Temat interpretacji
1. Czy w związku z najmem składników majątku ruchomego od podmiotu powiązanego po stronie Wnioskodawcy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dochodów z ukrytych zysków? 2. Czy w związku z najmem samochodu ciężarowego od podmiotu powiązanego Wnioskodawca będzie zobligowany do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- w związku z najmem opisanych w stanie faktycznym wniosku składników majątku ruchomego od podmiotu powiązanego po stronie Wnioskodawcy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dochodów z ukrytych zysków,
- w związku z najmem samochodu ciężarowego od podmiotu powiązanego Wnioskodawca będzie zobligowany do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca – (…) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” albo „Wnioskodawca”) Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT NIP: (…), KRS: (…).
Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest głównie montaż oraz demontaż systemów składowania pod automatykę a także w przeprowadzkach całych magazynów.
Spółka świadczy swoje usługi w większości na rzecz kontrahentów zza granicy.
Siedzibą spółki jest (…).
Rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy.
Wnioskodawca jest dużym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.
Wnioskodawca nie powstał wskutek jakichkolwiek działań restrukturyzacyjnych takich jak przekształcenie, podział przez wydzielenie, czy wniesienie aportu na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym. Udziały Wnioskodawcy zostały objęte za gotówkę. Wnioskodawca nie posiada jakichkolwiek udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa w innych podmiotach.
Udziałowcami Wnioskodawcy są wyłącznie osoby fizyczne:
Pan JS (dalej JS) - będący rezydentem podatkowym na terytorium RP w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.
TK (dalej TK) - będący rezydentem podatkowym na terytorium RP w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.
Udziałowcy Wnioskodawcy posiadają udziały w innych podmiotach, w tym:
-(…) Spółka Jawna.
Udziałowcy Wnioskodawcy posiadają także swoje jednoosobowe działalności gospodarcze.
Wnioskodawca złożył zawiadomienie o wyborze ryczałtu od dochodów spółek dnia (…) r., zgodnie z treścią art. 28j ust. 1 pkt 7 i art. 28j ust. 5 ustawy o CIT, tym samym zamknął księgi rachunkowe na dzień poprzedzający na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
W tym przypadku Wnioskodawca otworzył księgi rachunkowe na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania CIT-em estońskim.
Wnioskodawca do końca pierwszego dnia miesiąca, w którym będzie opodatkowany ryczałtem złożył do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie ZAW-RD - jak wskazano powyżej, nastąpiło to dnia (…) r.
Udziałowcy Wnioskodawcy złożyli także w siedzibie Wnioskodawcy we właściwym terminie oświadczenia OSW-RD. Decydując się na wybór tej formy opodatkowania Wnioskodawca spełniał i spełnia warunki dotyczące tej formy opodatkowania przewidziane m.in. w art. 28j ust. 1 pkt 2 (kryterium proporcji przychodów z określonych tytułów) oraz warunki przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 3 (warunki dot. zatrudnienia).
Spółka posiada na własność niezbędne do działalności gospodarczej aktywa.
Przykładem aktywów, które posiada na własność spółka celem świadczenia usług jest dziewięcioosobowy samochód osobowy marki (…), który służy przewozowi pracowników między lokalizacjami, w których spółka świadczy usług.
Pojazd służy także do przewozu narzędzi (…).
Wskazane wyżej narzędzia są własnością Spółki i służą działalności gospodarczej Spółki – są to aktywa niezbędne do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.
Mimo że Spółka posiada niezbędne do działalności gospodarczej aktywa możliwe jest, że w zależności od liczby aktualnych zleceń oraz ich lokalizacji (spółka świadczy usługi także na terytorium UE) Spółka wynajmuje dodatkowe pojazdy oraz specjalistyczne maszyny, które mają służyć obsłużeniu aktualnego wolumenu zleceń. Spółka musi wykazywać się elastycznością przy świadczeniu swych usług by być konkurencyjną.
Jest to zamierzona i przyjęta strategia Spółki, w myśl której z uwagi na dynamiczną sytuację polityczno-gospodarczą Spółka nie chce nabywać na własność zbyt dużej liczby składników majątku, ani zaciągać zbyt dużych stałych zobowiązań takich jak leasing aut i maszyn by nie obciążać bieżących przepływów finansowych spółki oraz nie generować istotnych i niecelowych kosztów działalności.
Spółka wynajmuje składniki majątku od podmiotów powiązanych i niepowiązanych.
Przykładem stosunku z podmiotem niepowiązanym jest zawarta przez Wnioskodawcę umowa ze spółką X sp. z o.o., która to spółka specjalizuje się w wynajmie samochodów osobowych i dostawczych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej co wpisuje się w zakres działania Wnioskodawcy, który świadczy swoje usługi w dużej mierze w innych niż Polska państwach Europy.
Wnioskodawca nie określa dokładnie jaki pojazd jest wynajmowany oraz ile pojazdów zostanie wynajętych zależy od czynników takich jak kraj wykonywania zlecenia, specyfika danego zlecenia czyli ilość materiałów i narzędzi, które muszą być przewożone oraz liczba pracowników spółki, którzy dane zlecenie będą obsługiwać.
Spółka wynajmuje składniki majątku także od podmiotów powiązanych tj. od jej udziałowców:
- JS prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą JS (…) NIP: (…);
- TK prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą TK (…) NIP: (…).
Wśród składników wynajmowanych od podmiotów powiązanych są aktywa takie jak:
- tachimetr (…) lub (…) (tachimetr to optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości). Ten konkretny model urządzenia (jak deklaruje producent) pozwala użytkownikowi ustawić we wszystkich osiach (x, y, z) regały, dokonać dokładnych pomiarów wysokości posadzki oraz dokonać pomiarów do raportu po montażu.
Jest to urządzenie związane z działalnością gospodarczą spółki. Dzięki możliwości pomiarów kątów, płaszczyzn i odległości pozwala ono na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów dużych powierzchni i płaszczyzn, które to pomiary nie zawsze są możliwe do wykonania konwencjonalnymi metodami (np. poziomicą).
Spółka zajmuje się montażem (…). Takie (…) to nierzadko duże konstrukcje stalowe, (…) - tym samym niedopuszczalne są choćby minimalne odstępstwa od norm przy ich montażu.
Popełnienie błędu w wyniku niedokładnego pomiaru mogłoby doprowadzić nawet do zniszczenia takiej konstrukcji magazynowej narażając na utratę zdrowia i życia pracowników Wnioskodawcy, a także pracowników kontrahenta i inne osoby postronne.
W przypadku określonych zleceń – (…) urządzenie to jest potrzebne z uwagi na wymagania stawiane przed (…).
- samochód osobowy (…) - jest to pojazd dostawczy umożliwiający przewóz sześciu osób i ładunku.
Pojazd legitymuje się możliwością konfiguracji - tj. wymontowania siedzisk pasażerskich co umożliwia przewiezienie większej ilości ładunku lub pozostawienie siedzisk pasażerskich kosztem przestrzeni ładunkowej. Pojazd ten ma stricto użytkowy charakter na co wskazuje jego rejestracja jako pojazd ciężarowy oraz parametry techniczne - długość (…) m, rozstaw osi (…) m, długość przestrzeni, która może być zaadaptowana do ładunków (…) m, czy wysokość pojazdu (…) m.
Pojazd ten z uwagi na swoje możliwości adaptacji w zależności od danego zapotrzebowania Spółki oraz wymiary pozwala na dostosowanie go do potrzeb spółki zależnie od charakteru danego zlecenia. Pojazd ten, który Spółka wynajmie będzie użytkowany zarówno na terytorium kraju jak i za granicą.
Wynajmowany pojazd, tak jak pojazd który Spółka posiada na własność są związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, ponieważ pozwolą na transport pracowników z jednoczesnym transportem narzędzi.
Jak wskazano powyżej, wynajem części składników przez Spółkę jest związany z jej zrównoważoną strategią rozwoju i nieobciążania spółki kosztami utrzymania i leasingowania składników majątku, które nie zawsze mogą odpowiadać jej bieżącemu zapotrzebowaniu sprzętowemu. Spółka chce osiągać możliwie najwyższe wyniki finansowe, a nie ponosić koszty utrzymania majątku, który może być w danych momentach niepotrzebny.
Najem składników majątku od podmiotów powiązanych niczym nie różni się od najmu składników majątku od podmiotów niepowiązanych.
Ceny ustalone w przypadku najmu od podmiotów powiązanych są ustalone na zasadach rynkowych i na podstawie samodzielnie przeprowadzonej analizy rynku (m. in. wysłanie zapytań ofertowych do przedsiębiorstw konkurencyjnych oferujących podobne usługi). Stosunki te uregulowane są umowami regulującymi prawa obowiązki stron. Umowy te prezencyjnie określą wynagrodzenie za terminowe i należyte świadczenie usług, jak sankcje w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
Umowy te pozostają niezależne od stosunków korporacyjnych łączących zleceniobiorców jako udziałowców Wnioskodawcy.
Wyżej wymienione składniki majątku posłużą Wnioskodawcy do świadczenia usług w zakresie montażu oraz demontażu (…).
Pojazdami tymi nie będą poruszać się członkowie zarządu Spółki (będący udziałowcami Spółki), którzy nie będę mieć żadnej istotnej i uzasadnionej potrzeby poruszania się pojazdami tego typu.
Nabywanie usług najmu jest dla Wnioskodawcy istotne celem świadczenia usług na najwyższym poziomie możliwości świadczenia usług niezależnie od występującej w danej chwili liczby zleceń i do najmowania części składników majątku doszłoby niezależnie od tego czy wynajmującym jest podmiot powiązany czy podmiot niepowiązany. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce, ponieważ Spółka ma podpisaną umowę z podmiotem niepowiązanym, ale posiłkuje się też najmem od podmiotów powiązanych, a najem składników od podmiotu powiązanego nie będzie stanowił formy dekapitalizowania Spółki.
Wnioskodawca uważa, że poza nabyciem na własność, najem jest jedną z najbardziej powszechnych form wyposażania swojego przedsiębiorstwa w niezbędne aktywa przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Spółka nie wyklucza, że w zależności od niemożliwej do przewidzenia specyfiki zlecenia możliwe jest, że spółka najmie od podmiotów powiązanych lub niepowiązanych także inne ruchome składniki majątku, jednakże nie jest możliwym do określenia czy, kiedy taki wynajem nastąpi oraz co dokładnie będzie przedmiotem najmu. Spółka nie jest w stanie tego przewidzieć z uwagi na dynamicznie zmieniające się oczekiwania klientów i realia gospodarcze. Z uwagi, że spółka świadczy swoje usługi także poza terytorium kraju, na jej działalność mają wpływ nie tylko uwarunkowania gospodarcze występujące w Rzeczpospolitej Polskiej, ale także w innych państwach, głównie Europy Zachodniej.
Wskazać należy, że udziałowcy Wnioskodawcy w ramach swoich jednoosobowych działalności gospodarczych wynajmują wyżej opisane składniki majątku także podmiotom niepowiązanym działającym w branży zbliżonej do tej, w której działa Spółka (Wnioskodawca).
Wynajem i dzierżawa jest przedmiotem działalności gospodarczej podmiotów powiązanych - jednoosobowych działalności gospodarczych udziałowców Wnioskodawcy.
Podmiot powiązany JS (…) NIP: (…) - przedmiotem działalności obecnie jest wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek, co także znajduje odzwierciedlenie we wskazanym przedmiocie działalności przedsiębiorcy (PKD) w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Podmiot powiązany TK (…) NIP: (…) - przedmiotem działalności obecnie jest wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek, co także znajduje odzwierciedlenie we wskazanym przedmiocie działalności przedsiębiorcy (PKD) w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Pytania
1. Czy w związku z najmem opisanych w stanie faktycznym wniosku składników majątku ruchomego od podmiotu powiązanego po stronie Wnioskodawcy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dochodów z ukrytych zysków?
2. Czy w związku z najmem samochodu ciężarowego od podmiotu powiązanego Wnioskodawca będzie zobligowany do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy:
1. W związku z najmem składników majątku ruchomego, tj. tachimetru Wnioskodawca nie będzie zobligowany do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków.
2. W związku z najmem samochodu dostawczego od podmiotu powiązanego Wnioskodawca nie będzie jest do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Zagadnienia ogólne - argumentacja ogólna dotycząca każdego z zadanych pytań.
Ustawodawca w rozdziale 6b ustawy o CIT uregulował ryczałt od dochodów spółek - zwany także „estońskim CIT-em”.
Dla Wnioskodawcy i niniejszej kluczowy jest art. 28m, w którym ustawodawca zawarł katalog zdarzeń powodujących powstanie obowiązku podatkowego, tj. przedmiot opodatkowania ryczałtem.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT - opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód z tytułu ukrytych zysków;
Art. 28m ust. 3 ustawy CIT - otwarty - katalog transakcji, stanowiących ukryte zyski:
1) kwota pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika (spółkę) wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu ze wspólnikiem, a także odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (spółce);
2) świadczenie wykonane na rzecz: fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ustawy o CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji, czyli wartości ustalonej na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;
4) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
5) darowizny, prezenty czy wydatki na reprezentację;
6) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki lub ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
7) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
8) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
9) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
10) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W treści przywołanego przepisu ustawodawca wskazuje wyraźnie, że przez ukryte zyski rozumie się świadczenia, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku.
Tym samym będą to wszelkiego rodzaju świadczenia, które są powiązane z faktem posiadania udziałów w spółce przez wspólnika, których celem będzie transfer środków ze spółki opodatkowanej Ryczałtem do majątku jej wspólnika.
Zdaniem Wnioskodawcy, ww. przepis art. 28m ust. 3 ustawy CIT, nie odnosi się do sytuacji, gdy spółka, opodatkowana Ryczałtem nabywa usługi od innego podmiotu prawa gospodarczego (jednoosobowej działalności gospodarczej) w ramach umowy o współpracy, który to podmiot (jednocześnie), posiada udziały w kapitale Zleceniodawcy.
Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez doktrynę (A. Kidyba, w: „Komentarz do ustawy Kodeks spółek handlowych, publ. LEX/2O21) przykładem transakcji, które spełniają definicję ukrytych zysków, będą powtarzające się świadczenia niepieniężne, o których mowa w art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Artykuł 176 § 1 k.s.h. daje możliwość obciążenia udziału wspólnika pewnymi obowiązkami, które zostają przypisane do udziału i z tego punktu widzenia dotyczą każdorazowego uprawnionego z udziału.
Stanowisko takie potwierdził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej korzystnej dla podatnika interpretacji podatkowej z dnia 13 maja 2022 r.,
w sprawie 0111-KDIB1-3.4010.58.2022.2.IM.
Wnioskodawca wskazuje, że wszystkie umowy, które zamierza zawrzeć ze Zleceniobiorcami będą umowami cywilnoprawnymi (typu B2B) i będzie to jedyny stosunek prawny regulujący relację stron. Z umów wynikać będzie zakres zlecenia, czas trwania umowy, wysokość wynagrodzenia, obowiązki Wnioskodawcy i Zleceniobiorców, odpowiedzialność i podział ryzyka w związku ze świadczeniem zlecenia.
Fakt posiadania przez Zleceniobiorców udziałów we Wnioskodawcy jest dla tych umów obojętny prawnie.
W żadnym z punktów umowy zlecenia nie wpłyną na zakres uprawień i obowiązków przyznanych udziałowcom Wnioskodawcy z fakty posiadania udziałów i na odwrót. Rozwiązanie jednego stosunku pozostanie bez wpływu na drugi - np. zbycie udziałów we Wnioskodawcy przez udziałowców Wnioskodawcy nie będzie miało żadnego wpływu na trwanie zawartych umów zlecenia.
Niezaprzeczalnym jest, że nabycie ww. usług jest niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i niezależne od stosunków korporacyjnych (wewnętrznych) panujących w Spółce.
Zgodnie z wiążącymi dla Wnioskodawcy objaśnieniami podatkowymi z dnia 23 grudnia 2021 r. - Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek (dalej: „Objaśnienia”), wskazano, że „świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk.
Powołując się na treść objaśnień - dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem.
Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu (...).
Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia.
Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem.
Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych”.
Jednocześnie w objaśnieniach przeczytamy, że: „ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).
Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.”
Nie bez znaczenia jest także brzmienie art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. a ustawy o CIT, który mówi, że do ukrytych zysków nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku w pełnej wysokości, w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, zawarcie przez Wnioskodawcę umów zlecenia nie będzie powodować po stronie Wnioskodawcy powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków, ponieważ zawarcie tych umów nie będzie w jakikolwiek sposób powiązane z faktem posiadania udziałów w spółce przez wspólnika, których celem będzie transfer środków ze spółki opodatkowanej Ryczałtem do majątku jej wspólnika.
Ad. 1 - Doprecyzowanie.
Narzędzia, które Wnioskodawca zamierza wynająć od podmiotu powiązanego związane z zakresem usług świadczonych przez Wnioskodawcę.
Montaż (…).
(…) konstrukcje, które Wnioskodawca będzie montować lub przenosić muszą być stabilne i umiejscowione równo w płaszczyźnie pionowej, poziomej i odpowiednio „zniwelowane”.
W razie nierzetelnego wykonania zlecenia, np. w skutek dokonania błędnych pomiarów, niezachowania płaszczyzny pionowej czy poziomej, czy niedokładnego przytwierdzenia (…) do podłoża Wnioskodawca ryzykuje nie tylko odpowiedzialnością majątkową za szkody na majątku kontrahenta (…), ale zagrożone może być także zdrowie i życie pracowników kontrahenta Wnioskodawcy.
W tym celu Wnioskodawca i pracownicy Wnioskodawcy w zależności od specyfiki danego zlecenia muszą dysponować dokładnym i specjalistycznym sprzętem, który umożliwi dokonanie pomiarów w wymaganych płaszczyznach - temu służą m.in. tachimetry.
Mając powyższe na względzie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zawarcie ww. umów nie spowoduje konieczności zapłaty podatku od dochodów z ukrytych zysków z tego względu, że stosunek ten jest oderwany od prawa Zleceniobiorcy do udziału w kapitale Wnioskodawcy oraz dlatego, że ww. składniki majątku ruchomego służyć będą tylko do wykonywania działalności gospodarczej.
Jak wskazano w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji Wnioskodawca legitymuje się składnikami majątku pozwalającymi na prowadzenie działalności gospodarczej (samochód dostawczy oraz szereg narzędzi). Tym samym, niewątpliwie udziałowcy Spółki zadbali o wyposażenie jej w niezbędne i podstawowe do działalności gospodarczej aktywa.
Jak wskazano w stanie faktycznym - najem składników majątku ma związek z polityką finansową Spółki, która w obawie przed niestabilnym ekonomicznie okresem dąży do minimalizacji zbędnych kosztów i sytuacji, w których dane aktywo (generujące koszty) mogłoby być nie w pełni wykorzystane i zagospodarowane.
Spółka stawia na rozwój i wzrost przychodów co musi iść w związku z racjonalnymi decyzjami gospodarczymi i posiadaniem tylko takiej bazy aktywów jaka jest faktycznie potrzebna.
Spółka jednocześnie chcąc móc realizować zlecenia, których wolumenu nie jest w stanie przewidzieć i chcąc walczyć o pozycję rynkową musi korzystać z usług najmu (od podmiotów powiązanych i niepowiązanych) by móc wykonać dane zlecenie jeżeli posiadane przez Spółkę aktywa będą już w pełni niezagospodarowane.
Spółka nie chce odmawiać przyjmowania zleceń lub narażać Klientów na zbyt długi czas oczekiwania, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której dany zleceniodawca nabędzie usługi od innego podmiotu, co doprowadzi do gorszej sytuacji finansowej spółki.
Za twierdzeniami Wnioskodawcy, że w sytuacjach opisanych w stanie faktycznym nie powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków przemawia także utrwalona praktyka interpretacyjna:
- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 grudnia 2022 r., w sprawie 0111-KDIB2-1.4010. 554.2022.1.BJ
W tym rozstrzygnięciu w celu prowadzenia działalności gospodarczej spółka z o.o. planowała nająć nieruchomości (hale przemysłowe) oraz inne aktywa (maszyny i wózki widłowe) z działalności gospodarczej udziałowca. Tu spółka wskazała, że wszelkie wymienione aktywa udziałowiec nabył we własnym zakresie i nie były one wcześniej własnością tej spółki.
Spółka z o.o. we wskazanym rozstrzygnięciu podkreśliła, że nie posiada na własność swoich składników majątkowych, a wykorzystywane do działalności maszyny i wyposażenie spółka będzie posiadała na podstawie umowy najmu. Warunki najmu zostały określone w wartościach rynkowych.
Wnioskująca o wydanie interpretacji indywidualnej spółka podkreśliła w stanie faktycznym wniosku, że zamysłem działalności podatnika jest generowanie zysków, a nie na gromadzenie majątku w postaci środków trwałych.
Z argumentacją spółki zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i stwierdził, że w tej sytuacji nie powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków.
- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 października 2022 r., w sprawie 0114-KDIP2-2.4010.51.2022.2.AP.
Tu wnioskująca spółka najem składników od podmiotu powiązanego nie będzie stanowił formy dokapitalizowania spółki, bowiem będzie ona ponosić z tytułu najmu opłaty, które zostaną ustalone na warunkach rynkowych. Ponadto należy wskazać, że także najem aktywów (który jest planowany przez spółkę) stanowi jedną z form wchodzenia w posiadanie składników majątkowych, które są potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.
To tu wnioskująca o wydanie interpretacji spółka wskazała, że poza nabyciem, najem jest jedną z najbardziej powszechnych form wyposażania swojego przedsiębiorstwa w niezbędne aktywa przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Przychody z tytułu najmu byłyby po stronie Wnioskodawcy opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Warto wskazać także na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 23 marca 2023 r., sygn. I SA/Łd 137/23. Wyrok ten uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną (z dnia 28 listopada 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.532.2022.2.AW), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdził, że spółka opodatkowana ryczałtem będzie zobligowana do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków z uwagi na niewyposażenie spółki w niezbędne do działalności gospodarczej aktywa.
Warto zacytować uzasadnienie tego orzeczenia, które liberalnie podchodząc do kwestii dochodu z tytułu ukrytych zysków nie dopatrzyło się go nawet w sytuacji, gdy wynajmowany składnik majątku został wycofany z działalności gospodarczej przed przekształceniem tej działalności w spółkę z o.o.
„W niniejszej sprawie, organ uzasadniając przeciwne, w stosunku do wnioskodawcy, stanowisko w pierwszej kolejności zasadnie oparł je na wykładni istotnych dla sprawy przepisów art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28 m ust. 3 ustawy. Prawidłowo z nich wywodząc, iż czynsz najmu lub dzierżawy płacony przez podatnika na rzecz jego wspólnika (lub odwrotnie) nie spełni dyspozycji art. 28m ust. 3 pkt 3 u.p.d.o.p., o ile ustalony został na warunkach rynkowych. I z taką sytuacją mamy do czynienia w opisanym zdarzeniu przyszłym.
Na tym jednak organ nie poprzestał i odwołując się do zapisów i wyjaśnień ww. dokumentu „Przewodnik do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” położył nacisk na uwzględnienie - przy ocenie czy mamy do czynienia z ukrytym zyskiem - potrzeb spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki, czy faktycznych jej potrzeb biznesowych. Na rozważenie, czy będąca przedmiotem interpretacji transakcja mogłaby zostać zwarta pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Ostatecznie takiej oceny nie przeprowadzając, stanowisko strony ocenił, jako nieprawidłowe.
Nie sposób bowiem uznać za taką, przywołania opisanego zdarzenia przyszłego i stwierdzenie, iż Wnioskodawczyni wycofując składniki majątku z dotychczas prowadzonej działalności, a następnie wynajmując je Spółce, nie zadbała o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej, co za tym czynsz najmu będzie stanowił ukryty zysk”.
Podsumowanie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nabycie wyżej wymienionych usług najmu nie spowoduje powstania u niego dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Dodatkowo, na korzyść Wnioskodawcy przemawia treść Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2021 r. dotyczącymi stosowania przepisów ustawy CIT w zakresie nowych zasad opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek („Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek”):
„Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W świetle art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Natomiast, zgodnie z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:
Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to: podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
-ten sam inny podmiot lub
-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:
Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Zgodnie z treścią powołanego wyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).
W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.
Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.
Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy w związku z najmem:
- opisanych w stanie faktycznym wniosku składników majątku ruchomego,
- samochodu ciężarowego
od podmiotu powiązanego po stronie Spółki powstaje obowiązek podatkowy z tytułu ukrytych zysków.
Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest głównie montaż oraz demontaż systemów składowania pod automatykę, a także przeprowadzka takich magazynów.
Spółka posiada na własność niezbędne aktywa do prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo to, w zależności od aktualnych zleceń oraz ich lokalizacji, Wnioskodawca wynajmuje dodatkowo pojazdy oraz specjalistyczne maszyny, które mają obsłużyć aktualny wolumen zleceń. Najem opisanych we wniosku środków służy zapewnieniu konkurencyjności oraz rozwoju podmiotu, bez nadmiernego obciążania przepływów finansowych Spółki i generowania istotnych, niecelowych kosztów utrzymania sprzętu, który nie zawsze odpowiada bieżącemu zapotrzebowaniu.
Spółka wynajmuje składniki majątku od podmiotów powiązanych i niepowiązanych.
Wnioskodawca, w zależności od specyfiki danego zlecenia, wynajmuje sprzęt od podmiotów powiązanych tj. udziałowców Spółki. Wśród wynajmowanych składników są:
- tachimetr (…) lub (…),
- samochód (…).
Wynajmowany pojazd i urządzenia są związane z działalnością gospodarczą Spółki.
Najem składników majątku ruchomego od podmiotów powiązanych nie różni się od najmu składników majątku od podmiotów nie powiązanych. Ceny, w przypadku najmu od podmiotów powiązanych, ustalane są na zasadach rynkowych. Wyżej wymienione składniki majątku posłużą Wnioskodawcy do świadczenia usług w zakresie montażu oraz demontażu (…). Nabywanie usług najmu jest dla Wnioskodawcy istotne celem świadczenia usług na najwyższym poziomie możliwości świadczenia usług niezależnie od występującej w danej chwili liczby zleceń i do najmowania części składników majątku doszłoby niezależnie od tego, czy wynajmującym jest podmiot powiązany czy podmiot niepowiązany. Udziałowcy Wnioskodawcy w ramach swoich jednoosobowych działalności gospodarczych wynajmują wyżej opisane składniki majątku także podmiotom niepowiązanym działającym w branży zbliżonej do tej, w której działa Spółka. Wynajem i dzierżawa jest przedmiotem działalności gospodarczej podmiotów powiązanych.
Zatem, uznać należy, że w analizowanej sytuacji nie powstanie ukryty zysk, bowiem nabywane usługi najmu składników majątku ruchomego oraz najem samochodu ciężarowego są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy i konieczność ich nabycia wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Co istotne powiązania pomiędzy stronami umowy nie miały wpływu na warunki jej zawarcia, a wynagrodzenie jest ustalone na warunkach rynkowych. Ponadto Wnioskodawca współpracuje także z innym podmiotem, a podmioty powiązane świadczą analogiczne usługi, jakie nabywa Wnioskodawca, także na rzecz innych podmiotów.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, a także dokonaną wykładnię przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że wynagrodzenie wypłacane na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu wynajmu ww. składników majątkowych nie jest ukrytym zyskiem, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:
- w związku z najmem opisanych w stanie faktycznym wniosku składników majątku ruchomego od podmiotu powiązanego po stronie Wnioskodawcy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dochodów z ukrytych zysków – jest prawidłowe,
- w związku z najmem samochodu ciężarowego od podmiotu powiązanego Wnioskodawca będzie zobligowany do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Odnosząc się natomiast do przywołanych przez Państwa wyroków należy zaznaczyć, że orzeczenia sądowe są wiążące jedynie w sprawach, w których zapadły. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).