Temat interpretacji
• Czy Odsetki od Obligacji, które zostaną zapłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Obligatariusza będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, • Czy w sytuacji, gdy Odsetki od Obligacji zostaną zapłacone w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy Wnioskodawcą a Obligatariuszem, będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
- czy Odsetki od Obligacji, które zostaną zapłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Obligatariusza będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”),
- czy w sytuacji, gdy Odsetki od Obligacji zostaną zapłacone w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy Wnioskodawcą a Obligatariuszem, będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także: „Spółka”) jest spółką komandytowo-akcyjną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów.
Grupa kapitałowa, do której należy Wnioskodawca prowadzi działalność w sektorze nieruchomości i specjalizuje się w realizacji inwestycji budowlanych (działalność deweloperska) oraz nabywaniu i zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi (dalej: „Grupa”). W ramach swojej działalności Spółka realizowała projekt polegający na wybudowaniu budynku biurowego w A na gruntach stanowiących własność Spółki (dalej: „Projekt”). Budynek wraz z pozostałymi budynkami wybudowanymi również przez inne podmioty z Grupy, w ramach kolejnych etapów inwestycji, tworzy kompleks biurowo-mieszkaniowo-usługowy.
Zgodnie z modelem biznesowym Grupy, spółki projektowe, w tym Spółka, korzystają z różnych form finansowania, w tym finansowania zewnętrznego.
W celu realizacji Projektu, Spółka oraz podmioty z Grupy zawarły umowy opisane poniżej.
Umowa ROFO
W marcu 2017 r. B S.A., będąca pośrednim wspólnikiem Spółki (dalej: „Pośredni Wspólnik”), zawarła umowę o prawie pierwszej oferty (ang: right of the first offer, ROFO) z podmiotem będącym spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Inwestor” lub „Obligatariusz”), który na moment zawarcia umowy ROFO był podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT ze Spółką oraz Pośrednim Wspólnikiem. Natomiast Wnioskodawca wskazuje, że w trakcie 2018 r. B S.A. oraz Spółka przestały być podmiotami powiązanymi z Obligatariuszem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT i na moment składania niniejszego wniosku nie są podmiotami powiązanymi. Przedmiotem umowy były m.in. następujące zagadnienia związane z planowanymi projektami, wśród których znajdował się również Projekt:
a)prawo pierwszej oferty nabycia (ROFO);
b)finansowanie projektów przez Inwestora;
c)udział Inwestora w zysku lub stracie ze sprzedaży projektów;
(dalej: „Umowa ROFO”).
Wnioskodawca nie jest stroną Umowy ROFO.
Umowa Opcji
W celu wykonania postanowień Umowy ROFO dotyczących finansowania Projektu, w czerwcu 2017 r. m.in. Pośredni Wspólnik, Spółka oraz Inwestor zawarli Umowę Opcji (dalej: „Umowa Opcji”).
W Umowie Opcji przewidziano emisję Obligacji, od których naliczane są Odsetki (zdefiniowane w dalszej części wniosku) przez Spółkę na rzecz Inwestora, uregulowano warunki udziału Inwestora w potencjalnym zysku lub stracie ze sprzedaży Projektu oraz ewentualne dodatkowe finansowanie Projektu przez Inwestora. Zgodnie z postanowieniami Umowy Opcji, Inwestorowi może być należne dodatkowe wynagrodzenie w zależności od wyniku ze sprzedaży Projektu (dalej: „Zysk”) lub może być on zobowiązany do uczestniczenia w stracie Projektu na poniższych warunkach:
a)w przypadku gdy suma wartości nominalnej Obligacji i kwoty odsetek należnych Obligatariuszowi do dnia wykupu Obligacji (dalej: „Odsetki”) będzie mniejsza niż 25% Zysku, Spółka zapłaci tę różnicę Inwestorowi jako rozliczenie Zysku;
b)w przypadku gdy suma wartości nominalnej Obligacji i kwoty Odsetek będzie większa niż 25% Zysku, Inwestor zapłaci kwotę nadwyżki Spółce, jednakże tylko do wysokości sumy wartości nominalnej Obligacji oraz Odsetek, z uwzględnieniem ewentualnych potrąceń należności istniejących pomiędzy Spółką a Inwestorem;
c)w razie poniesienia straty przez Spółkę, Inwestor zapłaci Spółce kwotę będącą sumą wartości nominalnej Obligacji oraz Odsetek, jako udział Inwestora w stracie z Projektu, z uwzględnieniem ewentualnych potrąceń należności istniejących pomiędzy Spółką a Inwestorem.
