Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 21 lutego 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.03.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego potwierdza stanowisko Spółki przedstawione w w/w piśmie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
UZASADNIENIE
Podatnik w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie zaliczania wydatków ponoszonych na utrzymanie nieruchomości przeznaczonej na wydzierżawianie do kosztów uzyskania przychodów w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Istotą problemu jest to, że posiadana nieruchomość o znaczącej powierzchni rzędu 5 tys. metrów kwadratowych przeznaczona na wynajem, nie zawsze w całości jest wynajęta - wg Strony z powodu braku chętnych. Natomiast ponoszone nakłady t. j. amortyzacja, podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie i media dotyczą całego budynku. W ocenie Spółki wymienione wydatki w całości stanowią koszty uzyskania przychodów, niezależnie od ilości wydzierżawionej powierzchni.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W myśl powyższych przepisów kosztem uzyskania przychodu są wydatkize źródłem przychodu i poniesione w celu jego osiągnięcia. Wobec faktu, że nieruchomość przeznaczono na wynajem i Spółka z tego tytułu uzyskuje przychody, to wszystkie wydatki związane z tym źródłem przychodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów, niezależnie od ilości wydzierżawianej powierzchni.
Jedynie w sytuacji, gdyby budynek przestał służyć działalności w całości lub w części, to wówczas ponoszone wydatki w całości lub w takiej części, jaka nie jest przeznaczona na działalność nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany
przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Iżby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a, § 4 i art. 236, § 2, pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy.