Temat interpretacji
Czy działalność prowadzona przez Spółkę w ramach ww. Projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 marca 2022 r. (wpływ 4 marca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) od dnia 1 maja 2021 r. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, którego dochody podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP.
Przedmiot działalności Spółki to przede wszystkim produkcja sprzętu medycznego głównie dla kardiologii, chirurgii naczyniowej, urologii, radiologii oraz genetyki, jak również projektowanie rozwiązań technicznych w produkcji wyrobów medycznych i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz prowadzenie sprzedaży wyrobów medycznych własnej jak i obcej produkcji.
Spółka posiada zaplecze techniczne oraz kadrowe, pozwalające jej prowadzić, w sposób ciągły, prace nad udoskonalaniem swoich produktów, nad nowymi produktami dotychczas nieznajdującymi się w jej ofercie, a także nad optymalizacją procesów, w tym nad technologią produkcji.
W ramach prowadzonych projektów Spółka pracuje nad:
1. Projektowaniem nowych i udoskonalonych wyrobów medycznych.
2. Wytrzymałością mechaniczną połączeń klejonych.
3. Szczelnością układów.
4. Wytrzymałością komponentów użytych do produkcji elektrod.
5. Parametrami fizykochemicznymi mającymi wpływ na procesy produkcyjno-montażowe np. energia powierzchniowa tworzywa sztucznego, czy znaczenie struktury powierzchni
materiału.
W roku 2021 Spółka rozpoczęła prace nad trzema Projektami, które mają na celu:
1. Opracowanie procesu produkcji cewnika HVPG (dalej: „Projekt 1”),
2. Poprawę procesu produkcji i jakości elektrody ablacyjnej (dalej: „Projekt 2”),
3. Opracowanie nowej technologii produkcji elektrody elektroporacyjnej (dalej: „Projekt 3”).
Projekt 1 - opracowanie procesu produkcji cewnika HVPG.
Prace w ramach projektu obejmują w szczególności:
1 Badanie degradacji, pełzania i wpływu naprężenia na odkształcanie cewnika.
2. Udoskonalenie montażu balona cewnika (połączenia klejone i wiązane, badania powierzchni materiałów).
3. Uzyskanie końca balonu o odpowiednim kształcie, w celu wygodnej obsługi przez personel medyczny.
Projekt 2 - poprawa procesu produkcji i jakości elektrody ablacyjnej
W ramach tego projektu Spółka pracuje nad udoskonaleniem technologii produkcji elektrody ablacyjnej.
Celem Spółki jest ulepszenie obecnych stanowisk produkcyjnych. Zgodnie z założeniami projektu, ma to pozwolić na zwiększenie wydajności produkcji przy jednoczesnym podniesieniu jakości wyrobów. W ramach projektu Spółka przeprowadza w szczególności:
1. Prace koncepcyjne nad montażem tulejek, poprzez takie procesy jak spawanie, lutowanie czy klejenie.
2. Badania elektryczne otrzymanych połączeń.
3. Prace nad uzyskaniem elektrody o założonych parametrach. Wykonanie narzędzi produkcyjnych oraz pomiarowych, w przypadku których szczególnie ważna jest
powtarzalność i dokładność, niezbędna w procesie produkcyjnym.
Projekt 3 - opracowanie nowej technologii do produkcji elektrody elektroporacyjnej wg wymagań klienta
Zadaniem Spółki, w ramach projektu będzie opracowanie technologii produkcji elementów do elektrod, które będą komponentami do dalszych działań klienta. Celem Spółki jest przeprojektowanie obecnych stanowisk produkcyjnych. Ma to pozwolić na uzyskanie przez Spółkę zdolności produkcji elementów do elektrod o pożądanej charakterystyce.
W ramach projektu Spółka przeprowadzi w szczególności:
1. Prace nad technologią montażu tulejek, poprzez takie procesy jak spawanie, lutowanie czy klejenie.
2. Badania elektryczne otrzymanych połączeń.
3. Prace nad technologią montażu, pozwalającą na otrzymywanie parametrów elektrody zadanych przez klienta. W ramach tych prac, ważne jest także wykonanie odpowiednich
narzędzi produkcyjnych oraz pomiarowych, gdyż biorąc pod uwagę specyfikę produktu, kluczowa jest powtarzalność i dokładność w procesie produkcyjnym.
W ramach ww. Projektów Spółka prowadzi prace, które:
·stanowią działalność twórczą,
·mają charakter systematyczny, tj. projekty o podobnym charakterze były realizowane w poprzednich latach, jak również są planowane w przyszłości,
- polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia
zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,
- są ukierunkowane na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a więc są pracami nad innowacjami co najmniej
w skali przedsiębiorstwa,
- nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz 706).
Spółka nie korzysta ze zwolnienia dochodów od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34-34a ustawy o CIT.
Spółka prowadzi ewidencję pozwalającą jej wyodrębnić koszty dotyczące ww. działalności.
Tytułem uzupełnienia, pismem z 4 marca 2022 r., wskazali Państwo, że w związku z realizowanymi Projektami Spółka ponosi wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów, o których mowa w szczególności:
- w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, tj. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz
sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
- w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, tj. na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
- w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności
badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Na potrzeby odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, Spółka zamierza uwzględnić tylko te wydatki, które nie zostały jej zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT).
Pytanie:
Czy działalność prowadzona przez Spółkę w ramach ww. Projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 4 marca 2022 r.)
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 4 marca 2022 r.)
W ocenie Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Spółkę w ramach ww. Projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. Ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pojęcie badań naukowych, w myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, obejmuje:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy, badania podstawowe są rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
W myśl art. 4 ust. 2 pkt 2, badania aplikacyjne są rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Pojęcie prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Jak stanowi ww. przepis, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z treści przywołanej regulacji wynika, że działalność badawczo-rozwojowa powinna:
- obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
- mieć twórczy charakter,
- być podejmowana w sposób systematyczny,
- mieć na celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przede wszystkim, w ocenie Spółki, realizowane przez nią Projekty nie mieszczą się w przywołanej wyżej definicji badań naukowych, które mają w szczególności charakter abstrakcyjny i nie są ukierunkowane na konkretne zastosowanie ich wyników.
Projekty realizowane przez Spółkę są natomiast ukierunkowane na komercyjne wykorzystanie ich wyników, co sprawia, że należy je kwalifikować jako prace rozwojowe.
Działalność twórcza
Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia „twórczy”, co oznacza, iż zgodnie z teorią wykładni prawa należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku słownikowym i potocznym w celu jego zrozumienia i zastosowania. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego pod red. W. Doroszewskiego, charakter twórczy oznacza „tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy”.
W ustawie z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.) wskazuje się natomiast, że „działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.
Warto również sięgnąć do Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów pochodzących z prawa własności intelektualnej, tj. IP Box. Przedmiotowe objaśnienia dotyczą innej ulgi podatkowej, jednakże definicja działalności badawczo-rozwojowej jest wspólna zarówno dla ulgi IP Box, jak i dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową, która została przewidziana w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Jak wskazano w Objaśnieniach podatkowych, za działalność twórczą uznaje się działalność, której rezultat jest odpowiednio ustalony, przez co może odbyć się w dowolnej formie; ma charakter indywidualny, w związku z tym nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, ale kreatywnych procesów myślowych; oraz ma charakter oryginalny tzn. stanowi nowy twór, przy czym oryginalność należy rozpatrywać retrospektywnie (tzn. rezultat pracy nie jest twórczy, w sytuacji, w której istnieje identyczne, uprzednio stworzone już dzieło). Ponadto, zostało wskazane, że: „na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.
W świetle powyższego, działalność Wnioskodawcy ma charakter twórczy, ponieważ prace składają się na projektowanie i wykonywanie sprzętu medycznego, w szczególności opracowywanie całościowej koncepcji procesu produkcji, optymalizację procesu produkcji, ulepszenia wyrobów, tworzenie dokumentacji technicznej, sporządzanie badań, testowania, analiz, wzorów i rysunków. Specyfika tych prac wymaga sięgania po innowacyjne, dotychczas niewykorzystywane przez Spółkę rozwiązania, których zastosowanie pozwoli zrealizować projekt. Wobec tego, każdy produkt jako rezultat pracy Spółki, stanowi nowe rozwiązanie techniczne, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej przedsiębiorstwa.
Działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Działalność Wnioskodawcy w przeważającej części polega na produkcji sprzętu medycznego według wymagań określonych przez klienta, a wymagania dotyczą przede wszystkim funkcjonalności technicznych i spełniania określonych parametrów. Ponadto, część prac Wnioskodawcy nakierowana jest na pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez projektowanie, wykonywanie analiz technologicznych, a także eliminowanie niepoprawnych lub nieskutecznych rozwiązań technicznych.
Podręcznik Frascati 2015 do działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio odnosi się do szeregu czynności wykonywanych w ramach prac Spółki. Mając na względzie procesy oraz specyfikę działalności Spółki, warto wskazać na fragment dot. prototypowania. Zgodnie z jego treścią faza koncepcyjna, projektowanie, budowa i testowanie prototypów stanowią działalność badawczo-rozwojową, do momentu wprowadzenia w nich wszelkich niezbędnych zmian i poprawek oraz osiągnięcia zadowalających rezultatów. Tym samym, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę wyczerpuje znamiona określone w ww. podręczniku, czyli w ramach prowadzonych projektów i produkcji działalność ta obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Prace prowadzone przez Wnioskodawcę nie mają charakteru rutynowego i nie stanowią okresowych zmian, bowiem są to nowe kreatywne, innowacyjne koncepcje i rozwiązania, w tym indywidualnie tworzone, aby spełnić zapotrzebowania dla klientów.
Systematyczność
Podobnie jak w przypadku pojęcia „twórczy”, znaczenia tego pojęcia należy poszukiwać w języku powszechnym ze względu na brak ustawowej definicji. Według Słownika Języka Polskiego, pojęcie „systematyczny” to „uporządkowany według pewnego systemu, regularny”, a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czegoś; dokładny”. Według tego, „systematyczny proces” to „proces zachodzący stale, od dłuższego czasu", natomiast „systematyczne działanie" to działanie „prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, których efekty są „planowe i metodyczne”.
Istotne w tym zakresie jest stanowisko organów podatkowych zawarte w interpretacjach indywidualnych, które podkreślają, że: „(...) działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB1- 3.4010.538.2018.2.APO). Systematyczny charakter działalności oznacza także działalność prowadzoną w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, ze wskazaniem harmonogramu i zasobów (tak np. interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2019 2.APO).
Warto również wskazać stanowisko Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2021 r. (znak: 0112-KDIL2-1.4011.833.2020.2.KF), który stwierdził, że „działalność badawczo-rozwojowa musi być także podejmowana w systematyczny sposób, czyli istotne jest bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako niemożność uznania za działalność badawczo-rozwojową incydentalnych działań podatnika”.
Odnosząc powyższe do działalności Wnioskodawcy należy wskazać, że prace badawczo-rozwojowe prowadzone są i będą w przyszłości w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. Wnioskodawca prowadzi prace według ustalonego schematu działania, a zarządzanie projektami składa się z poszczególnych etapów, wytyczających prace Wnioskodawcy. Cały proces od momentu zgłoszenia projektu, aż do jego zakończenia jest szczegółowo zaplanowany, a tym samym działalność Wnioskodawcy podejmowana jest w sposób systematyczny. Działalność w sferze badawczo-rozwojowej w Spółce jest kluczowym elementem biznesu, immanentnie związanym ze strategią biznesową Spółki oraz rynkiem, na którym działa.
Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Działalność Wnioskodawcy zwiększa zasoby wiedzy oraz wykorzystuje ją do tworzenia nowych zastosowań w realizowanych projektach, które są nakierowane na wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy pracowników do opracowywania nowych i ulepszonych produktów oraz optymalizacji procesów.
Dzięki coraz to nowym projektom, które są nakierowane na zaspokojenie potrzeb klientów Spółka rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów.
Warto również wskazać, iż ze względu na coraz to bardziej konkurencyjny rynek Wnioskodawca jest zobowiązany do poszerzania i zdobywania nowych zasobów wiedzy. W efekcie działalność Wnioskodawcy nie ma na celu wprowadzania jedynie rutynowych czy okresowych zmian do wypracowanych rozwiązań, lecz zmierza do opracowywania nowych i innowacyjnych rozwiązań, co najmniej w skali przedsiębiorstwa.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki, prowadzone przez nią prace w ramach Projektów stanowią prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a więc stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
W konsekwencji, Spółce przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie Interpretacji Indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT:
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
- badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i
obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub
usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Odnosząc się do kwestii dotyczącej rozstrzygnięcia, czy działalność prowadzona przez Spółkę w ramach opisanych projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest przede wszystkim produkcja sprzętu medycznego głównie dla kardiologii, chirurgii naczyniowej, urologii, radiologii oraz genetyki, jak również projektowanie rozwiązań technicznych w produkcji wyrobów medycznych i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz prowadzenie sprzedaży wyrobów medycznych własnej jak i obcej produkcji. Spółka posiada zaplecze techniczne oraz kadrowe, pozwalające jej prowadzić, w sposób ciągły, prace nad udoskonalaniem swoich produktów, nad nowymi produktami dotychczas nieznajdującymi się w jej ofercie, a także nad optymalizacją procesów, w tym nad technologią produkcji. W roku 2021 Spółka rozpoczęła prace nad trzema projektami, które mają na celu:
4. Opracowanie procesu produkcji cewnika HVPG (dalej: „Projekt 1”),
5. Poprawa procesu produkcji i jakości elektrody ablacyjnej (dalej: „Projekt 2”),
6. Opracowanie nowej technologii produkcji elektrody elektroporacyjnej (dalej: „Projekt 3”).
W ramach ww. Projektów Spółka prowadzi prace, które:
- stanowią działalność twórczą,
- mają charakter systematyczny, tj. projekty o podobnym charakterze były realizowane w poprzednich latach, jak również są planowane w przyszłości,
- polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia
zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,
- są ukierunkowane na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a więc są pracami nad innowacjami co najmniej
w skali przedsiębiorstwa,
- nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian.
Zdaniem tut. Organu, powyższe okoliczności sprawy oraz przedstawione powyżej wyjaśnienia pozwalają na stwierdzenie, że podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop, co uprawnia do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Przedmiotem niniejszej interpretacji, zgodnie z zadanym pytaniem wyznaczającym jego zakres, jest wyłącznie kwestia ustalenia, czy działalność prowadzona przez Spółkę w ramach ww. Projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).