Temat interpretacji
1) Czy opisane w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2) Czy w opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca ma prawo zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, obejmujące koszty kwalifikowane? 3) Czy w opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) wskazane koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisane w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym):
-prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
-Wnioskodawca ma prawo zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, obejmujące koszty kwalifikowane;
-wskazane koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w (…), NIP (…), REGON (…), została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy w (…) VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (…) w dniu (…) (dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”).
Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (tj. z dnia 5 lipca 2019 r. Dz.U. z 2019 r. poz. 1402).
Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze granulacji i brykietowania, zajmując się kompleksowym wyposażaniem firm z branży przetwarzania biomasy i zagospodarowania odpadów, jak również spożywczej, paszowej, farmaceutycznej, budowlanej, chemicznej i wszystkich innych, w których przeprowadza się granulację odpadów.
Podstawową działalnością Spółki jest:
1)projektowanie – wykonywanie projektów technologicznych wraz z dokumentacją zarówno dla całego zakładu jak i poszczególnych urządzeń,
2)budowa kompletnych linii technologicznych i poszczególnych urządzeń – wykonywanie kompletnych linii technologicznych „pod klucz” oraz poszczególnych urządzeń, takich jak suszarnie, rozdrabniacze, młyny, filtry, zbiorniki, układy transportu mechanicznego i pneumatycznego, mieszalniki, granulatory, chłodnice, przesiewacze, separatory, sortowniki, punkty przyjęcia surowców, systemy automatyki i wizualizacji, systemy prewencji przeciwpożarowej i detekcji iskier.
Dodatkowymi usługami, które świadczy Spółka to:
1)montaż, uruchamianie, szkolenia i serwis – wykonywanie montażu oraz rozruchu dostarczonych linii i urządzeń, szkolenia pracowników z obsługi urządzeń i serwisowanie.
2)modernizacja istniejących zakładów – audytowanie istniejących zakładów i wdrażanie modernizacji i rozbudowy w celu poprawy wydajności, jakości funkcjonowania lub zmiany profilu produkcji,
3)wykonywanie testów i badań – przeprowadzanie prób doświadczalnych z zakresu suszenia, rozdrabniania, granulacji i transportu różnego rodzaju surowców.
Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom Produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji konsumentów.
Celem Spółki, jako stale rozwijającego się przedsiębiorcy, jest zwiększenie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych, udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesu wytwarzania wskazanych produktów. Powyższe dążenie implikuje konieczność prowadzenia przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych.
Wskazane prace polegają między innymi na wytwarzaniu samemu, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych materiałów i urządzeń jako elementów prototypowych rozwiązań technologicznych, tworzeniu nowych linii technologicznych oraz prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu produktów finalnych na rynek. Spółka w ramach struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa posiada od 2013 r. zakład doświadczalny, w ramach którego prowadzi prace badawczo-wdrożeniowe ukierunkowane na poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych.
Struktura organizacyjna Spółki opiera się na dwóch działach:
1)Technicznym – złożonym z konstruktorów, technologów oraz projektantów. Dział Techniczny zajmuje się realizacją całego procesu obsługi zamówienia, tj. sporządzaniem dokumentacji projektowej oraz technicznej, przygotowaniem projektów wykonawczych urządzeń, przygotowywaniem ofert dedykowanych i sparametryzowanych dla poszczególnych klientów.
2)Produkcji – którego pracownicy zaangażowani są w budowę linii i urządzeń na podstawie projektów przygotowanych przez Dział Techniczny. Ponadto, Dział Produkcji bierze udział w montażu, uruchomieniu i nadzoru nad funkcjonowaniem linii oraz urządzeń po ich uruchomieniu u klienta, jak również testowania ich pracy.
W ramach prowadzonej działalności, Spółka prowadzi prace mające charakter prac badawczo-rozwojowych (dalej „prace B+R”). Prace te realizowane są w ramach zamówień na nowe produkty lub udoskonalenia istniejących produktów w celu zaspokajania indywidualnych potrzeb poszczególnych klientów, jak również w ramach ciągłego rozwijania produktów z inicjatywy własnej Spółki.
Prace B+R w Spółce zidentyfikowane są na następujących rodzajach usług:
I.Opracowanie koncepcji technologii dowolnej produkcji.
