W odpowiedzi na wniosek z dnia 06.08.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 16.08.2004 r.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkow... - Interpretacja - US72/ROP1/423/156/MP/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.09.2004, sygn. US72/ROP1/423/156/MP/04, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na wniosek z dnia 06.08.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 16.08.2004 r.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Podatnik zawarł z kontrahentem zagranicznym umowę na zakup oprogramowania komputerowego. Kontrahent obciąża Spółkę fakturami za licencje na oprogramowanie oraz za jego uruchomienie. Instalacja, uruchomienie i wdrożenie oprogramowania wymaga przyjazdu zagranicznych specjalistów do Polski. Podatnik pokrywa koszty biletów lotniczych tych osób, w zamian kontrahent zmniejsza kwotę faktury z tytułu instalacji i uruchomienia oprogramowania.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...), zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W myśl art. 15 ust. 6 kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16h ust. 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Na podstawie art. 16g. ust. 14 ww. ustawy wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji uzyskanych przez licencjonobiorcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 16g. ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Jak wynika z powyższych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszone przez Podatnika koszty biletów lotniczych specjalistów instalujących i uruchamiających oprogramowanie powiększają stosownie do art. 16g. ust. 14 ww. ustawy wartość początkową licencji jako koszty składające się na cenę ich nabycia, o ile na podstawie umowy licencyjnej Spółka jest zobowiązana do ponoszenia kosztów przejazdu tych specjalistów.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie