Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 15.03.2005r. (data wpływu 18.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik w swoim zapytaniu z dnia 15.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.03.2005r.) przedstawił następujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie:
Spółka w dniu 6 grudnia 2004 roku zawarła umowę leasingu operacyjnego, której warunki zostały określone w umowie leasingu nr 10925 i w ogólnych warunkach leasingu, stanowiących integralną część umowy. Wstępna opłata leasingowa wynosząca 25% podstawy wyliczania rat leasingowych powiększona o podatek VAT została zapłacona przez Spółkę 9 grudnia 2004r. Bez poniesienia tego wydatku używanie przedmiotu leasingu byłoby niemożliwe. Zgodnie z umową odpisów amortyzacyjnych dokonuje Finansujący. Do wniosku Spółka załączyła kserokopię w/w umowy.
Według stanowiska Spółki w leasingu operacyjnym opłata wstępna u korzystającego, zgodnie z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia i nie podlega rozliczeniu w czasie.
Zatem opłata wstępna zapłacona przez Spółkę powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia tego wydatku, tj. w miesiącu grudniu 2004 roku. Natomiast rozłożenie opłaty wstępnej w czasie niesie ze sobą zagrożenie skutecznego zakwestionowania przez organy podatkowe kosztów z tego tytułu odpisanych w następnych latach jako niedotyczące tych lat.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wyjaśnia, co następuje:
Opodatkowanie stron umowy leasingu zostało uregulowane w Rozdziale 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm./. Zgodnie z art. 17b ust. 1 cyt. ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
- została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Należy przy tym wyjaśnić, że w rozumieniu ustawy (art. 17a):
- normatywny okres amortyzacji środków trwałych - to okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, zrównują się z wartością początkową środków trwałych,
- podstawowy okres umowy leasingu - to czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.
Z dołączonej do wniosku kserokopii umowy nr 10925 wynika, że przedmiotem leasingu jest gąsienicowa rozkładarka do asfaltu ze stołem, okres leasingu wynosi 36 miesięcy, zaś wstępna opłata leasingowa stanowi 25%, a miesięczna rata leasingowa (od 1 do 36) 2,4095% podstawy wyliczania rat leasingowych + VAT.
Zgodnie z § 3 pkt 8.1 w/w umowy leasingu na podstawę wyliczania rat leasingowych składają się wszelkie wydatki i koszty poniesione przez Finansującego w związku z zakupem przedmiotu leasingu przeliczone na walutę umowy, w szczególności cena zakupu netto, cło, koszty odprawy celnej, koszty transportu i ubezpieczenia w transporcie, koszty montażu i uruchomienia przedmiotu leasingu, koszty rejestracji, dopuszczenia do ruchu, certyfikatów, wyceny w przypadku przedmiotów używanych i inne.
Umowa powyższa spełnia więc warunki przytoczone w w/w przepisie art. 17b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przypadku, gdy umowa leasingu spełnia warunki zawarte w art. 17b ust. 1, finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
- art. 6,
- przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
- art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym /Dz.U. z 1997r. Nr 26, poz. 143, z 1998r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999r. Nr 49, poz. 484 i nr 101, poz. 1178/, wstępna opłata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia pod warunkiem, że przedmiotowy koszt został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.
Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.