Wnioskodawca wskazuje powyższe okoliczności w celu przedstawienia pełnego stanu faktycznego, natomiast pytania będące przedmiotem wniosku dotyczą ujęcia podatkowego zapłaty jedynie Odsetek, a nie pozostałych rozliczeń uregulowanych w Umowie Opcji.
Zgodnie z Umową Opcji, poprzez kwotę za jaką Obligatariusz nabył Obligacje Obligatariusz pośrednio uczestniczy w inwestycji Spółki w Projekt.
W Umowie Opcji przewidziano również, że w przypadku gdy przepływy pieniężne Spółki, obliczone zgodnie z Umową Opcji, okażą się ujemne w danym kwartale kalendarzowym, Spółka może zwrócić się do Inwestora z prośbą o dodatkowe finansowanie (dalej: „Dodatkowe Finansowanie”).
Emisja Obligacji
W czerwcu 2017 r. oraz grudniu 2017 r. Spółka wyemitowała obligacje, które objął Obligatariusz (dalej: „Obligacje”). Obligacje zostały wyemitowane w dwóch seriach:
a)seria A o łącznej wartości nominalnej 1.900.000 euro w czerwcu 2017 r., oraz
b)seria C o łącznej wartości nominalnej 1.000.000 euro w grudniu 2017 r.
Środki z emisji Obligacji zostały przeznaczone przez Spółkę na realizację Projektu.
Świadczenia wynikające z Obligacji, sposób ich realizacji oraz związane z nimi prawa i obowiązki emitenta i obligatariusza zostały określone w warunkach emisji Obligacji (dalej: „Warunki Emisji”). Zgodnie z Warunkami Emisji, sposób ustalenia oprocentowania został przewidziany w następujący sposób:
a)dla Odsetek, których termin płatności przypadał do dnia 12 czerwca 2020 r. włącznie:
Wysokość Odsetek = 10% x kwota Obligacji x liczba dni od dnia emisji Obligacji do dnia płatności Odsetek lub do 12 czerwca 2020 roku/365,
b)dla Odsetek, których termin płatności przypadał od dnia 13 czerwca 2020 r. włącznie:
Wysokość Odsetek = (10% x kwota Obligacji x liczba dni od dnia emisji Obligacji do dnia płatności Odsetek lub do 12 czerwca 2020 roku/365) + (2% x kwota Obligacji x liczba dni od 13 czerwca 2020 roku włącznie do dnia płatności Odsetek/365).
Zgodnie z wyżej opisanym sposobem kalkulacji Odsetek, wysokość oprocentowania Obligacji w okresie od dnia emisji Obligacji do dnia 12 czerwca 2020 r. włącznie wynosiła 10% w skali roku, a w okresie od dnia 13 czerwca 2020 r. włącznie do dnia płatności Odsetek wynosiła 2% w skali roku. Oprocentowanie Obligacji było więc parametrem pozostającym w zależności tylko od jednego elementu, tj. od długości okresu, w którym naliczane były Odsetki. Oprocentowanie Obligacji miało charakter stały w określonych przedziałach czasowych i w żaden sposób nie było uzależnione od jakiegokolwiek innego elementu zmiennego, np. od zysku, czy straty Spółki z Projektu.
W maju 2020 r. uzgodniono, że dalsze finansowanie Projektu następować będzie na podstawie pożyczki udzielonej Spółce przez Inwestora (dalej: „Pożyczka”). Pożyczka nie zmieniła ani nie zastąpiła wyemitowanych w 2017 r. Obligacji, które obowiązują do czasu ich wykupu mającego nastąpić w związku ze sprzedażą Projektu.
W październiku 2021 r. Spółka sprzedała Projekt i uzyskała przychód podatkowy z tego tytułu. W związku ze sprzedażą Projektu planowany jest wykup Obligacji przez Spółkę i zapłata przez Spółkę na rzecz Obligatariusza wartości nominalnej Obligacji wraz z należnymi na dzień spłaty Odsetkami.
Wnioskodawca wskazuje, że spłata Odsetek będzie dokonana z majątku Wnioskodawcy oraz, że zgodnie z postanowieniami Umowy Opcji, Odsetki nie podlegają zwrotowi Wnioskodawcy przez jakikolwiek inny podmiot.
Należy przy tym wskazać, że w zależności od wyniku Projektu:
a)Spółka oprócz spłaty wartości nominalnej Obligacji wraz z należnymi na dzień spłaty Odsetkami, może być zobowiązana do zapłaty dodatkowej należności na rzecz Inwestora. W takim przypadku, Spółka dokona odpowiedniego przelewu pieniężnego na rzecz Inwestora,
b)Inwestor może być zobowiązany do zapłaty należności na rzecz Spółki. W takim przypadku, Spółka oraz Inwestor będą mogli uregulować wzajemne zobowiązania wynikające ze spłaty wartości nominalnej i Odsetek z należności wynikającej z Umowy Współpracy także w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności, co zostanie potwierdzone i udokumentowane w odpowiedniej formie.
Wnioskodawca wskazuje także, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest przepis art. 15c Ustawy o CIT i w razie spełnienia warunków z tego przepisu, Spółka będzie dokonywała odpowiednich wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów.
Pytania
- Czy Odsetki od Obligacji, które zostaną zapłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Obligatariusza będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT?
- Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie twierdząca, to czy w sytuacji, gdy Odsetki od Obligacji zostaną zapłacone w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy Wnioskodawcą a Obligatariuszem, będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, Odsetki od Obligacji zapłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Obligatariusza będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem doktryny i praktyki, w celu kwalifikacji określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów należy spełnić określone kryteria, a mianowicie wydatek powinien:
a)mieć charakter celowy, czyli zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
b)zostać należycie udokumentowany,
c)mieć charakter definitywny (rzeczywisty), czyli jego wartość nie powinna zostać podatnikowi zwrócona,
d)pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
e)zostać poniesiony z majątku podatnika,
f)nie być objęty katalogiem wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, określonym w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów oraz które nie są objęte wyłączeniem na mocy art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, odnosząc się do wyżej wymienionych przesłanek, należy wskazać, że:
a)Wydatek związany z zapłatą Odsetek będzie miał charakter celowy, tj. zostanie poniesiony w celu realizacji Projektu i uzyskania przez Wnioskodawcę przychodów ze sprzedaży Projektu. Płatność Odsetek na rzecz Obligatariusza wynika z Warunków Emisji Obligacji. Natomiast emisja Obligacji była przeprowadzona w celu pozyskania finansowania na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na realizacji Projektu oraz jego późniejszej sprzedaży, a w konsekwencji uzyskania przychodów przez Wnioskodawcę. W przypadku odsetek od zobowiązania zaciągniętego w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, związek z przychodami dłużnika powstaje już w momencie zaciągnięcia takiego zobowiązania, ponieważ jest on determinowany przez cel zaciągnięcia zadłużenia.
b)Wydatek związany z zapłatą Odsetek zostanie należycie udokumentowany. Emisja Obligacji oraz wszelkie uzgodnienia dotyczące zapłaty Odsetek, w tym sposób kalkulacji Odsetek, zostały udokumentowane i uregulowane w formie pisemnych umów, natomiast spłata Odsetek będzie udokumentowana przelewem pieniężnym lub dokumentem stanowiącym potwierdzenie spłaty lub potrącenia Odsetek.
c)Wydatek związany z zapłatą Odsetek ma charakter definitywny. Zgodnie z Warunkami Emisji oraz innymi umowami wiążącymi Spółkę, Odsetki nie podlegają ewentualnemu zwrotowi Wnioskodawcy. Należy też wskazać, że niezależnie od wyników Projektu (Zysku), Odsetki będą należne Obligatariuszowi w tej samej wysokości, a jakiekolwiek rozliczenia między Wnioskodawcą i Inwestorem związane z wynikiem Projektu nie wpływają na poziom Odsetek i będą regulowane niezależnie od spłaty Odsetek. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Zysk z Projektu może jedynie ewentualnie wpłynąć na dodatkowe rozliczenie Spółki i Inwestora, które będzie stanowiło odrębny tytuł prawny, który w określonych warunkach może zostać potrącony z Odsetkami. Ujęcie podatkowe rozliczenia Zysku z Projektu nie jest przedmiotem pytań w niniejszym wniosku.
d)Wydatek związany z zapłatą Odsetek ma związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Jak zostało wskazane, Wnioskodawca prowadzi działalność w przedmiocie realizacji Projektu polegającego na wybudowaniu budynków na określonych nieruchomościach. Wydatek w postaci spłaty Odsetek zostanie poniesiony w związku koniecznością uzyskania finansowania na realizację Projektu.
e)Wydatek związany z zapłatą Odsetek zostanie poniesiony z majątku Wnioskodawcy.
f)Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy zapłata Odsetek od Obligacji nie jest objęta katalogiem wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, określonym w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT. Szczegółowe uzasadnienie w tym zakresie Wnioskodawca prezentuje w dalszej części wniosku.
Zdaniem Wnioskodawcy, do Odsetek nie będą miały zastosowania wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT. W szczególności do spłaty Odsetek od Obligacji, zdaniem Wnioskodawcy, nie będą miały zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 13d Ustawy o CIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 15a Ustawy o CIT.
Wyłączenie uregulowane w art. 16 ust. 1 pkt 13d Ustawy o CIT
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 13d Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczki partycypacyjnej.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. l Ustawy o CIT, pożyczka partycypacyjna to pożyczka, od której wypłata odsetek lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia lub wysokości zysku przez podmiot, któremu udzielono pożyczkę.
Należy stwierdzić, że przedstawione w zdarzeniu przyszłym Obligacje nie stanowią pożyczki partycypacyjnej w rozumieniu Ustawy o CIT. Wysokość Odsetek, sposób ich naliczenia i ich wypłata nie jest zależna od osiągnięcia lub wysokości zysku Wnioskodawcy. Wysokość Odsetek ustalana jest jedynie od rocznej stopy procentowej (10% lub 2% w różnych okresach), wartości nominalnej Obligacji oraz długości okresu od dnia emisji Obligacji do dnia ich wykupu. Wysokość Odsetek nie jest uzależniona od osiągnięcia zysku przez Spółkę ani jego wysokości. W szczególności rozliczenie Spółki z Inwestorem wynikające z Umowy Opcji nie jest elementem Warunków Emisji Obligacji oraz nie wpływa na wysokość Odsetek.
Powyższy pogląd, zgodnie z którym Odsetki od Obligacji nie powinny być traktowane jako odsetki od pożyczki partycypacyjnej jest zgodny ze stanowiskiem organów podatkowych. Przykładowo:
- w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.219.2019.2.ANK Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odstąpił od uzasadnienia prawnego i uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Mając jednak na względzie praktykę obrotu gospodarczego, przez pożyczkę partycypacyjną należy rozumieć ustalenie, na podstawie którego podmiot udziela innemu podmiotowi finansowania w celu realizacji inwestycji w zamian za udział w przyszłym zysku osiągniętym z tej inwestycji. Przeważnie udzielenie pożyczki partycypacyjnej jest związane z objęciem praw głosu albo praw zarządczych i kontrolnych w finansowanym podmiocie oraz prawem podejmowania decyzji biznesowych związanych z kierowaniem inwestycją. W przypadku takich ustaleń, powstanie należności z tytułu odsetek jest związane z osiągnięciem zysku przez Spółkę, natomiast w przypadku straty należność z tytułu odsetek nie powstaje. Takie ustalenie stanowi w większym stopniu inwestycję o zwiększonym ryzyku, a nie umowę o finansowanie. W ocenie Wnioskodawcy, nie ma zatem podstaw do kwalifikowania Pożyczki jako pożyczki partycypacyjnej. Należy bowiem zauważyć, że na podstawie Umowy Pożyczki Odsetki będą ustalane w stosunku do kwoty finansowania, według stopy procentowej oraz naliczane niezależnie od tego, czy Spółka osiągnie w danym okresie rozliczeniowym zysk czy stratę. Ponadto, Pożyczkodawcy nie będą mieli praw głosu ani praw zarządczych oraz kontrolnych w Spółce, a tym samym nie będą mieli wpływu na kierowanie zarządzaną przez Spółkę inwestycją”.
- w interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.487.2019.2.IZ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał: „nie mamy więc do czynienia z pożyczką partycypacyjną, o której mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. l u.p.d.o.p., zaliczaną do zysków kapitałowych, ponieważ wysokość odsetek nie jest uzależniona od osiągniętego zysku ani wysokości zysku podmiotu zobowiązanego do spłaty pożyczki”.
- w interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.463.2017.1.MS Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że „Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z pożyczką partycypacyjną; wysokość odsetek nie jest bowiem uzależniona od osiągniętego zysku ani wysokości zysku podmiotu zobowiązanego do spłaty pożyczki”.
W świetle powyższych wyjaśnień, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Odsetki nie powinny być traktowane jako odsetki od pożyczki partycypacyjnej ponieważ ich wysokość czy wypłata nie są uzależnione od osiągnięcia zysku ani wysokości zysku Wnioskodawcy, w konsekwencji nie powinny być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13d Ustawy o CIT.
Wyłączenie uregulowane w art. 16 ust. 1 pkt 15a Ustawy o CIT
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 15a Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).
Zdaniem Wnioskodawcy, celem tego przepisu jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów kwot, które wypłacane są tytułem podziału zysku netto, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia. Dodatkowo, literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek.
Wnioskodawca wskazuje, że Odsetki nie będą wypłacone tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego Spółki (zysku netto), lecz tytułem kosztów związanych z korzystaniem z finansowania, tj. oprocentowania Obligacji. W szczególności Wypłacane Odsetki od Obligacji nie są wynikiem podziału zysku netto Wnioskodawcy, nie mają charakteru premii ani nagrody. Odsetki od Obligacji bowiem nie są w żadnym stopniu zależne od zysku Wnioskodawcy lub innego podmiotu.
Wnioskodawca zwraca także uwagę, że spłata Odsetek nie nastąpi w wyniku podjętej na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych uchwały wspólników o podziale wyniku finansowego Wnioskodawcy, lecz będzie wyłącznie wynikiem emisji Obligacji na podstawie Warunków Emisji.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane na rzecz Obligatariusza Odsetki nie mają charakteru kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto) i nie są objęte wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów wskazanym w art. 16 ust. 1 pkt 15a Ustawy o CIT.
Powyższy pogląd, zgodnie z którym Odsetki od Obligacji nie mają charakteru kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto) jest zgodny ze stanowiskiem organów podatkowych. Przykładowo:
- w interpretacji indywidualnej z dnia 30 maja 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.136.2018.2.JG. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał: „Literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15a u.p.d.o.p, prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych zawartym w tym przepisie podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek. (…) Posługując się w art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, sformułowaniem „kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto”, Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego podziału, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia”.
- Analogiczne stanowisko zostało przedstawione przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnych z dnia 11 grudnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4010.371.2018.1.HK oraz z dnia 24 sierpnia 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.226.2021.3.MBD.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, do wypłacanych przez Wnioskodawcę na rzecz Obligatariusza Odsetek od Obligacji nie znajdzie zastosowania wyłączenie uregulowane w art. 16 ust. 1 pkt 15a Ustawy o CIT.
W świetle powyższych rozważań, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że spłacone przez Wnioskodawcę Odsetki będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy ponieważ spełniają wszystkie kryteria do zakwalifikowania ich do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, a ponadto nie są objęte żadnym z wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie twierdząca, to w sytuacji, gdy Odsetki od Obligacji zastaną zapłacone w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy Wnioskodawcą a Obligatariuszem, będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 498 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Natomiast w myśl art. 498 § 2 ww. ustawy, wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
Zgodnie z art. 499 Kodeksu cywilnego, potrącenie dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.
W doktrynie prawa cywilnego podkreśla się, że potrącenie prowadzi do efektywnego wykonania zobowiązania i jako sposób wygaszenia zobowiązań jest w skutkach równoważny spełnieniu świadczenia. Pomimo, że w wyniku potrącenia nie dochodzi do dokonania faktycznych przepływów pieniężnych prowadzi ono do efektywnego zaspokojenia wierzyciela. Jednocześnie dłużnik ponosi ekonomiczny ciężar uregulowanego świadczenia w postaci rezygnacji z otrzymania drugiego z potrącanych świadczeń do wysokości dokonanego potrącenia. W efekcie potrącenie służy uproszczeniu rozliczeń pomiędzy stronami, nie wpływając na kwalifikację prawną czy podatkową potrącanych świadczeń.
Zgodnie z treścią przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Z przepisu tego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się naliczone odsetki, które zostały zapłacone. Przepis ten nie reguluje natomiast, w jakiej formie odsetki muszą być zapłacona, czy że zapłata powinna nastąpić wyłącznie w wyniku faktycznego przepływu środków pieniężnych.
Przepisy podatkowe nie definiują wprost pojęcia „zapłata”. W celu ustalenia jak należy rozumieć zapłatę można pomocniczo odwołać się do art. 15a ust. 7 Ustawy o CIT (dotyczy różnic kursowych), który stanowi, że za dzień zapłaty należy rozumieć dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 7 Ustawy o CIT, który dotyczy rozliczeń z podmiotami zagranicznymi, „wypłata, o której mowa w ust. 1, 1ac, 1c, 1d, 1m, 2c i 2e, oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek”. W świetle art. 26 ust. 7 Ustawy o CIT ustawodawca zrównuje w skutkach podatkowych czynności zapłaty, potrącenia i kapitalizacji jako stanowiące uregulowanie zobowiązania odsetkowego.
Z powyższego wynika, że intencją ustawodawcy jest dopuszczenie regulowania zobowiązań nie tylko w najbardziej klasycznej formie jaką jest faktyczny przepływ środków pieniężnych, lecz również np. w formie potrącenia. Potrącenie odsetek należy więc traktować jako pełnoprawne i skuteczne uregulowania zobowiązania odsetkowego.
Potrącenie (kompensata) jest formą regulowania zobowiązań, w związku z czym Odsetki od Obligacji rozliczone poprzez potrącenie należy traktować jako zapłacone.
Powyższe stanowisko Wnioskodawcy jest zgodne ze stanowiskiem organów podatkowych wyrażonym m.in. w:
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 stycznia 2021 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.330.2020.1.AG;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 października 2019 r., Znak: S-ILPB3/423-511/14/19-S/PR;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2017 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.165.2017.1.AM;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 czerwca 2017 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.41.2017.2.AM;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2016 r., Znak: IPPB6/4510-475/15-2/AZ.
W świetle powyższych wyjaśnień, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie twierdząca, to w sytuacji, gdy Odsetki od Obligacji zostaną zapłacone w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności pomiędzy Wnioskodawcą a Obligatariuszem, będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Wskazać jednakże należy, że Wnioskodawca powołał częściowe brzmienie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1800 ze zm.). Zgodnie z pełnym brzmieniem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. l ww. ustawy, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna).
Jednakże zmiana brzmienia ww. przepisu nie ma wpływu na dokonane rozstrzygnięcie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Spółkę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.