Pracownicy Działu Technicznego odpowiedzialni za kontakty handlowe z klientami zbierają informacje o zapotrzebowaniu na technologię potrzebną do wytworzenia określonego produktu. Na podstawie wywiadu przeprowadzonego z klientem, technolodzy oraz konstruktorzy zatrudnieni w Spółce opracowują koncepcję technologiczną zakładu, która zawiera informacje o koniecznych do zainstalowania liniach technologicznych oraz urządzeniach. Projektowanie technologiczne wymaga innowacyjnego podejścia, wykorzystania specjalistycznej wiedzy technicznej oraz doświadczenia i know-how w zakresie projektowania całego procesu technologicznego, tak aby zaprojektowany zakład wytwarzał udoskonalone produkty. W twórczym procesie projektowania należy bowiem przewidywać różne parametry środowiska pracy, które mogą ulegać ciągłym zmianom (np. intensywność produkcji, przezbrojenia, kalibracja itp.) i jednocześnie tak konstruować linie technologią oraz urządzenia, aby zapewniały one wysoką powtarzalną jakość i jednocześnie usprawniało oraz zwiększało efektywność procesu produkcji. W związku z tym zasadnicze znaczenie ma unikatowe doświadczenie zawodowe pracowników Spółki. Nie wystarczy oprogramowanie i maszyny, aby efektywnie konstruować i implementować innowacyjne rozwiązania. Niezbędny jest zespół osób posiadających szerokie doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczne wykształcenie lub umiejętności wytwarzania oprzyrządowania. Takim zespołem dysponuje Spółka.
II.Projektowanie kompletnych linii technologicznych oraz poszczególnych urządzeń. Projektowanie kompletnych linii technologicznych oraz urządzeń rozpoczyna się w sposób pokrewny do opracowywania technologii. Przedstawiciele handlowi Spółki przedstawiając ofertę, zbierają informacje o pożądanych przez nich rozwiązaniach w postaci gotowych linii lub urządzeń. Drugim scenariuszem pozyskiwania zleceń jest samodzielne przesyłanie zapytań ofertowych przez klientów, w którym zgłaszają oni zapotrzebowanie na określony rodzaj linii lub urządzenia. Projektowanie nowych linii oraz urządzeń jest procesem wymagającym bardzo dobrej znajomości zasad mechaniki, znajomości technologii wytwarzania i materiałoznawstwa oraz doświadczenia zespołu projektowego. Przy pozyskiwaniu informacji od klienta, bardzo istotne jest poznanie procesu technologicznego, do którego wdrożona ma zostać nowa linia lub urządzenie. Wynika to z konieczności zaprojektowania linii lub urządzeń, które będą całkowicie kompatybilne z istniejącymi u klienta rozwiązaniami oraz których specyfikacja będzie w pełni zaspokajała potrzeby klienta.
III.Modernizacja i rozbudowa istniejących zakładów i ciągów technologicznych.
Spółka przyjmuje od klientów zlecenie na opracowywanie i wdrażanie usprawnień w funkcjonujących u klientów linii technologicznych oraz urządzeń. Na podstawie obserwacji środowiska pracy danej linii lub urządzenia, pracownicy Spółki dokonują analizy w celu poprawy skuteczności jej pracy, wydłużenia czasu pracy, poprawy jakości lub zwiększenia bezpieczeństwa. Na podstawie analizy ustalany jest sposób usprawnienia pracy linii lub urządzenia poprzez zmianę materiału, konstrukcji lub samego procesu technologicznego. Działalność ta ma walor działalności innowacyjnej i rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowywanie i wdrażanie usprawnień w danej linii lub urządzeniu wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „usprawnienia” oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Musi ono przede wszystkim spełniać oczekiwania klienta co do ulepszenia samej linii lub urządzenia. Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych. Jednocześnie, działalność w tym zakresie podejmowana przez Spółkę nie stanowi działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany. Każdorazowo prace modernizacyjne oraz związane z rozbudową istniejących ciągów technologicznych dotyczą wprowadzenia wcześniej niewykorzystywanych technologii lub możliwości wprowadzenia całkowicie nowych produktów.
IV.Budowa linii oraz urządzeń prototypowych.
Po przygotowaniu przez Dział Techniczny projektów oraz dokumentacji technicznej uwzględniające indywidualne zapotrzebowanie klientów, projekt ten trafia do Działu Produkcyjnego. Pracownicy Działu Produkcyjnego po przeprowadzeniu analizy technologicznej wykonują prototyp produktu. Prototyp poddawany jest dokładnemu sprawdzeniu pod kątem funkcjonalności, wytrzymałości i pozostałych wymagań klienta, poprzez co do klienta trafia produkt kompleksowo sprawdzony i dopasowany do oczekiwań zamawiającego. Przy produkcji prototypowego urządzenia bądź linii technologicznej monitorowane są wszystkie założenia opracowane w dokumentacji projektowej. Założenia te sprawdzane są podczas wykonywania testów, podczas których mierzone są parametry elektryczne, optyczne, mechaniczne itp.
Specyfikacje testów przygotowywane są przez pracowników Działu Technicznego, a ich wdrożeniem i nadzorowaniem wykonania zajmują się przedstawiciele Działu Produkcyjnego przy wsparciu Działu Mechanicznego. Po wykonaniu serii testów następuje analiza uzyskanych wyników i na jej podstawie proces produkcji zostaje zaakceptowany/warunkowo zaakceptowany lub nie zaakceptowany. W ostatnim przypadku – po wprowadzeniu określonych zmian seria testowa zostaje powtórzona oraz zostaje przeprowadzone testowanie zgodnie z opracowanymi wcześniej wytycznymi. W celu potwierdzenia, że powstałe prototypy spełniają określone wytyczne, Spółka przesyła dokumentację techniczną oraz informacje o urządzeniu do upoważnionych jednostek, w celu uzyskania właściwego certyfikatu.
Jednostki te posiadają niezbędną infrastrukturę do przeprowadzania badań. Jednostki, które wydają certyfikaty i ekspertyzy wchodzą w skład systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2, 4-8 ustawy 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ponadto przed wydaniem klientowi gotowego urządzenia lub linii, dana maszyna podlega czynnościom związanym z atestowaniem, znakowaniem, legalizacją lub wzorcowaniem. W ten sposób Spółka oraz klient otrzymują gwarancję, że opracowany prototyp spełnia wszelkie normy w zakresie bezpieczeństwa, zgodności technicznej oraz innych, które stawiane są przez obowiązujące przepisy prawa lub ogólnie przyjęte wytyczne w danej branży.
Realizacja prac B+R.
Proces realizacji zamówień z obszaru prac B+R przebiega według ustalonego schematu. Spółka po otrzymaniu zapytania ofertowego od klienta, w którym ten wskazuje swoje zapotrzebowanie (rodzaj surowca wsadowego, jego wilgotność, frakcja, pożądana wydajność) przygotowuje wycenę prac, na podstawie której przygotowana zostaje oferta. Po zaakceptowaniu oferty przez klienta i uiszczeniu przez niego zaliczki, Spółka rozpoczyna proces realizacji zamówienia. Pierwszym etapem jest przygotowanie przez Dział Techniczny dokumentacji technicznej, która zawiera projekt wykonawczy linii lub urządzenia. Następnie w oparciu o przygotowaną dokumentację zamawiane zostają materiały, surowce oraz narzędzia niezbędne do produkcji linii oraz urządzeń.
Spółka dla poszczególnych projektów prowadzi ewidencję projektu, w której rejestruje: plan projektu i jego przebieg, raporty, wyniki, skład osobowy zespołu projektowego, zaangażowanie czasowe poszczególnych członków zespołu. Z powyższej ewidencji wynika, jaka część czasu pracy poszczególnych pracowników poświęcona była na wykonywanie obowiązków związanych z uczestniczeniem w pracach badawczo-rozwojowych.
Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez samą Spółkę. Wypracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej produkty Spółka oferuje współpracującym klientom.
Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Spółkę obejmuje m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.
Wnioskodawca podkreśla, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez Spółkę, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów. Czynności rutynowe nie są uznawane przez Spółkę za działania badawczo-rozwojowe.
Zespół badawczo-rozwojowy Spółka zatrudnia w ramach umowy o pracę, osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków.
Do wykonywania czynności dedykowane zespoły odpowiedzialne za poszczególne etapy projektowania oraz budowy linii technologicznych oraz urządzeń, a także usprawniania procesów technologicznych, tj.:
1)Etap opracowywania koncepcji, dokumentacji technicznej – za ten etap odpowiadają pracownicy Działu Technicznego, którzy opracowują procesy technologiczne produkcji maszyn, urządzeń, instalacji przemysłowych, jednocześnie pracując nad funkcjonalnością, wytrzymałością wytwarzanych produktów oraz projektując nowe produkty. W ramach tego działu zatrudnionych jest sześciu konstruktorów, których bezpośrednim zwierzchnikiem jest Dyrektor działu konstrukcyjno-techniczego. Osoby zatrudnione w tym dziale stanowią trzon zespołu badawczo-rozwojowego Spółki. Wspiera je także pracownik Działu Marketingu, którzy odpowiadają za proces projektowania produktu tj. projektowanie nowych innowacyjnych form produktów i ich opakowań; współpraca z Działem Technicznym w zakresie modelowania 3D zaprojektowanych nowych form produktów; opracowywanie prototypów produktów i opakowań oraz testowanie ich właściwości użytkowych; walidacja form produktów i ich opakowań po produkcji zerowej. Dział Techniczny dla każdego ze realizowanych projektów bada i opracowuje możliwości zastosowania dostępnych materiałów i surowców jak również stosowanych technik w zakresie możliwości zastosowania dostępnych materiałów i surowców w nowy innowacyjny sposób, celem poprawy właściwości produktu w porównaniu z podobnymi materiałami produkowanymi ma rynku przez firmy konkurencyjne. Dla prowadzonych projektów wyznaczony technolog opracowuje kartę technologiczną, która zawiera wykaz materiałowy, opis kolejności wykonywanych operacji, czas przewidziany na wykonanie każdej z operacji oraz szczegółowy opis wykonania każdej z operacji. Technolog przygotowuje ponadto dodatkową dokumentację warsztatową, która przedstawia produkt w każdej fazie wykonania poszczególnych operacji, jak również tworzy w specjalistycznym oprogramowaniu rysunki na maszynę do wycinania elementów z blach. W przypadku złożonych projektów, technolog przygotowuje również plan zapewnienia jakości czyli przewodnik dla Kontroli Jakości, określający, które parametry i wymiary mają być ściśle kontrolowane na poszczególnych etapach produkcji, jakich odbiorów wymaga detal i w którym miejscu cyklu produkcyjnego dane odbiory mają zostać wykonane, celem zapewnienia odpowiednich właściwości produktu końcowego.
Dla projektów mniej skomplikowanych informacje te umieszczane są w karcie technologicznej. Kompletne opracowanie technologiczne, po zatwierdzeniu na szczeblu Dyrektora konstrukcyjno-technicznego przekazywane jest do realizacji do Działu Produkcji, składającego się m.in. z zespołów ślusarskich, zespołów obróbki, spawaczy, malarzy i monterów.
2)Etap wykonywania prototypów – prototypy wykonywane są w Dziale Produkcyjnym przez ślusarzy, operatorów pras krawędziowych oraz systemów cięcia laserowego, malarzy, monterów i spawaczy. Część czasu ich pracy związana jest jednak również z produkcją niestanowiącą prac o charakterze badawczo-rozwojowym. W związku z tym, praca pracowników produkcyjnych ewidencjonowana jest w taki sposób, aby wyodrębnić czas pracy związany z prototypami. Wskazane osoby w zakresie wykonywania prototypów tworzą zespoły projektowe i zaangażowane są w prace badawczo-rozwojowe.
3)Etap wdrożenia (testów) prototypów – w realizacji tego etapu również biorą udział pracownicy Działu Produkcyjnego, którzy przeprowadzają montaż i testy wykonanych prototypów. Nadzór nad testami jakościowymi i wydajnościowymi pełnią wyznaczeni pracownicy Działu Technicznego. Ponadto w czynnościach wdrożeniowych bierze udział elektryk oraz pracownicy Działu Mechanicznego. Wszyscy pracownicy zaangażowani w proces wdrożenia konkretnych linii i urządzeń tworzą dedykowane zespoły badawczo-rozwojowe, które kreowane są na podstawie doświadczenia i specjalizacji pracowników.
Do przykładowych prac B+R, które skutkowały opracowaniem nowych produktów są:
1)Piec rusztowoschodkowy – autorski projekt Spółki, którego innowacyjność polega na palenisku przystosowanym do spalania mokrej zrębki (najtańsze i najbardziej dostępne paliwo); wysuwanym ruszcie paleniska umożliwiającym łatwe wykonanie prac konserwacyjnych i naprawczych oraz pionowym, wykonanym ze stali nierdzewnej wymienniku ciepła zapobiegającym osadzaniu popiołu na powierzchniach ogrzewalnych,
2)Linia produkcyjna do transportu, rozdrabniania i suszenia zrębki,
3)Młyn mokry do rozdrabniania surowców.
Ponadto Spółka realizuje projekt badawczo-rozwojowy pt. „Opracowanie technologii hybrydowego suszenia odpadów i produktów ubocznych przemysłu owocowo-warzywnego”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 Działanie 1.1 Poddziałanie 1.1.1.
Projekt ten ma na celu opracowanie innowacyjnego w skali europejskiej kompleksowego, modułowego rozwiązania technologicznego suszenia odpadów i produktów ubocznych przemysłu owocowo-warzywnego przeznaczonych na cele spożywcze, paszowe i do produkcji pektyn. W ramach projektu opracowany zostanie prototyp hybrydowej suszarni do suszenia odpadów i produktów ubocznych przemysłu owocowo-warzywnego.
Wydatki poniesione przez Spółkę w związku z realizacją tego projektu, wyłącznie w części w jakiej poniesione zostały ze środków własnych, planowane są do ujęcia w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Używane materiały/surowce w działalności badawczo-rozwojowej.
Spółka używa surowców i materiałów na prototypy bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Jest w stanie wyodrębnić materiały/surowce bezpośrednio wykorzystywane do produkcji prototypów, gdyż każde zlecenie produkcyjne jest oparte na tzw. Karcie technologicznej, gdzie ewidencjonowany jest zarówno czas pracy danego pracownika, który poświęcony został na określoną czynność w procesie technologicznym, jak i produkt nad którym pracował oraz ilość materiałów/surowców niezbędna do wytworzenia produktu zgodnie z dokumentacją technologiczną.
Używane maszyny i urządzenia pomiarowe w działalności badawczo-rozwojowej.
Spółka do realizacji projektów w ramach prac B+R wykorzystuje wiele specjalistycznych maszyn i narzędzi, które stanowią środki trwałe bądź elementy wyposażenia. Do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka wykorzystuje np. wiertarko-frezarki, ukosowarki do blach, spawarki, przecinarki plazmowe. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji seryjnej lub czynności rutynowych.
Kategorie kosztów poniesionych przez Spółkę w ramach prac B+R:
W odniesieniu do opisanych prac B+R Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, związanych z realizowanymi pracami i B+R należą:
1)Koszty osobowe - wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz inne świadczenia realizowane na rzecz pracowników, będące przychodami ze stosunku pracy, a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. z dnia 6 lutego 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 266), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Spółkę (dalej „Składki”). Wnioskodawca wskazuje, że możliwe jest określenie:
-którzy pracownicy brali udział w realizacji danego projektu w ramach prac B+R,
-całkowitej liczby godzin pracowników zaangażowanych w dany projekt,
-wysokości wynagrodzenia wszystkich pracowników biorących udział w danym projekcie.
Ewidencja czasu pracy prowadzona przez Spółkę pozwala na jasne i bezsprzeczne ustalenie ile godzin poświęcił dany pracownik na działalność w zakresie B+R, a ile na inne zadania, które nie są związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. W ramach Działu Technicznego Spółka zatrudnia głównie na podstawie umów o pracę Pracowników, w których zakres obowiązków wchodzi prowadzenie prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę.
Wśród Pracowników Działu Technicznego wyróżnić można:
-Dyrektora Technicznego – kierującego pracami działu, do którego obowiązków należy m.in. organizowanie i nadzorowanie prac badawczo-rozwojowych oraz
-technologów/konstruktorów/elektryków, tokarzy – do obowiązków których należy m.in. prowadzenie badań jak i prac rozwojowych związanych z opracowywaniem nowych produktów, technologii i udoskonalaniem istniejących produktów, prowadzenie prac związanych z zastosowaniem nowych surowców w istniejących produktach (mające na celu poprawienie ich jakości lub poprawę ekonomiki procesu produkcyjnego, zapewnienie bezpieczeństwa dostaw) itp.
Pracownicy zatrudnieni przez Spółkę w Dziale Technicznym poświęcają całość czasu pracy wyłącznie na czynności dające się zakwalifikować jako praca badawczo-rozwojowa.
W prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych uczestniczą również częściowo pracownicy Działu Produkcji, w szczególności opracowujący prototypy, pracownicy Działu Jakości i Bezpieczeństwa i Produktu (kontrolerzy jakości). Pracownicy Działu Technicznego jak również częściowo Działu Produkcji uczestniczą w projektach wdrażania i testowania nowych produktów, udzielając wsparcia w próbach technologicznych, w zakresie odpowiednich parametrów procesu produkcyjnego, materiałów czy surowców, sporządzając dokumentację techniczną dla wdrażanych nowych projektów.
W związku z zatrudnieniem Pracowników prowadzących prace badawczo-rozwojowe, Spółka ponosi następujące Wydatki Pracownicze:
-wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;
-wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy;
-premie, bonusy i nagrody;
-diety i inne należności za czas podróży służbowej;
-wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom uczestnictwa w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, konferencjach, targach;
-wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony, itp.).
Wszystkie opisane powyżej Wydatki Pracownicze stanowić będą po stronie Pracowników przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PDOF, aczkolwiek niektóre z nich w całości lub w części będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania. Niezależnie od powyższego, Spółka ponosi również koszty związane z opłacaniem Składek, których podstawę wymiaru stanowią przychody podatkowe Pracowników (za wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania). Zarówno wydatki pracownicze, jak i Składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
2)wydatki na nabycie surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Surowce”), a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka nabywa surowce, będące składnikami wytwarzanych prototypów nowych produktów. Spółka poszukuje nowych surowców oraz rynków dostaw poza granicami w kraju. W tym celu, Spółka uczestniczy w targach surowcowych, celem pozyskiwania nowych materiałów do produkcji, delegując na targi pracowników, celem nabycia wyrobów konkurencyjnych, pozyskania informacji o rozwiązań technologicznych i innowacjach pojawiających się w branży. Wydatki na nabycie Surowców oraz koszty wytworzenia Produktów są traktowane jak koszty uzyskania przychodów. Ich wysokość określana jest na podstawie dokumentacji księgowej (faktur, zamówień handlowych itp.) oraz karty technologicznej, w której odnotowywana jest ilość Surowca niezbędna do wytworzenia produktu zgodnie z dokumentacją technologiczną.
3)wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych (dalej „Materiały i Wyposażenie”). Spółka poniosła i będzie ponosiła koszty wydatków Materiałów i Wyposażenia, które zwykle nie przekraczają kwoty 10.000 zł. W związku z tym Spółka zalicza wydatki na nabycie Materiałów i Wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (niskocenne Materiały i Wyposażenie nie stanowią środków trwałych, nawet gdy przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok).
Do Materiałów i Wyposażenia należą następujące pozycje:
-wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, tonery) wykorzystane w Dziale Technicznym;
-wydatki na nabycie czasopism, raportów branżowych, jak również materiałów biurowych (m.in. czasopisma specjalistyczne, segregatory, długopisy, korektory, koszulki, papier) wykorzystywane w Dziale Technicznym;
-wydatki na nabycie akcesoriów/części zamiennych do urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych;
-wydatki na nabycie wyposażenia Działu Technicznego niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania (m.in. krzesła, szafki, blaty, regały, półki, pojemniki, itp.);
-wydatki na nabycie odzieży ochronnej wykorzystywanej przez pracowników wykonujących czynności związane z pracami B+R;
-wydatki na nabycie wyposażenia laboratorium, prowadzonego przez Spółkę, niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania (m.in. zestawy filtracyjne, wagi analityczne, naczynia laboratoryjne, lodówki i chłodziarko-zamrażarki laboratoryjne, zlewy, wentylacja laboratoryjna, osuszacz absorpcyjny, krzesła, szafki, blaty, regały, półki, pojemniki, szuflady, drukarki, komputery i akcesoria komputerowe).
4)wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla linii technologicznych i urządzeń , a także legalizacją/wzorcowaniem aparatów i urządzeń (dalej: „Usługi Specjalistyczne”).
Do kategorii Usług Specjalistycznych jakie nabywane są przez Spółkę zaliczyć należy wydatki na przeprowadzenie niezbędnych badań, procedur atestacyjnych i wydanie atestów oraz aprobat technicznych dla produktów, badania właściwości produktów w zewnętrznych instytutach i laboratoriach (przykładowo: badania surowców, półproduktów, prototypów produktów, badania związane z wyznaczeniem i sprawdzeniem właściwości użytkowych wyrobów, certyfikacja wyrobów etc.) także wydatki na opinie i ekspertyzy. Usługi Specjalistyczne w większości świadczone są przez podmioty spełniające definicję jednostki naukowej. Ponadto, Usługi Specjalistyczne świadczone będą zarówno przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. z dnia 9 grudnia 2019 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 85), jak i podmioty nie wymienione w tych przepisach. Wydatki na Usługi Specjalistyczne są i będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
5)wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (dalej: „Środki Trwałe i WNiP”). W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka może wykorzystywać Środki Trwałe i WNiP (np. urządzenia i aparatura specjalistyczna, licencje na oprogramowanie w nich wykorzystywane etc.) Spółka ujmuje Środki Trwałe i WNiP w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. Wśród Środków Trwałych i WNiP mogą być zarówno takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i takie, które będą wykorzystywane również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa. W przypadku gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Wydatki poniesione w związku z działalnością badawczo-rozwojową nie zostały Spółce zwrócone w jakiekolwiek formie, w szczególności nie zostały sfinansowane dotacją.
Wszystkie opisane wyżej Wydatki Spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodu.
W prowadzonej ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębnia koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową. Koszty realizacji danego produktu (projektu) w zakresie działalności badawczo-rozwojowej są ewidencjonowane w specjalnie przeznaczonej do tego celu, odrębnej ewidencji w stosunku do każdego produktu (projektu), co pozwala na szczegółową analizę kosztów przypisanych danemu produktowi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Ta dodatkowa ewidencja kosztów projektów pozwala na wyodrębnienie kosztów wraz z przypisaniem ich do danego produktu. Powyższe pozwala na śledzenie przebiegu produktu (projektu), zapewnia przejrzystą ewidencję kosztów. Zatem, zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, Spółka w ewidencji wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej.
W uzupełnieniu z 18 sierpnia 2022 r. wskazaliście Państwo m.in., że:
-Wykonywane prace, będące przedmiotem wniosku, mają charakter twórczy oraz ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
-Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
-Wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały/nie zostaną przez Wnioskodawcę odliczone od podstawy opodatkowania w myśl art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytania
1)Czy opisane w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2)Czy w opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca ma prawo zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, obejmujące koszty kwalifikowane?
3)Czy w opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) wskazane koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Ad. 1)
Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z definicją działalności badawczo-rozwojowej, określoną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT badania naukowe to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z powołanymi przepisami ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „PSWiN”), odpowiednio art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz 2 stanowią, że badania naukowe to działalności obejmujące:
a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast art. 4a pkt 28 ustawy o CIT stanowi, że prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei art. 4 ust. 3 PSWiN stanowi, że prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zawartym w niniejszym wniosku, głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych usług i rozwiązań, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy. Ponadto, dodatkowym celem Spółki jest tworzenie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w działalności operacyjnej Spółki. Niemniej istotne w działalności badawczo-rozwojowej Spółki jest opracowywanie nowych usług, jak również ulepszenie dotychczas oferowanych usług - także na indywidualne zamówienie klientów.
Jak stanowią przytoczone powyżej przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ponadto w myśl przepisów, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania aplikacyjne i prace rozwojowe, które nastawione są na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub też znaczących ich ulepszeń jak również, które nie mają charakteru rutynowego w celu uzyskania nowej wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy już posiadanych.
W tym kontekście należy wskazać, że głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych usług, bądź ich funkcjonalności oraz rozwiązań, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z tej dziedziny. W swojej działalności Spółka wykorzystuje zarówno dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej jak również podejmuje własne badania celem zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności.
Zgodnie z treścią opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w ramach Spółki są zatrudnione osoby, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe w ramach swoich obowiązków. Przedstawione w opisie czynności podejmowane przez Pracowników Spółki w ramach opisanej w niniejszym wniosku działalności Spółki, mają w ocenie Wnioskodawcy charakter działalności badawczo-rozwojowej.
Wnioskodawca podkreśla, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez Pracowników w poszczególnych projektach, nie dotyczą prac rutynowych ani okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już usług - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe i nie są objęte zakresem niniejszego wniosku. Na nierutynowy charakter działalności Wnioskodawcy objętej niniejszym wnioskiem, wskazuje fakt, że prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych, poprzedzone są zdefiniowaniem zindywidualizowanych wymagań klientów lub kwestii dotyczących oferty. Wymagają one zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania (które nie posiadają jeszcze modelowego sposobu postępowania w Spółce), w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. Podkreślenia wymaga fakt, że rozwiązania, o których mowa powyżej, powstają w wyniku twórczej pracy Pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania stawianych wyzwań. Istotne znaczenie w realizacji zadań poszczególnych działów zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe ma kreatywność w odniesieniu do stawianych problemów badawczych, zarówno rodzących się wewnątrz Spółki jak i wynikających z oczekiwań klientów Wnioskodawcy.
Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny, według określonych planów i harmonogramów, przez zatrudnione w tym celu osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie, których głównym zadaniem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych wyrobów/procesów lub ulepszenia ich.
Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę obejmują kompleksowy proces od opracowania projektu/koncepcji.
Podkreślić należy, że w świetle legalnej definicji, sens pojęcia prac rozwojowych zawiera się w ich celu, którym jest tworzenie nowego produktu/procesu (ulepszeniu istniejącego) i sposobie osiągania tego celu, czyli wykorzystywaniu, nabywaniu oraz łączeniu wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Z tej perspektywy, analizowane w niniejszym wniosku działania mają charakter prac badawczo-rozwojowych ze względu na ich wspólny cel, jakim jest stworzenie nowej/ulepszonej usługi, oraz z uwagi na fakt użycia do tego celu wiedzy i umiejętności.
Jak zostało podkreślone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w ramach Spółki funkcjonują działy, które prowadzą prace B+R, których głównym celem jest prowadzenie działalności zmierzającej do opracowania, wprowadzenia nowych usług do sprzedaży, jak również ulepszenie obecnie oferowanych. Wnioskodawca podkreśla, że wykonywane przez Pracowników Spółki czynności badawczo-rozwojowe zmierzają do wprowadzenia oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych usług - i w nie są to działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany obecnie dotychczas oferowanych usług.
Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy i są prowadzone w sposób systematyczny. Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zarówno tworzenie prototypowych sposobów świadczenia usług, testowanie jak również walidację stworzonych rozwiązań w ramach działalności operacyjnej, Wnioskodawca zaznacza, że działania te są częścią podejmowanej pracy twórczej, zmierzającej do wypracowania innowacyjnych (co najmniej w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy) rozwiązań. Działania te kumulatywnie stanowią o istocie działalności badawczo-rozwojowej, a mianowicie są prowadzone w celu zwiększenia zasobów wiedzy, wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i weryfikacji, czy prowadzone działania przyniosły zamierzone rezultaty.
W ocenie Spółki bez znaczenia pozostaje fakt, że prace badawczo-rozwojowe nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Istotą bowiem prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania i nakładów na ten cel. Z powyższego punktu widzenia, zdaniem Spółki, istotny jest cel prowadzonych prac a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.
Z uwagi na powyższe argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego prace Spółki stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu Ustawy o CIT.
Ad. 2)
W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca ma prawo zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, obejmujące koszty kwalifikowane.
Jak stanowi art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.
Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Koszty kwalifikowane wymienione są w art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Ad. 3)
W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) wskazane koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jak stanowi art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.
Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Koszty kwalifikowane wymienione są w szczególności w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego. Jak ponadto stanowi art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W opisanym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), w świetle cytowanych przepisów wskazane koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dotyczy to kosztów takich jak:
a)koszty osobowe - wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz inne świadczenia realizowane na rzecz pracowników, będące przychodami ze stosunku pracy, a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. z dnia 6 lutego 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 266), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Spółkę (dalej „Składki”),
b)wydatki na nabycie surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Surowce”), a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
c)wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych (dalej „Materiały i Wyposażenie”),
d)wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla linii technologicznych i urządzeń, a także legalizacją/wzorcowaniem aparatów i urządzeń (dalej: „Usługi Specjalistyczne”);
e)wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (dalej: „Środki Trwałe i WNiP”).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad. 1 i 2.
W zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1 i 2, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.
Mając na uwadze powyższe, odstąpiono od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Ad. 3.
Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W myśl art. 18d ust. 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W myśl art. 15 ust. 6 updop,
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop,
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Z art. 18d ust. 7 updop wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 uCIT,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania nr 3 jest m.in. kwestia uznania kosztów osobowych, za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi B+R.
Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm., dalej: „updof”),
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Należy jednocześnie podkreślić, że w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac badawczo-rozwojowych, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu, choroby oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy pracownik realizuje wyłącznie, czy tylko częściowo realizuje prace badawczo-rozwojowe.
Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, w związku z opieka nad dziećmi itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 updop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane koszty osobowe, które obejmują okres absencji Pracowników tj. wynagrodzenia chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy – należy uznać za nieprawidłowe.
Natomiast pozostałe Wydatki Pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Przechodząc z kolei do wydatków opisanych w pkt 2) oraz 3) niniejszego wniosku, tj. wydatków na nabycie materiałów, surowców a także wyposażenia niezbędnego do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, to jak już wyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2a updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
W ocenie tut. Organu, możecie Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatki na materiały i surowce.
Odnosząc się natomiast do kosztów nabycia wyposażenia, które wynikają z prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i są z nią bezpośrednio powiązane, to należy uznać że stanowią one koszt kwalifikowany w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 i 2a updop, i mogą być uwzględnione w uldze.
Reasumując, są Państwo uprawnieni do odliczenia kosztów wskazanych w pkt 2) i 3) niniejszego wniosku, tj. wydatków na nabycie materiałów, surowców a także wyposażenia niezbędnego do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, jako kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się także ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Z treści wniosku wynika, że ponoszą Państwo wydatki na Usługi Specjalistyczne (pkt 4) wniosku). (…) Usługi Specjalistyczne świadczone będą zarówno przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jak i przez podmioty nie wymienione w tych przepisach.
W tym miejscu wskazujemy, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:
1. uczelnie;
2. federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
3. Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227), zwana dalej „PAN”;
4. instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;
5. instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1350 i 2227);
6. międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
6a. Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. poz. 534 i 2227);
6b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;
7. Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;
8. inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Przepis art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy CIT, odsyła zatem do podmiotów objętych systemem szkolnictwa wyższego i nauki.
Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 updop wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
-na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce,
-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym wydatki na usługi związane z wykonaniem badań badań/wydaniem atestów dla linii technologicznych i urządzeń , a także legalizacją/wzorcowaniem aparatów i urządzeń (Usług Specjalistycznych) świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, stanowić będą koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 updop.
Natomiast, biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności, za koszty kwalifikowane opisane w art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, nie można uznać wydatków na zakup Usług Specjalistycznych od innych niż podmioty o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Reasumując, stanowisko Państwa, w zakresie ustalenia, czy za koszty kwalifikowane mogą zostać uznane wydatki na Usługi Specjalistyczne świadczone przez:
-podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – jest prawidłowe;
-inne podmioty, nie wymienione w ww. przepisach – jest nieprawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest także kwestia odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej kosztów wskazanych w pkt 5) wniosku, czyli odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją Prac B+R.
Odnosząc się do powyższego należy mieć na uwadze cytowany już art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W tym miejscu wskazać należy pierwszej kolejności, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W świetle powyższych przepisów, mają Państwo prawo do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w takiej części, w jakiej są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, tj. do realizacji opisanych we wniosku Prac.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy opisane w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym):
·prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop – jest prawidłowe;
·Wnioskodawca ma prawo zgodnie z art. 18d ust. 1 updop odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, obejmujące koszty kwalifikowane – jest prawidłowe;
·wskazane koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 updop, takie jak:
a)koszty osobowe:
-które obejmują okres absencji Pracowników – jest nieprawidłowe,
-pozostałe – jest prawidłowe;
b)wydatki na nabycie surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej – jest prawidłowe;
c)wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia – jest prawidłowe;
d)wydatki na Usługi Specjalistyczne świadczone przez:
-podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – jest prawidłowe;
-inne podmioty, nie wymienione w ww. przepisach – jest nieprawidłowe.
e)wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych- jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.