Temat interpretacji
Podatnicy w latach 1996-2000 korzystali z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo- kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie 29.11.2000r. przenieśli uprawnienia do tego rachunku na rzecz córki. W tym samym roku córka Podatników wycofała oszczędności z kasy mieszkaniowej i zakupiła mieszkanie na rynku pierwotnym. Ponadto dnia 15.01.2002r. Podatnicy 2002r. zawarli z firmą developerską umowę na zakup lokalu mieszkalnego i dnia 26.06.2002r. zaciągnęli kredyt hipoteczny na sfinansowanie tej inwestycji mieszkaniowej.
Stan prawny:
Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie art. 26 ust.1, odlicza się - z zastrzeżeniem ust. 2-4 - faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na finansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z
- budową budynku mieszkalnego albo
- wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku albo
- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku, których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
W obowiązującym stanie prawnym, podatnicy mogą odliczyć od dochodu faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego po 1 stycznia 2002 r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek) na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Jednocześnie zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r., z prawa do odliczania od podatku odsetek od kredytu zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych wyłączeni zostali Podatnicy, którzy w latach wcześniejszych (sami lub ich małżonkowie, nawet przed zawarciem związku małżeńskiego) korzystali (lub korzystają na zasadzie kontynuacji) z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
- systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
W świetle powyższych przepisów, każde odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych (z wyjątkiem ulgi na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego) dokonane przez Podatników lub ich małżonków w latach 1992-2001 powoduje, że Podatnicy ci nie nabywają prawa do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego im na finansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy oszczędzali w kasie mieszkaniowej od 1996r. do 2000r. i korzystali z odliczeń z tego tytułu, a następnie dnia 29.11.2000r. przenieśli uprawnienia do tego rachunku na córkę.
Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r.- jeżeli Podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie:
- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
- w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
- po roku, w którym dokonano o
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że Podatnicy korzystali z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo- kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, to Podatnikom tym nie przysługuje prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku odsetek od kredytu mieszkaniowego udzielonego przez bank. Fakt korzystania w latach 1996-2000r. przez Podatników z odliczeń z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a następnie scedowania uprawnień do tego rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dziecka - w świetle art. 27 a ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991r skutkuje tym, że Podatnicy ci nie muszą zwracać wykorzystanej ulgi podatkowej. Tym samym zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 26b ust. 2 pkt 7 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Podatnicy ci nie mogą korzystać z uprawnień do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera.