Temat interpretacji
Ustalenie, czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego (I i II) będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 CIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 listopada 2022 r. (data wpływu 4 listopada 2022 r.).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego (I i II) będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka / Wnioskodawca) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka działa w sektorze produkcji drabin, rusztowań i konstrukcji specjalnych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, a przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych kwalifikowane są do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Celem większej automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, a tym samym znaczącej poprawy zdolności produkcyjnych, a także konkurencyjności na rynku, Spółka nabyła w 2019 r. od firmy B. GmbH z/s w Niemczech fabrycznie nowego robota przemysłowego wraz z maszynami i urządzeniami funkcjonalnie związanymi bądź peryferyjnymi synchronizowanymi ze sobą w postaci w pełni zrobotyzowanego systemu do spawania drabin rusztowaniowych (dalej jako: Robot przemysłowy I).
Robot przemysłowy I stanowi w Spółce stanowisko do zautomatyzowanego spawania rusztowań metodą (…), które umożliwia również automatyczny odbiór zespawanych elementów, znakowanie laserowe oraz paletyzację. Robot przemysłowy I został przyjęty do ewidencji środków trwałych z dniem 31.10.2019 r. Stawka amortyzacji wynosi 10%.
Wnioskodawca na podstawie zamówienia z dnia (…).02.2022 r., Nr (…)oraz oferty (…) planuje również nabyć pod koniec roku 2022 bądź na początku 2023 r. od C. GmbH z/s w Niemczech linię produkcyjną – ogniwo spawalnicze – z opcjami dla ram pionowych: maszyna produkcyjna D wraz z urządzeniami i maszynami peryferyjnymi stanowiącym jedną całość (dalej: Robot Przemysłowy II). Obecnie Spółka zapłaciła zaliczkę na poczet tej dostawy. Spółka na podstawie oferty z dnia (…) planuje również nabyć od podmiotu C. GmbH z/s w Niemczech stację czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej do Robota przemysłowego II, która jest z nim w całości synchronizowana i stanowi łącznie jedną linię spawalniczą (dalej łącznie zwane: Robot przemysłowy II).
Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w Spółce obejmować będą koszty:
a)nabycia nowego Robota przemysłowego I w 2019 r., tj. odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego, ale odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w latach 2022-2026 (odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego I zaliczone przed 2022 r. do kosztów uzyskania przychodów, nie będą kosztami na robotyzację w świetle art. 38eb ust. 2 uCIT);
b)nabycia nowego Robota przemysłowego II (wraz z maszynami i urządzeniami funkcjonalnie z nim związanymi bądź peryferyjnymi).
Szczegółowa charakterystyka Robota przemysłowego I:
Robot przemysłowy I składa się m.in. z:
(…)
Opis działania Robota przemysłowego I:
System robotów jest wyposażony w podwójny stół spawalniczy, dzięki czemu spawanie odbywa się z jednej strony, a części mogą być wykładane z drugiej strony. Operator umieszcza poszczególne części w uchwycie po jednej stronie maszyny. Mocowanie odbywa się najpierw ręcznie za pomocą odpowiednich zacisków, a po opuszczeniu celi jest pneumatycznie doprowadzane do pożądanej pozycji. Dostęp do obszaru wstawiania jest chroniony przez barierę świetlną podczas obrotu stołu. Ochronę przed odblaskami dla operatora zapewniają dwie płyty na stole spawalniczym. Po odchyleniu stołu dwa roboty spawalnicze przejmują spawanie części. Kolejność spawania jest ustalana tak, aby części mogły być usunięte z niewielkim lub żadnym odkształceniem spawalniczym. Po zakończeniu spawania trzeci robot wyjmuje gotowe części z uchwytu za pomocą chwytaka i umieszcza je w magazynie. Podczas rozładunku ogrodzenie ochronne, w obszarze trzeciego robota, jest przesuwane w dół i umożliwia odkładanie na paletę magazynową. W tym czasie obszar roboczy tego robota jest chroniony przez barierę świetlną. Później, podczas spawania, roboty są chronione, a ochronę przed odblaskami zapewnia ogrodzenie. Części można wyjąć z magazynu później, podczas spawania, bez straty czasu. Podział miejsc składowania jest zmieniony na dwa miejsca składowania z boku, aby można było przechowywać różne części. Robot rozładunkowy jest przygotowany do zamocowania odpowiedniego oznakowania laserowego.
Opis Robota przemysłowego II:
Maszyna produkcyjna E. oparta jest na 2-stanowiskowej celi obrotowej z maksymalnie 3 robotami spawalniczymi (…), które wykonują spawanie elementów w czasie cyklu równoległym do czasów wstawiania pracownika. Części osłony i obrotnicy są trwale zamontowane do siebie na wspólnej ramie podstawy. Oprócz odpowiednich miejsc do przykręcenia, rama podstawy posiada również śruby regulacyjne do wypoziomowania ramy podstawy. Przewody energetyczne i zasilające układa się w ramie podstawy komórki i przykrywa odpowiednimi szachownicami. Główna rama podstawy jest swobodnie dostępna bez ryzyka potknięcia. Wejście dla prac serwisowych w tej komórce jest od tyłu przez centralnie ułożone drzwi przesuwne, które umożliwiają dostęp przez roboty ułożone równolegle. Panel instalacyjny hali znajduje się wewnątrz celi i dzięki temu jest zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.
Model czasu pracy Robota przemysłowego II przewiduje pracę 3 zmianową, 7,5 h na zmianę, przez 240 dni.
Robot przemysłowy II składa się z:
(…)
Wnioskodawca ponadto wskazuje, iż dostawca Robota przemysłowego II – C. GmbH odpowiedzialny jest za instalację i uruchomienie instalacji, w tym podstawowe programowanie (sekwencja komórek z bramą szybkobieżną, obrotnicą, systemem czyszczenia palnika oraz testy funkcjonalne urządzeń procesowych). Instalacja Robota przemysłowego II, jego uruchomienie i przekazanie do eksploatacji odbywać się będzie w zakładzie Spółki. Dostawca zajmie się transportem, montażem systemu oraz jego instalacją w miejscu produkcji.
Robot przemysłowy II, jak wskazywano, zostanie dodatkowo rozszerzony zgodnie z ofertą (…). tj. planowana jest rozbudowa czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej. Maszyna z laserowym czyszczeniem jest zintegrowana z robotami spawalniczymi i odbierającym, a zatem cała linia spawalnicza jest synchronizowana.
Wnioskodawca wskazuje, iż element ww. czyszczenia laserowego, który zintegrowany jest z całą linią spawalniczą (Robotem przemysłowym II) wyposażony jest w następujący sposób:
(…)
Technologia laserowa.
Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, iż Robot przemysłowy I i II stanowią oddzielne linie spawalnicze, nie są ze sobą połączone oraz z innymi liniami spawalniczymi występującymi w Spółce.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
1.Robot przemysłowy I został przyjęty do ewidencji środków trwałych z dniem 31.10.2019 r. Wnioskodawca wskazywał, iż stawka amortyzacji wynosi 10%. Tym samym, rozlicza on dokonywane od Robota przemysłowego I odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: uCIT).
a)Natomiast w odniesieniu do Robota przemysłowego II po przyjęciu go do używania, odpisy amortyzacyjne będą rozliczane jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 uCIT.
2.Wskazane w treści wniosku koszty nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym – dotyczy zarówno Robota przemysłowego I, jak i Robota przemysłowego II. Dokonywane dotychczas odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego I były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
3.W stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wskazano dokładnie z czego składa się Robot przemysłowy I i II. Dokument nabycia Robota przemysłowego I nie zawiera informacji, że nabyciu podlega „robot przemysłowy”. Dokument nabycia Robota przemysłowego II również nie będzie zawierać informacji, że nabyciu podlega „robot przemysłowy”.
4.Wnioskodawca zaklasyfikuje Robot przemysłowy II do symbolu KŚT 484 – pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania i cięcia pod nazwą środka trwałego (…) i będzie amortyzował wg rocznej stawki amortyzacyjnej 18%, Robot przemysłowy I jest zaklasyfikowany również do symbolu KŚT 484 - j.w. pod nazwą środka trwałego (…).
5.Robot przemysłowy II, który Spółka zamierza nabyć:
a)będzie to robot automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy i stacjonarny, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
b)będzie wymieniał dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
c)będzie połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
d)będzie monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
e)będzie zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż Robot przemysłowy II nie będzie elementem innych robotów przemysłowych.
6.Robot przemysłowy I, który został nabyty przez Wnioskodawcę przed 1 stycznia 2022 r.:
a)jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszyną, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
b)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
c)jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
d)jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
e)jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość),
f)posiada maszyny i urządzenia peryferyjne, funkcjonalnie z nim związane.
g)Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż Robot przemysłowy I nie będzie elementem innych robotów przemysłowych.
7.Robot przemysłowy I i II będzie spełniał definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT.
8.W zakresie Robota przemysłowego I Wnioskodawca nabył wartości niematerialne i prawne oraz usługi szkoleniowe, jednakże nie są one przedmiotem złożonego wniosku interpretacyjnego. W zakresie Robota przemysłowego II możliwym jest, że Wnioskodawca również nabędzie wartości niematerialne i prawne oraz usługi szkoleniowe, jednakże nie są one przedmiotem złożonego wniosku interpretacyjnego. Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT.
Pytania
1.Czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego I w 2019 r., tj. odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026 będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 uCIT?
2.Czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego II, w postaci comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 uCIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego I w 2019 r., tj. odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026 będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 uCIT.
2. Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego II, w postaci comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 uCIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Ad. 1.
Jak stanowi art. 38eb ust. 1 uCIT „Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.”
Zatem aby podatnik mógł skorzystać z ulgi na robotyzację musi spełnić następujące warunki:
1.musi uzyskiwać przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2.ponosić koszty uzyskania przychodów przyporządkowane do źródła przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych;
3.musi zidentyfikować wśród ww. kosztów uzyskania przychodów koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym na robotyzację, a więc koszty spełniające definicję określoną w art. 38eb ust. 2 ustawy CIT.
W konsekwencji kosztami na robotyzację będą wyłącznie koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 uCIT, a więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 uCIT.
Mając na uwadze powyższe, odnosząc się do określonych powyższej warunków, Spółka wskazuje, iż:
1.Spółka uzyskuje i będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, które zakwalifikowane będą w rachunku CIT jako przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2.poniesione wydatki na nabycie Robota przemysłowego I stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (tj. Robot przemysłowy I został przyjęty do użytkowania w Spółce jako środek trwały oraz był / jest wykorzystywany do spawania drabin rusztowaniowych, czyli w produkcji wyrobów gotowych Spółki, a więc do podstawowej działalności gospodarczej Spółki).
Z kolei zgodnie z art. 38eb ust. 2 uCIT „Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1.koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2.koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3.koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4.opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.”
Wnioskodawca uważa, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, że w zakresie Robota przemysłowego I poniosła ona koszty spełniające ww. definicję kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.
W świetle art. 38eb ust. 3 uCIT „Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1.wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2.jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3.jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4.jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.”
Z kolei artykuł 38be ust. 4 uCIT stanowi, iż: „Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno i wieloosiowe;
3)tory jezdne;
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania,
b)pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
c)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.”
Zdaniem Spółki Robot przemysłowy I spełnia ww. warunki, tj:
1.jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszyną;
2.posiada co najmniej 3 stopnie swobody
3.posiada właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
4.wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
5.jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
6.jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
7.jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
Natomiast, w świetle art. 38eb ust. 5 uCIT „Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.”
Z uwagi na powyższe, zdaniem Spółki Robot przemysłowy I spełnia definicję robota przemysłowego, a tym samym Spółka ma prawo do zastosowania ulgi wskazanej w art. 38eb ust. 1 uCIT, tj. ulgi na robotyzację. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że Robot przemysłowy I został przez Spółkę nabyty w 2019 r. Powyższe przepisy nie wskazują bowiem wprost, że ulga dotyczy jedynie robotów nabytych przez podmioty w latach 2022-2026, a jedynie wskazuje w art. 38eb ust. 5 uCIT, że ma zastosowanie do kosztów poniesionych od 2022 r. do końca 2026 r. Ponadto warunek wskazany w art. 38eb ust. 2 pkt 1 uCIT tj. wymóg, aby zakupiony robot / maszyna była fabrycznie nowa, jest w tym przypadku spełniony, bowiem, zdaniem Spółki, przepis odnosi się do fabrycznej nowości maszyny / robota w chwili ich nabycia.
Tym samym, Spółka uważa, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego w zakresie ulgi na robotyzację, iż Robot przemysłowy I stanowi robot przemysłowy w rozumieniu art. 38eb ust. 3uCIT, a tym samym poniesione przez Wnioskodawcę, uzyskującego przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego I w 2019 r., tj. odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026 będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 2 uCIT. W konsekwencji zgodnie z art. 38eb ust. 1 uCIT i na warunkach tam wskazanych, Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, a które to wydatki w tym przypadku stanowią odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego I zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w odpowiedniej wysokości w poszczególnych latach 2022-2026.
Ad. 2
Jak wskazano powyżej, Spółka spełnia warunki, uprawniające do zastosowania przez nią ulgi na robotyzację, tj:
1.Spółka uzyskuje i będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, które zakwalifikowane będą w rachunku CIT jako przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2.poniesione wydatki na nabycie Robota przemysłowego II (wraz z rozbudową czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej) będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (tj. Robot przemysłowy II zostanie nabyty i przyjęty do użytkowania w Spółce jako środek trwały pod koniec 2022/na początku 2023 r. oraz będzie wykorzystywany jako ogniwo spawalnicze – z opcjami dla ram pionowych w produkcji wyrobów gotowych Spółki, a więc do podstawowej działalności gospodarczej Spółki).
Ponadto, zdaniem Spółki, Robot przemysłowy II również spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 uCIT, a więc:
1.jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszyną,
2.posiada co najmniej 3 stopnie swobody,
3.posiada właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
4.wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
5.jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
6.jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
7.jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
Opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym w zakresie Robota przemysłowego II wydatki będą w ocenie Wnioskodawcy mogły być również uznane za koszty spełniające definicję kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 uCIT.
Z uwagi na powyższe, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego w zakresie ulgi na robotyzację, Wnioskodawca uważa, iż Robot przemysłowy II (wraz z rozbudową czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej funkcjonalnie stanowiące jedną całość) również stanowi robot przemysłowy w rozumieniu art. 38eb ust. 3uCIT, a tym samym poniesione przez Wnioskodawcę, uzyskującego przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego II, a więc odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego po przyjęciu go do używania w Spółce i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych, będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 2 uCIT. W konsekwencji zgodnie z art. 38eb ust. 1 uCIT i na warunkach tam wskazanych, Spółka będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, a które to wydatki w tym przypadku stanowić będą odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego II.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości jego stanowiska w zakresie pytania nr 1 i 2.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W art. 38eb ust. 2 updop wymieniono jakie wydatki zalicza się do wydatków na robotyzację, są to m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych, koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych, koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów i innych środków trwałych itp. Zdefiniowano pojęcie robota przemysłowego a także określono co należy rozumieć przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych.
Według art. 38eb ust. 2 updop:
za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1)koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych,
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
W świetle art. 38eb ust. 3 updop:
przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
W myśl art. 38eb ust. 4 updop:
przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;
3)tory jezdne;
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Stosownie do art. 38eb ust. 5 updop:
odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Zgodnie z art. 38 ust. 6-8 updop:
6. Podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na podstawie ust. 1.
7. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
8. W zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.
Z treści art. 18d ust. 6 updop wynika, że:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Jak wynika z opisu sprawy, celem większej automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, a tym samym znaczącej poprawy zdolności produkcyjnych, a także konkurencyjności na rynku, nabyli Państwo w 2019 r. fabrycznie nowego robota przemysłowego wraz z maszynami i urządzeniami funkcjonalnie związanymi bądź peryferyjnymi synchronizowanymi ze sobą w postaci w pełni zrobotyzowanego systemu do spawania drabin rusztowaniowych (Robot przemysłowy I).
Planują Państwo także nabyć pod koniec roku 2022 bądź na początku 2023 r. linię produkcyjną – ogniwo spawalnicze – z opcjami dla ram pionowych: maszyna produkcyjna wraz z urządzeniami i maszynami peryferyjnymi stanowiącym jedną całość (Robot Przemysłowy II). Obecnie Spółka zapłaciła zaliczkę na poczet tej dostawy. Planują Państwo również nabyć stację czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej do Robota przemysłowego II, która jest z nim w całości synchronizowana i stanowi łącznie jedną linię spawalniczą (łącznie: Robot przemysłowy II).
Robot przemysłowy I został przyjęty do ewidencji środków trwałych z dniem 31.10.2019 r. Stawka amortyzacji wynosi 10%. Tym samym, rozliczają Państwo dokonywane od Robota przemysłowego I odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: uCIT).
W odniesieniu do Robota przemysłowego II po przyjęciu go do używania, odpisy amortyzacyjne będą rozliczane jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 uCIT.
Podają Państwo także, że dostawca Robota przemysłowego II jest za instalację i uruchomienie instalacji, w tym podstawowe programowanie. Instalacja Robota przemysłowego II, jego uruchomienie i przekazanie do eksploatacji odbywać się będzie w zakładzie Spółki. Dostawca zajmie się transportem, montażem systemu oraz jego instalacją w miejscu produkcji.
Robot przemysłowy II zostanie dodatkowo rozszerzony tj. planowana jest rozbudowa czyszczenia laserowego w pionowej ramie linii spawalniczej. Maszyna z laserowym czyszczeniem jest zintegrowana z robotami spawalniczymi i odbierającym, a zatem cała linia spawalnicza jest synchronizowana.
Wskazują Państwo, że Robot przemysłowy I i II stanowią oddzielne linie spawalnicze, nie są ze sobą połączone oraz z innymi liniami spawalniczymi występującymi w Spółce.
Wskazane w treści wniosku koszty nie zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym – dotyczy zarówno Robota przemysłowego I, jak i Robota przemysłowego II. Dokonywane dotychczas odpisy amortyzacyjne od Robota przemysłowego I były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Dokument nabycia Robota przemysłowego I nie zawiera informacji, że nabyciu podlega „robot przemysłowy”. Dokument nabycia Robota przemysłowego II również nie będzie zawierać informacji, że nabyciu podlega „robot przemysłowy”.
Zaklasyfikują Państwo Robot przemysłowy II do symbolu KŚT 484 – pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania i cięcia pod nazwą środka trwałego (…) i będą go amortyzowali wg rocznej stawki amortyzacyjnej 18%, Robot przemysłowy I jest zaklasyfikowany również do symbolu KŚT 484 - j.w. pod nazwą środka trwałego (…).
Robot przemysłowy II, który zamierzają Państwo nabyć:
a)będzie to robot automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy i stacjonarny, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
b)będzie wymieniał dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
c)będzie połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
d)będzie monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
e)będzie zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość).
f)Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż Robot przemysłowy II nie będzie elementem innych robotów przemysłowych.
Robot przemysłowy I, który został przez Państwa nabyty przed 1 stycznia 2022 r.:
a)jest automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszyną, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych,
b)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
c)jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
d)jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
e)jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki (w takim rozumieniu, iż dany robot przemysłowy - definiowany jako maszyna - jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym wtedy, gdy wszystkie elementy robota składają się na jedną linię produkcyjną, tzn. to zintegrowanie należy rozumieć w taki sposób, iż robot jest funkcjonalnie związany z maszynami i urządzeniami, które składają się na zakupioną linię produkcyjną, nabywaną jako całość),
f)posiada maszyny i urządzenia peryferyjne, funkcjonalnie z nim związane.
g)Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż Robot przemysłowy I nie będzie elementem innych robotów przemysłowych.
Robot przemysłowy I i II będzie spełniał definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT.
Zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na robotyzację poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) uCIT.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 dotyczą kwestii ustalenia, czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego I, tj. odpisy amortyzacyjne dokonywane od niego, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach 2022-2026, stanowią koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 updop.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Stosownie do art. 15 ust. 6 updop:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przepis art. 38eb ust. 1 updop pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w danym roku podatkowym. Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpocznie się w 2026 r. Zatem, możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.
W przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych fabrycznie nowych aktywów spełniających przesłanki określone w art. 38eb updop przez Wnioskodawcę osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych niezależnie od tego czy zostały one uznane za środek trwały przed czy też od 1 stycznia 2022 r. – odpisy amortyzacyjne dokonane w latach 2022-2026 od tych środków trwałych (robotów przemysłowych) będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.
Zatem, w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Robota przemysłowego I spełniającego definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 updop, nabytego oraz wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w 2019 r. – możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 updop.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą kwestii ustalenia, czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego II w postaci comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 updop.
Mając na uwadze wyjaśnienia odnośnie pytania nr 1 należy stwierdzić, że zakup Robota przemysłowego II, jaki zamierzają Państwo nabyć wpisującego się w definicję robota przemysłowego, o której mowa w art. 38eb ust. 3 updop, również będzie stanowił koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 updop.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest również prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy :
‒stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
‒zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).