Dotyczy: podatku dochodowego od osób prawnych. - Interpretacja - PD-413/127/2004

www.shutterstock.com
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. PD-413/127/2004, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy: podatku dochodowego od osób prawnych.

W dniu 31.08.2004 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością X.X.X. złożyła do Naczelnika tut. Urzędu wniosek (zapytanie), dotyczący uznania wydatków poniesionych na rozbiórkę zbiornika nie będącego środkiem trwałym za koszty uzyskania przychodów, w celu uzyskania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w powyższej sprawie.

W w/w wniosku spółka przedstawiła stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie, tj.:
- posiadanie na terenie działki należącej do spółki niedokończonej budowli (zbiornika żelbetonowego), która miała stanowić komorę fermentacji osadów ściekowych,
- zbiornik powyższy budowany był na początku lat osiemdziesiątych XX wieku przez poprzedniego właściciela nieruchomości (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Zakopanem) i ze względu na wadliwe wykonanie żelbetonów (złe zagęszczenie betonu oraz wystające pręty zbrojeniowe) nigdy nie został dokończony, co spowodowało, że nie zaliczono go do środków trwałych w/w przedsiębiorstwa i nie wprowadzono do stosownych ewidencji majątkowych firmy,
- spółka przejmując majątek od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Zakopanem, otrzymała działkę z w/w zbiornikiem, ale ewidencji przekazywanego majątku figurowała jedynie działka, bez w/w budowli,- spółka porządkując teren na posiadanej nieruchomości zamierza dokonać rozbiórki w/w zbiornika, co związane jest z poniesieniem stosownych kosztów i wydatków,
- celem uporządkowania nieruchomości jest jej gospodarcze wykorzystanie w przyszłości, a ponieważ obecnie spółka nie planuje żadnych inwestycji nie może poniesionych wydatków związanych z rozbiórką zbiornika zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne,
- spółka stoi na stanowisku, że koszty rozbiórki zbiornika, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zm.), można "zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu na zasadzie ogólnej".

W odpowiedzi na w/w wniosek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, zgodnie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 roku, Nr 137, poz. 926 ze zm.), udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie wyjaśnia:
- Zgodnie z generalna zasadą wyrażona w art. ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zm.), "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...". Oznacza to, że aby koszt poniesiony przez podatnika (spółkę) mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów spełnione muszą być łącznie dwa warunki:
- wydatek (koszt) musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu (musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem),
- jednocześnie wydatek (koszt) nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych... jako nie uważany za koszt uzyskania przychodów.
- Porządkowanie nieruchomości i związana z tym rozbiórka zbiornika mają charakter odtworzeniowy właściwego stanu pierwotnego działki, a wydatki takie mogą być zaliczone do bieżących kosztów spółki o ile zostały poniesione w celu uzyskania przychodów.
- Zwrot "poniesienie wydatków (kosztów) w celu uzyskania przychodów" oznacza (w przyjętym orzecznictwie NSA), że aby poniesiony wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowy, czyli poniesienie wydatku musi wpływać na powstanie, zwiększenie przychodu lub racjonalnie zakładając taki wpływ może spowodować.
Zaznacza się, że ciężar wykazania powyższego związku pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem lub potencjalną możliwością jego uzyskania spoczywa na spółce i nie wykazanie powyższego faktu spowodować może określone skutki podatkowe.

W przedmiotowej sprawie spółka, w złożonym wniosku, nie wykazała wyraźnie związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi kosztami (wydatkami) a uzyskiwanym przychodami, zaznaczając jedynie, że "likwidacja zbiornika zmierza do uporządkowania nieruchomości celem jej gospodarczego wykorzystania w przyszłości", a na dzień złożenia wniosku "na przedmiotowej działce nie planuje żadnej inwestycji" (co sugerować może o brak w/w związku przyczynowego, z powodu niedokładnego określenia w jaki sposób uporządkowanie terenu wpłynie na przychody spółki w przyszłości), dlatego nie można jednoznacznie założyć, że poniesione wydatki na rozbiórkę zbiornika będą kosztem uzyskania przychodów.

Biorąc więc pod uwagę zawarte we wniosku informacje dotyczące stanu faktycznego sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego (w/w ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ...), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, że w przypadku wykazania (udowodnienia) związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami na rozbiórkę zbiornika, a osiągniętymi przychodami, spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w/w wydatki na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ... .

Urząd Skarbowy w Zakopanem