Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy: - wypełniacz spełnia definicję nowego produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 1 i 2 updop, - koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych łącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop, - koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- wypełniacz spełnia definicję nowego produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 1 i 2 updop,
- koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych łącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop,
- koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło do Organu 2 listopada 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest producentem i dostawcą wysokiej jakości surowców mineralnych dla przemysłu oraz profesjonalnych produktów chemii budowlanej i wapna hydratyzowanego.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka prowadzi prace badawczo - rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), które są nakierowane na wytworzenie nowych innowacyjnych produktów lub ulepszenie istniejących produktów.
W wyniku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (dalej również jako: „działalność B+R”), Spółka opracowała nowy rodzaj wypełniacza mineralnego, w szczególności z przeznaczeniem do produkcji podłóg w technologii SPC. Technologia SPC jest najnowszą technologią w zakresie produkcji podłóg winylowych. Podłogi z SPC charakteryzują się pełną wodoodpornością oraz bardzo dobrą stabilnością wymiarów. Uzyskiwane jest również doskonałe wzornictwo i wygląd.
Technologia SPC wymaga specjalistycznego rodzaju wypełnienia mineralnego (dalej: „Wypełniacz”).
Opracowany przez Spółkę Wypełniacz swoimi cechami i właściwościami pozwala na jego zastosowanie przy produkcji podłóg w technologii SPC. Wypełniacz wytworzony jest z (…).
W tym celu Spółka realizuje inwestycję, polegającą na zakupie fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej, na którą składa się zakup wraz z instalacją następujących środków trwałych:
1. Układ kruszenia i suszenia (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT);
2. Układ mielenia i separacji (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT);
3. Sprężarka, osuszacz (Grupa 4 Klasyfikacji KŚT);
4. Układ zasilania (energia elektryczna) (Grupa 3 Klasyfikacji KŚT);
5. Hala produkcyjna (Grupa 1 Klasyfikacji KŚT);
6. Zbiorniki magazynowe V=300 m3 (3 szt.) (Grupa 6 Klasyfikacji KŚT);
7. Pozostałe środki trwałe: podesty, klatka schodowa, rurociągi, pomieszczenie sterowni, pomieszczenie transformatora, wciągi linowe, obudowy filtrów, przyłącze gazowe, instalacje sprężonego powietrza, okablowanie układu mielenia i separacji (dalej: „Inwestycja”).
W celu realizacji Inwestycji, Spółka podpisała umowy na dostarczenie ww. środków trwałych oraz na prace budowlane w zakresie nowej hali produkcyjnej oraz całej instalacji. Oddanie inwestycji oraz uruchomienie produkcji próbnej planowanej jest na 2022 lub 2023 r.
Wypełniacz będzie samodzielnym produktem handlowym, a Spółka będzie jedynym polskim producentem takiego towaru.
Spółka będzie ponadto ponosić koszty związane z produkcją próbną Wypełniacza, takie jak koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych wyłącznie w celu produkcji próbnej Wypełniacza.
W uzupełnieniu do wniosku z 2 listopada 2022 r., wskazali Państwo, że:
a) koszty produkcji nowego produktu zostaną faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który będzie dokonywane odliczenie,
b) koszty produkcji nowego produktu nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,
c) koszty produkcji próbnej nowego produktu, nie są i nie będą przez Wnioskodawcę uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytania
1. Czy Wypełniacz spełnia definicję nowego produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 1 i 2 ustawy o CIT?
2. Czy koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych łącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT?
3. Czy koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1. Wypełniacz spełnia definicje produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 2 ustawy o CIT.
2. Koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT.
3. Koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 ustawy o CIT.
Uzasadnienie do pytania 1
W ocenie Wnioskodawcy, Wypełniacz spełnia definicje produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 2 ustawy o CIT. Zgodnie z wymienionym przepisem przez produkt rozumie się produkt w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, z włączeniem usługi.
Jak wskazuje art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o rzeczowych aktywach obrotowych - rozumie się przez to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
W ocenie Wnioskodawcy, nie może budzić wątpliwości, że Wypełniacz nie jest usługą, a wyrobem Spółki (towarem) zdatnym do dalszej odsprzedaży. Taki jest również zamierzony cel Spółki tj. produkcja i dalsza sprzedaż Wypełniacza na rzecz zewnętrznych odbiorców.
Równocześnie, w myśl art. 18ea ust. 1 ustawy o CIT, należy zaznaczyć, że Wypełniacz będzie nowym produktem, nie produkowanym dotychczas przez Wnioskodawcę, którego powstanie związane jest z przeprowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, które doprowadziły do wypracowania innowacyjnego procesu technologicznego, umożliwiającego powstanie nowego produktu o określonych cechach i właściwościach.
W ramach działalności B+R Spółka przeprowadziła szereg prac, takich jak opracowanie odpowiedniej technologii rozdrobnienia skały wapiennej, które w ostateczności doprowadziły do opracowania Wypełniacza i pozwoliły na opracowanie projektu linii produkcyjnej, które pozwoli na uruchomienie pełnowymiarowej produkcji Wypełniacza i jego dalszą sprzedaż.
Uzasadnienie do pytania 2
Zgodnie z art. 18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4 ustawy o CIT, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji.
Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Spółka w ramach prowadzonej Inwestycji zawarła umowy na zakup maszyn, instalacji, jak również wybudowanie hali produkcyjnej.
Koszt Inwestycji spełnia więc wymagania określone w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i władunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Środki trwale nabyte w ramach Inwestycji będą fabrycznie nowe i są niezbędne do uruchomienia produkcji próbnej Wypełniacza. Proces technologiczny został zaprojektowany przez Spółkę i tylko jako kompletna instalacja (linia technologiczna) pozwoli na powstanie Wypełniacza i jego komercyjną sprzedaż.
Jak zostało to zaznaczone w opisie stanu faktycznego, nie wszystkie elementy Inwestycji mogą zostać zaliczone do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji. W ocenie Wnioskodawcy, wymóg ten spełniają włącznie:
- Układ kruszenia i suszenia (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT),
- Układ mielenia i separacji (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT),
- Sprężarka, osuszacz (Grupa 4 Klasyfikacji KŚT),
- Układ zasilania (energia elektryczna) (Grupa 3 Klasyfikacji KŚT),
- Zbiorniki magazynowe V=300 m3 (3 szt.) (Grupa 6 Klasyfikacji KŚT).
W ocenie Wnioskodawcy, nabycie wyżej wymienionych środków trwałych (zaliczanych do grup 3-6 Klasyfikacji) spełnia definicję kosztów produkcji próbnej wskazanych w art. 18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT. Tym samym, koszty te będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT.
Uzasadnienie do pytania 3
W ocenie Wnioskodawcy, również koszty materiałów i surowców, które będą wykorzystywane w produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 ustawy o CIT.
Koszty poniesione w tym celu będą ściśle powiązane z wytworzeniem docelowego produktu w postaci Wypełniacza i będą ponoszone na nabycie surowców i komponentów przeznaczonych do wykonywania testów, prób i partii próbnych w celu uzyskania docelowego produktu, spełniającego zakładane normy i oczekiwania klientów.
Etap rozruchu próbnego linii technologicznej jest procesem złożonym, wymagającym czasu i wykonania odpowiedniej ilości prób, które będą generowały koszty w zakresie nabycia surowców i materiałów do produkcji (gównie kamienia wapiennego i pozostałych komponentów).
Wobec powyższego nie powinno budzić wątpliwości, że koszty takie będą stanowiły koszty, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”):
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Od 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT została wprowadzona ulga na produkcję próbną i wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu, czyli tzw. ulga na prototyp.
Zgodnie z art. 18ea ust. 1 updop:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów niż z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18ea ust. 2 updop:
przez produkt rozumie się produkt w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usługi.
Stosownie do art. 18ea ust. 3 updop:
przez produkcję próbną nowego produktu rozumie się etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Zgodnie z art. 18ea ust. 4 updop:
przez wprowadzenie na rynek nowego produktu rozumie się działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu w odniesieniu do produktu powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.
Zgodnie z art. 18ea ust. 5 updop:
za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się:
1) cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji;
2) wydatki na ulepszenie, o których mowa w art. 16g ust. 13, poniesione w celu dostosowania środka trwałego, zaliczonego do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji, do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu;
3) koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu.
Natomiast, zgodnie z art. 18ea ust. 6 updop:
do kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu zalicza się koszty:
1) badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia;
2) badania cyklu życia produktu;
3) systemu weryfikacji technologii środowiskowych.
W myśl art. 18ea ust. 7 updop:
koszty produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 18ea ust. 8 updop:
w przypadku skorzystania z odliczenia do kosztów produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
W myśl art. 18ea ust. 9 updop:
odliczenie przysługuje, jeżeli koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu:
1) zostały faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest dokonywane odliczenie;
2) nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Stosownie do art. 18ea ust. 10 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Zgodnie z art. 18ea ust. 11 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest producentem i dostawcą wysokiej jakości surowców mineralnych dla przemysłu oraz profesjonalnych produktów chemii budowlanej i wapna hydratyzowanego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka prowadzi prace badawczo - rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, które są nakierowane na wytworzenie nowych innowacyjnych produktów lub ulepszenie istniejących produktów. W wyniku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka opracowała nowy rodzaj wypełniacza mineralnego, w szczególności z przeznaczeniem do produkcji podłóg w technologii SPC. Technologia SPC jest najnowszą technologią w zakresie produkcji podłóg winylowych. Podłogi z SPC charakteryzują się pełną wodoodpornością oraz bardzo dobrą stabilnością wymiarów. Uzyskiwane jest również doskonałe wzornictwo i wygląd. Technologia SPC wymaga specjalistycznego rodzaju wypełnienia mineralnego (dalej: „Wypełniacz”). Uzyskanie takiego rozdrobnienia jest bardzo trudne, technologia jego wytworzenia została opracowana w ramach prowadzonych prac B+R. Natomiast, jej wdrożenie na skalę przemysłową wymaga zastosowania m.in. podwójnej separacji na odpowiednio dobranych urządzeniach separujących. Takie urządzenia zostały dobrane przez Spółkę w drodze analiz dostępnych rozwiązań technologicznych i są przedmiotem realizowanej obecnie przez Spółkę inwestycji. W celu wdrożenia do produkcji nowego produktu w postaci Wypełniacza i jego komercyjnej sprzedaży na rzecz podmiotów zewnętrznych, obecnie Spółka realizuje inwestycję w złożoną linię technologiczną (produkcyjną), służącą produkcji Wypełniacza.
W tym celu Spółka realizuje inwestycję, polegającą na zakupie fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej, na którą składa się zakup wraz z instalacją następujących środków trwałych:
1. Układ kruszenia i suszenia (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT);
2. Układ mielenia i separacji (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT);
3. Sprężarka, osuszacz (Grupa 4 Klasyfikacji KŚT);
4. Układ zasilania (energia elektryczna) (Grupa 3 Klasyfikacji KŚT);
5. Hala produkcyjna (Grupa 1 Klasyfikacji KŚT);
6. Zbiorniki magazynowe V=300 m3 (3 szt.) (Grupa 6 Klasyfikacji KŚT);
7. Pozostałe środki trwałe: podesty, klatka schodowa, rurociągi, pomieszczenie sterowni, pomieszczenie transformatora, wciągi linowe, obudowy filtrów, przyłącze gazowe, instalacje sprężonego powietrza, okablowanie układu mielenia i separacji (dalej: „Inwestycja”).
W celu realizacji Inwestycji, Spółka podpisała umowy na dostarczenie ww. środków trwałych oraz na prace budowlane w zakresie nowej hali produkcyjnej oraz całej instalacji. Oddanie inwestycji oraz uruchomienie produkcji próbnej planowanej jest na 2022 lub 2023 r. Wypełniacz będzie samodzielnym produktem handlowym, a Spółka będzie jedynym polskim producentem takiego towaru. Spółka będzie ponadto ponosić koszty związane z produkcją próbną Wypełniacza, takie jak koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych wyłącznie w celu produkcji próbnej Wypełniacza.
Koszty produkcji nowego produktu zostaną faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który będzie dokonywane odliczenie. Koszty produkcji nowego produktu nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Koszty produkcji próbnej nowego produktu, nie są i nie będą przez Wnioskodawcę uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy:
- Wypełniacz spełnia definicję nowego produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 1 i 2 updop,
- koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych łącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop,
- koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, iż od 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT została wprowadzona ulga na produkcję próbną i wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu, czyli tzw. ulga na prototyp.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że tzw. ulga na prototyp koncentruje się na dwóch elementach związanych z rozwojem działalności podatnika, tj. na produkcji próbnej nowego produktu i na wprowadzeniu nowego produktu na rynek. Przy czym z ulgi tej wyłączone zostały usługi.
Z kolei, aby uruchomić produkcję próbną i wprowadzić na rynek nowy produkt, konieczne może być opracowanie prototypu jako „pierwowzoru” nowego produktu. Prototyp taki nie powinien wymagać dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych i powinien być efektem prowadzonych wcześniej przez podatnika prac badawczo-rozwojowych.
W zakresie działalności badawczo – rozwojowej przydatnym źródłem wiedzy jest Podręcznik Frascati 2015 „Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczo – rozwojowej” zatwierdzony przez Komitet OECD ds. Polityki Naukowo – Technicznej, na który powołuje się także Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.
W powyższym podręczniku wskazano m.in. na problemy pojawiające się na pograniczu działalności B+R i pozostałej działalności podatnika, a także przedstawiono kryteria umożliwiające rozpoznanie działalności B+R.
Zgodnie z podręcznikiem prototyp to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu (akapit 2.49). Projektowanie, konstruowanie oraz testowanie prototypów powinno być klasyfikowane jako B+R. Zasada ta stosuje się niezależnie od tego, czy konstruowany jest jeden, czy więcej prototypów i czy są one tworzone równocześnie, czy też w odstępach czasu (akapit 2.50).
Z kolei, w zakresie produkcji próbnej podręcznik w akapicie nr 2.55 wskazuje, że po pomyślnym przeprowadzeniu testów prototypu i ewentualnym dokonaniu niezbędnych modyfikacji następuje faza uruchomienia produkcji. Jeżeli faza rozruchu produkcji nie wymaga dalszych prac projektowo – konstrukcyjnych czy inżynieryjnych, nie powinna być traktowana jako należąca do B+R, ponieważ jej podstawowym celem nie jest już dalsze udoskonalanie wyrobów lecz uruchomienie procesu produkcji.
Podatnik będzie miał możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych jeżeli:
- w roku podatkowym, za który dokonywane jest odliczenie, koszty te zostały faktycznie poniesione (nie chodzi jednak o poniesienie w rozumieniu wyłączenie zarachowania – dla skorzystania z ulgi podatnik musi, dla przykładu, zapłacić za środek trwały),
- nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ponadto, odliczenie będzie miało zastosowanie w odniesieniu do produktów, powstałych w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych.
Wysokość odliczenia nie może w danym roku przekroczyć 10% dochodu ze źródeł innych niż zyski kapitałowe.
Ad. 1
Odnosząc się do pierwszej z Państwa wątpliwości wskazać należy, że produkt w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usługi na podstawie ustawy o rachunkowości, zgodnie z definicją rzeczowych aktywach obrotowych, zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 217), produkty to wytworzone lub przetworzone przez jednostkę rzeczowe aktywa obrotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, jak również półprodukty.
Natomiast, produkcja próbna nowego produktu to etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Z wniosku wynika, że w wyniku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka opracowała nowy rodzaj wypełniacza mineralnego, w szczególności z przeznaczeniem do produkcji podłóg w technologii SPC. Technologia SPC jest najnowszą technologią w zakresie produkcji podłóg winylowych. Podłogi z SPC charakteryzują się pełną wodoodpornością oraz bardzo dobrą stabilnością wymiarów. Uzyskiwane jest również doskonałe wzornictwo i wygląd. Technologia SPC wymaga specjalistycznego rodzaju wypełnienia mineralnego (dalej: „Wypełniacz”). Wypełniacz będzie samodzielnym produktem handlowym, a Spółka będzie jedynym polskim producentem takiego towaru.
W związku z powyższym należy się zgodzić z Państwa stanowiskiem, że Wypełniacz spełnia definicję nowego produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 1 i 2 ustawy o CIT, bowiem Wypełniacz nie jest usługą, ale wyrobem Spółki zdatnym do dalszej odsprzedaży.
Zatem Państwa stanowisko, w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad. 2 i 3
Odnosząc się do Państwa wątpliwości dotyczących ustalenia, czy:
- koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych łącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop,
- koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop,
wskazać należy, że w ustawie wskazano zamknięty katalog kosztów produkcji próbnej nowego produktu.
Zgodnie z art. 18ea ust. 5 updop:
za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się:
1) cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji;
2) wydatki na ulepszenie, o których mowa w art. 16g ust. 13, poniesione w celu dostosowania środka trwałego, zaliczonego do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji, do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu;
3) koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu.
Zgodnie z art. 16g ust. 3 updop:
za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Natomiast zgodnie z art. 16g ust. 4 updop:
za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
W przypadku produkcji próbnej nowego produktu, w ramach ulgi na prototypy, podatnik będzie miał prawo do odliczenia trzech rodzajów wydatków: na nabycie lub wytworzenie środka trwałego, na ulepszenie środka trwałego, na nabycie materiałów i surowców.
Jak wynika z opisu stanu faktycznego, w celu wdrożenia do produkcji nowego produktu w postaci Wypełniacza i jego komercyjnej sprzedaży na rzecz podmiotów zewnętrznych, obecnie Spółka realizuje inwestycję w złożoną linię technologiczną (produkcyjną), służącą produkcji Wypełniacza.
W tym celu Spółka realizuje inwestycję, polegającą na zakupie fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej, na którą składa się zakup wraz z instalacją następujących środków trwałych:
1. Układ kruszenia i suszenia (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT);
2. Układ mielenia i separacji (Grupa 5 Klasyfikacji KŚT);
3. Sprężarka, osuszacz (Grupa 4 Klasyfikacji KŚT);
4. Układ zasilania (energia elektryczna) (Grupa 3 Klasyfikacji KŚT);
5. Hala produkcyjna (Grupa 1 Klasyfikacji KŚT);
6. Zbiorniki magazynowe V=300 m3 (3 szt.) (Grupa 6 Klasyfikacji KŚT);
7. Pozostałe środki trwałe: podesty, klatka schodowa, rurociągi, pomieszczenie sterowni, pomieszczenie transformatora, wciągi linowe, obudowy filtrów, przyłącze gazowe, instalacje sprężonego powietrza, okablowanie układu mielenia i separacji
W celu realizacji Inwestycji, Spółka podpisała umowy na dostarczenie ww. środków trwałych oraz na prace budowlane w zakresie nowej hali produkcyjnej oraz całej instalacji. Oddanie inwestycji oraz uruchomienie produkcji próbnej planowanej jest na 2022 lub 2023 r.
Odnosząc się do możliwości uznania za koszty produkcji próbnej nowego produktu na podstawie art. 18ea ust. 5 updop, zauważyć należy, że ustawodawca wprowadzając przepisy art. 18ea updop dot. ulgi na innowacyjność, wskazał na: cenę nabycia lub koszt wytworzenia, wydatki na ulepszenie oraz koszty nabycia.
Z powyższego wywieść należy, że skoro w uldze na prototyp (art. 18ea ust. 5 updop) zostały wskazane koszty nabycia, to oznacza, że koszty Inwestycji dotyczące nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych wyłącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, mieszczą się w kosztach nabycia, o których mowa w art. 18ea ust. 5 updop.
Tym samym, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą nabycia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych łącznie do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop.
W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości dotyczących ustalenia, czy koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop, z uwagi na brzmienie art. 18ae ust. 5 pkt 3 updop, będzie można odwołać się do praktyki interpretacyjnej dotyczącej art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, tj. kosztów nabycia materiałów i surowców związanych bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Jak wynika z wniosku, w wyniku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca opracował nowy rodzaj wypełniacza mineralnego i w związku z tym, ponosić będzie koszty związane z produkcją próbną Wypełniacza, takie jak koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych wyłącznie w celu produkcji próbnej Wypełniacza.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy oraz wyjaśnienia do przedstawionego opisu stanu faktycznego wskazać należy, że koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop.
W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Reasumując Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, czy:
- Wypełniacz spełnia definicje produktu, o którym mowa w art. 18ea ust. 2 updop, należy uznać za prawidłowe,
- Koszty Inwestycji, w zakresie jakim dotyczą fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji, można uznać za koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop, należy uznać za prawidłowe,
- Koszty nabycia materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji próbnej Wypełniacza, poniesione do etapu zakończenia prób technologicznych i opracowania finalnych receptur nowego produktu, będą stanowiły koszty produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 updop, należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).