Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z roku 2005 Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia refundacji kosztów wynagrodzeń młodocianych i składek ZUS, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta stwierdza, żestanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Stan faktyczny opisany przez podatnika:
Spółka w roku 2004 zatrudniała pracowników młodocianych na podstawie umowy z (...), koszty wynagrodzeń wraz ze składką ZUS są zaliczane do okresu którego dotyczą t. j. do m-ca IX-XI 2004 r., natomiast otrzymaną w styczniu 2005 r. refundację Spółka zalicza do przychodów operacyjnych z chwilą wpływu środków pieniężnych na konto bankowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 2000 roku Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) zgodnie z którym "przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe". Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również faktycznie otrzymane dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków. Powyższe oznacza, iż otrzymana przez Spółkę refundacja z (...) stanowi przychód z chwilą kiedy świadczenia te faktycznie otrzymano (czyli z dniem otrzymania środków pieniężnych). Jeżeli przekazanie odbywa się za pośrednictwem rachunku bankowego, to za dzień otrzymania dotacji należy uznać dzień uznania rachunku bankowego kwotą refundacji. Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka do przychodów roku 2005 winna zaliczyć kwotę refundacji faktycznie otrzymanej.
Wynagrodzenia za m-ce IX-XI 2004 r. oraz naliczone od nich składki ZUS Spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodów 2004 roku. W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje treść art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie, z którą koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, a więc wynagrodzenia za m-ce IX-XI 2004 r. należy powiązać z przychodami danego roku podatkowego.
W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku jak wyżej jest prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem
Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.