Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie: - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko spółki z o.o. "..." z siedzibą w ... przy ul. ..., zawarte we wniosku z dnia 18 kwietnia 2005 r., uzupełnionym w dniu 16 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty umownego zobowiązania wypłaconej firmie leasingowej w związku z kradzieżą samochodu ciężarowego stanowiącego przedmiot leasingu
za nieprawidłowe
U z a s a d n i e n i e
Pismem z dnia 12 kwietnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.04.2005 r.) uzupełnionym w dniu 16 maja 2005 r. i 17 czerwca 2005 r. spółka z o.o. "..." z siedzibą w ... złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż u Podatnika miała miejsce kradzież samochodu ciężarowego, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Zgodnie z warunkami w/w umowy samochód będący przedmiotem leasingu stanowił przez cały czas trwania umowy własność leasingodawcy. Firma leasingowa stosownie do postanowień umowy obowiązana była ubezpieczyć przedmiot leasingu i przez cały czas trwania umowy opłacać składki ubezpieczeniowe. Firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania
Zgodnie z warunkami umowy w przypadku utraty, w tym kradzieży przedmiotu leasingu, wszelkie przewidziane w umowie, a nie zapłacone należności stają się wymagalne z dniem zaistnienia szkody.
Na kwotę wypłaconej umownej należności składała się suma wszystkich pozostałych do uiszczenia opłat leasingowych netto zdyskontowanych stopą WIBOR oraz cena nabycia przedmiotu leasingu określona w umowie także zdyskontowana w ten sam sposób.
Pytanie Podatnika dotyczy możliwości zaliczenia wypłaconego firmie leasingowej umownego zobowiązania do kosztów uzyskania przychodu.
W ocenie Spółki zapłacone firmie leasingowej zobowiązanie z tytułu rozliczenia umowy leasingu, w związku z kradzieżą przedmiotu leasingu i odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, można zaliczyć do kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodu.
W myśl zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.
Zatem zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu podlegają wszelkie racjonalnie poniesione koszty pod warunkiem, że:
- wydatek został faktycznie poniesiony lub zaistniała podstawa do jego zarachowania, o której mowa w art. 15 ust. 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym,
- dany wydatek nie został wyłączony z kosztów podatkowych na mocy art. 16 ust. 1 ustawy,
- poniesienie wydatku ma na celu uzyskanie przychodu lub powiększenie jego źródła.
Odszkodowanie, o którym mowa w zapytaniu stanowiące sumę wszystkich pozostałych do uiszczenia opłat leasingowych netto zdyskontowanych stopą WIBOR oraz cenę nabycia przedmiotu leasingu określoną w umowie także zdyskontowaną w ten sam sposób nie mieści się w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących koszty uzyskania przychodu wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Tak więc w przedstawionej przez Spółkę sprawie decydujące znaczenie ma stwierdzenie, czy poniesione wydatki miały związek z osiągnięciem przychodu.
Możliwość zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy zależna jest bowiem od wykazania przez podatnika istnienia bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem lub przychodem spodziewanym, którego osiągnięcie jawi się jako następstwo tego wydatku. Generalnie opłaty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu pod warunkiem, że przedmiot leasingu jest użytkowany w działalności gospodarczej, a poniesienie tego kosztu służy osiągnięciu przychodu.
Utrata przedmiotu leasingu w skutek kradzieży pozbawiła spółkę z o.o. "..." możliwości jego wykorzystywania i tym samym uzyskiwania przychodu w następstwie jego używania. Z uwagi na fakt, że przedmiot leasingu nie jest już wykorzystywany w działalności gospodarczej, zatem wszelkie opłaty związane z tym samochodem nie mogą być zaliczone do kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu, ponieważ ich poniesienie nie ma już żadnego związku z przychodem.
Reasumując - wszelkie wydatki wynikające z umowy leasingu, poniesione już po utracie jej przedmiotu, mające charakter odszkodowawczy nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.