Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy Spółka ma prawo obniżyć jednorazowo dochód osiągnięty w 2022 r. o wysokość straty poniesionej w 2021 roku - na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółka ma prawo obniżyć jednorazowo dochód osiągnięty w 2022 r. o wysokość straty poniesionej w 2021 roku - na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą prawną (spółką z o.o.) (dalej: „Spółka”) będącą polskim rezydentem podatkowym, a także czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest PKD 43.99.Z - pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Spółka rozpoczęła działalność z dniem (…) 2021 r. (data rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym). Jedynym wspólnikiem spółki była wówczas spółka jawna działająca pod firmą: A. Po powstaniu Spółki, przystąpiła ona do pozyskiwania zleceń na prowadzenie prac objętych jej przedmiotem działalności.
W skutek podjętych działań:
a) Dnia (…) 2021 r. spółka B zleciła Spółce (na bazie oferty z (…) 2021 r.) wykonanie robót budowlanych w ramach zadania: (…).
b) Dnia (…) 2021 r. Spółka C zleciła (na bazie oferty cenowej z (…) 2021 r.) prace budowlane w zakresie zadania (…).
c) Spółka w dniu (…) 2021 r. podpisała umowę o wykonanie robót budowlano - montażowych/drogowych (…) z firmą D; negocjacje cenowe odbyły się w dn. (…) 2021 r., na bazie oferty z dn. (…) 2021 r.
d) Spółka w dniu (…) 2021 r. podpisała umowę na dostawę, montaż, dzierżawę i późniejszy demontaż podpór mostu tymczasowego w zadaniu inwestycyjnym (…) - z firmą E.
Spółka rozpoczęła wykonywanie prac na bazie powyższych umów bezpośrednio po ich podpisaniu.
Następnie - w dniu (…) 2021 r. - Spółka nabyła w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez jej jedynego wspólnika (tj. A) zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”) w postaci jednego (całego) z oddziałów tego wspólnika. Po (…) 2021 r. Spółka kontynuowała działalność w tym samym zakresie, realizując m.in. powyżej wskazane kontrakty oraz zawierała i realizowała nowe.
Przedmiot faktycznie prowadzonej przez Spółkę podstawowej działalności gospodarczej po nabyciu ZCP (tj. po dniu (…) 2021 r.) nadal opiera się na kodzie PKD 43.99.Z - pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Spółka zaznacza także, że w wyniku nabycia ZCP nie nastąpiła sytuacja, w której co najmniej 25% udziałów Spółki posiadałby podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym Spółka poniosła stratę, praw takich nie posiadały.
W roku podatkowym 2021 Spółka poniosła stratę podatkową w wysokości nieprzekraczającej 5.000.000 zł. Spółka planuje o ww. stratę obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła przychodów w roku 2022 na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT.
Ponadto w sprawie nie zachodzi żaden z przypadków, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1-6 ustawy o CIT. Niniejszy wniosek skupia się na przepisie art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT.
W związku z powyższym, Wnioskodawca chce uzyskać odpowiedź na pytanie wymienione poniżej.
Pytanie
Czy Spółka ma prawo obniżyć jednorazowo dochód osiągnięty w 2022 r. o wysokość straty poniesionej w 2021 roku - na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo obniżyć jednorazowo dochód osiągnięty w 2022 r. o wysokość straty poniesionej w 2021 roku, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT, przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w ust. 1, stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat podatnika, jeżeli podatnik przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku czego:
a)przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub
b)co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały.
W myśl art. 7 ust. 4 ustawy o CIT, przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3 (...).
Zgodnie z art. 7 ust. 4b ustawy o CIT, przy ustalaniu straty nie uwzględnia się strat, o których mowa w ust. 3 pkt 7.
W myśl art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1)obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
2)obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
Biorąc powyższe pod uwagę, w niniejszej sprawie nie zachodzi żaden z przypadków, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1-7 ustawy o CIT, co Spółka wykazała szczegółowo powyżej. To oznacza, że Spółka ma prawo obniżyć jednorazowo dochód osiągnięty w 2022 r. o wysokość straty poniesionej w 2021 roku, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT.
W celu skorzystania z uprawnienia określonego w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, tj. z obniżenia dochodu o wysokość straty, podatnik nie może spełniać warunków, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o CIT, tj.:
a) warunki z art. 7 ust. 3 pkt 1-6 ustawy o CIT - te przypadki nie zachodzą w niniejszej sprawie, co Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku;
b) warunek z art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT będzie spełniony, jeżeli spełnione będą łącznie dwie jego składowe (b1 oraz b2.1. lub b2.2. poniżej), tj.:
b1) podatnik przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa - ten przypadek zachodzi w niniejszej sprawie (Spółka nabyła ZCP w drodze wkładu niepieniężnego);
b2) w wyniku nabycia ZCP:
b2.1.) przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed nabyciem - zdaniem Spółki warunek ten nie zachodzi w niniejszej sprawie, gdyż przed nabyciem ZCP przedmiot działalności Spółki prezentował się w zbliżony sposób do przedmiotu działalności Spółki po nabyciu ZCP, co zostało szczegółowo opisane w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku,
lub
b2.2.) co najmniej 25% udziałów podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały - ten przypadek nie zachodzi w niniejszej sprawie, co Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Jednocześnie podkreślić należy, że stosownie do zadanego pytania wyznaczającego zakres rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie ocena Państwa stanowiska w kwestii ustalenia, czy Spółka ma prawo obniżyć jednorazowo dochód osiągnięty w 2022 r. o wysokość straty poniesionej w 2021 roku - na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT. Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie była tym samym ocena spełnienia przez Spółkę warunków, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1-7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.), które to okoliczności przyjęto, jako niepodlegający ocenie element opisu zdarzenia przyszłego.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie
przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.