Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ustawa ta reg... - Interpretacja - P-3/423-8/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. P-3/423-8/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z o.o. w organizacji - art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Spółka kapitałowa w organizacji nie ma osobowości prawnej, może jednak we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Spółka kapitałowa w organizacji ma charakter przejściowy. Byt prawny takiej spółki kończy się w dniu dokonania jej wpisu do rejestru sądowego. Z chwilą wpisu do właściwego rejestru, jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną. Od dnia 1.01.2001 r. takimi rejestrami są rejestry prowadzone w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Od 1 stycznia 2002 r. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest więc również spółka kapitałowa w organizacji.

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani bez wezwania składać deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego, na formularzu CIT-2 oraz wpłacać zaliczki miesięczne. Zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Oznacza to, że od momentu rozpoczęcia swojej działalności spółka kapitałowa w organizacji ma obowiązek składać deklaracje CIT-2. W przepisie jest mowa o "działalności", co nie musi być utożsamiane z działalnością gospodarczą, o której mowa w piśmie Spółki.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują pojęcia "rozpoczęcie działalności". Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U.z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. W § 8 Umowy Spółki z 11.08.2004 r. podano, że udziały zostały pokryte przez wniesienie wkładu niepieniężnego. Spółka w swoim piśmie stwierdza, że "do końca stycznia 2005 r. nie rozpoczęła działalności gospodarczej". Mając powyższe na uwadze, takie zdarzenie jak wniesienie przez wspólników wkładów (w formie pieniężnej lub niepieniężnej), jest przejawem rozpoczęcia działalności, o której mowa w ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o rachunkowości. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) podatnicy podatku od towarów i usług lub akcyzowego obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków. Artykuł 6 pkt 2 w/w ustawy mówi, że podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy, deklaracji dotyczącej zaliczki na ten podatek. Zgodnie z art. 7 ustawy w przypadku gdy z przepisów art. 6 wynikają różne terminy dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, podatnik dokonuje zgłoszenia jeden raz, w terminie najwcześniejszym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa Spółki w formie aktu notarialnego została sporządzona dnia 11.08.2004 r., w umowie Spółki podano, że udziały zostały pokryte przez wniesienie wkładu niepieniężnego. Rejestracja w sądzie rejestrowym nastąpiła dnia 07.09.2004 r. Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 złożono w tut. Urzędzie dnia 18.01.2005 r. i podano w nim dzień 19.01.2005 r., jako datę rozpoczęcia działalności. Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę oraz w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że już w momencie zawiązania spółki, a jeszcze przed jej rejestracją sądową, Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka winna więc złożyć zaległe deklaracje CIT-2, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, od daty rozpoczęcia działalności, którą w przedstawionym stanie faktycznym jest data zawiązania Spółki. Jednocześnie, w związku z powyższym Spółka winna złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP-2, w celu wskazania prawidłowej daty rozpoczęcia działalności.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie