Temat interpretacji
W sprawie ulgi badawczo-rozwojowej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 marca 2022 r. za pośrednictwem systemu ePUAP wpłynął Państwa wniosek, uzupełniony 4 lipca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca Sp. z o. o (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Spółka uzyskuje przychody inne niż z zysków kapitałowych. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402). Działalność Spółki nie jest prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482), a także nie jest prowadzona na podstawie decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752). Spółka zalicza się do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Wnioskodawca Sp. z o.o. jest podmiotem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym dn. 17.11.2021 (KRS (…)), do którego dnia 4 lutego 2022 r. wniesiona została, wydzielona z jednoosobowej działalności gospodarczej (…)(…) – (…) (NIP (…)), zorganizowana część przedsiębiorstwa dedykowana prowadzeniu działalności w zakresie projektowania oraz wykonywania ... oraz innych specjalistycznych urządzeń badawczych i laboratoryjnych. Jednym z elementów przeniesionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest własność intelektualna, tj. wiedza, doświadczenie oraz technologia umożliwiająca realizację zaawansowanych projektów, rozwijana zarówno przez przedsiębiorstwo (…)(…) – (…), a później również przez Spółkę Wnioskodawcę Sp. z o.o., w ramach systematycznie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Zamieszczony w niniejszym wniosku opis stanu faktycznego, posiadanej technologii oraz dotychczas realizowanych prac B+R odnosi się do działalności zarówno (…)(…) – (…) (do dnia przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Wnioskodawcy Sp. z o.o., tj. 4 lutego 2022r.), jak i Wnioskodawcy Sp. z o.o. (od dnia przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z (…)(…) – (…), tj. 4 lutego 2022r.).
Przedmiotowa działalność Spółki
Przedmiotowa działalność Spółki w przeważającym zakresie dotyczy produkcji specjalistycznych urządzeń, takich jak: komory rękawicowe służące do ochrony operatora i/lub produktu, komory bezpiecznej pracy mikrobiologicznej a także inne urządzenia laboratoryjne. Produkty te są wytwarzane na zlecenie klientów Spółki, do których należą przede wszystkim jednostki badawcze oraz produkcyjne, w których stanowią wyposażenie laboratoriów badawczych, działów badawczo-rozwojowych, a także działów produkcyjnych. W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia klientom najwyższej jakości produktów i usług, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz funkcjonalnościami (dalej: „Prace B+R”). Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów Spółki w zakresie dostarczania rozwiązań spełniających oczekiwane cechy i parametry. Z uwagi na zróżnicowany charakter prac realizowanych przez Spółkę, które obejmują zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy oraz wykorzystywanie jej w tworzeniu nowych/znacząco ulepszonych produktów, jak i standardowe działania w obszarze produkcji i wsparcia klientów w bieżącym korzystaniu z dostarczonych rozwiązań, co do zasady wszystkie realizowane przez Spółkę prace można podzielić na trzy główne obszary (grupy projektów):
·Obszar 1: produkcja i sprzedaż urządzeń standardowych, wykonywanych na podstawie projektów stworzonych już wcześniej przez Spółkę (są to projekty, które wg Wnioskodawcy nie stanowią Prac B+R, w związku z czym nie są przedmiotem niniejszego wniosku);
·Obszar 2: tworzenie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń w pełnym cyklu procesu produkcyjnego (projekty, które wg Wnioskodawcy stanowią prace B+R) oraz
·Obszar 3: realizacja projektów badawczo-rozwojowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej (projekty, które wg Wnioskodawcy stanowią prace B+R).
Ad. Obszar 1:
W przypadku, kiedy czynności podejmowane przez Spółkę polegają na produkcji i sprzedaży już wcześniej zaprojektowanego modelu urządzenia, realizacja projektu sprowadza się do jego konstruowania, montażu oraz sprzedaży. Na etapie konstruowania i montażu może dochodzić do naniesienia drobnych modyfikacji w projekcie, podyktowanych koniecznością personalizacji danego sprzętu wedle wymagań ze strony zamawiającego. Na chwilę obecną sprzedaż produktów standardowych stanowi mniejszościowy udział w całkowitej działalności Spółki.
Ad. Obszar 2:
W przeważającej większości działalność podejmowana przez Spółkę polega na projektowaniu oraz wytwarzaniu urządzeń pod konkretne wymagania klienta lub (rzadziej) w ramach realizacji projektów niekomercyjnych prowadzonych z własnej inicjatywy Spółki (produkcja prototypowa). Poprzez produkcje prototypową Spółka rozumie opracowywanie zupełnie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń zakończone przeprowadzeniem pełnego procesu wdrażania pierwszego egzemplarza nowego wyrobu. Jeżeli wytworzony prototyp spełnia wszystkie wymagania, zostaje on sprzedany klientowi, ponieważ produkcja tylko na potrzeby walidacji byłaby ekonomicznie nieuzasadniona i narażałaby Spółkę na ponoszenie niepotrzebnych kosztów. Spółka ze względu na charakter swojej przedmiotowej działalności nie prowadzi produkcji seryjnej, w związku z czym zaprojektowany oraz wykonany produkt prototypowy nie zostaje wdrożony do masowej produkcji, jednak przyczynia się do poszerzenia wiedzy oraz możliwości ofertowej Spółki, a także może być w przyszłości odtworzony (w ramach części działalności Spółki obejmującej produkcję i sprzedaż produktów standardowych, Obszar 1) w przypadku zainteresowania jego zakupem przez kolejnych klientów. Wszystkie prace związane z produkcją urządzeń prototypowych są realizowane w ramach wyodrębnionych projektów w sposób metodyczny oraz zaplanowany, są i będą więc wyraźnie oddzielone od pozostałej działalności Spółki.
Ad. Obszar 3
Spółka obecnie realizuje projekt badawczo-rozwojowy POIR.01.01.01-00-(…)/(…)-(…)„Hybrydowy (…) (…) (…) (…) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt ten, pierwotnie realizowany przez (…) (…) (…) - (…)został przeniesiony do Spółki 4 lutego 2022 r.. Metodyka realizacji projektów spełniających przesłanki Prac B+R Projekty, które wg Wnioskodawcy spełniają przesłanki pozwalające na zakwalifikowanie do Prac B+R, tj. należące do Obszaru 2 oraz Obszaru 3 działalności Spółki, są wyodrębnione z pozostałej działalności poprzez: nadanie odrębnego numeru projektu, wyodrębnienie wszystkich kosztów związanych z ich realizacją w ewidencji rachunkowej Spółki, w tym monitorowanie zaangażowania czasowego pracowników realizujących projekt oraz środków trwałych wykorzystywanych podczas ich realizacji.
Proces realizacji rozważanych projektów dzieli się na następujące etapy:
1)pierwszy etap: prace koncepcyjne oraz przygotowywanie wstępnego projektu urządzenia, w trakcie którego konstruktorzy opracowują ogólne cechy oraz funkcjonalności, spełniającego wytyczne otrzymane od klienta. W przypadku projektów wewnętrznych, niezwiązanych z działalnością komercyjną, etap ten jest poprzedzony inicjowaniem działań rozwojowych, tj. rozeznaniem aktualnych potrzeb wynikających z bieżącej działalności Spółki lub z realizacji strategii. Podstawową trudnością etapu pierwszego jest przede wszystkim przeprowadzenie przez pracowników Spółki analizy technicznej pod kątem możliwości spełnienia wymagań sformułowanych przez zamawiającego, a także wstępnej oceny niezbędnych do wykorzystania materiałów/technologii, wraz z przygotowaniem wstępnych rysunków technicznych. Ponadto, na tym etapie analizowane są koszty potencjalnej przyszłej produkcji, orientacyjna czasochłonność projektu oraz potencjalne uwarunkowania techniczne rozważanego urządzenia. Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci: wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków) w części odpowiadającej ich zaangażowaniu w pierwszy etap projektu oraz surowców i materiałów niezbędnych do realizacji prac koncepcyjnych oraz wstępnego projektowania.
2)drugi etap: rozpoczyna się po zaakceptowaniu ogólnych rozwiązań do dalszego procedowania oraz po podpisaniu umowy na dostawę produktu. W jego ramach realizowane jest projektowanie urządzenia od strony konstrukcyjnej, mechanicznej, pneumatycznej, elektrycznej oraz automatycznej (w tym stworzenie oprogramowania) oraz sporządzenie kompletnej dokumentacji, w tym technicznej i wykonawczej, techniczno-ruchowej, analizy ryzyka oraz innej dokumentacji specyficznej dla konkretnego urządzenia. Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci: wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków) w części odpowiadającej ich zaangażowaniu w drugi etap projektu oraz surowców i materiałów niezbędnych do realizacji prac projektowych.
3)trzeci etap: montaż prototypu zawierającego opracowane rozwiązania na podstawie sporządzonej dokumentacji wykonawczej. Część prac wykonywanych w ramach tego etapu (cięcie laserowe, spawanie, frezowanie, toczenie) zlecana jest podwykonawcom i według Wnioskodawcy nie stanowi działalności B+R. Z pozostałymi pracami, realizowanymi w zakładzie produkcyjnym Spółki, wiążą się następujące koszty: wynagrodzenia pracowników (inżynierów, konstruktorów, automatyków) w części odpowiadającej ich zaangażowaniu w trzeci etap projektu, zakup surowców i materiałów niezbędnych do budowy prototypu urządzenia (w całości lub w części stanowiącej przedmiot znaczącej modyfikacji) oraz koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w etap trzeci.
4)czwarty etap: wewnętrzna walidacja, tj. ocena zgodności produktu z wymaganiami oraz założeniami projektowymi. W tym celu wykorzystywane są narzędzia oraz urządzenia będące własnością Spółki. Realizowane są testy funkcjonalne jednoznacznie określające zgodność (lub ewentualny brak zgodności) Produktu z założeniami projektowymi. Dodatkowo, produkty mogą podlegać wstępnej ocenie ze strony przedstawicieli zamawiającego. W przypadku zidentyfikowania niezgodności z wytycznymi wpływającymi na konieczność modyfikacji opracowanego rozwiązania, pracownicy Spółki opracowują także niezbędne modyfikacje i poprawki. Jest to wynikiem naturalnej konsekwencji budowania produktu prototypowego oraz braku możliwości zasymulowania wszystkich jego elementów na etapie 1 oraz 2 realizacji projektu. W konsekwencji, zespół inżynierów jest zaangażowany we wdrażanie kolejnych poprawek. Z pracami realizowanymi w ramach niniejszego etapu wiążą się następujące koszty: wynagrodzenia pracowników (inżynierów, konstruktorów, automatyków) w części odpowiadającej ich zaangażowaniu w czwarty etap projektu, zakup surowców, materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testów funkcjonalnych oraz do wdrożenia modyfikacji prototypu urządzenia, a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych do wykonania testów funkcjonalnych.
5)piąty etap: instalacja opracowanego urządzenia i dostosowanie go do środowiska pracy klienta. Na etap ten składa się przeprowadzenie testów funkcjonalnych w warunkach pracy urządzenia, uruchomienie produktu oraz implementacja poprawek służących finalnemu dostosowaniu produktu do wymagań klienta. Z pracami realizowanymi w ramach niniejszego etapu wiążą się następujące koszty: wynagrodzenia pracowników (inżynierów, konstruktorów, automatyków) w części odpowiadającej ich zaangażowaniu w piąty etap projektu, zakup surowców i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia instalacji. Rozważane projekty są i będą również w przyszłości prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny oraz zaplanowany, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.
Zakończone projekty Obszaru 2 działalności Spółki
Wśród produktów wykonanych w ramach Obszaru 2 działalności Spółki można wyróżnić między innymi komory rękawicowe do ochrony produktu, komory typu izolator do ochrony operatora, komory bezpiecznej pracy mikrobiologicznej oraz inne indywidualnie projektowane specjalistyczne urządzenia laboratoryjne. Ze względu na zróżnicowaną oraz wyspecjalizowaną specyfikę działalności prowadzonej przez klientów (jednostki badawcze, działy badawczo-rozwojowe, zaawansowane działy produkcyjne) bardzo rzadko standardowe produkty Spółki spełniają wszystkie wytyczne zamawiającego. Typowo, w odpowiedzi na przedstawione wyzwania techniczne, konieczne jest zaimplementowanie znaczących modyfikacji do już opracowanych produktów bądź zaprojektowanie zupełnie nowych urządzeń w celu spełnienia specyficznych wytycznych klientów wynikających z planowanego przeznaczenia produktów.
Dotychczas Wnioskodawca zrealizował m.in. następujące projekty w ramach Obszaru 2 działalności:
-Zaprojektowanie oraz wytworzenie komory do ochrony materiału utrzymującej wewnątrz tzw. inertną atmosferę, tj. o koncentracji tlenu oraz wilgoci < 1 ppm (projekt nr: (…)/S/(…)/(…)). W standardowych urządzeniach możliwe było uzyskanie jedynie znacznie wyższych ich koncentracji (wyższy poziom zanieczyszczenia), tj. > 100 ppm, poprzez ciągłe przepłukiwanie wnętrza komory inertnym gazem roboczym (argonem lub azotem). Jednakże klient, ze względu na konieczność ochrony materiałów wrażliwych na nawet najmniejszą ilość tlenu oraz wilgoci, wymagał możliwości uzyskania znacznie czystszej atmosfery. W konsekwencji, w ramach realizacji niniejszego projektu zaprojektowano jednostkę oczyszczania gazu roboczego, co wymagało dokonania znaczących modyfikacji w już istniejącym produkcie oraz przeprowadzenia następujących prac spełniających według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R: zaprojektowanie oraz wytworzenie systemu filtracyjno-wentylacyjnego umożliwiającego cyrkulację gazu roboczego pomiędzy komorą a jednostką oczyszczania; zaprojektowanie oraz wytworzenie jednostki oczyszczania gazu roboczego (optymalna geometria, dobór rodzaju oraz ilości złóż adsorpcyjnych, warunki procesu adsorpcji, tj. natężenie przepływu gazu); opracowanie warunków regeneracji złoża adsorpcyjnego (warunki termodynamiczne oraz czas trwania procesu); integracja powyższych rozwiązań z systemem sterowania komory; integracja geometryczna; opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej; walidacja opracowanego rozwiązania, tj. ocena skuteczności procesu adsorpcji tlenu i wilgoci oraz ocena efektywności procesu regeneracji złoża adsorpcyjnego.
-Zaprojektowanie oraz wytworzenie komory do ochrony materiału przystosowanej do pracy z szerokim spektrum lotnych związków organicznych (projekt nr: (…) /S/(…)/(…)). Standardowe urządzenia nie były dostosowane do pracy z rozważanymi materiałami. W ramach realizacji niniejszego projektu zaprojektowano jednostkę adsorpcji lotnych związków organicznych, co wymagało dokonania znaczących modyfikacji w już istniejącym produkcie oraz przeprowadzenia następujących prac spełniających według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R: zaprojektowanie oraz wytworzenie jednostki adsorpcji lotnych związków organicznych (optymalna geometria, dobór rodzaju oraz ilości złoża adsorpcyjnego, warunki procesu adsorpcji, tj. natężenie przepływu gazu); opracowanie warunków regeneracji złoża adsorpcyjnego (warunki termodynamiczne oraz czas trwania procesu); dobór materiałów uszczelniających stabilnych długoczasowo w atmosferze zawierającej wysokie ciśnienie parcjalne lotnych związków organicznych; integracja jednostki adsorpcji z układem pomiarowym, systemem sterowania oraz systemem filtracyjno-wentylacyjnym komory; opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej; walidacja opracowanego rozwiązania, tj. ocena skuteczności procesu adsorpcji lotnych związków organicznych oraz ocena efektywności procesu regeneracji złoża adsorpcyjnego. - Liczne projekty mające na celu opracowanie oraz wykonanie śluz, będących jednym z elementów komór rękawicowych do ochrony materiału, o nowych geometriach lub funkcjonalnościach (projekty nr (…)/01/…); (…)/S/(…)/(…); (…)/S/(…)/…);( …)S/(…)/(…)). W standardowych urządzeniach stosowano cylindryczne śluzy wykonane w całości ze stali nierdzewnej. Dotychczas w zakresie modyfikacji śluz przeprowadzono następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-zaprojektowanie oraz wykonanie śluz o przekroju kwadratowym i zróżnicowanych rozmiarach zewnętrznych;
-zaprojektowanie oraz wykonanie śluzy w kształcie litery L;
-zaprojektowanie oraz wykonanie śluzy o automatycznie otwieranej pokrywie siłownikami pneumatycznymi;
-zaprojektowanie oraz wykonanie śluzy o transparentnych pokrywach. Każdorazowo modyfikacja geometrii śluzy wymaga przeprowadzenia prac koncepcyjnych i projektowych, doboru materiałów (w tym uszczelnień), analizy wytrzymałościowej; opracowania szczegółowej dokumentacji wykonawczej i technicznej; montażu oraz integracji z komorą (układem pneumatycznym, systemem sterowania, geometrią).
Zagadnienia związane z projektowaniem nowych śluz są skomplikowane ze względu na ich pracę w warunkach wysokiej próżni, co wymusza zapewnienie im właściwej geometrii oraz wytrzymałości mechanicznej. W ramach projektów realizowano również prace walidacyjne, w celu potwierdzenia szczelności opracowywanych produktów.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie urządzenia łączącego funkcje komory do ochrony operatora oraz dygestorium przystosowane do instalacji w mobilnym laboratorium (projekt nr (…)/S/(…)/(…)).
Realizacja projektu wymagała zaprojektowania oraz wykonania zupełnie nowego urządzenia. W tym celu przeprowadzono następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-zaprojektowanie oraz wykonanie skorupy komory dostosowanej do ograniczonego przestrzennie docelowego miejsca instalacji;
-zaprojektowanie oraz wykonanie hybrydowego frontu (w tym sposobu jego uszczelnienia) umożliwiającego pracę w trybie komory rękawicowej oraz w trybie dygestorium;
-zaprojektowanie oraz wykonanie dwóch oddzielnych systemów filtracyjno-wentylacyjnych (do pracy w trybie komory rękawicowej oraz w trybie dygestorium);
-zaprojektowanie oraz wykonanie nowego systemu sterowania integrującego obydwa tryby pracy (wraz z napisaniem programu sterującego);
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu dezynfekcji wnętrza komory światłem UV;
-zaprojektowanie oraz wykonanie nowej obudowy filtrów;
-opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej; integracja wszystkich zaprojektowanych oraz wykonanych systemów;
-zaprojektowanie oraz wdrożenie cech poprawiających ergonomię pracy operatora w warunkach mobilnego laboratorium; walidacja urządzenia w celu potwierdzenia m.in. szczelności systemu;
-zaprojektowanie sposób instalacji urządzenia w mobilnym laboratorium.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie komory bezpiecznej pracy mikrobiologicznej klasy III zaadaptowanej do instalacji w mobilnym laboratorium, spełniającej wymagania normy PN-EN 12469 (projekt nr (…)/S/…)/…)).
Realizacja projektu wymagała zaprojektowania oraz wykonania zupełnie nowego urządzenia. W tym celu przeprowadzono następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R: zaprojektowanie oraz skonstruowanie skorupy komory charakteryzującej się brakiem szczelin (konstrukcja spawana) oraz innych defektów powierzchni, a także dostosowanej do ograniczonego przestrzennie docelowego miejsca instalacji; zaprojektowanie systemu filtracyjno-wentylacyjnego spełniającego rygorystyczne wymagania normy PN-EN 12469 w zakresie parametrów przepływowych (natężenia przepływu oraz ciśnienia roboczego); zaprojektowanie oraz wykonanie systemów bezpieczeństwa ostrzegających o nieprawidłowych parametrach pracy;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu interlock uniemożliwiającemu nieautoryzowane otworzenie pokryw; integracja komory z urządzeniem do dekontaminacji gazowym nadtlenkiem wodoru;
-zaprojektowanie oraz wykonanie śluzy trójdrożnej umożliwiającej podanie materiałów do wnętrza komory z poza mobilnego laboratorium;
-zaprojektowanie oraz wdrożenie cech poprawiających ergonomię pracy operatora w warunkach mobilnego laboratorium;
-zaprojektowanie oraz wykonanie całkowicie nowego systemu sterowania (wraz z napisaniem programu sterującego); opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej; integracja wszystkich zaprojektowanych oraz wykonanych systemów;
-walidacja urządzenia, w tym wykonanie testów szczelności, integralności filtrów, kompatybilności elektromagnetycznej, bezpieczeństwa elektrycznego, podatności na oczyszczanie oraz dekontaminację.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie komory rękawicowej do ochrony produktu zintegrowanej z wagą analityczną (projekt nr (…)/S/(…)/(…)). Ze względu na wymaganą precyzję prowadzonych operacji naważania (z dokładnością do 0,001 g) konieczne było wdrożenie znaczących modyfikacji standardowego produktu.
Przeprowadzono następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-zaprojektowano oraz wykonano blat roboczy zintegrowany z elementem stabilizującym i antywibracyjnym, tj. płytą marmurową o grubości 300 mm;
-zaprojektowano sposób montażu płyty marmurowej zapewniający tłumienie drgań; zaprojektowano (w tym przeprowadzono analizę wytrzymałościową) oraz wykonano elementy zapewniające odpowiednią wytrzymałość mechaniczność (obciążalność) blatu roboczego; opracowano szczegółową dokumentację, w tym wykonawczą i techniczną; przeprowadzono proces walidacji mający na celu ocenę dokładności precyzyjnego naważania w warunkach laboratoryjnych.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie stalowej komory o podwyższonej do prowadzenia procesu oksydacji (projekt nr (…)/(…)/(…). Realizacja projektu wymagała zaprojektowania oraz wykonania zupełnie nowego urządzenia.
W tym celu, przeprowadzono następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-przeprowadzono prace koncepcyjne nakierowane na określenie warunków procesu (max. temperatura procesu 500 °C, zminimalizowany gradient temperatury, max. wymiar próbki 4’’, zakres ciśnienia od -1,0/+3,0 bar) oraz ich wpływu na wymagania techniczne względem stolika grzejnego oraz całej komory oksydacyjnej;
-zaprojektowano oraz wykonano stolik grzejny bazujący na technice podczerwieni; zaprojektowano oraz wykonano elementy termoizolacyjne minimalizujące gradient temperatury w obrębie stolika;
-zintegrowano stolik grzejny z zakupioną komorą próżniową oraz systemem zapewnienia i utrzymania próżni;
-zaprojektowano oraz wykonano układ laminarnego podawania mieszanki N2/H2O na próbkę;
-zaprojektowano oraz wykonano system gromadzenia skroplin pod systemem grzejnym;
-zintegrowano stolik grzewczy ze sterownikiem temperatury; opracowano szczegółową dokumentację wykonawczą i techniczną; przeprowadzono proces walidacji w celu określenia możliwości osiągnięcia temperatury 500 °C oraz gradientu temperatury w obrębie stolika grzejnego.
Obecnie realizowane projekty Obszaru 2 działalności Spółki.
Również obecnie Spółka realizuje prace nakierowane na opracowywanie nowych produktów lub znaczące ulepszenie już istniejących w ofercie. Są to następujące projekty:
-Zaprojektowanie oraz wykonanie komory rękawicowej do ochrony materiałów zintegrowanej z zamrażarką laboratoryjną pozwalającej na utrzymanie temperatury w zakresie od -35 do 0 °C (projekt nr HOG/S/18/PP). Realizacja projektu wymaga dokonania znaczących modyfikacji w standardowo oferowanym produkcie (komorze rękawicowej) oraz zaprojektowanie całkowicie nowego urządzenia (zamrażarki laboratoryjnej). W tym celu prowadzone są następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-zaprojektowanie oraz wykonanie zamrażarki laboratoryjnej o rozmiarze dostosowanym do integracji z komorą rękawicową, w tym dobór agregatu chłodniczego, parownika, materiału izolacyjnego (typu oraz grubości) oraz rodzaju uszczelnień; eliminację mostków cieplnych;
-zaprojektowanie oraz wykonanie szczelnych drzwi zamrażarki; zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniej wnęki w ścianie komory dostosowanej do szczelnego montażu zamrażarki;
-zaprojektowanie oraz wykonaniu systemu chłodzenia tej części komory w której zainstalowana zostanie zamrażarka;
-integracja zamrażarki z systemem sterowania komory;
-opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej;
-przeprowadzenie prac walidacyjnych, tj. weryfikacja przy użyciu niezależnego czujnika zgodności pomiędzy temperatura zadaną, a temperaturą rzeczywistą;
-określenie wpływu wydajności pracy zamrażarki na temperaturę w komorze, w tym ocena ewentualnej konieczności zastosowania systemu chłodzenia gazu roboczego. –
-Zaprojektowanie oraz wykonanie komory do testowania czujników tlenku węgla CO.
Realizacja projektu wymaga zaprojektowania oraz wykonania zupełnie nowego urządzenia. W tym celu, prowadzone są następujące prace spełniające według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-zaprojektowanie oraz wykonanie skorupy komory wyposażonej w systemy mocujące pozwalające na zainstalowanie oraz zasilanie co najmniej 100 czujników tlenku węgla o wymiarach określonych przez klienta;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu wentylacyjnego zapewniającego ciągłe utrzymanie podciśnienia w komorze (ochrona operatora);
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu przygotowania atmosfery, tj. uzyskania zadanej oraz kontrolowanej koncentracji CO w zakresie 30-300 ppm;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemów bezpieczeństwa alarmujących operatora o pojawieniu się nawet niewielkiego wycieku gazu zawierającego CO poza komorą;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu uniemożliwiającego otwarcie drzwi komory gdy koncentracja tlenku węgla przekracza bezpieczny dla człowieka poziom;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu sterowania integrującego wszystkie funkcjonalności komory
-integracja komory z systemem wizyjnym monitorującym moment aktywacji testowanych czujników tlenku węgla
-opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej;
-walidacja urządzenia, w tym weryfikacją prawidłowości działania alarmów oraz wszystkich systemów bezpieczeństwa.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie półautomatycznego stanowiska do napełniania ogniw litowo-jonowych elektrolitem przeznaczonego do zabudowy we wnętrzu komory rękawicowej.
Realizacja projektu wymaga zaprojektowania oraz wykonania zupełnie nowego urządzenia. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie następujących prac spełniających według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R: realizacja prac koncepcyjnych nakierowanych na opracowanie procedury napełniania ogniw elektrolitem (równoczesne napełnianie min. 5 ogniw); zaprojektowanie metodyki badań mających na celu określenie optymalnej objętości elektrolitu dozowanego do pojedynczego ogniwa; zaprojektowanie oraz wykonanie układu dozującego pozwalającego na precyzyjne wpompowanie zdefiniowanej ilości elektrolitu, w tym dysz zakraplających; dobór materiałów pod kątem ich odporności na korozję par elektrolitu oraz przystosowanych do pracy w warunkach absolutnie suchych (koncentracja H2O < 1 ppm); mechaniczna integracja stanowiska do napełniania elektrolitem z komorą rękawicową, w tym zaprojektowanie oraz wykonanie przepustów zapewniających szczelność; zaprojektowanie oraz wykonanie systemu sterowania integrującego stanowisko do napełniania elektrolitem z komorą rękawicową; opracowanie szczegółowej dokumentacji wykonawczej i technicznej; prace walidacyjne nakierowane na ocenę szczelności przepustów oraz precyzji i powtarzalności dozowania elektrolitu; optymalizacja ilości dozowanego elektrolitu potwierdzona badaniami elektrochemicznymi.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie komory rękawicowej typu izolator o jednokierunkowym przepływie powietrza. Realizacja projektu wymaga dokonania znaczących modyfikacji w standardowo oferowanym produkcie (komorze typu izolator o przepływie turbulentnym).
W tym celu konieczne jest przeprowadzenie następujących prac spełniających według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-prace koncepcyjne mające na ocelu określenie warunków pozwalających na zapewnienie jednokierunkowego przepływu powietrza w obrębie przestrzeni roboczej;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu filtracyjno- wentylacyjnego pozwalającego na przygotowanie powietrza w ilości pozwalającej na uzyskanie jednokierunkowego przepływu powietrza (kilkadziesiąt razy więcej aniżeli w przypadku standardowych produktów Spółki bazujących na przepływie turbulentnym), w tym dobór filtrów panelowych oraz wentylatorów,
-a także zaprojektowanie sposobu ich montażu zapewniającego integralność;
-zaprojektowanie oraz wykonanie układu pomiaru prędkości powietrza w obrębie przestrzeni roboczej w tym dobór czujników prędkości i ich rozmieszczenia oraz integracja z systemem sterowania;
-opracowanie szczegółowej dokumentacji wykonawczej i technicznej; prace walidacyjne nakierowane na ocenę charakteru przepływu powietrza (np. rozkład prędkości przepływu w obrębie przestrzeni roboczej i/lub organoleptyczna ocena kierunku przepływu strug powietrza).
-Zaprojektowanie oraz wykonanie systemu bezpiecznej wymiany filtrów dla komory typu izolator o przepływie laminarnym. Realizacja projektu wymaga zaprojektowania oraz wykonania zupełnie nowego urządzenia.
W tym celu konieczne jest przeprowadzenie następujących prac spełniających według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-wykonanie prac koncepcyjnych mających na celu dobranie filtrów panelowych o odpowiednich parametrach filtracyjnych (klasa filtracji, nominalne natężenie przepływu, strata ciśnienia) oraz opracowanie ogólnej procedury bezpiecznej wymiany filtrów (typu bag-in bag-out);
-zaprojektowanie oraz wykonanie szczelnej skorupy obudowy filtrów;
-zaprojektowanie oraz wykonanie mechanizmu wymiany oraz doszczelniania filtrów panelowych;
-zaprojektowanie oraz wykonanie klap odcinających wnętrze obudowy filtrów oraz sterowanego automatycznie mechanizmu ich otwierania/zamykania; opracowanie szczegółowej dokumentacji wykonawczej i technicznej;
-prace walidacyjne mające na celu potwierdzenie możliwości wykonania bezkontaktowej wymiany filtrów oraz potwierdzenie właściwej szczelności zaprojektowanego urządzenia.
-Zaprojektowanie oraz wykonanie komory rękawicowej do ochrony produktu dostosowanej do integracji z próżniowym systemem napylającym.
Realizacja projektu wymaga dokonania znaczących modyfikacji w standardowo oferowanym produkcie. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie następujących prac spełniających według Wnioskodawcy przesłanki kwalifikujące je do działalności B+R:
-wykonanie prac koncepcyjnych mających na celu określenie wymagań dotyczących integracji systemów;
-zaprojektowanie oraz wykonanie systemu łączenia wnętrza komory rękawicowej z komorą napylarki zapewniającego ciągłą szczelność;
-zaprojektowanie oraz wykonanie przepustów zapewniających szczelność;
-integracja zaprojektowanych systemów na poziomie mechanicznym oraz na poziomie układu sterowania;
-opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej;
-prace walidacyjne nakierowane na określenie klasy szczelności całego systemu.
Obecnie realizowane projekty Obszaru 3 działalności Spółki
Obecnie Spółka realizuje projekt badawczo-rozwojowy POIR.01.01.01-00-(…)/(…)-(…) „(…) (…) (…) (..)” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt ten ma na celu opracowanie zupełnie nowego produktu, charakteryzującego się wysokim stopniem skomplikowania. W ramach projektu realizowane są m.in. następujące zadania badawcze: prace koncepcyjne nakierowane na określenie szczegółowych wymagań względem Produktu; zaprojektowanie oraz wykonanie hybrydowego frontu pozwalającego na pracę w trybie komory rękawicowej oraz komory laminarnej; zaprojektowanie oraz wykonanie systemu bezpiecznej wymiany filtrów panelowych; zaprojektowanie, wykonanie oraz zintegrowanie systemu sterowania za pomocą gestów oraz za pomocą głosów; integracja z ramieniem robota pozwalającym na automatyzację powtarzalnych procesów wykonywanych w komorze; dostosowanie komory do wykonywania automatycznych testów szczelności; integracja wszystkich zaprojektowanych systemów; opracowanie szczegółowej dokumentacji, w tym wykonawczej i technicznej; prace walidacyjne nakierowane na określenie zgodności cech produktu z założeniami projektowymi. Również w przyszłości Spółka planuje realizować kolejne projekty badawczo-rozwojowe współfinansowane ze środków publicznych.
Wnioskodawca zaznacza, że:
a)W związku z prowadzonymi przez Spółkę Pracami B+R, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;
b)Spółka zamierza prowadzić Prace B+R w sposób opisany powyżej również przyszłości;
c)W ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji i ewidencji księgowej, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonych przez siebie Prac B+R, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującego odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R”) przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów (lub ich części) uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;
d)Będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy Prac B+R, w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w działania badawczo- rozwojowe oraz pozostałe projekty;
e)Prowadzone Prace B+R nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT;
f)Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego;
g)Rok podatkowy Wnioskodawcy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym;
h)Wszystkie opisane wyżej wydatki zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu;
i)Poszczególne projekty B+R stanowią działalność twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
j)Prace B+R Wnioskodawcy obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług;
k)Do Prac B+R Spółka nie zalicza realizowanych w poszczególnych etapach projektu prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.
l)Prace B+R Spółki będą prowadzone w sposób systematyczny tj. uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów, zgodnie z opisem poszczególnych etapów projektu wskazanych powyżej;
m)Celem podejmowanych przez Spółkę Prac B+R jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań;
n)Spółka opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w jej praktyce gospodarczej, które są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących;
o)Wśród wydatków ponoszonych przez Spółkę w ramach Prac B+R oprócz wynagrodzenia zasadniczego i ZUS, pojawią się/mogą się pojawić koszty delegacji pracowników (diety i inne należności za czas podróży służbowej), które będą miały bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i będą stanowić po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT;
p)Spółka otrzymała dofinansowanie ze środków UE, jednakże wydatków sfinansowanych ze środków UE (w otrzymanej części), nie ujmuje w kosztach uzyskania przychodu i nie zamierza ujmować w kosztach kwalifikowanych do Ulgi B+R.
q)Spółka dokona stosownego wyodrębnienia kosztów sfinansowanych środkami UE spośród kosztów kwalifikowanych do Ulgi B+R.
W odpowiedzi na wezwanie pismem z 4 lipca 2022 r. Spółka uzupełniła wniosek o następujące informacje:
1.Wnioskodawca wskazuje, że zamierza po raz pierwszy skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej w rozliczeniu podatkowym za 2022 r. W związku z powyższym koszty kwalifikowane na ten moment nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Niemniej w trakcie roku są ujmowane w rachunku podatkowym jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.
2.Wnioskodawca wskazuje, że wynagrodzenia za czas nieobecności nie są zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów kwalifikowanych.
3.W zakresie umów zlecenia i umów o dzieło Wnioskodawca jako koszty kwalifikowane uznaje należności, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych.
4.Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 3, zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów kwalifikowanych wydatki pracownicze z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło stanowią należności, o których art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych.
Wnioskodawca odnosi się do poszczególnych wydatków, które zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej:
·Koszty wynagrodzeń pracowników - planowane jest wliczenie do kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R kosztu wynagrodzeń pracowników realizujących Prace B+R. (obecnie są to osoby zatrudnione jedynie na umowę o pracę, ale nie wyklucza się, że w przyszłości personel realizujący Prace B+R może być zatrudniony również na umowę o dzieło lub umowę zlecenie). Do kosztów kwalifikowanych dla celów ulgi B+R zakwalifikowana zostanie jedynie ta część kosztów wynagrodzeń, która wynika z zaangażowania pracowników w działalność B+R (poziom zaangażowania pracowników w prace B+R określany jest na podstawie systematycznie prowadzonych ewidencji czasu pracy). Do kosztów tych należą:
-koszty wynagrodzeń zasadniczych,
-koszty wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych, koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zamierza zaliczyć także koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych (koszty noclegu, diet, wyżywienia, przejazdów) rozliczane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, pod warunkiem że podróż służbowa jest bezpośrednio związana z realizacją prac badawczo-rozwojowych (np. instalowanie czy testowanie prototypów w siedzibie klienta). Z kolei jeśli chodzi o koszty nagród, bonusów i premii, Wnioskodawca podkreśla, że do kosztów kwalifikowanych wliczone zostaną jedynie te ich części, które wynikają z realizacji Prac B+R tj. każdorazowo weryfikowany będzie tytuł przyznania premii/ bonusu/ nagrody. Jeżeli premia/ nagroda/ bonus przyznawana będzie za realizację prac nad konkretnym projektem B+R, wówczas cała kwota takiej premii/ nagrody/ bonusu zostanie potraktowana jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. Z kolei jeśli premia/ nagroda/ bonus przyznawana będzie za całokształt pracy pracownika w danym okresie wówczas do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zaliczy jedynie tą część premii/ nagrody/ bonusu, która odpowiadać będzie zaangażowaniu pracownika w realizację Prac B+R, określanemu na podstawie ewidencji czasu pracy.
·Koszty materiałów i surowców - planowane jest wliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów materiałów oraz surowców, które są wykorzystywane do budowy urządzeń prototypowych oraz części urządzeń prototypowych (projekty realizowane w ramach Obszaru 2 oraz Obszaru 3 działalności Spółki, tj. urządzenia zupełnie nowe lub znacząco zmodyfikowane). Przykładowymi materiałami wliczanymi do kosztów kwalifikowanych są elementy automatyki oraz elektroniki, elementy konstrukcyjne i inne.
·Odpisy amortyzacyjne - planowane jest wliczanie do kosztów kwalifikowanych kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakupionych na potrzeby działalności B+R w części wynikającej z zaangażowania tych środków trwałych w Prace B+R.
Koszty te mogą wynikać z zakupu środków trwałych potrzebnych do budowy urządzeń prototypowych oraz części urządzeń prototypowych (np. zgrzewarka nożycowa, frezarka) lub do wykonywania pomiarów oraz symulacji (np. oprogramowanie do prowadzenia symulacji przepływów, urządzenie do pomiaru rzeczywistego przepływu).
·Zakup specjalistycznego sprzętu - planowane jest wliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu, niebędącego środkami trwałymi, wykorzystywanego do przeprowadzenia testów, badań i walidacji w ramach Prac B+R. Przykładem takich kosztów jest zakup niskowartościowych urządzeń pomiarowych, niebędącym częścią prototypu, a jedynie wykorzystywanych do wykonywania prac badawczych (np. czujniki ciśnienia, czujniki prędkości). Zakup tego sprzętu jest niezbędny w celu realizacji Prac B+R tj. bez wykorzystania takiego sprzętu Prace B+R nie mogłyby zostać ukończone.
·Ekspertyzy i opinie - do momentu złożenia niniejszych dodatkowych wyjaśnień do Wniosku o interpretację Spółka nie korzystała jeszcze w ramach prowadzonych Prac B+R z opinii i ekspertyz przygotowywanych przez podmioty zewnętrzne. Niemniej potencjalnie w przyszłości może zdarzyć się sytuacja, że Wnioskodawca w ramach prowadzonego projektu badawczo-rozwojowego będzie potrzebować wsparcia jednostek naukowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wówczas Wnioskodawca może zlecić wykonanie części Prac B+R takiej jednostce, a efektem realizowanych przez nią prac będzie dostarczenie Spółce opinii/ekspertyzy/ wyników prac badawczych (ekspertyzy takie mogą dotyczyć różnych zagadnień technicznych i technologicznych np. zagadnienia symulacji przepływów w projektowanych urządzeniach), które będą kluczowe dla dalszej realizacji danego projektu przez Wnioskodawcę (wówczas koszty nabycia takiej opinii/ekspertyzy/wyników prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca potraktuje jako koszty kwalifikowane).
Pytania
1.Czy podejmowana przez Spółkę działalność (Prace B+R) w części odnoszącej się do konstruowania i produkcji nowych urządzeń, oraz modyfikacji/rozwoju istniejących już produktów poprzez wprowadzenie znaczących zmian, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej obecnie oraz w przyszłości działalności badawczo- rozwojowej?
2.Czy Spółka będzie mogła zastosować Ulgę B+R do wydatków zaliczanych do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT i ponoszonych w związku z realizacją projektów B+R, w ramach których Spółka otrzymała lub otrzyma w przyszłości dofinansowanie ze środków UE, w części nieobjętej dofinansowaniem?
3.Czy można uznać za koszty kwalifikowane poniesione na działalność badawczo-rozwojową następujące wydatki: - ponoszone na wynagrodzenie pracowników realizujących Prace B+R (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło) w części wynikającej z harmonogramu oraz czasu ich zaangażowania w działalność B+R. Do kosztów tych należą: koszty wynagrodzeń zasadniczych; koszty wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych; koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych; koszty nagród, bonusów i premii, które mogą mieć charakter uznaniowy i regulaminowy - ponoszone na zakup surowców i materiałów nabywanych na potrzeby działalności B+R - ponoszone na odpisy amortyzacyjne od środków trwałych zakupionych na potrzeby działalności B+R w części wynikającej z zaangażowania w Prace B+R –
ponoszone na zakup specjalistycznego sprzętu, niebędącego środkami trwałymi, wykorzystywanego do przeprowadzenia testów i badań w ramach Prac B+R. - ponoszone na ekspertyzy i opinie świadczone na podstawie umowy przez podmioty będące jednostkami badawczymi, tj., o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad.1
Zdaniem Wnioskodawcy, podejmowana przez Spółkę działalność (Prace B+R) w części odnoszącej się do konstruowania i produkcji nowych urządzeń oraz modyfikacji/rozwoju istniejących już produktów poprzez wprowadzenie znaczących zmian, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej obecnie oraz w przyszłości działalności badawczo-rozwojowej tj. będzie uprawniony do stosowania Ulgi B+R.
Ad.2
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie mogła zastosować Ulgę B+R do wydatków zaliczanych do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT i ponoszonych w związku z realizacją projektów B+R, w ramach których Spółka otrzymała lub otrzyma w przyszłości dofinansowanie ze środków UE, w części nieobjętej dofinansowaniem.
Ad.3
Zdaniem Wnioskodawcy wszystkie wymienione w pytaniu nr 3 wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową można uznać za koszty kwalifikowane do Ulgi B+R.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Prawo o SWiN”). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
·działalność ma charakter twórczy,
·działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
·działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z Objaśnieniami MF działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Biorąc pod uwagę powyższe w ocenie Spółki całość lub część zadań (w zależności od konkretnego projektu) realizowanych w ramach projektów Obszaru 2 (produkcja prototypowa) oraz całość zadań realizowanych w ramach projektów Obszaru 3 (projekty współfinansowane ze środków publicznych) spełnia definicję prac badawczo rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W przypadku Obszaru 2 wszystkie cechy prac badawczo-rozwojowych wykazują wszystkie zadania realizowane przez Spółkę w ramach projektów mających na celu zaprojektowanie oraz wykonanie zupełnie nowych urządzeń (np. projekt nr (…)/S/…)/…)) oraz część zadań realizowanych przez Spółkę w ramach projektów mających na celu wprowadzenie znaczących modyfikacji do standardowego produktu (np. projekt nr (…)/S/…)/…))). Realizacja rozważanych zadań związanych z produkcją lub znaczącą modyfikacją urządzeń prototypowych (tworzenie schematów, projektów, późniejsza ich implementacja, konstrukcja, montaż oraz walidacja i instalacja) nie obejmuje działań rutynowych, okresowych i nietwórczych, a tym samym w ocenie Spółki spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z opisem przedstawionym w części stan faktyczny oraz zdarzenia przyszłe, rozważane prace mają charakter innowacyjny i zawsze prowadzą do powstawania oryginalnych i znacząco ulepszonych produktów, które cechuje wysoki stopień zaawansowania technologicznego. Należy podkreślić, że każdy z projektów realizowanych w ramach Obszaru 2 oraz Obszaru 3 jest indywidualny, a efekt końcowy dostosowywany do potrzeb poszczególnych zleceniodawców. Realizacja działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest możliwa dzięki posiadaniu odpowiedniej technologii, rozwijanej systematycznie w ramach prowadzonej działalności związanej z realizacją projektów nakierowanych na zaprojektowanie oraz wykonanie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń (Obszar 2 oraz Obszar 3 działalności Spółki). Dla możliwości prowadzenia tych zadań nieodzowne jest użycie specjalistycznych urządzeń pomiarowych będących na wyposażeniu Spółki, a także zaangażowanie zatrudnionej przez Spółkę wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej (konstruktorów, automatyków, programistów oraz inżynierów materiałowych) zdolnej do podejmowania interdyscyplinarnych projektów. W szczególności należy podkreślić, że kadra zaangażowana do realizacji projektów o charakterze B+R (doktorzy inżynierowie, magistrzy inżynierowie oraz inżynierowie) posiada szerokie doświadczenie (również akademickie) w prowadzeniu prac badawczych oraz badawczo- rozwojowych. Na każdym etapie procesu wytwarzania rozważanych produktów mogą być podejmowane decyzje wynikające z ewentualnego braku zgodności produktu z wymaganiami zamawiającego, skutkujące koniecznością wdrażania zmian we wcześniejszym planie. Jeżeli wytworzony prototyp spełnia wszystkie wymagania, zostaje on sprzedany klientowi, ponieważ produkcja tylko na potrzeby walidacji byłaby ekonomicznie nieuzasadniona i narażałaby Spółkę na ponoszenie niepotrzebnych kosztów. Należy podkreślić, że ostateczny kształt produktów będących przedmiotami projektów Obszaru 2 oraz Obszaru 3 jest niemożliwy do przewidzenia na początkowych etapach tworzenia, natomiast ostatecznie możliwy do odtworzenia. W konsekwencji, produkty te mogą być ponownie wytwarzane, w ramach Obszaru 1 działalności (produkty standardowe).
Spółka wskazuje, że prace realizowane w ramach Obszaru 1 (ponowne wytworzenie Produktu) nie stanowią działalności badawczo-rozwojowej, w związku z czym nie są objęte niniejszym wnioskiem oraz będą wyraźnie rozdzielone od prac Obszaru 2 oraz Obszaru 3. Projekty realizowane w ramach Obszaru 2 oraz Obszaru 3 działalności Spółki mają charakter twórczy o czym świadczy fakt, że każdy z nich jest indywidualny, a jego efekt końcowy jest dostosowywany do potrzeb poszczególnych zleceniodawców. Realizacja indywidualnych projektów obliguje Spółkę i jej pracowników do spersonalizowanego podejścia. Osoby zaangażowane w prace projektowe, wdrożeniowe i walidacyjne muszą przejawiać pełne zaangażowanie i w dalszym ciągu podejmować czynności pozwalające na personalizację projektowanego urządzenia. Każde działanie podejmowane w trakcie realizacji projektu przejawia charakter twórczy i innowacyjny, bowiem ciągła praca w oparciu o wytyczne zleceniodawców wymaga od pracowników Spółki podejmowania czynności nieplanowanych, umożliwiających wprowadzenie poprawek oraz modyfikacji początkowych założeń na każdym etapie jego realizacji, co umożliwia dostosowanie finalnego produktu do indywidualnych potrzeb. Ostateczny kształt produktu jest więc niemożliwy do przewidzenia na początkowych etapach tworzenia, natomiast ostatecznie możliwy do odtworzenia. Rozważane projekty Obszaru 2 oraz Obszaru 3 działalności Spółki charakteryzują się również systematycznością. Spółka, na podstawie analizy dotychczas realizowanych projektów nakierowanych na spełnienie specyficznych wymagań klienta, wskazuje, że opisywane prace w zakresie projektowania i opracowywania nowych produktów lub rozwijania i ulepszania dotychczas stosowanych rozwiązań są nieodłącznym elementem prowadzonej przez nią działalności stanowiąc przeważającą część wszystkich projektów realizowanych przez Spółkę, w związku z czym są realizowane obecnie i będą realizowane w przyszłości. Ponadto, projekty te prowadzone są w sposób metodyczny, zgodnie z metodyką pokrótce opisaną w pierwszej części niniejszego wniosku. W ramach realizowanych prac, pracownicy Spółki podejmują czynności ukierunkowane na rozwijanie wewnętrznej metodyki prowadzonych projektów, co w efekcie służyć ma poprawie jakości i efektywności procesów realizowanych w Spółce w toku opracowywania nowych lub ulepszonych produktów. Celem realizacji projektów Obszaru 2 oraz Obszaru 3 jest zwiększenie zasobów Spółki oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych produktów. Wszystkie rozwiązania zastosowane oraz opracowane w procesie produkcji prototypów i/lub wprowadzania znaczących modyfikacji do już istniejących produktów wpływają na rozwój działalności Spółki poprzez zdobycie nowej wiedzy oraz doświadczenia. Ponadto, ze względu na tworzenie dokumentacji prototypu (konstrukcyjnej, wykonawczej, pneumatycznej, elektrycznej oraz oprogramowania), równolegle do procesu jego projektowania, możliwe jest odtworzenie całego urządzenia lub wybranych podsystemów w ramach produkcji standardowej (Obszar 1). W konsekwencji, dzięki projektowaniu produktów wyróżniających się na tle dotychczas wytwarzanych urządzeń, realizacja każdego projektu B+R wiąże się z poszerzeniem możliwości ofertowych Spółki.
Przykładowo, dotychczas ponownie wytworzone oraz sprzedane (na zamówienie nowych lub tych samych klientów) zostały produkty opracowane m.in. w ramach projektów (…)/S/…)/…)), (…)/S/…)/…)) oraz (…)/S/…)/…)) HOG/S/16/OP. Dodatkowo, oprócz projektów będących odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłoszone przez klientów, Spółka może realizować projekty z własnej inicjatywy w oparciu o zidentyfikowane potrzeby rynkowe oraz bieżącą analizę nowych, możliwych do zastosowania technologii, co również ma na celu wzmocnienie oferty produktowej. Co istotne, prace nad rozwijanymi produktami są konieczne, aby utrzymać oraz wzmocnić pozycję oraz konkurencyjność Spółki na rynku oraz nadążyć za rozwojem technologicznym. Bez poniesienia kosztów realizacji projektów niemożliwym byłoby podjęcie prac służących tworzeniu prototypów, co przełożyłoby się na brak możliwości rozwoju Spółki. Jednocześnie, Spółka akceptuje ryzyko porażki związane z prawdopodobieństwem niespełnienia założeń projektowych na każdym etapie prac, co może skutkować brakiem możliwości wprowadzenia rozwiązania do oferty oraz jego sprzedaży. W konsekwencji należy uznać, że Prace B+R prowadzone przez Spółkę spełniają przesłanki prac badawczo-rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Ponadto, również w dotychczas wydawanych interpretacjach Indywidualnych Krajowej Izby Skarbowej (m.in. 0111-KDIB1-3.4010.251.2021.2.MBD, 0111-KDIB1-3.4010.188.2021.2.JKU oraz 0114-KDIP2-1.4010.65.2021.2.JS) w przypadku prac B+R z zakresu wytwarzania i sprzedawania prototypów bardzo specjalistycznych urządzeń potwierdzono prawidłowość zastosowania ulgi B+R.
Zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT podatnicy prowadzący działalność badawczo- rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Jak wynika z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo- badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 5 ustawy o CIT koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Należy podkreślić, że wszystkie projekty realizowane w Spółce prowadzone są nie tylko metodycznie, ale również w sposób wyodrębniony od pozostałych projektów. Poprzez wyodrębnienie Spółka rozumie m.in. oddzielnie prowadzoną ewidencję czasu pracy osób zaangażowanych w dany projekt oraz ewidencję kosztową tj. ewidencję rachunkową (księgi rachunkowe), w której wyodrębnione są/ będą koszty działalności badawczo-rozwojowej.
W związku z realizacją prac B+R (obecnie oraz w przyszłości) Spółka zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (Ulga B+R), tj. dokonać odliczenia następujących kosztów kwalifikowanych powstających każdego roku poprzez nabycie/wydatkowanie środków na:
1.Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowę zlecenia i umowę o dzieło i realizujących Prace B+R. Odliczeniu podlegać będzie jedynie część kosztów wynikająca z harmonogramu oraz czasu zaangażowania w działalność B+R.
W przypadku projektów Obszaru 3 odliczeniu będzie podlegać jedynie ta część kosztów, która nie jest objęta finansowaniem ze środków publicznych oraz całość kosztów związanych z zatrudnieniem kierownika projektu, kierownika B+R oraz asystentów kierownika projektu (są to koszty w całości nieobjęte dofinansowaniem ze środków publicznych i jednocześnie pracownicy ci są w całym wymiarze zaangażowani w realizację projektu B+R).
Do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń tych należą:
·koszty wynagrodzeń zasadniczych;
·koszty wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych;
·koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
·koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych;
·koszty nagród, bonusów i premii, które mogą mieć charakter uznaniowy i regulaminowy;
Wysokość kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniem pracowników realizujących projekty B+R będzie ustalana na podstawie ewidencji ich czasu pracy obejmującej godzinowe zaangażowanie poszczególnych pracowników w realizację zadań projektowych o charakterze B+R. Następnie, w każdym miesiącu, na podstawie zaangażowania godzinowego zostanie ustalone jaka część etatu dedykowana jest wyłącznie projektom B+R, co pozwoli na obliczenie wartości kosztów kwalifikowanych.
2.Surowce i materiały (art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT) nabywane na potrzeby działalności B+R, w tym na potrzeby budowy prototypów urządzeń lub ich elementów w części stanowiącej znaczące modyfikacje projektowe.
Z nabytych surowców i materiałów powstają określone technologie, systemy i prototypy urządzeń w ramach działalności B+R - są to między innymi: elementy stalowe, elementy uszczelniające, osprzęt elektryczny, elementy systemu sterowania, elementy systemu filtracyjnego itp.
3.Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (art. 18d ust. 3 ustawy o CIT) - poniesione wydatki na budowę i zakup zaawansowanych urządzeń wykorzystywanych na potrzeby działalności B+R, ujmowane w kosztach podatkowych na podstawie odpisów amortyzacyjnych.
W odniesieniu do środków trwałych wykorzystywanych przez Spółkę w Pracach B+R należy wskazać, że Spółka dysponuje już odpowiednimi narzędziami i typowo może rozpocząć prace bez konieczności ich zakupu. Niekiedy jednak proces technologiczny może wymagać użycia nieposiadanych przez Spółkę środków trwałych, które mogą zostać wykorzystane jedynie w projektach B+R. Wysokość kosztów kwalifikowanych związanych z odpisami amortyzacyjnymi będzie ustalana na podstawie odpowiedniego klucza alokacji, np. klucza przychodowego. Następnie, w każdym miesiącu, na podstawie zaangażowania godzinowego zostanie ustalone w jakiej części dany środek trwały jest zaangażowany jedynie w zadania B+R, co pozwoli na obliczenie wartości kosztów kwalifikowanych związanych z liniową amortyzacją środków trwałych. W przypadku środków trwałych amortyzowanych jednorazowo do kosztów kwalifikowanych zostaną wliczone jedynie koszty związane ze środkami przeznaczonymi wyłącznie do realizacji projektów B+R.
4.Sprzęt specjalistyczny niebędący środkami trwałymi (art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT) wykorzystywany do przeprowadzenia testów i badań w ramach Prac B+R (np. urządzenia pomiarowe, urządzenia do walidacji, urządzenia techniczne itd.).
W odniesieniu do sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego przez Spółkę w pracach B+R należy wskazać, że Spółka dysponuje już odpowiednimi narzędziami, dzięki czemu może niezwłocznie rozpocząć prace bez konieczności ich zakupu. Niekiedy jednak proces technologiczny może wymagać użycia nieposiadanych przez Spółkę narzędzi specjalistycznych, które mogą zostać wykorzystane jedynie w projektach B+R.
5.Ekspertyzy i opinie świadczone na podstawie umowy przez podmiot będący jednostką naukową (art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT).
Spółka dysponuje zapleczem technicznym oraz zasobami ludzkimi pozwalającymi na samodzielne przeprowadzenie realizowanych prac B+R. Jednakże ze względu na interdyscyplinarny charakter podejmowanych projektów w przyszłości może być konieczne skorzystanie z zasobów jednostek naukowych. W odniesieniu do kosztów związanych z realizacją projektów Obszaru 2 Spółka planuje w ramach odliczeń związanych z Ulgą B+R uwzględniać koszty kwalifikowane ponoszone od dn. 4 lutego 2022 r., tj. od dnia przeniesienia z (…)-(….) do Wnioskodawcy Sp. z o.o. zorganizowanej części przedsiębiorstwa dedykowanej prowadzeniu działalności w zakresie projektowania oraz wykonywania ... oraz innych specjalistycznych urządzeń badawczych i laboratoryjnych.
W odniesieniu do kosztów związanych z realizacją projektów Obszaru 3
Spółka obecnie planuje w ramach odliczeń związanych z Ulgą B+R uwzględniać jedynie koszty kwalifikowane projektu POIR w części nieobjętej dofinansowaniem oraz poniesione od 4 lutego 2022 r., tj. od momentu przeniesienie projektu (…)(…)-(…) do Wnioskodawcy Sp. z o.o. Jednocześnie Spółka zaznacza, że w przyszłości planuje ubiegać się o kolejne projekty badawczo-rozwojowe współfinansowane ze środków publicznych i w stosunku do kosztów związanych z ich realizacją planuje zastosować analogiczny sposób odliczenia. Zgodnie z dyspozycją art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, w przypadku projektów objętych dofinansowaniem z jakichkolwiek dotacji Spółka zamierza traktować jako koszty kwalifikowane do Ulgi B+R wyłącznie te wydatki stanowiące koszty podatkowe i spełniające dyspozycję art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT, które nie zostaną pokryte dofinansowaniem (zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie stanowiska
Ad. 1
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „Ustawa o CIT”, „uCIT”),
przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano)
przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zdaniem tut. Organu, prace opisane we wniosku realizowane przez Państwa spełniają zatem przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 updop, co daje Państwu możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, czy podejmowana przez Spółkę działalność (Prace B+R) w części odnoszącej się do konstruowania i produkcji nowych urządzeń, oraz modyfikacji/rozwoju istniejących już produktów poprzez wprowadzenie znaczących zmian, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej obecnie oraz w przyszłości działalności badawczo- rozwojowej, należy uznać za prawidłowe.
Ad.2.
Odstępuję od uzasadnienia stosownie do art.14c ustawy o CIT.
Ad. 3
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje:
1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a.nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a.nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d ust. 3 uCIT,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop,
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Z art. 18d ust. 7 updop wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z art. 18e uCIT:
podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty
Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 uCIT:
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 uCIT,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania nr 3 jest kwestia uznania w pierwszej kolejności kosztów osobowych za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi B+R.
Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm., dalej: „updof”),
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).
Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof,
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią również wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenie i o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.
Odnosząc cytowane przepisy do przedstawionego we wniosku opisu, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że koszty wynagrodzenia pracowników i osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, stanowią koszty kwalifikowane ulgi B+R.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy do kosztów o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć, koszty materiałów i surowców związanych z działalnością B+R. Spółka planuje wliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów materiałów oraz surowców, które są wykorzystywane do budowy urządzeń prototypowych oraz części urządzeń prototypowych (projekty realizowane w ramach Obszaru 2 oraz Obszaru 3 działalności Spółki, tj. urządzenia zupełnie nowe lub znacząco zmodyfikowane). Przykładowymi materiałami wliczanymi do kosztów kwalifikowanych są elementy automatyki oraz elektroniki, elementy konstrukcyjne i inne.
Art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r., poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest w tym zakresie prawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy kosztem kwalifikowanym mogą być odpisy amortyzacyjne środków trwałych prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej
Planowane jest wliczanie do kosztów kwalifikowanych kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakupionych na potrzeby działalności B+R w części wynikającej z zaangażowania tych środków trwałych w Prace B+R. Koszty te mogą wynikać z zakupu środków trwałych potrzebnych do budowy urządzeń prototypowych oraz części urządzeń prototypowych (np. zgrzewarka nożycowa, frezarka) lub do wykonywania pomiarów oraz symulacji (np. oprogramowanie do prowadzenia symulacji przepływów, urządzenie do pomiaru rzeczywistego przepływu).
W myśl powołanego wyżej art. 18d ust. 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W myśl art. 15 ust. 6 updop,
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisem art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16.
Zgodnie z art. 16f ust. 3 updop,
odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Tym samym stwierdzić należy, że odpisy amortyzacyjne dokonane przez Spółkę oraz część odpisu amortyzacyjnego, która przypada na czas wykorzystania danego środka trwałego prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, mogą stanowić koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 3 updop.
W następnej kolejności, przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na zakup sprzętu specjalistycznego jak czujniki ciśnienia, czujniki prędkości, mogą być uznane za koszty kwalifikowane.
W myśl art. 18d ust. 2 pkt 2a updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Konstrukcja cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jako sprzęt specjalistyczny (niebędący środkami trwałymi) w Działalności B+R wykorzystywany do przeprowadzenia testów, badań i walidacji w ramach Prac B+R będzie zakup niskowartościowych urządzeń pomiarowych, niebędącym częścią prototypu, a jedynie wykorzystywanych do wykonywania prac badawczych (np. czujniki ciśnienia, czujniki prędkości). Zakup tego sprzętu jest niezbędny w celu realizacji Prac B+R tj. bez wykorzystania takiego sprzętu Prace B+R nie mogłyby zostać ukończone.
W ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji „sprzętu specjalistycznego”, a jedynie w treści art. art. 18d ust. 2 pkt 2a ww. ustawy dokonano wyliczenia przykładowych rodzajów takiego sprzętu, wymieniając naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe. Katalog ten pozostaje otwarty i zgodnie z poglądem Organu istotnym czynnikiem kwalifikowania danego sprzętu jako sprzętu specjalistycznego jest specyfika branży, w której są prowadzone badania. Z perspektywy badań dokonywanych przez Spółkę, takimi sprzętami pozostają niewątpliwie urządzenia wyliczone we wniosku.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wymienionego we wniosku, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, stanowią koszty kwalifikowane.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.
Zgodnie z cytowanym już art. 18d ust. 2 pkt 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PrSzkWyż, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:
1.uczelnie;
2.federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
3.Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227), zwana dalej „PAN”;
4.instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;
5.instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1350 i 2227);
6.międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
6a. Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. poz. 534 i 2227);
6b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;
7.Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;
8.inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PrSzkWyż, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
-na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PrSzkWyż,
-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wobec powyższego, Wnioskodawca może zaliczyć poniesione przedmiotowe koszty do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:
·podejmowana przez Spółkę działalność (Prace B+R) w części odnoszącej się do konstruowania i produkcji nowych urządzeń, oraz modyfikacji/rozwoju istniejących już produktów poprzez wprowadzenie znaczących zmian, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej obecnie oraz w przyszłości działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe,
·Spółka będzie mogła zastosować Ulgę B+R do wydatków zaliczanych do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT i ponoszonych w związku z realizacją projektów B+R, w ramach których Spółka otrzymała lub otrzyma w przyszłości dofinansowanie ze środków UE, w części nieobjętej dofinansowaniem jest prawidłowe,
·można uznać za koszty kwalifikowane poniesione na działalność badawczo-rozwojową następujące wydatki: - ponoszone na wynagrodzenie pracowników realizujących Prace B+R (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło) w części wynikającej z harmonogramu oraz czasu ich zaangażowania w działalność B+R. Do kosztów tych należą: koszty wynagrodzeń zasadniczych; koszty wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych; koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych; koszty nagród, bonusów i premii, które mogą mieć charakter uznaniowy i regulaminowy - ponoszone na zakup surowców i materiałów nabywanych na potrzeby działalności B+R - ponoszone na odpisy amortyzacyjne od środków trwałych zakupionych na potrzeby działalności B+R w części wynikającej z zaangażowania w Prace B+R – ponoszone na zakup specjalistycznego sprzętu, niebędącego środkami trwałymi, wykorzystywanego do przeprowadzenia testów i badań w ramach Prac B+R. - ponoszone na ekspertyzy i opinie świadczone na podstawie umowy przez podmioty będące jednostkami badawczymi, tj., o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Podstawą prawną odstąpienia od uzasadnienia prawnego jest art. 14c ustawy o CIT.