1. Jak należy ustalić wartość przychodu podatkowego, który powstanie u Wnioskodawcy w rezultacie przekazania przedmiotowego majątku przez Likwidowaną ... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.9.2022.2.MKU

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.9.2022.2.MKU

Temat interpretacji

1. Jak należy ustalić wartość przychodu podatkowego, który powstanie u Wnioskodawcy w rezultacie przekazania przedmiotowego majątku przez Likwidowaną spółkę Wnioskodawcy? 2. Jak dla celów podatkowych należy ustalić wartość poszczególnych składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

04 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 04 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie:

-sposobu ustalenia przychodu podatkowego, z tytułu nabycia składników majątku spółki z o.o., której Wnioskodawca jest udziałowcem,

-sposobu ustalenia wartości początkowej składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji ww. spółki z o.o.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 02 marca 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.9.2022.1.MKU wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 09 marca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką kapitałową, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „VAT”).

Wnioskodawca jest większościowym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji, podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i czynnego podatnika podatku VAT („Likwidowana spółka”). Wnioskodawca jest podmiotem powiązanym z Likwidowaną spółką w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „Ustawa o CIT”).

Likwidowana spółka jest właścicielem majątku ruchomego i nieruchomego, w szczególności majątku służącego do produkcji butelkowanej wody pitnej (dalej: „Majątek produkcyjny”). Majątek produkcyjny stanowi kompletną instalację przemysłową, tj. zawiera wszystkie kluczowe elementy materialne niezbędne dla prowadzenia produkcji.

Aktualnie Majątek produkcyjny jest udostępniony Wnioskodawcy w ramach umowy dzierżawy (dalej: „Umowa dzierżawy”). Wnioskodawca wykorzystuje Majątek produkcyjny do produkcji butelkowanej wody pitnej. W tym celu, Wnioskodawca samodzielnie zatrudnia pracowników. Przed zawarciem Umowy dzierżawy, to Likwidowana spółka wykorzystywała Majątek produkcyjny do tego samego celu.

Majątek produkcyjny stanowi przeważającą część aktywów Likwidowanej spółki. Poza dzierżawą Majątku produkcyjnego, Likwidowana spółka nie uzyskuje przychodów.

Likwidowana spółka zatrudnia dwie osoby - likwidatora (powołanie) i księgową (umowa zlecenie). Osoby te nie zajmują się fizycznie produkcją butelkowanej wody pitnej ani obsługą Majątku produkcyjnego.

Likwidowana spółka planuje, iż w toku likwidacji Wnioskodawca otrzyma w naturze część majątku ruchomego i nieruchomego Likwidowanej spółki, a w szczególności tę część Majątku produkcyjnego, której uprzednio nie uda się zbyć Likwidowanej spółce. Po przekazaniu majątku przez Likwidowaną spółkę Wnioskodawcy, Umowa dzierżawy wygaśnie, ponieważ ten sam podmiot wejdzie w prawa obu stron tej umowy (konfuzja).

Majątek otrzymywany przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki nie był uprzednio wniesiony do Likwidowanej spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo komercjalizowanej własności intelektualnej wnoszonej przez podmiot komercjalizujący.

Wartość majątku przekazywanego przez Likwidowaną spółkę Wnioskodawcy z tytułu likwidacji będzie równa wartości majątku Likwidowanej spółki przypadającego na Wnioskodawcę na podstawie umowy Likwidowanej spółki i przepisów kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawca podjął decyzję o zakończeniu produkcji butelkowanej wody pitnej.

Pytania

1.Jak należy ustalić wartość przychodu podatkowego, który powstanie u Wnioskodawcy w rezultacie przekazania przedmiotowego majątku przez Likwidowaną spółkę Wnioskodawcy?

2.Jak dla celów podatkowych należy ustalić wartość poszczególnych składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki?

(Pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1.   Wartość przychodu podatkowego, który powstanie u Wnioskodawcy w rezultacie przekazania przedmiotowego majątku przez Likwidowaną spółkę Wnioskodawcy należy ustalić na podstawie przepisów art. 11c i 11d ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 Ustawy o CIT, „Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń”.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca i Likwidowana spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów Ustawy o CIT.

Na podstawie art. 12 ust. 6b Ustawy o CIT, „ W przypadku transakcji kontrolowanej w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ustala się na podstawie przepisów art. 11c i art. 11d”.

Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT, „Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o transakcji kontrolowanej - oznacza to identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań”.

W opinii Wnioskodawcy, przekazanie majątku Wnioskodawcy przez Likwidowaną spółkę w ramach jej likwidacji mieści się w definicji transakcji kontrolowanej.

W konsekwencji, do ustalenia wartości ww. majątku należy stosować przepisy art. 11c i art. 11d Ustawy o CIT. Wartość przychodu podatkowego Wnioskodawcy będzie równa wartości ww. majątku, ustalonej zgodnie z tymi przepisami.

Ad. 2.   Wartość początkową składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki stanowiących środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne należy ustalić na podstawie przepisów art. 11c i 11d ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 Ustawy o CIT, „Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej”.

Zgodnie z ust. 10b tego artykułu, „W przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej lub spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części [...], przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio”. Przepis ten nie ma zastosowanie w sprawie, ponieważ jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - majątek otrzymywany przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki nie był uprzednio wniesiony do Likwidowanej spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo komercjalizowanej własności intelektualnej wnoszonej przez podmiot komercjalizujący.

Zgodnie z art. 16g ust. 12 powołanej ustawy, „Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14”.

Zgodnie z art. 14 ust. 7 Ustawy o CIT, „ W przypadku transakcji kontrolowanej w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 wartość zbytych nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy ustala się na podstawie przepisów art. 11c i art. 11d”.

W konsekwencji, jeśli otrzymane przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki składniki majątku będą stanowić środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, za ich wartość początkową należy uznać wartość ustaloną zgodnie z przepisami art. 11c i art. 11d Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Tryb likwidacji spółek kapitałowych został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526, dalej: „KSH”).

Zgodnie z art. 272 ww. ustawy,

rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

Natomiast, w myśl art. 282 § 1 KSH,

Likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Stosownie do art. 286 § 1 i 2 KSH,

podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów.

Jednakże, jak stanowi § 3 niniejszego przepisu,

Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku.

W związku z powyższym bezsporny jest fakt, że na skutek likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest przeniesienie prawa własności składników majątku spółki będącej w likwidacji na jej wspólników, przy uwzględnieniu jednak wskazanych przepisów.

Należy także wskazać, że wspólnicy w takiej sytuacji stają się wierzycielami spółki, bowiem z mocy ustawy przysługuje im udział w majątku polikwidacyjnym spółki ustalony według ustawowego lub umownego parytetu. W konsekwencji, wspólnicy mają prawo żądania wydania należnego im udziału w majątku likwidowanej spółki, a likwidowana spółka staje się zobowiązana wobec udziałowców do wydania należnego im majątku.

Z brzmienia 286 § 1 k.s.h. wynika, że zgodnie z intencją ustawodawcy, w takiej sytuacji, spółka likwidowana może spełnić swoje zobowiązanie wobec wspólników z tytułu wydania majątku polikwidacyjnego zarówno w formie pieniężnej (poprzez wydanie środków pieniężnych) jak i w formie niepieniężnej (poprzez wydanie innych składników majątku).

Jak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa CIT”),

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 updop wynika z kolei, że

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z ww. przepisem art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przychody podatników tego podatku zostały rozdzielone na dwa źródła:

a)z zysków kapitałowych oraz

b)z innych źródeł.

Istotą wprowadzonych zmian jest wyodrębnienie źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych i oddzielenie dochodów uzyskiwanych z tego tytułu od pozostałych dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Wydzielając odrębne źródło przychodów - z zysków kapitałowych na gruncie updop, ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów zaliczanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b updop.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e ww. ustawy,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3.

Przepis art. 7b ust. 1 updop, zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.

Jednocześnie stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 22 updop,

do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej;

W myśl art. 22 ust. 1 updop,

podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Jak wynika z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jest większościowym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji. Likwidowana spółka planuje, iż w toku likwidacji Wnioskodawca otrzyma w naturze część majątku ruchomego i nieruchomego Likwidowanej spółki, a w szczególności tę część majątku produkcyjnego, której uprzednio nie uda się zbyć Likwidowanej spółce.

Wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności dotyczą wskazania, jak należy ustalić wartość przychodu podatkowego, który powstanie u Wnioskodawcy w rezultacie przekazania przedmiotowego majątku przez Likwidowaną spółkę.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawcę składniki majątku Spółki Likwidowanej, będą przychodem z udziału w jej zysku, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e updop w wysokości wartości rynkowej składników majątku likwidacyjnego pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 updop, o koszty nabycia lub objęcia udziałów w spółce likwidowanej. Dopiero tak skalkulowany przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z powyższych względów Organ nie może zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy zgodnie z którym wartość przychodu podatkowego, który powstanie u Wnioskodawcy w rezultacie przekazania przedmiotowego majątku przez Likwidowana spółkę Wnioskodawcy należy ustalić na podstawie przepisów art. 11c i 11d ustawy o CIT. Przepisy te mają bowiem zastosowanie wyłącznie dla potrzeb ustalania cen transferowych.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należy uznać za nieprawidłowe.

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii ustalenia wartości poszczególnych składników majątku otrzymanych przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki.

Sposoby ustalania przez podatników wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych reguluje art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 1 pkt 5 tego artykułu,

za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jednocześnie, na mocy art. 16g ust. 10b,

w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej lub spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo komercjalizowanej własności intelektualnej wnoszonej przez podmiot komercjalizujący, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, majątek otrzymywany przez Wnioskodawcę w toku likwidacji Likwidowanej spółki nie był uprzednio wniesiony do Likwidowanej spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo komercjalizowanej własności intelektualnej wnoszonej przez podmiot komercjalizujący.

W konsekwencji, wartość początkową wskazanych we wniosku, a nabytych w wyniku likwidacji spółki z o.o. składników majątku (o ile oczywiście stanowić będą środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne) należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 5 omawianej ustawy, a więc w wartości ustalonej przez Wnioskodawcę, która nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Stanowisko Wnioskodawcy, wskazujące, że wartość tą należy ustalić na podstawie przepisów art. 11c i 11d ustawy o CIT jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3.

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).