Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze zmienia interpretację Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach zawartą w piśmie z dnia 14.12.2004 r. Nr I-3/423/81/JW/2004 wydaną na wniosek Podatnika z dnia 31.08.2004 r. w przedmiocie pomniejszenia przychodów osiągniętych w 2003 r. o kwotę korekty zmniejszającej ceny eksportowe.
Z wniosku złożonego przez Podatnika wynika, że korekta ceny eksportowej będzie dokonana w 2004 r. już po złożeniu przez Spółkę zeznania podatkowego wg deklaracji CIT-8 za 2003 r., ale przed zamknięciem ksiąg rachunkowych. W związku z czym Podatnik pyta czy ma prawo skorygować złożone zeznanie CIT-8 o korektę cen powodującą zmniejszenie wartości sprzedaży za 2003 r. i uważa, że ma do tego prawo. Na poparcie trafności przyjętego przez siebie rozstrzygnięcia w zakresie korekty sprzedaży przytacza treść art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyroki sądowe oraz interpretacje przepisów prawa podatkowego zamieszczone w Systemie Informacji Podatkowej.
Ustosunkowując się do powyższego należy podkreślić, że w myśl przepisów art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Natomiast art. 12 ust. 3a cyt. ustawy (w stanie prawnym na 2003 r.) stanowi, iż w przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.
Zmniejszenia cen eksportowych winny korygować przychody uzyskane przez Spółkę w 2003 r., gdyż dotyczą zdarzeń gospodarczych, na skutek których po stronie Podatnika powstał przychód należny.
Zgodnie z przepisami art. 81a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa podatnik może skorygować uprzednio złożone zeznanie podatkowe, jeżeli w zeznaniu tym wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek.
Równocześnie należy zaznaczyć, że przedstawione przez Podatnika w piśmie z dnia 31.08.2004 r. stanowisko nie jest adekwatne do stanu faktycznego jaki ma miejsce w sprawie. Ustosunkowując się do argumentów przedstawionych przez spółkę mających potwierdzać słuszność jej stanowiska należy wyjaśnić, iż przytoczone przepisy art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiują pojęcie przychodu pomniejszonego o:
- skonto (obniżenie ceny z tytułu zapłaty przed terminem),
- bonifikatę (obniżenie ceny na skutek np. wad towaru i poniesionej przez kontrahenta straty z tego tytułu).
Natomiast pojęcie rabatu oznacza sytuację, w której obniża się cenę w momencie sprzedaży towaru i przychód należny wynika z dokumentu, w którym uwzględniono rabat.
Z przedstawionych przez Spółkę dokumentów i wyjaśnień wynika, że chce ona korygować ceny sprzedanych towarów za 2003 r. - w oparciu o zawartą umowę z kontrahentami - w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w umowie. Z umowy wynika jednak, że korekta cen, tj. ceny każdego produktu, może być dokonana na 15 dni przed rozpoczęciem danego kwartału, w którym ma ta cena obowiązywać, tzn. cena winna być ustalona z góry na każdy kwartał. Jeżeli więc jak wynika z pisma, Spółka chce przeprowadzić korektę cen za rok podatkowy 2003 już po jego zakończeniu to podstawy do tego nie może stanowić zawarta umowa w brzmieniu jak wyżej.