Z zaprezentowanego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi w zakresie elektoenergetyki. Utrzymuje ciągłość zasilania sieci tr... - Interpretacja - 1MUS-1471/PD/423/53/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.03.2004, sygn. 1MUS-1471/PD/423/53/04, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z zaprezentowanego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi w zakresie elektoenergetyki. Utrzymuje ciągłość zasilania sieci trakcyjnej i urządzeń elektoenergetyki nietrakcyjnej. Jej zadaniem jest zakup na rynku zewnętrznym, dystrybucja i obrót energią elektryczną oraz jej sprzedaż odbiorcom , w związku z czym wystawia faktury z tytułu sprzedaży energii. Dla sprzedaży energii trakcyjnej Spółka wystawia w ciągu danego miesiąca dwie faktury przejściowe oraz na początku miesiąca następnego fakturę rozliczeniową. Rzeczywista wartość zużycia energii trakcyjnej znana jest po 1-2 miesiącach i wówczas sprzedaż ta ujmowana jest w najbliższej wystawianej fakturze - jako zwiększenie lub zmniejszenie sprzedaży. Natomiast faktury z tytułu sprzedaży energii nietrakcyjnej wystawiane są z reguły za okresy jednomiesięczne.

Spółka ponosi natomiast koszty zakupu energii oraz usług przesyłowych, będących przedmiotem realizowanych przez nią umów sprzedaży. Faktury dotyczące zakupu energii obejmują różne okresy rozliczeniowe, które co do zasady nie są tożsame z okresami, których dotyczy sprzedaż. Ponadto faktury dotyczące zakupu energii nie są związane z konkretną sprzedażą lecz dany zakup można przypisać grupie odbiorców energii.W związku z nowelizacją ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) od dnia 01.01.2004 r. wszedł w życie art. 12 ust.3 d pkt 1 nadany ustawą z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957 ).

Zgodnie z tym przepisem - w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Przepis ten znajduje zastosowanie do przychodów Spółki z tytułu sprzedaży energii. Nie uległ jednakże zmianie zarówno przepis art. 15 ust. 1, jak i art. 15 ust. 4 ustawy p.d.o.p. Zgodnie z art. 15 ust. 4 tej ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba , że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis ten ma również zastosowanie do miesięcznych okresów sprawozdawczych dla prawidłowego obliczenia wysokości zaliczek. Podstawową zasadą jest potrącanie kosztów w okresie, którego przychodów dotyczą. Zasada ta obejmuje również koszty nie poniesione, które zostały określone co do rodzaju i kwoty, a ich zarachowanie w ciężar kosztów okresu sprawozdawczego było możliwe.Odpowiadając na pytanie Spółki, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy jest możliwe określenie kwoty kosztów z tytułu zakupu energii i jej zarachowanie do miesiąca, w którym wystąpił przychód ze sprzedaży energii, odpowiadający temu zakupowi. Metoda zarachowania kosztów odnoszących się do przychodów danego okresu sprawozdawczego powinna być stosowana przez Spółkę w każdym przypadku, gdy jest to możliwe. Natomiast w pozostałych przypadkach może potrącić koszty w okresie, w którym zostaną zarachowane na podstawie otrzymanej faktury.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie