Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy prace opisane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej i uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2019 r. (data wpływu 17 grudnia 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 8 stycznia 2020 r.) oraz pismem z dnia 19 lutego 2020 r. (data nadania 19 lutego 2020 r., data wpływu 19 lutego 2020 r.) na wezwanie z dnia 10 lutego 2020 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.527.2019.1.MR (data nadania 11 lutego 2020 r., data odbioru 12 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace opisane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej i uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace opisane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej i uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą () Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca). Jest czołowym europejskim producentem ().
Wykonywane przez Wnioskodawcę wyroby to podzespoły montażowe oraz niezbędne do ich wykonania narzędzia (dalej: produkty). Proces produkcji w pełnym zakresie odbywa się wewnątrz firmy. Wnioskodawca nieustannie doskonali swoje procesy produkcyjne, zapewnia wysokie standardy jakościowe, podnosi kwalifikacje kadry, zwiększa efektywność prowadzonych działań, poszukuje inspiracji, tworzy nowe rozwiązania, poszerza swoją ofertę o innowacyjne wyroby, tworzy wspólnie ze swoim klientami produkty na ich indywidualne potrzeby i właśnie temu Wnioskodawca zawdzięcza swoją wiodącą pozycję na rynku.
Produkty Wnioskodawcy trafiają do krajów całego Kontynentu Europejskiego, a grono zadowolonych Klientów stale się powiększa.
Prowadzona działalność badawczo-rozwojowa
Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem stale pracującym nad nowymi jak również zmienionymi produktami, procesami. Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów.
W zdecydowanej większości prowadzone prace Wnioskodawca wykonuje na indywidualne zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem co raz lepszych produktów na rzecz klientów. Zadania te są realizowane przez około 60 inżynierów zatrudnionych w poszczególnych wydziałach oraz ponad 50 osób wspierających procesy realizacji produkcji.
Prace mające na celu tworzenie nowych zastosowań, rozwiązań w tym nowych produktów, procesów oraz ich usprawnienie od przygotowania koncepcji tworzenia autorskiej technologii, opracowania dokumentacji prototypów, projektowania prototypów produktów, prób, testów, wykonania produktu, aż do walidacji oraz certyfikacji czyli ostatecznej akceptacji nowych zastosowań w procesach czy produktach występuje szeroko w każdym z zakładów Spółki: w Zakładzie (), w których działania mające charakter badawczo-rozwojowy mają swój początek, jak również w Zakładach towarzyszącym tym pracom: Zakładzie (). Wnioskodawca realizuje własne prace w oparciu o strukturę złożoną z Zakładów, z których każdy jest dodatkowo podzielony na Działy, Wydziały odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań.
Zakład R.() prowadzi działania mające charakter badawczo-rozwojowy w Dziale B+R oraz w Działach, Wydziałach Zakładów towarzyszącym tym pracom: Zakładzie (...), Zakładzie N.(...), w Dziale (...), Dziale Kontroli Jakości.
Zakład K.(...) prowadzi działania mające charakter badawczo-rozwojowy w Dziale (...), Dziale Kontroli Jakości oraz w Zakładzie N.(...), Dziale (...).
Zakład M.(...) prowadzi działania mające charakter badawczo-rozwojowy w Dziale (...), Dziale Kontroli Jakość oraz Zakładzie N.(...), Dziale (...) i w zakładzie O.(...).
Zakład R.()
Spółka posiada w strukturze organizacyjnej Zakład R.() - Dział B+R. Grupa inżynierów z Działu B+R stale pracuje nad udoskonalaniem produktów znajdujących się w ofercie firmy oraz opracowuje nowe produkty w tym zupełnie nowe zastosowania rozwiązania. Pracownicy Działu B+R wykonują wyłącznie prace mające na celu realizację działalności badawczo-rozwojowej. Prace Działu B+R polegają na przygotowaniu koncepcji stworzenia nowych bądź zmienionych, ulepszonych produktów procesów tworzeniu oraz projektowaniu nowych zmienionych lub ulepszonych produktów poprzez opracowywanie dokumentacji prototypu, wykonanie prototypów, testów i walidacji prototypu, przygotowania dokumentacji produkcyjnej, projektu oprzyrządowania wykonaniu oprzyrządowania, wykonaniu prototypu wzorca, walidacji i certyfikacji wzorca, zatwierdzania dokumentacji produkcyjnej, modyfikacji produktu, która nigdy nie ma na celu utrzymania produktu, a więc wprowadzania okresowych bądź rutynowych zmian wprowadzanych do produktu czy przeprojektowania produktu.
Pracom działu B+R towarzyszy praca pracowników Zakładu N.(...) oraz Zakładów (...) w zakresie wykonania prototypów, testów i walidacji prototypu, wykonaniu prototypu wzorca, walidacji i certyfikacji wzorca, zatwierdzania dokumentacji produkcyjnej, modyfikacji produktu.
Prace realizowane przez pracowników Zakładu R.() opisane powyżej mają charakter twórczy bowiem za każdym razem wykazują nowy wytwór intelektu, który posiada cechy nowości, oryginalności. Prace mają na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności nastawione są na opracowanie nowych produktów, procesów bądź wprowadzania do nich znaczących ulepszeń.
Prace prowadzone są w sposób metodyczny z jasno określonym celem, zaplanowane, zabudżetowane, prowadzone zgodnie z procedurą prowadzenia projektów przyjętą przez Wnioskodawcę. Prowadzone prace poprzez zdobycie nowej wiedzy i umiejętności zwiększają zasoby wiedzy Wnioskodawcy w celu wprowadzania nowych zastosowań w kierunku tworzenia nowych zmienionych, usprawnionych produktów procesów.
Zakład K.(...)
Działalność badawczo-rozwojowa obejmująca prace rozwojowe występuje u Wnioskodawcy również w Zakładzie K.(...). Prace te polegają na opracowaniu w przeważającej mierze nowych produktów na indywidualne zlecenie klienta w zakresie opracowania autorskiej technologii i związanym z tym wykonaniem produktu, jak również choć w mniejszym zakresie prac polegających na tworzeniu zmienionych produktów polegających na przygotowaniu zmian, ulepszeń opracowanej przez Wnioskodawcę autorskiej technologii, a co za tym idzie tworzenia na jej podstawie zmienionego produktu.
Mając na uwadze powyższe wykonywane przez Wnioskodawcę prace rozwojowe na rzecz klientów Wnioskodawcy w Zakładzie K.(...) oraz towarzyszącym tym pracom zadań wykonywanych przez inne Wydziały, Działy w pozostałych Zakładach obejmują:
Po pierwsze opracowanie koncepcji technologii produkcyjnej na etapie odpowiedzi na zapytanie ofertowe klienta w zakresie możliwości wykonania przez Wnioskodawcę produktu.
Po otrzymaniu zapytania od klienta dotyczącego wykonania produktu przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca przeprowadza analizę możliwości wykonalności produktu. Wnioskodawca analizuje między innymi czy dysponuje odpowiednim zespołem posiadającym odpowiednie kompetencje do wykonania technologii, Wnioskodawca analizuje czy posiada odpowiednie narzędzia pomiarowe do wykonania zlecenia. Wnioskodawca analizuje czy surowce które wg specyfikacji klienta powinny być użyte do produkcji wyrobów są dostępne na rynku, czy możliwe jest wykonanie produktu w standardzie jakości wynikającym ze specyfikacji produktu oczekiwanego przez klienta, czy jest możliwa kontrola cech wyrobu zapewniająca dostarczenie produktu spełniającego wymagania klienta wynikające ze specyfikacji klienta.
Na tej podstawie Wnioskodawca po pierwsze sprawdza możliwość wykonania wyrobu oczekiwanego przez klienta, a następnie opracowuje koncepcję technologii przygotowując kalkulacje cenowe wykonania produktu dobierając materiały i surowce potrzebne do wykonania technologii ich gęstość, masę, wielkość, szerokość, wagę oraz wstępny zarys procesu produkcyjnego, czyli dobiera gniazda produkcyjne wraz z niezbędnymi narzędziami określając ich sekwencje i szacując jednocześnie niezbędny czas procesowy na każdym etapie wykonania produktu.
Na podstawie przygotowanej przez Wnioskodawcę koncepcji opracowania technologii przygotowywana jest jej kalkulacja kosztowa, która w postaci oferty przesyłana jest klientowi, który zleca Wnioskodawcy wykonanie produktu. Bardzo często zdarza się, iż zaproponowana przez Wnioskodawcę oferta kalkulacyjna kosztów wykonania produktu oparta na przygotowanej przez Wnioskodawcę koncepcji technologii nie spełnia oczekiwań klienta i prace związane z opracowaniem docelowej koncepcji oraz produktu nie są realizowane. Etap przygotowania koncepcji opisany powyżej w przypadku zlecenia klienta na wykonanie produktu stanowi najważniejszą część realizacji zlecenia, a więc opracowania, tworzenia nowego bądź zmienionego produktu.
Prace wykonywane przez Wnioskodawcę na etapie opracowania koncepcji technologii na zapytanie ofertowe klienta wykonywane są w oparciu o wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowanie produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych ulepszonych lub nowych produktów.
Wskazać przy tym należy iż wykonywane przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania wstępnej koncepcji technologii nigdy nie mają charakteru rutynowych bądź okresowych zmian, które mają na celu utrzymanie istniejących produktów. Na etapie opracowania wstępnej koncepcji technologii prace mają zawsze charakter twórczy bowiem za każdym razem wykonywane prace które mają na celu stworzenie nowego zastosowania wykazują nowy wytwór intelektu, pomysłów pracowników Wnioskodawcy, jak również posiadają cechę nowości, oryginalności, która w znacznym zakresie odróżnia się od występujących wcześniej opracowanych przez Wnioskodawcę koncepcji technologii.
Prowadzone prace realizowane są w sposób metodyczny zgodnie z systemem oraz procedurami wewnętrznymi Wnioskodawcy, wykonywane prace posiadają dokumentację. Ponadto wykonywane prace zwiększają zasoby wiedzy u Wnioskodawcy bowiem za każdym razem wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności własne bądź nabywane z rynku w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych lub zmienionych ulepszonych produktów procesów. Wnioskodawca uczy się, wyciąga wnioski z wykonywanych prac zwiększając w ten sposób wewnętrzne zasoby wiedzy.
Po otrzymaniu zamówienia od klienta na wykonane produktu przez Wnioskodawcę prace obejmują przegląd zamówienia klienta obejmującego specyfikację produktu oczekiwanego przez klienta, tworzenie docelowej koncepcji opracowana technologii wykonania produktu, konsultacje z klientem w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w dokumentacji produktu oczekiwanego przez klienta lub niemożliwość zapewnienia wymagań klienta przy zastosowaniu założonej technologii, tworzenie indeksów produktów w systemie ERP oraz tworzenie indeksów materiałów w systemie ERP w celu zaimplementowania ich do technologii, tworzenie listy materiałów niezbędnych do wykonania produktu, przedstawienie projektu opracowanej technologii zespołowi produkcji w celu przygotowania zespołu do wykonania produktu, dostosowanie dokumentacji 3D do założeń technologicznych (jeżeli zachodzi taka potrzeba), projektowanie narzędzi w tym szablonów, przyrządów oraz zlecenie ich wykonania przez Działy, Wydziały towarzyszące tym pracom oraz nadzór nad wykonaniem narzędzi (jeżeli opracowanie narzędzi występuje w realizacji zlecenia).
Kolejnym etapem prac Wnioskodawcy jest opracowanie dokumentacji pomocniczej dla działu produkcji, przekazanie opracowanej technologii do planisty produkcji w celu otwarcia zlecenia produkcyjnego. Dalsze prace związane z tworzeniem nowego produktu wykonywane są przez wydział produkcji łącznie z walidacją wykonywaną przez kontrolę jakości. W niektórych przypadkach kontrola jakości tworzonego produktu wykonywana jest w obecności klienta.
Prace realizowane przez pracowników Zakładu K.(...) opierają się na wykorzystaniu dostępnej aktualne wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych bądź zmienionych ulepszonych produktów, procesów. Prace nigdy nie mają charakteru odtwórczego, rutynowego czy okresowego bowiem za każdym razem produkt wykonywany jest na indywidualne zlecenie klienta.
Prace za każdym razem mają charakter twórczy, posiadają cechy nowości, oryginalności i różnią się w znacznym stopniu od prac nad zleceniami wcześniej wykonywanymi przez Wnioskodawcę.
Prace posiadają dokumentację harmonogram działań, są zaplanowane oraz zabudżetowane.
Wykonywane prace za każdym razem zwiększają zasoby wiedzy wewnątrz Wnioskodawcy, bowiem za każdym razem wykorzystując dostępną aktualne wiedzę i umiejętności własne bądź nabywane z rynku w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych lub zmienionych, ulepszonych produktów, procesów. Wnioskodawca uczy się, wyciąga wnioski z wykonywanych prac ucząc się nowych rozwiązań metod, zastosowań.
Zakład M.(...)
Działalność badawczo-rozwojowa obejmująca prace rozwojowe występuje u Wnioskodawcy również w Zakładzie M.(...).
Prace te polegają na tworzeniu w przeważającej mierze zmienionych produktów procesów poprzez ich modernizację polegającą na tworzeniu przez Wnioskodawcę autorskiej zmienionej konstrukcji oraz technologii, jak również opracowania nowych produktów choć w mniejszym zakresie.
Prowadzone przez Wnioskodawcę prace wykonywane są na rzecz klientów nawet gdy są one związane z wewnętrznym rozwojem ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji.
Mając na uwadze powyższe wykonywane przez Wnioskodawcę prace rozwoje na rzecz klientów Wnioskodawcy w Zakładzie M.(...) oraz towarzyszące tym pracom zadania innych Wydziałów, Działów w innych Zakładach obejmują:
Po pierwsze opracowanie koncepcji konstrukcji oraz technologii produkcyjnej na etapie odpowiedzi na zapytanie ofertowe klienta w zakresie wykonana przez Wnioskodawcę produktu.
Po otrzymaniu zapytania od klienta dotyczącego wykonania produktu przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca przeprowadza analizę możliwości wykonalności produktu. Wnioskodawca analizuje między innymi czy posiada odpowiednie możliwość technologiczno-produkcyjne, czy posiada odpowiednią bazę maszyn oraz możliwości produkcyjne do realizacji zlecenia, czy dysponuje odpowiednim zespołem posiadającym odpowiednie kompetencje do wykonania technologii, czy posiada odpowiednie narzędzia pomiarowe do wykonana technologii.
Wnioskodawca analizuje czy surowce które wg specyfikacji klienta powinny być użyte do produkcji wyrobów są dostępne na rynku, czy możliwe jest wykonanie produktu w standardzie jakości wynikającym ze specyfikacji produktu oczekiwanego przez klienta, czy jest możliwa kontrola cech wyrobu zapewniająca dostarczenie produktu spełniającego wymagania klienta wynikające ze specyfikacji klienta. Na tej podstawie Wnioskodawca po pierwsze sprawdza możliwość wykonania produktu oczekiwanego przez klienta, a następnie opracowuje koncepcję konstrukcji oraz technologii przygotowując kalkulacje cenowe wykonania produktu dobierając materiały i surowce potrzebne do wykonania technologii, ich gęstość, masę wielkość, szerokość, wagę oraz wstępny zarys procesu produkcyjnego, czyli dobiera gniazda produkcyjne wraz z niezbędnymi narzędziami określając ich sekwencje i szacując jednoczesne niezbędny czas procesowy na każdym etapie wykonania produktu.
Na podstawie przygotowanej przez Wnioskodawcę koncepcji opracowania technologii przygotowywana jest jej kalkulacja kosztowa, która w postaci oferty przesyłana jest klientowi, który zleca Wnioskodawcy wykonanie produktu. W większości przypadków zaproponowana przez Wnioskodawcę oferta kalkulacyjna kosztów wykonania produktu oparta na przygotowanej przez Wnioskodawcę koncepcji konstrukcji oraz technologii nie spełnia oczekiwań klienta i prace związane z opracowaniem docelowej koncepcji oraz produktu nie są realizowane.
Etap przygotowania koncepcji opisany powyżej w przypadku zlecenia klienta na wykonanie produktu stanowi najważniejszą część realizacji zlecenia w zakresie opracowania, tworzenia, zmodernizowanego bądź nowego produktu.
Wykonywane przez Wnioskodawcę prace na etapie opracowania koncepcji technologii na zapytanie ofertowe klienta spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej obejmującej prace rozwojowe bowiem prace jakie wykonuje Wnioskodawca obejmują wykorzystanie dostępnej, aktualnie wiedzy i umiejętności do planowanie produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów.
Wskazać przy tym należy, iż wykonywane przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania koncepcji technologii nigdy nie mają charakteru rutynowych bądź okresowych prac, które mają na celu utrzymanie istniejących produktów bowiem za każdym razem produkt tworzony przez Wnioskodawcę opracowywany jest na podstawie autorskiej koncepcji technologii. Na etapie opracowana koncepcji technologii prace mają zawsze charakter twórczy, bowiem za każdym razem wykonywane prace, które mają na celu stworzenie nowego produktu, wykazują nowy wytwór intelektu pracowników Wnioskodawcy, jak również posiadają cechę nowości, oryginalności, wykonywane prace w znacznym stopniu odróżniają się od występujących wcześniej opracowanych przez Wnioskodawcę koncepcji technologii.
Prowadzone prace realizowane są w sposób metodyczny zgodnie z systemem oraz procedurami wewnętrznymi Wnioskodawcy, wykonywane prace posiadają dokumentację. Ponadto wykonywane prace zwiększają zasoby wiedzy u Wnioskodawcy bowiem za każdym razem wykorzystując dostępną aktualne wiedzę i umiejętności własne bądź nabywane z rynku w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych lub zmienionych ulepszonych produktów, procesów. Wnioskodawca uczy się, wyciąga wnioski z wykonywanych prac zwiększając w ten sposób wewnętrze zasoby wiedzy.
Po otrzymaniu zamówienia od klienta na wykonanie produktu przez Wnioskodawcę prace obejmują:
Opracowanie konstrukcji oraz technologii, przygotowanie dokumentacji oraz nadzorowanie wykonania przyrządu zgodnej z oczekiwaniami klienta. Dalsze prace wykonywane są przez Zakład N.(...) w zakresie zaprojektowania oprzyrządowana bocznego, oprzyrządowania spawalniczego, oprzyrządowania kontrolnego. Następnie opracowanie technologii wykonania poszczególnych podzespołów oprzyrządowania, zaprogramowania maszyn CNC, jak również zmontowania przyrządów i przeprowadzenia procesu walidacji i dostosowania do wymogów produkcji seryjnej. Niejednokrotnie wymaga to ścisłej współpracy z działem Utrzymania Ruchu lub działem B+R w przypadku dostosowana maszyn, urządzeń, robotów do nowej technologii. Są to prace elektryczne, mechaniczne i programistyczne (programowane automatyki procesu). Kolejnym etapem prac, który odbywa się na Wydziale Produkcji jest wykonywanie prób testów produktu, sprawdzenie oraz walidowanie produktu przez Kontrolę Jakości czy spełnia oczekiwania klienta.
Prace realizowane przez pracowników Zakładu M.(...) opisane powyżej opierają się na wykorzystaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych bądź nowych produktów, procesów.
Prowadzone prace nigdy nie mają charakteru rutynowych bądź okresowych zmian wprowadzanych do produktów, bowiem realizowane prace nie są prowadzone w celu utrzymania istniejącego produktu lecz wymagają opracowania przez Wnioskodawcę za każdym razem nowej koncepcji konstrukcji oraz technologii, która różni się od koncepcji wcześniej opracowanej przez Wnioskodawcę.
Wyżej przedstawione prace mają zawsze charakter twórczy bowiem za każdym razem wykonywane prace które mają na celu stworzenie nowego zastosowania, wykazują nowy wytwór intelektu pracowników Wnioskodawcy jak również posiadają cechę nowości, oryginalności, wykonywane prace odróżniają się w znacznym stopniu od prac występujących wcześniej, opracowanych przez Wnioskodawcę koncepcji technologii, opracowywanych narzędzi, rozwiązań, zastosowań.
Prowadzone prace realizowane są w sposób metodyczny, zaplanowany, zabudżetowany zgodnie z procedurami wewnętrznymi Wnioskodawcy, wykonywane prace posiadają dokumentację.
Ponadto wykonywane prace zwiększają zasoby wiedzy u Wnioskodawcy bowiem za każdym razem wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności własne bądź nabywane z rynku w celu planowania produkcji oraz projektowane i tworzenia nowych lub zmienionych ulepszonych produktów, procesów, Wnioskodawca uczy się wyciąga wnioski z wykonywanych prac zwiększając w ten sposób wewnętrze zasoby wiedzy.
Wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową
W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca ponosi szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (dalej także: kosztów).
Głównym kosztem ponoszonym przez Wnioskodawcę w prowadzonej, działalności badawczo-rozwojowej jest koszt zatrudnienia pracowników, którzy realizują wyżej opisaną działalność badawczo-rozwojową.
Wnioskodawca ponosi następujące koszty związane z zatrudnieniem pracowników na umowę o pracę realizujących wyżej opisaną działalność badawczo-rozwojową: wynagrodzenia zasadnicze, premie, bonusy i nagrody, koszt delegacji służbowych w tym diety i inne należności za czas podróży służbowej, wynagrodzenie za czas urlopu, krótkotrwałej choroby i inne wynagrodzenia wypłacane na podstawie przepisów prawa pracy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jak również składki na ubezpieczenie społeczne od wyżej wymienionych należności w części finansowanej przez pracodawcę. Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki finansowane przez Wnioskodawcę, są zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów.
Realizowana działalność badawczo-rozwojowa w Zakładzie R.(...) Dziale B+R realizowana jest przez pracowników tego działu w pełnym wymarzę czasu pracy. Pracownicy Zakładu Rozwoju Dział B+R zostali zatrudnieni wyłącznie w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i faktycznie tylko takie prace realizują. Z kolei pracownicy Zakładu () uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych na konkretnych projektach realizowanych na indywidualne zlecenie klientów, gdzie ich faktyczny czas przeznaczony na realizację danego projektu jest ewidencjonowany.
Wnioskodawca wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej, określonej w art. 9 ust. 1b uCIT.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t.j. Dz. U. 2019 r., poz. 534 z późn. zm.).
Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1010 z pózn. zm.) i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a uCIT.
W piśmie z dnia 19 lutego 2020 r. (data wpływu 19 lutego 2020 r.) Wnioskodawca wskazał, że pytanie oznaczone we wniosku przez Wnioskodawcę jak Nr. 1 dotyczy stan faktycznego, czasu teraźniejszego, lat obecnych. Wnioskodawca we wniosku nie wskazuje stanu przyszłego.
Wyjaśnił, iż Wnioskodawca stale (również w latach przeszłych) pracuje nad nowymi jak również zmienionymi produktami, procesami. Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów, jak również udoskonalaniu swoich procesów produkcyjnych, unowocześnianiu technologii.
Wszystkie prace zaczynając od pomysłu, opracowania koncepcji, tworzeniu technologii, opracowania dokumentacji prototypów, tworzenia konstrukcji, testów, prób, walidacji, certyfikacji produktu, procesu wykonywane są przez Wnioskodawcę samodzielnie i za każdym razem wymagają nowego, oryginalnego, kreatywnego twórczego podejścia, przez to za każdym razem Wnioskodawca tworzy nowe zastosowania, które przekładają się na tworzenie nowych, znacznie ulepszonych bądź zmienionych produktów, procesów.
W związku ze zmianą definicji działalności badawczo-rozwojowej obowiązującej od 1 października 2018 r. w zakresie badań naukowych, aplikacyjnych (stare prace przemysłowe) jak również prac rozwojowych, która to zmiana miała jedynie na celu wyłącznie doprecyzowanie i ujednolicenie definicji badań naukowych oraz prac rozwojowych, Wnioskodawca chciał jedynie potwierdzić swoje stanowisko, iż wykonywane przez niego prace od początku obowiązywania ulgi B+R czyli od 1 stycznia 2016 r. stanowią działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie tworzenia nowych zastosowań, rozwiązań w tym nowych produktów, procesów oraz ich usprawnienia od przygotowania koncepcji, tworzenia autorskiej technologii, opracowania dokumentacji prototypów, projektowania prototypów produktów, prób, testów, wykonania produktu, aż do walidacji oraz certyfikacji czyli ostatecznej akceptacji nowych zastosowań w tworzonych procesach czy produktach występuje szeroko w każdym z zakładów Spółki: w Zakładzie (), w których działania mające charakter badawczo-rozwojowy mają swój początek, jak również w Zakładach uczestniczącym bezpośrednio w realizacji działalności badawczo-rozwojowej: Zakładzie ().
W tym miejscu Wnioskodawca również wskazał, iż w jego strukturze organizacyjnej występują również inne Zakłady, w których Wnioskodawca nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej.
W pierwszej kolejności Wnioskodawca wskazał, jak zostało przedstawione we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, Wnioskodawca posiada w swojej strukturze Zakład R.() - Dział B+R w którym opracowanie nowych produktów bądź wprowadzenie do nich istotnych ulepszeń wymaga od Wnioskodawcy zdobycia, stworzenia nowej wiedzy i umiejętności.
W tym zakresie Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wykonywane przez Zakład R.() - Dział B+R prace stanowią działalność badawczo-rozwojową, która obejmuje badania aplikacyjne.
Z kolei wykonywane przez pozostałe Zakłady Wnioskodawcy wskazane we wniosku (Zakład M.(...), Zakład K.(...), Zakład N.(...), Zakład (...), Zakład O.(...)) prace polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług. Prowadzone prace przez pozostałe Zakłady poza Zakładem Rozwoju stanowią działalność badawczo-rozwojową obejmującą prace rozwojowe.
Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał, że w celu przeprowadzenia pełnego procesu wprowadzenia nowego produktu, procesu jego istotnego ulepszenia czy zmiany wymagana jest praca poszczególnych Zakładów, które podzielone są na Wydziału oraz Działy. Jak zostało wskazane we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej działania badawczo-rozwojowe obejmujące tworzenie koncepcji technologii, konstrukcji nowego bądź znacznie ulepszonego, zmienionego procesu, produktu ma swój początek w Zakładzie R.(...) - Dziale B+R, Zakładzie K.(...), Zakładzie M.(...). Natomiast pozostałe etapy obejmujące: tworzenia autorskiej technologii, projektowania prototypów produktów, prób, testów, wykonania produktu, aż do walidacji oraz certyfikacji wykonywane są w pozostałych Zakładach Spółki w zależności od etapów niezbędnych do realizacji założonego celu.
Wskazać przy tym należy, iż wszystkie poszczególne zadania/prace aż do momentu walidacji produktu (osiągnięcia jego założonych celów) są bezpośrednio związane z prowadzoną za każdym razem przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową, jak również z bezpośrednim wykorzystaniem do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych oraz nowych produktów, procesów lub usług - w celu realizacji nowego istotnie różniącego się od występujących u Wnioskodawcy (innowacyjnych) rozwiązań.
Przygotowanie koncepcji technologii na etapie odpowiedzi na zapytanie ofertowe klienta stanowi bezpośredni zakres prac związany z realizacją działalności badawczo-rozwojowej oraz wykonywane na tym etapie prace związane są z bezpośrednim wykorzystaniem do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych oraz nowych produktów, procesów lub usług - w celu realizowania nowego, oryginalnego (tj. twórczego) na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (innowacyjnego) rozwiązania.
Wnioskodawca wskazał, że prowadzone w każdym z Zakładów Spółki prace, o których mowa w pytaniu Nr 1 są realizowane w ramach etapów prac B+R, które dotyczą zastosowania praktycznie nowych, unikalnych, innowacyjnych rozwiązań. Realizowane prace dotyczą prac, które bazują na odrębnych etapach dotyczących faz cyklu życia projektu zaczynając od fazy koncepcyjnej (planowania), definiowania projektu i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów aż do powstania innowacji.
Wnioskodawca wskazał, że prace opisane przez Spółkę we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie dotyczyły i nie dotyczą czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo-rozwojowych tj. produkcji seryjnej, produkcji komercyjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Wnioskodawcę poza pracami B+R.
Wnioskodawca wskazał, że uzyskuje również przychody z zysków kapitałowych, natomiast w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo- rozwojową.
W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że spełnia wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową;
- Spółka prowadzi działalność badawczo - rozwojową obejmującą badania naukowe aplikacyjne oraz prace rozwojowe.
- Spółka ponosi koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową.
- Koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu stanowią w danym roku podatkowym koszty uzyskania przychodu.
- Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone Spółce w jakikolwiek sposób.
- Koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu zostały/zostaną wyodrębnione w ewidencji rachunkowej w formie ewidencji pomocniczej.
- Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w inny sposób niż w formie ulgi B+R.
- Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów o Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
Pismem z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 8 stycznia 2020 r.) Wnioskodawca wycofał wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w części dotyczącej pytania nr 2, tj. Czy koszty osobowe pracowników Zakładu Rozwoju Działu B+R w opisie stanu faktycznego stanowią w całości koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT.
Tym samym ostatecznie sformułował treść pytań mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace opisane w stanie faktycznym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej i uprawniają Wnioskodawcę do skorzystania z Ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?
Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym prace prowadzone przez Wnioskodawcę w całości spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej i uprawniają Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2019 r., poz. 865 z późn.; dalej: ustawa o CIT).
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 26 (winno być: pkt 27) ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r. badania naukowe oznaczały:
- badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
- badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
- badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
W tym okresie w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczały nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt me został określony,
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Natomiast, zgodnie z nowelizacją art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.), badania naukowe zdefiniowane w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT jako badania podstawowe i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U 2018 r., poz. 1668, dalej: Prawo o SWiN). W konsekwencji, na gruncie znowelizowanego art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:
- badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
- badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z kolei z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, znowelizowanego razem z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W brzmieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2017 r., zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.
W brzmieniu przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r., zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę, nowelizacja art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w Prawie o SWiN. Z kolei, zgodnie z uzasadnieniem wprowadzenie nowych definicji związane było z koniecznością rozgraniczenia działalność artystycznej od naukowej i prac rozwojowych. Jednoczesne projekt przesądza, że badania naukowe i prace rozwojowe prowadzi się w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych, a twórczość artystyczną w dziedzinach sztuki i dyscyplinach artystycznych (str. 11 Uzasadnienia).
Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, dokonana zmiana treści art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie ich znaczenia dla celów korzystania z ulgi B+R.
Intepretując definicję działalności badawczo-rozwojowej określoną w wyżej przedstawionych przepisach należy posiłkować się objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r., dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, które w pkt 3.2.1 przedstawiają interpretację definicji działalności badawczo-rozwojowej określoną w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Powołując się na wyżej wymienione objaśnienia podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować, czy prowadzone przez niego prace stanowią działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, które są podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystana zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W przedmiotowych objaśnieniach z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwo Finansów wskazuje, iż działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, działalność taka posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia i która w minimalnym zakresie odróżnia się od działań wcześniej prowadzonych przez podatnika, wystarczający jest przejaw twórczości na skalę przedsiębiorstwa.
Poprzez działalność systematyczną powinniśmy rozumieć zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów prace prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, uporządkowany.
Z kolei zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań jak wskazuje Ministerstwo Finansów w przedmiotowych objaśnieniach zwiększenie zasobów wiedzy odnosi się do prowadzenia badań naukowych natomiast wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań dotyczy prac rozwojowych, co wskazuje, iż podatnik musi się jedyne czegoś nowego nauczyć aby prowadzone przez niego prace zakwalifikować do prac rozwojowych.
Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prowadzone przez Zakład R.() Dział B+R prace oraz towarzyszce tym pracom zadania Zakładu N.(...) oraz Zakładu (...) podzielone na prace wykonywane przez poszczególne Działy, Wydziały stanowią działalność twórczą, bowiem przedstawiają nowy wytwór intelektu, opracowywane rozwiązania za każdym razem posiadają cechy nowości, oryginalności, które odróżniają je od wcześniej wykonanych rozwiązań. Za każdym razem prace prowadzone są w sposób systematyczny, posiadają proces działania: są zaplanowane, zaplanowane budżetowo, prowadzone w sposób metodyczny. Prowadzone projekty badawczo-rozwojowe posiadają dokumentację.
Prowadzone przez Wnioskodawcę prace w Zakładzie R.(...) oraz towarzyszce tym pracom zadania Zakładu N.(...) oraz Zakładu (...), podzielone na prace wykonywane przez poszczególne Działy, Wydziały obejmują badania naukowe, aplikacyjne bowiem wykonywane prace mają na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności nastawione są na opracowanie nowych produktów, procesów bądź wprowadzania do nich znaczących ulepszeń. W ten właśnie sposób za każdym razem Wnioskodawca zwiększa swoje zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych rozwiązań.
Prowadzone przez Zakład K.(...) prace oraz towarzyszce tym pracom zadania wykonywane przez Zakład N.(...), Zakład M.(...) oraz w Zakładzie O.(...) podzielone na prace wykonywane przez poszczególne Działy, Wydziały od etapu opracowania koncepcji technologii, określenia jej przyszłego zastosowania na zapytanie ofertowe klienta, poprzez wykonywane prace po otrzymaniu zlecenia od klienta na wykonanie technologii nowego bądź zmienionego produktu, aż do walidacji nowych rozwiązań dotyczących nowych bądź zmienionych produktów spełniają definicje działalność badawczo-rozwojowej.
Wykonywane prace badawczo-rozwojowe stanowią prace rozwojowe bowiem prace jakie wykonuje Wnioskodawca obejmują wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności własnej lub z rynku (zapoznanie się z literaturą fachową, udział w targach branżowych, wizyty w zakładach produkcyjnych podobnych branż w celu zwiększenia wiedzy i umiejętności) do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych ulepszonych lub nowych produktów.
Wskazać przy tym należy, iż wykonywane przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania koncepcji technologii czy wykonania technologii nigdy nie mają charakteru rutynowych bądź okresowych prac, które mają na celu utrzymanie istniejących produktów bowiem za każdym razem produkt tworzony przez Wnioskodawcę opracowywany jest na podstawie autorskiej koncepcji technologii.
Wykonywane prace mają charakter twórczy bowiem za każdym razem wykonywane prace, które mają na celu stworzenie nowego produktu wykazują nowy wytwór intelektu pracowników Wnioskodawcy, jak również posiadają cechę nowości, oryginalności, które w znacznym stopniu odróżniają je od wcześniej wykonywanych, opracowanych przez Wnioskodawcę koncepcji technologii, czy wykonywanej technologii.
Prowadzone prace realizowane są w sposób metodyczny zgodnie z systemem oraz procedurami wewnętrznymi Wnioskodawcy, wykonywane prace posiadają dokumentację.
Ponadto wykonywane prace zwiększają zasoby wiedzy u Wnioskodawcy przynajmniej w minimalnym zakresie bowiem za każdym razem wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności własne bądź nabywane z rynku w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych lub zmienionych, ulepszonych produktów, procesów. Wnioskodawca uczy się wyciąga wnioski z wykonywanych prac zwiększając w ten sposób wewnętrze zasoby wiedzy.
Prowadzone przez Zakład M.(...) prace oraz towarzyszce tym pracom zadania wykonywane przez Zakład N.(...) oraz Zakład O.(...) podzielone na prace wykonywane przez poszczególne Działy, Wydziały od etapu opracowania koncepcji konstrukcji lub technologii, określenia jej przyszłego zastosowania na zapytane ofertowe klienta, poprzez wykonywane prace po otrzymaniu zlecenia od klienta na wykonanie konstrukcji oraz technologii nowego bądź zmienionego produktu, aż do walidacji nowych rozwiązań dotyczących nowych bądź zmienionych produktów spełniają definicję działalność badawczo rozwojowej.
Wykonywane prace badawczo-rozwojowe stanowią prace rozwojowe bowiem prace jakie wykonuje Wnioskodawca obejmują wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętność własnej lub z rynku (zapoznanie się z literaturą fachową, udział w targach branżowych wizyty w zakładach produkcyjnych podobnych branż w celu zwiększenia wiedzy i umiejętności) do planowania produkcji oraz projektowana i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów.
Wykonywane przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania nowego lub zmienionego ulepszonego produktu nigdy me mają charakteru rutynowych bądź okresowych prac, które mają na celu utrzymanie istniejących produktów bowiem za każdym razem produkt tworzony przez Wnioskodawcę opracowywany jest na podstawie autorskiej nowej koncepcji technologii.
Wyżej przedstawione prace mają zawsze charakter twórczy bowiem za każdym razem wykonywane prace, które mają na celu stworzenie nowego zastosowania wykazują nowy wytwór intelektu pracowników Wnioskodawcy jak również posiadają cechę nowości oryginalności i w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań wczesnej opracowanych przez Wnioskodawcę koncepcji, technologii, opracowywanych rozwiązań, zastosowań.
Prowadzone prace realizowane są w sposób metodyczny, zaplanowany, zabudżetowany zgodnie z procedurami wewnętrznymi Wnioskodawcy, wykonywane prace posiadają dokumentację.
Ponadto wykonywane prace zwiększają zasoby wiedzy u Wnioskodawcy przynajmniej w minimalnym zakresie bowiem za każdym razem wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętność własne bądź nabywane z rynku w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych lub zmienionych, ulepszonych produktów, procesów.
Wnioskodawca uczy się wyciąga wnioski z wykonywanych prac zwiększając w ten sposób wewnętrze zasoby wiedzy.
W tym kontekście zdaniem Wnioskodawcy prace przedstawione w opisie stanu faktycznego mieszczą się w zakresie pojęcia działalności B+R, w szczególności mając na względzie brzmienie art. 4a pkt 28 ustawy o CIT obowiązującej od 1 października 2018 r. jak również definicję działalność badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT obowiązującej od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r., ponieważ jak zostało to wczesnej wykazane nowelizacja przepisu nie miała na celu rozszerzania definicji działalności badawczo-rozwojowej w ustawie o CIT, a jej ujednolicenie z innymi ustawami.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy prace opisane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej i uprawniają do skorzystania z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że pismem z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 8 stycznia 2020 r.) Wnioskodawca wniósł o wycofanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej pytania nr 2, tj.: ustalenia, Czy koszty osobowe pracowników Zakładu R.() Działu B+R w opisie stanu faktycznego stanowią w całości koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT.
W związku z powyższym tut. Organ interpretacyjny informuje, że uiszczona opłata w kwocie wyższej od należnej od wniosku o wydanie interpretacji, tj. w wysokości 40 zł wniesiona dnia 10 grudnia 2019 r. na konto Krajowej Informacji Skarbowej zostanie Stronie zwrócona na rachunek bankowy wskazany w niniejszym piśmie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej