POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD I/3-423/7/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. PD I/3-423/7/05, Urząd Skarbowy w Chrzanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2005 r., uzupełnionego na wezwanie w dniu 16.03.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące wartości początkowej samochodu sprowadzonego z zagranicznego zakładu Spółki nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w kraju oraz posiada wyodrębnioną budowę na terenie Niemiec. Budowa prowadzi odrębne księgi rachunkowe, sporządza sprawozdanie finansowe i dochody opodatkowuje w Niemczech.
W 2000 r. od innej polskiej spółki posiadającej również zakład w Niemczech zakupione zostały samochody. Pojazdy te wykorzystywane były w Niemczech, a kosztami ich eksploatacji oraz amortyzacją obciążany był zagraniczny zakład. Samochody zostały w całości zamortyzowane. W związku ze sprowadzeniem w listopadzie 2004 r. jednego z samochodów do Polski, Spółka zapłaciła podatek akcyzowy w kwocie 5166 zł. Do ksiąg rachunkowych Spółki w kraju przyjęto wartość samochodu w kwocie podatku akcyzowego i od tej kwoty dokonywane są odpisy amortyzacyjne. W trakcie badania bilansu biegły polecił wprowadzić do ksiąg wartość samochodu z dnia zawarcia umowy zakupu, czyli 15.04.2000 r. powiększonej o zapłaconą akcyzę, jak również wartość amortyzacji.
Spółka po ponownym przeanalizowaniu stanu faktycznego stoi na stanowisku, że budowa w Niemczech winna wystawić notę obciążeniową za przekazany samochód. Wartość początkowa samochodu równałaby się wartości wykazanej w nocie powiększonej o zapłaconą akcyzę.

Z wyżej wymienionego stanu faktycznego oraz sprawozdań składanych za poprzednie lata w tut. Urzędzie wynika, iż Spółka prowadzi działalność w Niemczech poprzez wyodrębniony oddział (zakład).,
Przepisy art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowią, że przy ustalaniu dochodu będącego podstawą opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Z kolei zgodnie przepisami art. 17 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, tak stanowi.
Natomiast w myśl przepisów art. 5 i 7 umowy z dnia 18.12.1972 r. zawartej pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. nr 31, poz. 163 ze zm.) dochody zakładu (pod pojęciem zakładu zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. g umowy mieści się również budowa, której okres przekracza 12 miesięcy) w 2004 r. podlegały opodatkowaniu w Niemczech.

Nadmienia się, że do dochodów osiąganych od 01.01.2005 r. ma zastosowanie nowa umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, opublikowana w Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90.

Definicję oddziału określają przepisy art. 5 pkt. 4 ustawy z dn. 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), w myśl których jest to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Stosownie do w/w ustawowej definicji oddziału, prowadząca działalność na terenie Niemiec budowa Spółki nie jest odrębnym od spółki podatnikiem, lecz jest wyłącznie wyodrębnioną organizacyjnie i majątkowo częścią tej Spółki. Dochody (straty) oddziału są dochodami (startami) Spółki. Wszystkie wzajemne rozliczenia pomiędzy Spółką i jej oddziałem dokonywane są w ramach jednego podatnika, nie powodując u tego podatnika poniesienia wydatku lub powstania przychodu.

W świetle powyższego prawidłowe są zalecenia biegłego rewidenta co do sposobu amortyzacji sprowadzonego do kraju z zagranicznego oddziału Spółki samochodu.
Zgodnie z przepisami art. 16g ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia. Przepisy ust. 3 w/w artykułu stanowią, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną m. in. o podatek akcyzowy.

Zatem za wartość początkową sprowadzonego samochodu należy przyjąć jego wartość określoną w ewidencji środków trwałych zagranicznego oddziału powiększoną o zapłacony przez Spółkę podatek akcyzowy.
Od tak określonej wartości początkowej Spółka powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Chrzanowie