Temat interpretacji
Czy opisane powyżej prace prowadzone przez Spółkę, której komplementariuszem jest Wnioskodawca, w ramach projektów Grupy 1 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, w związku z czym jest on uprawniony do korzystania z ulgi B+R określonej w art. 18d Ustawy o CIT?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace prowadzone przez Spółkę, której komplementariuszem jest Wnioskodawca, w ramach projektów Grupy 1 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym jest on uprawniony do korzystania z ulgi B+R określonej w art. 18d ww. ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace prowadzone przez Spółkę, której komplementariuszem jest Wnioskodawca, w ramach projektów Grupy 1 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym jest on uprawniony do korzystania z ulgi B+R określonej w art. 18d ww. ustawy.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Informacje o Wnioskodawcy. Przedmiot, zakres oraz charakter badawczo-rozwojowy działalności Spółki.
Informacje o Spółce
Wnioskodawca jest komplementariuszem P spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dalej: Spółka) podmiotu prowadzącego działalność opartą na projektowaniu, rozwijaniu oraz produkcji wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa. Spółka w 2017 r. wybudowała nowoczesny zakład produkcyjny X. W zakładzie tym Spółka utworzyła dedykowaną komórkę B+R odpowiedzialną za systematyczny rozwój produktowy Spółki.
Spółka działa obecnie zarówno w kraju jak i za granicą. Spółka dysponuje czteroma nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi ulokowanymi w Polsce. W trakcie budowy jest Magazyn Centralny (Centrum Logistyczne z zapleczem socjalno-biurowym) składający się z w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania oraz częściowo zautomatyzowanej hali logistyczno-magazynowej.
Spółka w trakcie trwania swojej działalności gospodarczej notowała systematyczny wzrost zatrudnienia oraz wdrożyła na rynek wiele przełomowych systemów oraz produktów z zakresu produkcji (technicznych i innych).
Działalność Spółki
Spółka w ramach struktur organizacyjnych funkcjonujących w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyodrębniła niektóre działy, które zostały zakwalifikowane jako prowadzące prace badawczo-rozwojowe. Należą do nich w szczególności: Dział R&D, Dział Kontrakty, Dział Technologiczny oraz Dział IT.
Spółka, w zakresie własnej działalności gospodarczej, prowadzi prace B+R w ramach projektów realizowanych na zlecenie konkretnego klienta lub też generowanych wewnętrznie (usprawniające procesy zachodzące w Spółce) w odpowiedzi na identyfikowane trendy rynkowe w celu budowania oferty sprzedażowej Spółki.
Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową opisaną we wniosku przy zaangażowaniu osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę a także na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia) (dalej łącznie: Pracownicy).
Projekty realizowane przez Spółkę obejmują przede wszystkim twórcze wykorzystywanie i zdobywanie wiedzy z zakresu technologii w celu opracowania i realizacji założeń. Wielokrotnie projekty opierają się na przedstawionych Pracownikom wymaganiach co do finalnego rezultatu, natomiast ścieżka jego osiągnięcia pozostawiana jest ich kompetencji.
W ramach realizowanej działalności, Spółka prowadzi różnego rodzaju projekty i działania. Wszystkie prowadzone przez Spółkę projekty (wewnętrzne i zewnętrzne) podzielić można na dwie grupy:
- Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty obejmujące tworzenie nowych lub ulepszonych rozwiązań i produktów, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości w działalności operacyjnej Spółki. Prace te obejmują kompleksowy proces od opracowania pomysłu/koncepcji, aż do momentu przygotowania do wdrożenia. W określonych wypadkach (np. zlecenie przesłane przez klienta Spółki), prace mogą rozpocząć się na etapie innym niż początkowy.
- Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych procesów i produktów. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę (m.in. obejmują naprawę błędów, a także rutynową aktualizację wymogów).
Działalność Spółki w ramach Grupy 2 nie jest objęta wnioskiem. Wnioskodawca zaznacza, iż wniosek obejmuje swoim zakresem jedynie projekty należące do Grupy Projektów B+R i prowadzonych w ich ramach działań.
Do wykonywanych czynności i prowadzonych działań w ramach projektów Grupy 1 należą m.in.:
- przygotowanie założeń koncepcji wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie do modelowania 3D oraz technologie szybkiego prototypowania,
- analiza wymagań,
- projektowanie rozwiązań,
- prowadzenie badań i analiz (jak np. badania wytrzymałościowe) obejmujących współpracę z akredytowanymi ośrodkami badawczymi,
- testowanie wyrobów na specjalistycznych urządzeniach i maszynach badawczych, umożliwiających testy na poziomie badań funkcjonalnych i mechanicznych oraz badań odporności antywłamaniowej,
- wstępna walidacja koncepcji rezultatów prac (tzw. seria -0) - której zasadniczym celem jest ustalenie, czy przyjęte założenia są prawidłowe.
Projekty wykonywane przez Spółkę nastawione są na osiągnięcie określonych rezultatów, tj. dokonywane są w celu opracowania nowego produktu/procesu/usług ich ulepszeniu bądź dokonania istotnych zmian, w szczególności w celu stworzenia nowych systemów oraz uzyskania przewagi konkurencyjnej jak również rozwoju nowych technologii w sferze produkcji, konstrukcji wyrobu czy też jego parametrów i możliwości zastosowań w nowoczesnym budownictwie.
Drugi rodzaj stanowią projekty inicjowane przez klientów Spółki. Ich głównym celem jest opracowanie nowej technologii realizującej i spełniającej wymogi i oczekiwania stawiane przez poszczególnych klientów. Wymogi te najczęściej odnoszą się do założeń finalnych, natomiast opracowanie koncepcji danego rozwiązania oraz wytworzenie go leży po stronie Spółki.
Prace i działania B+R w Spółce są prowadzone przede wszystkim w Dziale R&D, ale również w działach takich jak: Kontrakty, Technologiczny i IT. Spółka pragnie zaznaczyć, że w przyszłości struktura organizacyjna może ulegać zmianom, przy zachowanym charakterze opisywanej działalności.
Poniżej został opisany charakter realizowanych czynności, podejmowanych przez Pracowników poszczególnych działów Spółki w ramach działalności zaliczanej do projektów Grupy 1.
Dział R&D - w ramach tego działu Spółka zajmuje się przede wszystkim rozwojem produktów dla wszystkich zakładów od etapu opracowania projektu do etapu przedwdrożeniowego. Dział ten prowadzi szereg prac koncepcyjnych nad zarejestrowanymi (w ramach rejestru koncepcji, obejmującego pomysły, które przeszły pozytywnie pierwszą ocenę wewnętrzną) pomysłami, jak również przeprowadza prace projektowe zmierzające w przyszłości do komercjalizacji wyników. Pracownicy tego działu są zaangażowani zasadniczo jedynie w działalność badawczo-rozwojową Spółki. Pracownicy tego działu zajmują się również sporządzaniem dokumentacji w zakresie krajowej oceny technicznej oraz przeprowadzaniem certyfikacji. Czynności te stanowią finalny etap prac B+R, które zmierzają do opracowania nowej technologii lub ulepszenia obecnej, jak również do opracowania lub ulepszenia nowego produktu oraz procesu. Pracownicy tego działu są również odpowiedzialni za bieżącą współpracę z kancelariami patentowymi oraz Urzędami patentowymi (w Polsce i za granicą).
Ponadto, w zakresie prac prowadzonych przez Pracowników Działu B+R leży przeprowadzanie testów nowego materiału lub surowca. Zapotrzebowanie na testy może być spowodowane następującymi okolicznościami:
- występuje niepewność co do zastosowania/charakterystyki/funkcjonowania w określonych warunkach danego surowca (wykonywanie tzw. testów starzeniowych),
- zachodzi konieczność poszukiwania nowego materiału (przeprowadzanie przez Spółkę testów u producentów materiałów i akcesoriów, we współpracy z producentem),
- zgłoszenie zapotrzebowania na nowy produkt przez klientów Spółki, do którego wytworzenia należy wybrać odpowiedni materiał, technologię.
Pracownicy tego działu w ramach wykonywania powyższych działań aktywnie współpracują z ośrodkami badawczo-rozwojowymi zarówno swoich kontrahentów jak również z jednostkami naukowymi.
Dział Kontrakty - działalność tego działu opiera się głównie na opracowywaniu, tworzeniu i testowaniu nowych lub zmienionych produktów pod konkretne (zindywidualizowane) zamówienia klienta. Prace polegają na technicznej obsłudze produktów poprzez opracowanie ich koncepcji (niekiedy również obejmują one stworzenie prototypu zgodnego z sugestiami przekazanymi przez klientów Spółki). W ramach działalności B+R tego działu występują m.in. typy projektów mające na celu opracowanie i wykonanie:
- nowej konstrukcji wewnątrz wyrobu,
- nowego rodzaju okuć (zawiasy, zamki, antypaniki),
- nowego rodzaju okleiny (np. zastosowanie innej grubości wymagające przetestowania),
- nowej konstrukcji spełniającej zaktualizowane wymagania certyfikacyjne.
Prace w ramach tego działu obarczone są w pewnym stopniu ryzykiem co do efektu końcowego.
Dział Technologiczny - w ramach tego działu Spółka zajmuje się realizacją zleceń nietypowych, wdrażaniem nowych produktów oraz testowaniem i próbami technologicznymi, w tym, w celu opracowania nowych rozwiązań oraz testowania nowych materiałów. Działalność rozwojowa tego działu dotyczy nowych produktów w postaci prototypów oraz modyfikacji istniejących produktów związanych z obszarem badań i wdrożeń. Do zadań B+R tego działu należy również opracowywanie:
- technologii operacyjnej (zadania na zlecenia Działu R&D, testy materiałowe, wdrażanie nowych technologii i zapewnieniem właściwych procesów technologicznych na liniach produkcyjnych),
- technologii kontraktowej (wyroby techniczne niestandardowe, nowe konstrukcje wykonane pod inwestycje, wdrażanie nowych wybarwień),
- dokumentacji technicznej i instrukcji użytkowania.
Dział IT - działalność tej jednostki organizacyjnej opiera się głównie na opracowywaniu i tworzeniu oprogramowania dla zautomatyzowanych i zrobotyzowanych maszyn w zakładzie Spółki, w celu optymalizacji procesów wewnętrznych Spółki. Prace te prowadzą do zwiększenia wydajności działalności Spółki polegając na wytworzeniu nowego lub ulepszeniu funkcjonującego oprogramowania.
Ponadto dział ten odpowiada za realizowanie idei proof of concept - polegającej na zidentyfikowaniu czy planowane działanie będzie zbieżne z potrzebami Spółki oraz wymogami technicznymi.
Działalność na terenie SSE
Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie dwóch zezwoleń. Spółka uzyskała również zezwolenie na działalność w innej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wnioskodawca korzysta zatem ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 Ustawy o CIT. W związku z przenikaniem się działalności poszczególnych zespołów umiejscowionych w ramach danych zakładów, na co dzień występuje sytuacja, w której koszty ponoszone w ramach danego zakładu efektywnie dotyczą działalności innych zakładów (w tym zakłady w SSE mogą efektywnie działać na rzecz zakładów spoza SSE i na odwrót).
Jednakże, działalność objęta zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyodrębniona organizacyjnie i funkcjonalnie od działalności opodatkowanej. Spółka rozłącznie prowadzi działalność poprzez oddzielne alokowanie kosztów ponoszonych w związku z rodzajem prowadzonej działalności. Polityka rachunkowa Spółki jest jednolita i konsekwentnie nie ma możliwości zaliczenia kosztów ponoszonych w ramach działalności zwolnionej do działalności opodatkowanej. Część tej działalności prowadzona jest w całości poza terenem SSE.
Poza kosztami bezpośrednimi, ponoszone są także koszty, których bezpośrednie powiązanie z przychodem opodatkowanym/zwolnionym nie jest możliwe. Takie koszty wspólne (pośrednie) alokowane są do obu typów działalności przy użyciu klucza przychodowego.
W związku z powyższym koszty każdorazowo alokowane są odpowiednio do tej działalności, której rzeczywiście dotyczą. Wnioskodawca zamierza, zatem w kalkulacji Ulgi B+R uwzględnić jedynie koszty, które nie są odnoszone na wynik działalności zwolnionej (nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego).
Metoda przyporządkowania kosztów działalności badawczo-rozwojowej do działalności zwolnionej/opodatkowanej nie stanowi przedmiotu pytania przedstawionego w niniejszym wniosku o wydanie interpretacji.
Wnioskodawca zaznacza, że:
- niniejszy wniosek obejmuje swoim zakresem jedynie projekty należące do Grupy 1 (projekty badawczo-rozwojowe);
- w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm., dalej: Ustawa o CIT);
- zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w ramach prac opisanych w stanie faktycznym również w przyszłości;
- prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT wyodrębni koszty działalności badawczo- rozwojowej, zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy opisane powyżej prace prowadzone przez Spółkę, której komplementariuszem jest Wnioskodawca, w ramach projektów Grupy 1 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, w związku z czym jest on uprawniony do korzystania z ulgi B+R określonej w art. 18d Ustawy o CIT?
Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym (winno być stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) prace wykonywane przez Spółkę w ramach Grupy 1 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT, w szczególności stanowią badania przemysłowe i prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 27c i 28 Ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca uprawniony jest do korzystania z ulgi B+R określonej w art. 18d Ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.
Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT w brzmieniu przepisu obowiązującego do 30 września 2018 r., przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na podstawie art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT badania naukowe to:
- badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
- badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
- badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT stanowi, że przez prace rozwojowe rozumieć należy nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu przepisów obowiązujących do dnia 30 września 2018 r. obejmowała zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących produktów, procesów lub usług.
Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania aplikacyjne i prace rozwojowe, które nastawione są na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub też znaczących ich ulepszeń jak również, które nie mają charakteru rutynowego w celu uzyskania nowej wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy już posiadanych.
Głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produkcji wyrobów stolarskich, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z tej dziedziny. Celem Spółki jest tworzenie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w działalności operacyjnej Spółki oraz opracowywanie nowych produktów, jak również opracowanie nowego produktu, lub ulepszenie już oferowanego, na indywidualne zamówienie klienta.
Jak zostało podkreślone w stanie faktycznym (winno być stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) w ramach Spółki funkcjonują działy, które prowadzą prace B+R. Ich głównym celem jest opracowanie/wprowadzanie nowych produktów do sprzedaży, ulepszanie obecnie oferowanych produktów (która może skutkować poprawą parametrów produktów, obniżeniem kosztów wytworzenia), a także optymalizacja procesów zachodzących wewnątrz Spółki.
Przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego czynności podejmowane przez Pracowników Spółki w ramach działalności kwalifikowanej do projektów Grupy 1 polegają, w ocenie Wnioskodawcy, na wykorzystywaniu istniejących zasobów wiedzy oraz ich poszerzaniu dla celów rozwijania oferty Spółki poprzez opracowywanie nowych produktów i rozwiązań oraz ulepszanie istniejących.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez Pracowników w poszczególnych projektach, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe (i nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku). Na nierutynowy charakter prowadzonej działalności wskazuje fakt, że prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych, poprzedzone są zdefiniowaniem unikatowych wymagań, a w trakcie wykonywania zadań Pracownicy Spółki stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wymagają one zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania (które nie posiadają jeszcze modelowego sposobu postępowania), w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.
Przykładowo powyższe można odnieść do działalności B+R Działu R&D prowadzącego szereg prac zmierzających do rozwoju produktu od początkowych prac koncepcyjnych, aż do momentu wdrożenia opracowanego rozwiązania. Charakter tych prac naznaczony jest niepewnością badawczą oraz nie są to prace rutynowe, czy też mające charakter drobnych okresowych zmian. W nie mniejszym stopniu określenia zawarte powyżej odnoszą się do Działu Technologicznego, który w swojej codziennej działalności mierzy się z nietypowymi zindywidualizowanymi wyzwaniami badawczymi przy opracowywaniu prototypów czy też wdrażaniu nowych produktów.
