Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Spółce z o.o., oceniając jej stanowisko odnośnie przeliczania na złote kosztów poniesionych w walutach obcych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Spółka przelicza faktury zakupów dokonanych w imporcie jak i przed granicą kraju według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury, gdyż jest dniem poniesienia kosztu. Wydatek koryguje o różnice kursowe wynikłe z zastosowania kursu banku z którego usług korzysta przy płatności.
2. Przedmiot interpretacji: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we wspomnianym piśmie z dnia 7 marca 2005 r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa odnośnie przeliczania na złote kosztów poniesionych w walutach obcych w związku z dokonywaniem zakupów w imporcie i przed granicą kraju.
3. Stanowisko Wnioskodawcy: Spółka z o.o. przedstawiła pogląd, iż w podatku dochodowym od osób prawnych faktury w walucie obcej dotyczące zakupów przeliczane są według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury, i korygowane o różnice wynikłe z zastosowanie kursu banku z którego usług korzysta przy płatności.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 54 roku ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Różnice kursowe, o których wyżej mowa można obliczyć korzystając z następującego wzoru: R = S - N. Gdzie: R - różnice kursowe, jeżeli otrzymana wartość jest dodatnia należy o tę kwotę powiększyć koszty, jeżeli jest ujemna - należy je obniżyć; S - wartość kosztów obliczona według kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonych przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik; N- wartość kosztów obliczona według średniego kursu NBP z dnia ich zarachowania. W związku z powyższym wydatki poniesione w walucie obcej winny być zaliczone w koszty uzyskania przychodu po przeliczeniu na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia ich poniesienia i korygowane o różnice kursowe występujących między dniem zarachowania kosztu, a dniem zapłaty poprzez ich podwyższenie lub obniżenie. Dlatego też stanowisko Spółki z o.o. wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe.
Stąd postanowiono, jak w sentencji.
Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).