Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28 czerwca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie istnienia obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w związku ze zbyciem na podstawie umowy darowizny udziałów w spółce kapitałowej, nabytych w części za wkład pieniężny oraz w części w zamian za wkład niepieniężny, dwóm gminom
stwierdza, że
stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
1. W dniu 30 czerwca 2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika z dnia 28 czerwca 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym sformułowano pytanie: czy czynność polegająca na zbyciu na podstawie umowy darowizny przez Podatnika na rzecz dwóch gmin 95 % udziałów w spółce z o.o., nabytych w części za wkład pieniężny i w części w zamian za wkład niepieniężny ? w sytuacji gdy zbywający utworzony został przez obdarowanych
? podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ? W złożonym wniosku Podatnik wyraził swoje stanowisko w sprawie, stwierdzając, iż powyższe zbycie udziałów na podstawie umowy darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu.
2. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654; ze zmianami); dalej: ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Stosownie zaś do art. 7 ust. 2 w/w ustawy, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Katalog przychodów został zawarty w przepisach art. 12 ? 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwestia przychodu ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej na podstawie umowy darowizny, zarówno nabytych za wkład pieniężny jak i objętych w zamian za wkład niepieniężny, nie została wprost uregulowana w przepisach art. 12 - 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przypadku umowy darowizny, stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93; ze zmianami), darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W związku z powyższym, w przypadku zbycia udziałów w spółce kapitałowej, na podstawie umowy darowizny, Podatnik nie uzyska środków pieniężnych, ani wartości pieniężnych, ani innych korzyści z tytułu dokonania tej czynności. Z taką okolicznością przepisy art. 12 ? 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wiążą powstania przychodu u podatnika zbywającego bezpłatnie udziały.
3. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w złożonym wniosku w oparciu o stan prawny sprawy, tut. organ stwierdził, iż stan faktyczny przedstawiony we wniosku nie wpłynie na powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż zbycie udziałów na podstawie umowy darowizny nie spowoduje powstania przychodu.