Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie nie wykazania w deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2 zaszłości Spółki z tytułu prowadzonej działalności z przed okresu nabycia udziałów Spółki przez Panią (...) - nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Podatnik pismem z dnia (...), uzupełnionym w dniu (...), oraz (...) zwrócił się z zapytaniem czy należy wykazywać w deklaracjach podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2 wszelkie zaszłości dotyczące Spółki z przed okresu zakupu udziałów przez Panią (...), (nowy udziałowiec).
Z pism wynika, że Pani (...) dnia (...) dokonała zakupu 100% udziałów Spółki z o.o. (...) od Syndyka, który prowadzi postępowanie upadłościowe spółki cywilnej o tej samej nazwie, której wspólnicy posiadali 100% udziałów w sp. z o.o. (w skład masy upadłości wchodziły udziały zakupionej Spółki z o.o.).
Z dostarczonych dokumentów wynika, że dokonano zakupu udziałów w sp. z o.o. od Syndyka Masy Upadłości spółki cywilnej. W spółce z o.o. nie było prowadzone postępowanie upadłościowe.
Zdaniem podatnika deklaracje należy sporządzić od daty nabycia udziałów nie ujmując zaszłości spółki z przed okresu nabycia jej udziałów.
Stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.
Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami ustawy.
Odrębnymi przepisami o prowadzeniu ewidencji rachunkowej są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 695 ze zm.).
Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, wówczas zgodnie z art. 8 ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Ma to miejsce, np.: w przypadku zakończenia działalności, postawienia w stan likwidacji i upadłości, na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Jak wynika z przedstawionych dokumentów zmienił się tylko udziałowiec Spółki. Nie zmieniła się forma prawna Spółki. Nie było obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Wobec powyższego Spółka winna kontynuować zapisy w prowadzonej ewidencji księgowej, ujmując w prowadzonej ewidencji wszelkie zaszłości Spółki.
Na podstawie art. 25 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka zobowiązana jest do wykazywania w składanych deklaracjach miesięcznych wielkości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) od początku roku podatkowego do końca
danego miesiąca i wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jejj dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;
- w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w (...) za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w (...)w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.Informuje się, że rozstrzygnięcie w
zakresie podatku VAT zostanie zawarte w odrębnym postanowieniu.