Czy Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów osiąganych z przekazania... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.206.2019.2.DP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.206.2019.2.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów osiąganych z przekazania do używania i pobierania pożytków z gruntów Wspólnoty i czy w związku z tym jest zobowiązana do składania deklaracji CIT-8 i rocznych sprawozdań finansowych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 maja 2019 r. (data wpływu 24 maja 2019 r.) uzupełnionym 18 czerwca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia statusu podatnika oraz obowiązku składania corocznie deklaracji CIT-8 oraz sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia statusu podatnika oraz obowiązku składania corocznie deklaracji CIT-8 oraz sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 4 czerwca 2019 r. znak: 0111-KDIB1-2.4010.206.2019.1.DP wezwano do jego uzupełnienia. Wnioskodawca dokonał uzupełnienia 18 czerwca 2019 r. (data wpływu do Organu).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej (dalej: Spółka), została powołana zarządzeniem Wójta Gminy z dnia 13 stycznia 2014 r. na mocy art. 14 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (t.j. Dz.U z 2016 r., poz. 703) jako spółka przymusowa dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej, zwaną dalej Wspólnotą.

Zgodnie z powołaną wyżej ustawą Spółka sprawuje zarząd nad Wspólnotą i właściwym zagospodarowaniem 10,7695 ha gruntów, obejmujących pastwiska (9,6305 ha), lasy (0.8088 ha), nieużytki (0.2248 ha), grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi (0.0670 ha), grunty zadrzewione i zakrzewione (0,0384).

Spółka nie jest właścicielem gruntów Wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze jako administrator jej aktywów. Przychody, które uzyskuje Spółka jako zarządca majątku Wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty Spółki, stanowią dochód, będący współwłasnością osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie.

Aktualnie fundusze Spółki stanowią przychody z tytułu umowy używania i pobierania pożytków z gruntów Wspólnoty, zawartej w dniu 22 lutego 2016 r., które przeznaczane są na cele statutowe Spółki oraz - w zakresie nadwyżki - dzielone na rzecz członków Wspólnoty w stosunku proporcjonalnym do ich udziałów we Wspólnocie.

Do 2017 r. Spółka corocznie składała deklaracje CIT-8, wskazując zawsze przychody i dochody równe 0 oraz sprawozdanie finansowe.

Aktualnie powzięła wątpliwości co do zasadności składania tych dokumentów, ponieważ:

  • po pierwsze, Spółka nie jest właścicielem majątku Wspólnoty,
  • po drugie, przychód (i dochód), uzyskiwany z tytułu wpływów z tytułu używania gruntów Wspólnoty stanowi dochód wyłącznie członków wspólnoty,
  • po trzecie, dochody z gruntów Wspólnoty są dochodami z tytułu działalności rolniczej i leśnej, objętej wyłączeniem na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów osiąganych z przekazania do używania i pobierania pożytków z gruntów Wspólnoty i czy w związku z tym jest zobowiązana do składania deklaracji CIT-8 i rocznych sprawozdań finansowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, do Spółki nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dlatego Spółka nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego zeznań podatkowych CIT-8 czy tez rocznego sprawozdania finansowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty. Zgodnie z art. 16 ust. 1 tej ustawy członkami spółki są osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej.

Spółka nie jest więc właścicielem gruntu Wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze, jako administrator aktywów, które nie są jej własnością. Ma za zadanie wyłącznie zarządzać majątkiem Wspólnoty, nie uzyskując z tego tytułu żadnych dochodów. Przychody, które uzyskuje Spółka jako zarządca majątku Wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu, stanowią dochód, będący dochodem osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.

Do przychodów Spółki powołanej w celu zarządzania majątkiem Wspólnoty, ze względu na jej specyficzny status, nie będą miały zatem zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji Spółka nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego zeznań podatkowych CIT-8 czy tez rocznego sprawozdania finansowego na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Takie stanowisko poparte jest jednolitą interpretacją organów skarbowych, w tym:

  • 0114-KDIP2-2.4010.194.2018.3.AG - interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 lipca 2018 r.;
  • IBPB-1-3/4510-674/15/TS - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 lutego 2016 r.;
  • IPTPB3/4510-117/15-4/KC - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 17 czerwca 2015 r.;
  • IBPBI/2423-400/14/BG - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 lipca 2014 r.;
  • IPTPB3/423-161/14-4/PM - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 31 lipca 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie konsekwencji podatkowych dla Wnioskodawcy, tj. Spółki utworzonej dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej. W związku z tym, Organ nie odniósł się w niej do ewentualnych konsekwencji podatkowych dla członków Wspólnoty Gruntowej.