Dział Kontakty (winno być: Dział Kontrakty) prowadzi prace o charakterze twórczym o zindywidualizowanym charakterze, w którym wykonywane są prace B+R zmierzające do opracowania m.in. nowej konstrukcji wewnątrz wyrobu jak również zastosowania całkowicie nowego rodzaju okuć czy zawiasów.
Podczas prac powstają prototypy (tzw. seria 0), które stanowią produkt przedwdrożeniowy i na jego podstawie ocenia się możliwość skomercjalizowania efektów prac badawczo-rozwojowych.
Rozwiązania te powstają w wyniku twórczej pracy Pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania stawianych wyzwań. Istotnym zagadnieniem jest umiejętność podejścia kreatywnego do stawianych problemów badawczych zarówno rodzących się wewnątrz Spółki jak i w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów Spółki.
Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny, według określonych planów i harmonogramów, przez zatrudnione w tym celu osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie, których głównym zadaniem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych wyrobów/procesów lub ulepszenia ich, a najistotniejsze z nich rejestrowane są w prowadzonym przez Spółkę rejestrze koncepcji.
Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego (winno być stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego) prace B+R prowadzone przez Spółkę obejmują kompleksowy proces od opracowania pomysłu/koncepcji, aż do momentu przygotowania do wdrożenia. Składają się na to również czynności związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi jak również przeprowadzenie certyfikacji/opracowywanie produktu zgodnego z odpowiednimi wymogami certyfikacyjnymi, w Spółce w głównej mierze spoczywa to w gestii Pracowników Działu R&D i stanowi zwieńczenie całego procesu projektowego nad nowym lub ulepszonym produktem.
W świetle legalnej definicji, sens pojęcia prac rozwojowych zawiera się w ich celu, którym jest tworzenie nowego produktu/procesu (ulepszeniu istniejącego) i sposobie osiągania tego celu, czyli wykorzystywaniu, nabywaniu oraz łączeniu wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Jeżeli uwzględnić dodatkowe przesłanki zawarte w końcowej części legalnej definicji, w szczególności ich oczywisty przedprodukcyjny charakter (prototypy, projekty pilotażowe, demonstracje, testowanie i walidacja), to można wnioskować, że prace rozwojowe kończą się w momencie powstania nowego produktu w sensie zdolności do jego wytwarzania w skali komercyjnej - w Spółce, przykładowo, po pozytywnej weryfikacji tzw. serii 0, w ramach funkcjonowania Działu R&D.
Innym przykładem prac rozwojowych zachodzących w Spółce jest działalność Działu IT, który opracowuje i tworzy oprogramowanie zrobotyzowanych i zautomatyzowanych maszyn, co w sposób wymierny przekłada się na poprawę funkcjonowania procesów wewnętrznych Spółki.
Z tej perspektywy, analizowane we wniosku działania w procesie tworzenia nowego produktu (faza przygotowania pożądanej struktury/sprawdzenia adekwatności materiałów, walidacji skuteczności działania opracowanego mechanizmu/systemu oraz czynności w celu uzyskania stosownego certyfikatu czy rekomendacji na wprowadzenie nowego wyrobu do obrotu w Polsce, czy w innym państwie jak również tworzenie instrukcji technicznych) mają charakter prac rozwojowych ze względu na ich wspólny cel: powstanie nowego produktu czy całego sytemu rozwiązań np. w zakresie drzwi technicznych, oraz użyciu do tego celu wiedzy i umiejętności.
Biorąc pod uwagę powyższe, za zasadne należy uznać stanowiska wydane dla podobnych jak przedstawiony powyżej stanów faktycznych (winno być stanów faktycznych/zdarzeń przyszłym) z interpretacji indywidualnych:
- Dyrektora Krajowej Informacji z 23 marca 2017 r., sygn. 0461-ITPB3.4510.705.2016.2.PS,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 stycznia 2017 r., sygn. 0461- ITPB3.4510.586.2016.1.PS,
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lutego 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.475.2017.2. IZ,
że cały cykl począwszy od stworzenia potrzeby opracowania nowego produktu aż po etap uzyskania możliwości jego komercjalizacji, stanowi nierozerwalny cykl prac badawczo-rozwojowych.
Dnia 1 października 2018 r. wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zmieniona została definicja działalności badawczo-rozwojowej w ustawie o CIT. Na dzień złożenia wniosku ustawa o CIT w art. 4a pkt 27 stanowi, iż badania naukowe to:
- badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z powołanymi przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: PSWiN) odpowiednio art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz 2 stanowią, iż badania naukowe to działalność obejmująca:
- badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
- badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT wskazuje, że prace rozwojowe to prace w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei, art. 4 ust. 3 Ustawy o PSWiN stanowi, że: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania aplikacyjne i prace rozwojowe, które nastawione są na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub też znaczących ich ulepszeń jak również, które nie mają charakteru rutynowego w celu uzyskania nowej wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy już posiadanych.
Jak zostało przedstawione powyżej, głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produkcji wyrobów stolarskich, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z tej dziedziny. Ponadto, dodatkowym celem Spółki jest tworzenie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w działalności operacyjnej Spółki. Niemniej istotne w działalności badawczo-rozwojowej Spółki jest opracowywanie nowych produktów, jak również opracowanie nowego produktu, lub ulepszenie już oferowanego, na indywidualne zamówienie klienta.
Jak zostało podkreślone w stanie faktycznym (winno być stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) w ramach Spółki funkcjonują działy, które prowadzą prace B+R, których głównym celem jest prowadzenie działalności zmierzającej do opracowania, wprowadzenia nowych produktów do sprzedaży jak również ulepszenie obecnie oferowanych.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że wykonywane przez Pracowników Spółki czynności badawczo-rozwojowe zmierzają do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, i w żadnym wypadku nie są to działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany obecnie oferowanych produktów czy też usług.
Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny.
Pomimo, że nowa definicja działalności badawczo-rozwojowej nie obejmuje wprost tworzenia prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracji, testowania i walidacji stworzonych rozwiązań, Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż działania te są częścią podejmowanej pracy twórczej zmierzającej do wypracowania innowacyjnych rozwiązań. Działania te kumulatywnie stanowią o istocie działalności badawczo-rozwojowej, a mianowicie są prowadzone w celu zwiększenia zasobów wiedzy, wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i weryfikacji, czy prowadzone działania przyniosły zamierzone rezultaty.
Co więcej, wprowadzone w definicji prac rozwojowych zawartej w ustawie o CIT wyróżnienie kwalifikacji działań w zakresie tworzenia narzędzi informatycznych lub oprogramowania, dodatkowo wskazuje na to, że intencją ustawodawcy było podkreślenie możliwości kwalifikacji prac takich, jak prowadzone w ramach Działu IT Spółki, jako działalność B+R.
Tym samym, działania Spółki opisane w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, wypełniają zarówno znamiona działalności badawczo-rozwojowej określone w przepisie obowiązującym do 30 września 2018 r., jak również obowiązującym od 1 października 2018 r.
Powoławszy powyższe argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie powinno ulegać wątpliwości, iż opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace Spółki, polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych produktów, rozwiązań, funkcjonalności poprzez budowanie i ulepszanie rozwiązań z zakresu opracowywania/projektowania oraz wdrażania innowacyjnych konstrukcji specjalistycznych drzwi technicznych (które to są lub będą mogły zostać wykorzystane przez Spółkę w przyszłości w trakcje realizacji projektów dla konkretnych klientów lub też takich, które bezpośrednio wpływają na istniejący produkt, jak również te zainspirowane przez klientów Spółki), zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r., jak również w brzmieniu przepisów Ustawy o CIT obowiązującym od 1 października 2018 r. stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej