Działając zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm/ w odpowiedzi na zapytanie Nr L.dz.20... - Interpretacja - US72/ROP3/423-138/04/DW

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.05.2004, sygn. US72/ROP3/423-138/04/DW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm/ w odpowiedzi na zapytanie Nr L.dz.207/ZARA/04 dnia 19.04.2004r, (wpływ do Urzędu 29.04.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że PTE "XXX" SA, zamierza dokonać umorzenia dobrowolnego części akcji, w wyniku czego nastąpi obniżenie kapitału zakładowego. Celem tego obniżenia jest wyrównanie strat poniesionych w latach ubiegłych. Nabycie akcji nastąpi bez wynagrodzenia dla akcjonariusza.

W świetle powyższego "Towarzystwo pyta czy dobrowolne umorzenie akcji w drodze nabycia akcji przez Towarzystwo bez wynagrodzenia, które wymaga obniżenia kapitału zakładowego Towarzystwa, powoduje powstanie w Towarzystwie lub u jedynego akcjonariusza Towarzystwa przychodu lub obowiązku podatkowego z jakiegokolwiek tytułu".

Odnosząc się do skutków podatkowych umorzenia dobrowolnego akcji zauważyć należy, że następstwem uchwały o ich umorzeniu jest nabycie przez spółkę własnych akcji, które może nastąpić za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia.

Otrzymane wynagrodzenie jest źródłem powstania dochodu w części stanowiącej różnicę pomiędzy przychodem z tytułu zbycia akcji przez akcjonariusza, a kosztem ich nabycia, zgodnie z art. 15 ust. 1k i 1 l ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U.Nr 54, poz. 654 ze zm./.

W przypadku umorzenia akcji bez wynagrodzenia, nie występuje różnica która podlegałaby opodatkowaniu.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt. 3, wyżej powołanej ustawy , do przychodów nie zalicza się m.in. umorzenia akcji w spółce w części stanowiącej koszt ich nabycia.

Akcjonariusze, których akcje zostają umorzone, uzyskują dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednakże, w przypadku zbycia akcji bez wynagrodzenia nie możemy mówić o faktycznie uzyskanym z tego tytułu dochodzie, a co za tym idzie o jego opodatkowaniu.

Nabycie akcji własnych przez spółkę w celu ich umorzenia, jako szczególny rodzaj umowy która nie została wymieniona w katalogu przedmiotów podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega również opodatkowaniu z tego tytułu - zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r, o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. Nr 86 z 2000r, poz. 959 ze zm/ który zawiera enumeratywnie wymienione czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu.

Reasumując, organ podatkowy podziela stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie