P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.III.423/1/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2005, sygn. US.III.423/1/2005, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr. 137 poz. 926 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko Spółki w sprawie interpretacji art. 15 ust. 1 i 4 w związku z art. 12 ust. 3d pkt. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000r. Nr. 54 poz. 654 z późn. zm./, dotyczących określenia momentu zaliczenia do przychodów podatkowych usług z tytułu wywozu odpadów komunalnych stałych i płynnych oraz przyporządkowania do tych przychodów kosztów ich uzyskania - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03.01.2005 roku podatnik pismem L.dz. 4/2005 z dnia 03.01.2005r. zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z art. 12 ust. 3d pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który określa moment powstania przychodów w okresie w którym przypada termin płatności wynikający z faktury a przypadający na rok 2005, - koszty poniesione w roku podatkowym I-XII/2004r. mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów roku 2004.

Z wyżej przytoczonego pisma wynika, że przedmiotem działalności podatnika jest świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych stałych i płynnych. Termin płatności określony w fakturze za wyżej wymienione usługi przypada w roku 2005. Natomiast koszty wytworzenia tych usług Spółka poniosła w całości w roku podatkowym trwającym od I-XII/2004 roku.

Zdaniem podatnika zgodnie z wyżej wymienionym zapisem ustawy obowiązującym od 01.01.2004 roku przychód przy świadczeniu usług ciągłych powstaje w momencie terminu płatności jaki określony został w fakturze za usługi, a więc w roku 2005, zaś w zakresie kosztów uzyskania przychodów podatnik twierdzi, że brak zapisu w ustawie, w związku z czym powinny być przyporządkowane do roku w którym zostały faktycznie poniesione.

Stanowisko Spółki nie jest prawidłowe.

Z dniem 01.01.2004r. do ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. Nr. 54 poz. 654 z późn. zm./ wprowadzono przepis art. 12 ust. 3d, który określa moment powstania przychodu dla podmiotów świadczących w sposób ciągły następujące rodzaje usług:

- dostawa energii elektrycznej, cieplnej, lub gazu przewodowego,

- telekomunikacyjne, radiokomunikacyjne z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów lub kart, w tym telefonicznych,

- usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów.

W przypadku świadczenia tego rodzaju usług, przychód podatkowy powstaje w terminie płatności wynikającym z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony, w ostatnim dniu miesiąca w którym wystawiono fakturę.

Z pisma Spółki wynika, że część przychodów ze świadczenia usług wywozu odpadów komunalnych wykonanych w roku 2004, których termin płatności przypada w roku 2005, zostanie zaliczona do przychodów podatkowych roku 2005.

W związku z tym w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów, ma zastosowanie przepis art. 15 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, który określa istotę kosztów jako wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Określone w ten sposób koszty podatkowe powinny być zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyporządkowane do roku podatkowego, w którym został uzyskany przychód związany z tymi kosztami.

Ponadto należy zauważyć, że w myśl art. 7 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ustalenie go w sposób prawidłowy, nie jest możliwe, jeżeli podatnik nie osiągnął przychodu dla uzyskania którego poniósł koszty.

Mimo, że wyżej wymienione przepisy odnoszą się do ustalenia dochodu za rok podatkowy, to należy również mieć na uwadze przepis art. 25 ust. 1 ustawy, z którego wynika, że podatnik powinien:

- co miesiąc składać deklarację o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i odprowadzać zaliczki na podatek w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za miesiące poprzednie.

Oznacza to, że obowiązek przyporządkowania przychodów, a w konsekwencji i kosztów ich uzyskania odnosi się również do odpowiedniego miesiąca roku podatkowego.

Natomiast odnosząc się do dalszej części stanowiska Spółki przytaczającego trudności w ustaleniu kosztów uzyskania przychodów w stosunku do przychodów których termin płatności upływa w roku 2005, należy zauważyć że zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości /Dz.U. z 2002r. Nr. 76 poz. 694 z późn. zm./ Kierownik jednostki ustala sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych w tym zakładowy plan kont, ustalając wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej. Zapisy na kontach ksiąg pomocniczych zawierają uszczegółowienie i uzupełnienie zapisów kont księgi głównej i prowadzi się je między innymi również i dla pozycji kosztów, które należy tak zaewidencjonować aby było to zgodne z zapisami art. 7 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Puławach