Zaliczenie wydatków na nabycie części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działaln... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.47.2022.2.MW

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.47.2022.2.MW

Temat interpretacji

Zaliczenie wydatków na nabycie części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 UPDOP podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia wydatków na nabycie części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 UPDOP podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2022 r., (data wpływu z tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka specjalizuje się w (…). Spółka wykonuje (…). Za główny cel Spółki uznać należy realizację wysokiej jakości usług oraz tworzenie innowacyjnych produktów nakierowanych na rzeczywiste potrzeby klientów. Jest to możliwe dzięki posiadaniu przez Spółkę własnej (…). Autorskie rozwiązania sprzętowe i technologiczne wyróżniają Spółkę na rynku usług danych lotniczych i analiz teledetekcyjnych. Wyróżnikiem Spółki jest ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pozyskiwaniu danych z pułapu lotniczego oraz wykwalifikowana kadra pracownicza zrzeszająca ekspertów z różnych dziedzin. W Spółce zatrudnieni są specjaliści z zakresu przemysłu i infrastruktury, ochrony środowiska, teledetekcji środowiska naturalnego i zurbanizowanego, operacji lotniczych, statków powietrznych, sensorów i pomiarów geodezyjnych.

9 lutego 2022 r. Spółka otrzymała interpretację prawa podatkowego (znak: 0111-KDIB1-3.4010.416.2021.2.IZ) (dalej: „Interpretacja"), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że:

działalność Spółki stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w prawie podatkowym art. 4a pkt 26 UPDOP i Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP oraz

że do kosztów kwalifikowanych – w celu skorzystania z ulgi B+R – Spółka może zaliczyć koszty osobowe, tj. koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu tych należności, wydatki na nabycie materiałów, surowców i części (w tym paliwa) niezbędnych do realizacji projektów oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w projektach B+R.

Koszty związane z remontami

Poza wymienionymi powyżej kosztami Spółka ponosiła i ponosi koszty związane z utrzymaniem środków trwałych wykorzystywanych podczas wykonywania projektów badawczo-rozwojowych, w tym przede wszystkim samolotów.

Przykładowymi kosztami związanymi z remontami środków trwałych używanych w działalności badawczo-rozwojowej są:

wydatki ponoszone na bieżące remonty i prace serwisowe samolotów zgodnie z Instrukcją Obsługi wydawaną przez producenta samolotu oraz Dyrektywami Zdatności wydawanymi przez Nadzór Lotniczy kraju producenta samolotu, np. po każdych 50 - godzinach lotu na każdym samolocie zostaje przeprowadzony przegląd zgodnie z normami producenta. Stosowanie norm producenta wyrobu lotniczego wymagane jest przez Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1321/2014,

wydatki ponoszone na wymianę silników w samolotach zgodnie z limitami określonymi przez producenta, tzn. resursem, np. po przepracowaniu od 1500 do 2000 godzin w zależności od typu silnika.

Wydatki związane z dokonywanymi remontami środków trwałych i wymianami silników w Spółce nie podwyższają wartości początkowej środka trwałego i stanowią rozpoznawany koszt uzyskania przychodu rozliczany zgodnie z przepracowanymi godzinami na każdym samolocie i silniku osobno.

Godziny pracy pilotów

W związku ze specyfiką wykonywania zawodu pilota, realizacja projektów badawczo-rozwojowych jest nierozłącznie związana z odbywaniem lotów (realizujących oraz nierealizujących projekty badawczo-rozwojowe). Czas pracy pilotów w zakresie godzin spędzonych w powietrzu jest na bieżąco ewidencjonowany. Z prowadzonej przez Spółkę ewidencji dokładnie wynika liczba godzin spędzonych w powietrzu na wszystkich projektach przez danego pilota oraz liczba godzin spędzonych w powietrzu w projektach B+R. Ponadto, ewidencja wykazuje także brak odbywania jakichkolwiek lotów w poszczególnych miesiącach (ze względu na brak wymaganych specyficznych warunków atmosferycznych, dostępności przestrzeni lotniczej itp.). Miesięczna liczba godzin spędzonych w powietrzu przez pilotów jest zawsze mniejsza niż liczba nominalnych godzin pracy (robocze dni w miesiącu x 8h) ze względu na ww. okresy bezczynności. Co istotne, zakres obowiązków pilotów obejmuje również prace związane z przygotowaniem załogi i samolotów do lotu oraz przewidzianą w Instrukcji Użytkowania w Locie, wydawaną przez producenta, obsługą samolotu przed i po locie jak również bieżącą analizą sytuacji przestrzeni powietrznej i związane z planami lotów uzgodnienia z odpowiednimi służbami możliwości wykonywania operacji lotniczych (co nie podlega dodatkowemu ewidencjonowaniu) aczkolwiek zakres tych czynności związany jest z lotami, zatem proporcja poświęcanego czasu jest analogiczna jak stosunek godzin spędzonych w powietrzu na projektach badawczo-rozwojowych do pozostałych projektów.

Wynagrodzenie pilotów ustalane jest w każdym miesiącu w oparciu o stałą stawkę, niezależnie od liczby godzin odbytych lotów. Dodatkowo piloci otrzymują dodatkowe wynagrodzenia za godziny spędzone w powietrzu.

Spółka planuje określić zaangażowanie pilotów w realizację projektów B+R w oparciu o proporcję liczby godzin spędzonych w powietrzu na wykonywaniu projektów badawczo-rozwojowych do liczby godzin wszystkich odbytych lotów przez danego pilota w określonym miesiącu. Taka proporcja znajdzie zastosowanie zarówno do stałej podstawy (stawki) jak również w stosunku do wynagrodzenia dodatkowego.

W piśmie uzupełniającym z 3 października 2022 r., wskazaliście Państwo dodatkowo, że:

1.Przedmiotem Państwa zapytania jest okres od roku 2018 do 2022 oraz lata przyszłe (o ile stan faktyczny i stan prawny nie ulegną zmianie).

2.Koszty kwalifikowane były, są i będą wyodrębniane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w ewidencji pozabilansowej).

3.Sp. z o.o. nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz nie korzystała i nie zamierza korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.Część z kosztów Sp. z o.o. pokrywała ze środków otrzymanych w ramach dotacji. W ramach prowadzonej ewidencji spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane poniesione ze środków własnych i tylko takie koszty (sfinansowane środkami własnymi) będzie rozliczać w ramach ulgi B+R jako koszty kwalifikowane.

5.Kwalifikowane w ramach ulgi B+R wydatki były i są przez Sp. z o.o. zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca jest uprawniony do zaliczenia wydatków na nabycie części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 UPDOP podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej?

2.Czy ustalona proporcja określająca część kosztów osobowych pilotów (wynagrodzeń wraz ze składkami) jest zgodna ze sposobem ustalania zaangażowania pracownika w działalność badawczo-rozwojową określonym w art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania nr 1. W zakresie pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1. Państwa zdaniem, w związku z wykorzystywaniem środków trwałych (takich jak samoloty) do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ponosi wydatki na ich utrzymanie. Wspomniane wydatki są związane z koniecznością remontów środków trwałych w zakresie kosztów niepodwyższających wartości początkowej środka trwałego (np. wymiana elementów składowych środka trwałego). Ponoszone koszty związane z remontem stanowią dla Spółki bieżące koszty uzyskania przychodu.

W związku z tym, wydatki na remont, obejmujące koszty nabycia części zamiennych do środków trwałych, stanowią koszty kwalifikowane i mogą zostać rozliczone w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzasadnienie Państwa stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Ad. 1. Koszty związane z remontami

Ponoszone przez Spółkę wydatki na utrzymanie środków trwałych dotyczą urządzeń i maszyn używanych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Podejmowane czynności w zakresie remontów obejmują np. wymianę elementów składowych i/ lub elementu niezbędnego do prawidłowego działania środka trwałego. W związku z tym, koszty remontów stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu (nie wpływają na wartość początkową). Wnioskodawca podkreśla, że opisane powyżej koszty nie dotyczą środków trwałych będących samochodami osobowymi, czy też budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, o których mowa w art. 18d ust. 3 UPDOP.

Opisane koszty związane z pracami remontowymi są przypisywane do danego środka trwałego, którego dotyczy remont. Spółka planuje rozpoznać jedynie część kosztów remontów jako koszty kwalifikowane ze względu na wykorzystywanie tych środków trwałych zarówno w ramach projektów badawczo-rozwojowych jak i projektów pozostałych. Proporcja zostanie ustalona na podstawie ilości godzin przepracowanych w danym okresie w ramach projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów pozostałych.

Możliwość zaliczenia kosztów remontów środków trwałych do kosztów kwalifikowanych została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np.:

Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2020 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.550.2019.2.JF – „w związku z wykorzystaniem wyżej opisanych środków trwałych (np. wtryskarek, obrabiarek narzędziowych, innych maszyn i specjalistycznych urządzeń technicznych do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej), Spółka ponosi także wydatki na ich utrzymanie, związane między innymi z koniecznością ich remontu w zakresie kosztów nie podwyższających wartości początkowej środka trwałego (takie jak np. wymiana części eksploatacyjnych środka trwałego). Tak rozumiane ponoszone koszty związane z remontem stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu. Koszty związane z opisanymi wyżej pracami remontowymi (w zakresie nabycia materiałów lub surowców) są przypisane do działalności badawczo-rozwojowej na podstawie proporcji czasu pracy pracowników poświęconego na realizację prac badawczo-rozwojowych do ogólnego czasu pracy. Wnioskodawca podkreśla, że opisane powyżej koszty remontowe nie dotyczą środków trwałych będących samochodami osobowymi, czy też budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT. W związku z wykorzystaniem wyżej opisanych środków trwałych (np. wtryskarek, obrabiarek narzędziowych, innych maszyn i specjalistycznych urządzeń technicznych do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej), Spółka ponosi także wydatki na ich utrzymanie, związane między innymi z koniecznością ich remontu w zakresie kosztów nie podwyższających wartości początkowej środka trwałego (takie jak np. wymiana części eksploatacyjnych środka trwałego). Tak rozumiane ponoszone koszty związane z remontem stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu. Koszty związane z opisanymi wyżej pracami remontowymi (w zakresie nabycia materiałów lub surowców) są przypisane do działalności badawczo-rozwojowej na podstawie proporcji czasu pracy pracowników poświęconego na realizację prac badawczo-rozwojowych do ogólnego czasu pracy.

Wnioskodawca podkreśla, że opisane powyżej koszty remontowe nie dotyczą środków trwałych będących samochodami osobowymi, czy też budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.”

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2019 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.142.2019.1.MO – „w związku z wykorzystaniem wyżej opisanych środków trwałych (np. maszyn produkcyjnych, specjalistycznych urządzeń technicznych i środków transportu niebędących samochodami osobowymi) do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ponosi także wydatki na ich utrzymanie, związane między innymi z koniecznością ich remontu w zakresie kosztów nie podwyższających wartości początkowej środka trwałego (takie jak np. wymiana elementów składowych środka trwałego). Ponoszone koszty związane z remontem stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu. Koszty związane z opisanymi wyżej pracami remontowymi (w zakresie nabycia materiałów lub surowców) zostaną przypisane do działalności badawczo-rozwojowej na podstawie proporcji, przypisanej do danego środka trwałego, którego dotyczy remont, wyliczonej w miesiącu poniesienia tych kosztów - zgodnie z zasadami opisanymi w pkt 1 powyżej. W oparciu o przygotowane wyliczenia i dokumentację, Spółka na koniec każdego miesiąca ustala, jaka część kosztów remontowych od danych środków trwałych faktycznie dotyczy prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i stanowi koszty kwalifikowane na potrzeby rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT. Wnioskodawca podkreśla, że opisane powyżej koszty remontowe nie dotyczą środków trwałych będących samochodami osobowymi, czy też budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.”

Interpretacja indywidualna z dnia z dnia 16.01.2019 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.564.2018.2.APO - „W związku z wykorzystaniem wyżej opisanych środków trwałych (np. maszyn produkcyjnych, specjalistycznych urządzeń technicznych i środków transportu niebędących samochodami osobowymi) do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ponosi także wydatki na ich utrzymanie, związane między innymi z koniecznością ich remontu w zakresie kosztów nie podwyższających wartości początkowej środka trwałego (takie jak np. wymiana elementów składowych środka trwałego). Ponoszone koszty związane z remontem stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu. Koszty związane z opisanymi wyżej pracami remontowymi (w zakresie nabycia materiałów lub surowców) zostaną przypisane do działalności badawczo-rozwojowej na podstawie proporcji, przypisanej do danego środka trwałego, którego dotyczy remont, wyliczonej w miesiącu poniesienia tych kosztów - zgodnie z zasadami opisanymi w pkt 1 powyżej. W oparciu o przygotowane wyliczenia i dokumentację, Spółka na koniec każdego miesiąca ustala, jaka część kosztów remontowych od danych środków trwałych faktycznie dotyczy prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i stanowi koszty kwalifikowane na potrzeby rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT. Wnioskodawca podkreśla, że opisane powyżej koszty remontowe nie dotyczą środków trwałych będących samochodami osobowymi, czy też budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Stosownie do treści art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do treści art. 18d ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.)

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnia w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast zgodnie z art. 18d ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2019 r.)

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym do 29 kwietnia 2018 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast w myśl art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika natomiast, że:

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3.

4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5. jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,

9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiot Państwa wątpliwości objęty pytaniem nr 1 dotyczy ustalenia, czy są Państwo uprawnieni do zaliczenia wydatków na nabycie części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Odnosząc się do powyższej kwestii stwierdzić należy, że przepisy podatkowe jak wyżej wskazano dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. wydatków na nabycie materiałów, surowców niezbędnych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy wydatki poniesione na nabycie części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji,

zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przedmiotem interpretacji zgodnie z zadanym pytaniem nr 1 wyznaczającym jej zakres jest wyłącznie ustalenie, czy ponoszone przez Spółkę koszty nabycia części zamiennych (w zakresie prac remontowych) – materiałów i surowców – bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 UPDOP, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Zatem, niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii związanej z uznaniem czynności realizowanych przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową. Okoliczność ta została przyjęta jako element opisu sprawy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).