Wspólnoty gruntowe to podmioty o swoistym statusie prawnym opartym na uregulowaniach zawartych w ustawie z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 703). Z definicji zawartej w tej ustawie wynika, że wspólnotami gruntowymi podlegającymi zagospodarowaniu w trybie i na zasadach określonych w tej ustawie są nieruchomości rolne, leśne oraz obszary wodne - o określonych przymiotach. Uprawnionymi do udziału we wspólnocie są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty (art. 6 ust. 1 ww. ustawy). Udziały poszczególnych uprawnionych we wspólnocie określa się w ułamkowych częściach w sposób wymieniony w art. 9 tej ustawy. Zgodnie z art. 14 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład wspólnoty. Natomiast, z art. 15 ust. 1 ww. ustawy wynika, że spółka jest osobą prawną i działa na podstawie statutu.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865, dalej updop), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Stosownie do art. 1 ust. 3 przepisy ustawy mają również zastosowanie do:

  1. spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Stosownie do art. 3 ust. 1 updop, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wspólnota gruntowa nie jest osobą prawną, a stanowi zespół nieruchomości, nad którymi zarząd sprawuje Spółka, utworzona specjalnie w tym celu przez osoby uprawnione do udziału, dlatego też Wspólnota nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu wynikającemu z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Osobą prawną w rozumieniu updop jest spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej. Jednakże, analiza przepisów ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych wyraźnie wskazuje, że nie można przyjąć analogii prawnej pomiędzy spółką utworzoną do sprawowania zarządu nad majątkiem wspólnoty a spółką prawa handlowego. Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej, aczkolwiek posiada osobowość prawną, nie jest właścicielem majątku lub odrębnym od współużytkowników przedsiębiorcą. Zauważyć należy, że Spółka w momencie jej powołania nie staje się właścicielem majątku wspólnoty, lecz pełni tylko funkcje zarządcze. Majątek ten stanowi w dalszym ciągu przedmiot własności osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Wspólnota gruntowa, aczkolwiek zbliża się do współwłasności, stanowi jednak współwłasność o szczególnych cechach, niepodlegającą podziałowi, rządzącą się odrębnymi zasadami. Istotą współwłasności jest uprawnienie do udziału we wspólnocie gruntowej w postaci korzystania z objętych nią gruntów zgodnie z ich przeznaczeniem, które przysługuje osobom fizycznym lub prawnym posiadającym gospodarstwa rolne. Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej ma za zadanie wyłącznie zarządzać majątkiem wspólnoty, nie uzyskuje z tego tytułu żadnych dochodów. Przychody, które uzyskuje jako zarządca majątku Wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu Spółki, stanowią dochód, będący dochodem osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.

Reasumując, z uwagi na fakt, że Spółka nie jest właścicielem majątku Wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze, jako administrator aktywów, które nie są jej własnością, przychód jaki osiąga Wspólnota nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako dochód Spółki dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku corocznego składania deklaracji CIT-8 oraz sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego należy zauważyć, że zgodnie z art. 27 ust. 1 updop, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Podatnicy, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania (art. 27 ust. 2 updop).

Mając na uwadze powyższe przepisy, ze względu na fakt, że jak wskazano powyżej przychody Spółki osiągane z przekazania do używania i pobierania pożytków z gruntów Wspólnoty nie stanowią dochodu Spółki lecz osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie Gruntowej, Spółka nie ma obowiązku składania corocznie deklaracji CIT-8 i sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego.

Podsumowując, z uwagi na okoliczność, że Spółka nie jest właścicielem majątku Wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze, jako administrator aktywów, które nie są jej własnością, wpływy uzyskiwane przez Spółkę nie podlegają po stronie Spółki opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i w związku z tym Spółka nie ma obowiązku składania corocznie deklaracji CIT-8 i sprawozdania finansowego do właściwego urzędu skarbowego.

Zatem, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej