POSTANOWIENIE Na podstawie art.14a §1, §3 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) ... - Interpretacja - 1424/2170/423/5/2005/AK

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. 1424/2170/423/5/2005/AK, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a §1, §3 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki X z siedzibą w X z dnia 16.05.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 16.05.2005r. Spółka X z siedzibą w X złożyła wniosek o interpretację przepisów podatkowych w następującym stanie faktycznym:
Spółka X świadczy usługi w zakresie nauczania języka angielskiego. Siedziba spółki znajduje się w X. W ramach działalności - nauki języka, przyjmowane są ratalne /miesięczne/ opłaty z tytułu częściowego wykonania tej usługi.
Pytanie Wnioskodawcy:
Czy niezapłacona miesięczna rata przez uczestnika kursu stanowi przychód związany z działalnością gospodarczą osiągnięty w danym okresie /m-cu/ w myśl art.12 ust.3 z dnia 15 lutego 1992r. ustawy o podatku dochod. od osób prawnych"?

Stanowisko Wnioskodawcy:
Stosownie do art. 12 ust.3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1/ wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2/ wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3/ otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi określenia przychodu, z tytułu sprzedaży usług, które mają zastosowanie również do ustalenia momentu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży usług językowych,podstawowym terminem uzyskania przychodu jest data wystawienia faktury. Jednak, jak wynika z ww. art.12 ust.3a pkt 2 ustawy, przychód taki powstaje

nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy/w tym przypadku umowy zawartej na początku roku szkolnego określającej terminy opłat za korzystanie z kursu/ lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.Reasumując, usługa z tytułu sprzedaży kursów językowych została wykonana w danym miesiącu i mimo braku zapłaty za to świadczenie stanowi przychód w momencie jej wykonania.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z art.12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2002r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.W w/w przepisie określona została zasada "przychodu należnego", zgodnie z którą, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Użycie przez ustawodawcę w art. 12 ust.3 ustawy wyrażenia "także" wskazuje , że przepisy art. 12 ust.3 ustawy należy stosować alternatywnie. Gdyby bowiem intencją ustawodawcy było to, żeby momentem powodującym powstanie przychodu podatkowego - w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej - był zawsze tylko przychód należny ( a z pominięciem przychodu faktycznie uzyskanego), to w przepisie art. 12 ust.3 nie występowałoby wyrażenie "także".

Z dniem 1 stycznia 2003r. wprowadzony został przepis art.12 ust.3a w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992r., w którym ustawodawca określił ściśle datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w ust.3 tego artykułu.Zgodnie z art. 12 ust.3a w/w ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.3, uważa się, z zastrzeżeniem ust.3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Jeżeli więc, w związku z wykonaniem świadczenia (usługi), zapłaty podatnik jeszcze nie otrzymał, to i tak powstaje u tego podatnika przychód - nie jako faktycznie uzyskany, ale jako należny. Stwierdzić zatem należy, że należne przychody, to te, które wynikają ze źródła przychodów, jakie stanowi działalność gospodarczą, i które stały się w jej następstwie należnością, chociaż faktycznie jeszcze ich nie uzyskano.
Konkludując powyższe, tut. organ podziela stanowisko Spółki i informuje, że w przedstawionym stanie faktycznym sprawy, przychód powstanie w momencie wystawienia faktury za wykonanie usług językowych, pomimo braku zapłaty za to świadczenie, a w przypadku gdy faktura nie została wystawiona - przychód powstanie nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym wykonano usługę.
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązujacego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu