POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD.423-54/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.06.2005, sygn. PD.423-54/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń i "pochodnych" jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy z dnia 31.10.2001r. Spółka wypłaca wynagrodzenia za przepracowany miesiąc 10-go dnia miesiąca następującego po nim. W związku z nowymi uregulowaniami prawnymi zawartymi w artykule 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) koszty wynagrodzeń i "pochodnych," które nie uważa się za koszty uzyskania przychodów -zdaniem Spółki - wzrastają i zniekształcają wynik finansowy firmy.

Aby zapobiec powyższej sytuacji Spółka postanowiła do końca miesiąca kalendarzowego przekazać na osobiste rachunki rozliczeniowe ROR pracowników zaliczki w wysokości 80% wynagrodzenia za dany miesiąc. Pozostałe 20% zostanie wypłacone do 10-tego dnia miesiąca następującego. Składki do ZUS zostaną opłacone od zaliczek w miesiącu następnym, a od pozostałej części wynagrodzeń w miesiącu następującym po miesiącu faktycznej wypłaty. Zmiany terminów i sposobu wynagrodzeń znajdą odzwierciedlenie w formie Protokołu Dodatkowego do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Zdaniem Spółki w świetle uregulowań zawartych w wyżej powołanych przepisów zaliczki na wynagrodzenia w wysokości 80% wraz z zaliczkami na inne świadczenia, postawione do dyspozycji pracowników do końca miesiąca kalendarzowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów danym miesiącu. W następnym miesiącu w ciężar wspomnianych kosztów można zaliczyć zapłacone do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, a także zgodnie z art. 16 ust.7d składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP.

Pytanie Spółki, czy kwoty wypłaconych w danym miesiącu zaliczek na wynagrodzenia można uznać w tym miesiącu za koszty uzyskania przychodów, a kwoty uiszczonych zaliczek do ZUS od powyższych zaliczek w miesiącu następnym.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska stwierdza się co następuje.

Od 1.01.2005r. nadano nowe brzmienie przepisowi art. 16 ust 1 pkt 57 ustawy z dn. 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie wypłacenie osobom fizycznym należności, o których poniżej, skutkuje brakiem możliwości zaliczenia ich w koszty uzyskania przychodów. Są to: przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, za które uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy.

To znaczy, jeżeli podatnik nie wypłacił osobie fizycznej należności z powyższych tytułów, to nie ma prawa ich zaliczać w koszty uzyskania przychodów.W obecnie obowiązującym brzmieniu pkt 57 warunkiem zaliczenia jest: wypłacenie, dokonanie bądź postawienie do dyspozycji tych wypłat, świadczeń oraz innych należności.Podatnik może zaliczyć wydatki z tytułów wymienionych, gdy faktycznie zapłacił te świadczenia (np. gotówką), postawił do dyspozycji (np. do odbioru w kasie) bądź dokonał ich zapłaty (obciążony został jego rachunek bankowy).

Podatnik przed dokonaniem wypłaty osobie fizycznej należności wskazanych w omawianych regulacjach, potrąca wskazane w przepisach należności publicznoprawne. W szczególności, zgodnie z art. 16 ustawy z dn. 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137 poz. 887 z późn. zm.), składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowne finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczeni i płatnicy składek. Przed dokonaniem wypłaty świadczeń objętych ubezpieczeniem społecznym płatnicy potrącają składki, które są finansowane przez pracownika. Ponadto wypłacający świadczenia, potrącają zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 31 i 41 ustawy z dn. 16.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie są kosztem uzyskania przychodów nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki w części finansowanej przez zakład pracy.Postanowienia ww przepisu uzależniają zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych opłaconych przez płatnika od ich fizycznego wpłacenia.Składki na ubezpieczenie oraz zaliczka na podatek dochodowy potrącone przez płatnika nie są kosztem w miesiącu ich potrącenia, lecz faktycznego dokonania ich wpłaty do właściwych organów.

Kwestie wypłat wynagrodzeń regulują przepisy Kodeksu pracy.Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.) w art. 85 § 1 określa, że wypłaty wynagrodzenia za pracę można dokonywać więcej niż raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie. Termin i czas wypłaty wynagrodzenia powinny wynikać z regulaminu pracy. Zatem, przepisy powyższe zobowiązują jednostkę do dokonania zmian w regulaminie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w związku z faktem zmiany terminu wypłacania wynagrodzeń.

W kontekście powyższych przepisów, wartość wynagrodzeń jak i pochodnych od nich:

1) zostaje ujęta w księgach rachunkowych płatnika zgodnie zasadą memoriału, czyli w okresie, którego wyżej wymienione przychody pracowników dotyczą, 2) obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jak i wobec ZUS nastąpi w okresie postawienia wynagrodzeń do dyspozycji pracowników, 3) zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów u pracodawcy wynagrodzeń nastąpi w miesiącu ich faktycznej wypłaty,4) zaliczenie do kosztów podatkowych pracodawcy - naliczonych zobowiązań wobec ZUS (w części dotyczącej płatnika) - nastąpi w miesiącu następnym po miesiącu wypłaty, bowiem składki ZUS płatne są do 10. lub 15. dnia następnego miesiąca.

Reasumując, jeżeli podatnik spełni wyżej opisane warunki w stosunku do wynagrodzeń stanowiących 80% wynagrodzeń za dany miesiąc a także od tych wynagrodzeń zostanie odprowadzona składka do ZUS, na FP oraz FGŚP wynagrodzenie oraz składki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym uznaje się stanowisko Spółki za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art.14a §4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Lubelski Urząd Skarbowy