposób korekty skutków zmiany kwalifikacji operacji gospodarczych zaistniałych między hurtownią i apteką zapewni dokonanie w tym samym okresie sprawozdawczym korekty zarówno po stronie przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji efekt tej korekty będzie obojętny podatkowo.
Przepis § 27 ust. 1 rozporządzenia nakłada na podatnika obowiązek sporządzania i wpisania do księgi spisu z natury na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, a także w innych sytuacjach wymienionych w tym przepisie.
Spis z natury winien obejmować towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe oraz braki i odpady (§ 27 ust. 1 rozporządzenia). Jednocześnie przepis § 29 ust. 1 i 6 rozporządzenia zobowiązuje podatnika do wyceny materiałów i towarów handlowych objętych spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury. Za cenę zakupu rozumie się cenę, jaka nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług (...) obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia ( § 3 pkt 2 rozporządzenia).
Biorąc pod uwagę powyższe unormowania prawne należy stwierdzić, że aby wycena remanentu była możliwa konieczne jest posiadanie wszelkich niezbędnych danych dotyczących ceny zakupu w tym także danych dotyczących upustów cenowych, rabatów itd. Jeżeli zatem podatnik faktury VAT korygujące otrzymał 25 stycznia 2005 r. to nie mógł uwzględnić danych z nich wynikających w remanencie sporządzonym na ostatni dzień roku podatkowego, tj. na dzień 31 grudnia 2004 r.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia orzeczono jak w sentencji.Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na mocy art. 143 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej