POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD1/423-21/05/KK/(2)/55769

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2005, sygn. PD1/423-21/05/KK/(2)/55769, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.)po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30-05-2005r ( data wpływu do Urzędu 31-05-2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawapodatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

stwierdza,

że stanowisko przedstawione w zapytaniu, odnoszące się do trzeciego problemu w części dot. zaliczenia dodatkowych wydatków związanych ze szkoleniem pracowników do kosztów uzyskania przychodów nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowych wydatków towarzyszących szkoleniu pracowników.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca organizuje poza siedzibą Spółki szkolenia pracowników, które są prowadzone bądź przez wyznaczonych pracowników Spółki bądź przez firmy zewnętrzne. Oprócz szkoleń Spółka zapewnia pracownikom możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji dostępnych w ośrodku, w którym organizowane jest szkolenie m.in. basen, bilard, kręgle, korty tenisowe, "szkoły przetrwania", impreza w klubie nocnym.
Zdaniem Spółki w/w dodatkowe wydatki ponoszone na integrację pracowników jako mające bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wpływ na wielkość osiągniętychw przyszłości przychodów - stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Definicję kosztów uzyskania przychodów, zawiera art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Przesłanką uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest cel jego poniesienia, tj. osiągnięcie (lub powiększenie) przychodów.
Brzmienie powołanej regulacji prawnej nie pozostawia zatem wątpliwości co do tego, że nie wszystkie wydatki poniesione przez podatnika są kosztami uzyskania przychodów. Za taką wykładnią przemawia w szczególności zwrot "w celu" użyty w cytowanym przepisie. Należy ponadto zwrócić uwagę, że ustawodawca nie posługuje się kategorią kosztów prowadzonej działalności, lęcz wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Zaliczenie konkretnego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest uzależnione od wykazania bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.Odnosząc się zatem do kwestii uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków towarzyszących szkoleniu tut. Organ stwierdza, iż wydatki te trudno uznać za racjonalne i gospodarczo uzasadnione, gdyż ich celem nie jest powstanie lub zwiększenie przychodów Spółki, a jedynie miłe i rozrywkowe spędzanie czasu przez pracowników w czasie wyznaczonym poza szkoleniami merytorycznymi. Tego rodzaju wydatki poniesione przez Spółkę nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 powołanej ustawy. Mają one raczej charakter świadczeń socjalnych i powinny być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Mając powyższe na uwadze, dodatkowych wydatków towarzyszących szkoleniu pracowników nie można uznać za koszt uzyskania przychodów w świetle powołanego przepisu oraz przedstawionego stanu faktycznego.

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy