Temat interpretacji
Firma jest osobą zagraniczną zarejestrowaną w Estonii i nie posiada na terytorium Polski zakładu ani filii. Firma ta dokonuje wysyłek z Estonii do składu konsygnacyjnego w Polsce, skąd następnie towary te są sprzedawane. Transakcja pobrania towarów, przez polskiego kontrahenta ze składu konsygnacyjnego dokumentowana jest fakturą VAT sprzedaży wystawioną zgodnie z polskimi przepisami, z zastosowaniem polskich stawek VAT.
Art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, iż podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski. W celu jednakże uniknięcia opodatkowaniu tych samych dochodów dwukrotnie, tj. w państwie siedziby lub zarządu zagranicznej osoby prawnej i w Polsce, zawierane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te stanowią lex specialis w stosunku do w/w przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym badając sytuację podatkową zagranicznej osoby prawnej nie mającej w Polsce siedziby lub zarządu - jeśli z krajem siedziby lub zarządu tego podmiotu zawarta została przez Polskę taka umowa - należy stosować postanowienia właściwej umowy.
W przedmiotowej sprawie chodzi o sytuację podatkową spółkę estońskiej, a więc zastosowanie znajduje Umowa między Rzecząpospolitą Polską a republiką Estońską w sprawie unikania podwójnemu opodatkowaniu i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 9 maja 1994 r. (Dz.U. Z 1995 r. nr 77, poz. 388).Zgodnie z art. 7 ust. 1 powyższej umowy zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Oznacza to, iż zyski spółki estońskiej osiągane na terenie Polski będą opodatkowane w Polsce tylko w takim przypadku, gdy zyski te są osiągane przez utrzymywany przez spółkę w Polsce zakład w rozumieniu w/w umowy.Definicja zakładu zamieszczona jest w art. 5 umowy. W myśl tego przepisu określenie "zakład"oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie "zakład" obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom lub inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.
Jeżeli spółka estońska osiąga na terenie Polski zyski z przedsiębiorstwa bezpośrednio i nie posiada na terytorium Polski zakładu w rozumieniu w/w umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to dochód przez nią osiągany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.W związku z powyższym spółka ta nie ma obowiązku składania w Polsce deklaracji CIT-2 i CIT-8.