Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 22-08-2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 25-08-2005 r.), uzupełniony o podpisy osób reprezentujących jednostkę w dniu 12-09-2005 r. (data wpływu) dotyczący podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza,że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
W czerwcu b.r. utworzona została nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na bazie wydzielonego majątku z istniejących podmiotów, t. j. Wnioskodawcy i Spółki X. W momencie rozpoczęcia działalności przez nowo powstałą spółkę, nastąpi ograniczenie podstawowego przedmiotu działalności tworzących ją podmiotów. Głównymi i jedynymi udziałowcami nowo powstałej spółki jest Wnioskodawca i Spółka X. Nowy podmiot powstał na bazie: wydzielenia oddziału z majątku Wnioskodawcy i Spółki X; zakupu części majątku z wydzielonych wydziałów; dzierżawy na podstawie umów najmu pozostałego majątku niezbędnego do prowadzenia działalności (gruntów, budowli, maszyn i urządzeń); przejęcia w trybie art. 23 Kodeksu Pracy przeważającej części pracowników zatrudnionych dotychczas u Wnioskodawcy oraz w Spółce
X.Wnioskodawca zachowuje znaczną część swojego majątku, z uwagi na ustanowione zabezpieczenia lub umowy leasingowe. Majątek ten może być sprzedany dopiero po wygaśnięciu zobowiązań lub po zakończeniu umów leasingu.
Obecnie Wnioskodawca dokona sprzedaży określonej części wyposażenia oraz maszyn i urządzeń, a w późniejszym okresie zamierza wnieść aport w postaci środków trwałych oraz zapasów materiałów.
W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia kwestii, czy opisana transakcja będzie nosić znamiona zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zdaniem Podatnika w opisanym przypadku nie mamy do czynienia z takim zdarzeniem, gdyż nowo powstała Spółka rozpoczyna swój byt, bez przejmowania jakichkolwiek zobowiązań i sukcesji.
Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stwierdza, co następuje:
Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym
od osób prawnych w art. 4a pkt 4 (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym zorganizowana część przedsiębiorstwą oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.W przedstawionym stanie faktycznym pomocnym może być również art. 55 tiret 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), stosownie do którego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe
do nieruchomości lub ruchomości; prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; wierzytelności prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Konkludując stwierdzić zatem należy, iż sprzedaż przez Wnioskodawcę określonej części składników majątkowych, t. j. wyposażenia oraz maszyn i urządzeń do nowo powstałej spółki nie spełnia wymogów zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu wyżej cytowanych przepisów.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odpowiedź w powyższej sprawie dotyczy tylko i wyłącznie Podatnika -
Wnioskodawcy. W sytuacji, jeżeli w przedmiotowej sprawie zainteresowanym będzie inny podmiot (Spółka X), winien zwrócić się z zapytaniem do właściwego organu podatkowego odrębnym pismem.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.