Temat interpretacji
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 7.05.2003 r. (data wpływu do Urzędu 9.05.2003 r.) dotyczący informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:
Prawo do opodatkowania poszczególnych dochodów jakie rezydenci podatkowi jednego umawiającego się państwa uzyskują w drugim umawiającym się
państwie określają umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.
W przypadku Firmy będącej rezydentem podatkowym Rosji, a uzyskującej dochody w Polsce kwestie te reguluje umowa z 22 maja 1992 r. zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 125, poz. 569).
Świadczone przez Firmę rosyjską na rzecz Spółki usługi reklamowe oraz badania rynku zakwalifikować należy do art. 5 cytowanej wyżej umowy czyli jako zyski przedsiębiorstw.Jak wynika z art. 5 ust. 1 tej umowy zyski osiągane w Polsce przez Firmę rosyjską mogłyby być opodatkowane w Polsce tylko wówczas, gdyby zyski te osiągane były przez położony w Polsce zakład (w rozumieniu art. 4 umowy) , który Firma rosyjska posiadałaby w Polsce i tylko w takiej mierze w jakiej zyski mogłyby zostać przypisane takiemu zakładowi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zarówno usługi reklamowe jak i usługi związane z badaniem rynku prowadzone były poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego też nawet w przypadku istnienia w Polsce zakładu rosyjskiej Firmy osiągnięte przez tą Firmę zyski nie powinny zostać przypisane takiemu zakładowi.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż dochody uzyskane przez Firmę rosyjską z tytułu usług reklamowych i badania rynku świadczonych w Rosji na rzecz Spółki nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Zwrócić należy przy tym uwagę, iż gdyby w ramach usług badania rynku powstały należności licencyjne w rozumieniu art. 11 umowy, w szczególności z tytułu uzyskania informacji związanych z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), to stronie polskiej przysługiwać będzie prawo opodatkowania takich należności licencyjnych na mocy postanowień art. 11 ust. 1 umowy. Na gruncie wewnętrznego prawa podatkowego Polski zastosowanie w takim przypadku znajdzie art. 21 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.