Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej, z dnia 07 stycznia 2005r o udzielenie pisemnej
interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka będzie zobowiązana do dokonania potrącenia podatku na podstawie art. 21 i art. 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r nr 54, poz. 654 ze zm.), od płatności na rzecz Spółki z tytułu odsetek od pożyczki z 2001r oraz z tytułu nowej pożyczki. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2001r przeprowadzono emisję obligacji na rynkach międzynarodowych na kwotę 800.000.000 EUR. Z uwagi na praktykę rynkową w celu zapewnienia powodzenia emisji oraz minimalizacji kosztów jej przeprowadzenia, emisja obligacji odbyła się z udziałem
Spółki z siedzibą w Holandii zależnej od Spółki Akcyjnej.
Spółka wyemitowała obligacje gwarantowane przez Spółkę Akcyjną , a środki uzyskane z emisji udostępniła Spółka Akcyjna w formie pożyczki. Okres wykupu obligacji przypada na 30 października 2006r, natomiast odsetki od obligacji płatne są co roku w dniu 30 października. Warunki spłaty pożyczki oraz płatności odsetek od pożyczki dostosowane zostały do warunków wykupu obligacji i płatności odsetek od obligacji.
W celu minimalizacji kosztów obsługi zadłużenia Spółki Akcyjnej, wysokość odsetek od pożyczki została ustalona na poziomie minimalnie wyższym niż wysokość odsetek od obligacji. Z uwagi na fakt, iż Spółka jest tzw. spółką celową, utworzoną wyłącznie w celu przeprowadzenia emisji obligacji i nie posiada żadnych innych źródeł dochodu poza odsetkami od pożyczki udzielonej
Spółce Akcyjnej oraz z uwagi na wymaganą przez obligatariuszy gwarancję Spółki Akcyjnej spłaty obligacji oraz odsetek od obligacji,
umowa pożyczki z 2001r nakłada dodatkowo na Spółkę Akcyjną zobowiązanie do pokrycia wszelkich kosztów, jakie mogą obciążyć Spółkę w związku z realizacją umowy pożyczki oraz obsługą obligacji, tak aby zapewniona była niezakłócona realizacja praw obligatariuszy.
W dniu 31 grudnia 2004r Spółka Akcyjna i Spółka zmieniły umowę pożyczki z 2001r .Zmiana umowy pożyczki polega na ustaleniu kwoty odsetek za okres od 31 października 2004r do 30 października 2006r. oraz przedpłacie tych odsetek przez Spółkę Akcyjną na rzecz Spółki.
W związku z wcześniejszą spłatą odsetek od pożyczki, kwota odsetek została obliczona w ten sposób, iż odsetki, jakie byłyby należne za w/w okres przed zmianą umowy, obniżone zostały o kwotę marży Spółki. Odsetki zostały ustalone w te sposób, że różnica stanowi równowartość marży Spółki.
Jednocześnie Spółka zobowiązała się udzielić Spółce Akcyjnej nowej pożyczki w kwocie odpowiadającej wysokości przedpłaconych odsetek powiększonej o odsetki od nowej pożyczki.
Strony uzgodniły, iż odsetki od nowej pożyczki zostaną zapłacone w dacie zawarcia Porozumienia ( drugiej pożyczki). Strony uzgodniły także, iż kwota przedpłaconych odsetek od pożyczki z 2001r oraz kwota odsetek od nowej pożyczki zostaną potrącone z kwotą nowej pożyczki.
W ten sposób pomiędzy Spółką Akcyjną i Spółką nie nastąpił przelew środków pieniężnych lecz wzajemne potrącenie wierzytelności. W rezultacie dokonanego potrącenia Spółka Akcyjna przedpłaciła odsetki od pożyczki z 2001r, a także odsetki od nowej pożyczki.
Zgodnie z Porozumieniem, obecnie Spółka Akcyjna jest zobowiązane wobec Spółki do spłaty kwoty nowej pożyczki w terminach zgodnych z terminem zapłaty odsetek od obligacji w dwóch ratach - 30 października 2005 i 30 października 2006r. W ujęciu kasowym Spółka Akcyjna zapłaci Spółce takie same kwoty jakie zobowiązana byłaby zapłacić w przypadku gdyby omawiana zmiana umowy oraz umowa nowej pożyczki nie zostały dokonane. Z prawnego punktu widzenia jednak
kwoty płatne przez Spółkę Akcyjną wynikać będą z nowej pożyczki. W przypadku, gdyby Spółka Akcyjna i Spółka nie zawarły Porozumienia, zgodnie z umową pożyczki z 2001r Spółka Akcyjna zobowiązana byłaby potracić od wypłat odsetek dokonywanych zgodnie z pierwotnym brzmieniem umowy, podatek w wysokości 20% kwoty odsetek.
Spółka Akcyjna stoi na stanowisku, iż płatności na rzecz Spółki z tytułu odsetek od pożyczki z 2001r oraz z tytułu nowej pożyczki zapłacone w formie potrącenia w dniu 31 grudnia 2004r zgodnie z zawartym Porozumieniem , a także płatności z tytułu zwrotu nowej pożyczki nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tym samym Spółka nie jest zobowiązana, na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do potrącenia podatku. Ewentualny obowiązek potrącenia podatku może dotyczyć kwot dodatkowych odsetek płatnych na podstawie umowy pożyczki z 2001r oraz Porozumienia w zakresie wykraczającym poza wskazane wyżej
płatności.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 , przychodów z odsetek - ustala się w wysokości 20% przychodów.
Powołany powyżej przepis, zgodnie z art. 21 ust. 2 w/w ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
Podstawą poboru podatku jest art. 26 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu
albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.
Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002r (Dz.U. z 2003r nr 216, poz. 2120), zgodnie z art.32 ust.2 weszła w życie z dniu 18 marca 2003 i ma zastosowanie do podatków za rok podatkowy 2004 oraz następnych lat podatkowych.
Zgodnie z art. 11 ust.1 Konwencji odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże takie odsetki, w myśl art. 11 ust. 2, mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w
którym powstają i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych odsetek.
Zgodnie z art. 11 ust. 4 właściwe organy Umawiających się Państw uzgodnią w drodze wzajemnego porozumienia sposób stosowania ust. 2.
Integralną częścią cytowanej Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu stanowią postanowienia sporządzonego w tym samym dniu Protokołu.
Zgodnie z pkt VIII Protokołu dotyczącym art. 11 Konwencji, bez względu na postanowienia art. 11 ust. 2, odsetki uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie w związku z umową zawartą przed podpisaniem niniejszej Konwencji będą podlegały opodatkowaniu tylko w tym Państwie podczas pierwszych 12 miesięcy po dniu, w którym postanowienia
niniejszej Konwencji będą miały zastosowanie.
Z treści pisma Spółki wynika, że umowa dotycząca pożyczki udzielonej ze środków pochodzących z emisji obligacji została zawarta w 2001r, a więc przed podpisaniem cytowanej powyżej Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jednocześnie w związku z tą umową do dnia 31.12.2004r Spółka uzyskała w Polsce jedynie odsetki należne za okres do 31.10.2004r .
Środki "uzyskane" przez spółkę holenderską w dniu 31.12.2004r, a wymagalne 30.10.2005r i 30.10.2006r zostały stosownie obniżone i jednocześnie pozostawione w stan wymagalności na dzień 31.12.2004r na podstawie Porozumienia zawartego przez Strony umowy w dniu 31.12.2004r.
Zatem nie można uznać, że odsetki te zostały "uzyskane" w związku z umową zawartą w 2001r. Zarówno do przyszłych odsetek, których kwota została ustalona w dniu 31.12.2004r, postawionych w stan wymagalności w dniu 31.12.2004r na podstawie zawartego w tym samym dniu Porozumienia, jak również do odsetek
wynikających z nowej umowy pożyczki zawartej w dniu 31.12.2004r będzie miał zastosowanie art. 11 ust. 2 Konwencji pomiędzy Rzecząpospolitą Polską Królestwem Niderlandów podpisanej w dniu 13.02.2002r w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004r., i jednocześnie nie będzie miał zastosowanie pkt VIII Protokołu do tej Konwencji.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Spółki nie jest prawidłowe.Spółka obowiązana jest jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych Spółce odsetek zgodnie z postanowieniami art. 21 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
Pouczenie
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli
skarbowej właściwym dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa) Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa.)