POSTANOWIENIE - Interpretacja - DUS-PBO/423/11/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.09.2005, sygn. DUS-PBO/423/11/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza; że stanowisko "......." Spółka z o. o. przedstawione we wniosku z dnia 2005.07.11 , który wpłynął w dniu 2005.07.12 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości w wyniku postępowania wywłaszczeniowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2005.07.12 do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynąłwniosek "..........." Spółka z o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Spółka posiada stację paliw, którą chcą obecnie wykupić pod budowę autostrady; czy uzyskany w tym trybie tj. przymusu administracyjnego dochód mający cechy odszkodowania będzie podlegał opodatkowaniu i jaką stawką, czy jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki:
Zdaniem Spółki dochód uzyskany ze sprzedaży środka trwałego, a takim jest ww. nieruchomość wykorzystywana na cele działalności gospodarczej, w trybie wywłaszczenia bądź odsprzedaży podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. jak pozostałe dochody osiągnięte przez spółkę i dochód ten łączy się z pozostałymi dochodami spółki. Z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika bowiem, aby dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wywłaszczanej, bądź wypłata odszkodowania z tego tytułu były zwolnione od podatku.

Stanowisko organu podatkowego:
Stosownie do przepisów art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., ze zwolnienia od podatku korzystały dochody z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu sprzedaży nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabycie prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Ustawodawca zwolnił te dochody od podatku, mając na względzie ich rekompensacyjny (odszkodowawczy) charakter. Jednakże powyższe zwolnienie zostało uchylone z dniem 1.01.2004r. w związku z dokonaną zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1957 ze zm.)
Zatem wszelkie odszkodowania wypłacone z tego tytułu po tym dniu będą podlegały opodatkowaniu wg stawki określonej w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie