Temat interpretacji
Czy podział Spółki Dzielonej, polegający na przeniesieniu składników majątku Działu Folii i Działu Taśm do Zainteresowanych (będących spółkami przejmującymi), będzie skutkować powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
21 czerwca 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 21 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy podział Spółki Dzielonej, polegający na przeniesieniu składników majątku Działu Folii i Działu Taśm do Zainteresowanych (będących spółkami przejmującymi), będzie skutkować powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo pismem z 4 lipca 2022 r. (data wpływu tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany niebędący stroną postępowania - A Sp. z o.o. (dalej: „Spółka A”) oraz zainteresowany będący stroną postępowania - B Sp. z o.o (dalej: „Spółka B” - dalej łącznie jako „Zainteresowani”, „Spółki Przejmujące”) są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i rezydencją podatkową w Polsce, które w wyniku planowanego podziału Spółki C Sp. z o.o. (dalej: „(…)” lub „Spółka Dzielona”) mają przejąć wyodrębnione działy produkcyjne C.
C jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i rezydencją podatkową w Polsce i prowadzi działalność produkcyjno-handlową w zakresie folii stretch i taśm. Spółka Dzielona nie prowadzi żadnej innej działalności - poza produkcją i sprzedażą folii/taśm.
Jedynym udziałowcem, Spółki A, Spółki B oraz C jest D Sp. z o.o. (dalej: „(…)”).
D jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i rezydencją podatkową w Polsce. Wspólnikami D jest dwóch niezależnych, zagranicznych inwestorów - Spółka E (dalej: „(…)”), która posiada ok. 65% udziałów, oraz F (dalej: „(…)”), która posiada ok. 35% udziałów (razem jako „Inwestorzy”).
Każdy z Inwestorów zidentyfikował odrębny dział produkcyjny C, której przejęciem był zainteresowany - tj. E jest zainteresowana przejęciem działu produkcji i sprzedaży folii stretch (dalej: „Dział Folii”), F jest zainteresowany przejęciem działu produkcji i sprzedaży taśm (dalej: „Dział Taśm”). Zamiar Inwestorów nabycia poszczególnych działów produkcyjnych Spółki C wynikał bezpośrednio z analizy działalności biznesowej, przedstawionych wyników finansowych każdego działu z osobna, a także faktu, że obydwa działy produkcji są od siebie niezależne. Innymi słowy, obaj Inwestorzy byli zainteresowani nabyciem odpowiednio Działu Taśm i Działu Folii (obejmujące pełen zbiór składników majątkowych danego działu - w tym aktywów, zobowiązań, kontraktów oraz pracowników) oraz kontynuacją działalności w nowej spółce, bez żadnego przestoju w działalności i produkcji.
Jednocześnie, poprzedni wspólnik C był gotowy sprzedać udziały C wyłącznie jednemu nabywcy (nie był skłonny negocjować dwóch, niezależnych umów sprzedaży z dwoma nabywcami). Mając na uwadze ograniczenia nałożone przez poprzedniego właściciela C - Inwestorzy wspólnie nabyli Spółkę D, która następnie nabyła udziały w C. Przy czym nadal kluczowym założeniem obu Inwestorów jest jak najszybsze przejęcie i kontynuowanie działalności odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm w ramach niezależnych struktur organizacyjnych każdego z Inwestorów.
Przed nabyciem Spółki C, Inwestorzy zawarli Umowę Inwestycyjną (eng. „Investment and Shareholder Agreement” dalej również jako „Umowa Inwestycyjna”), która określała warunki wspólnego nabycia C, prawa i obowiązki Inwestorów, w tym plan przeprowadzenia prawnego podziału C zgodnie z art. 529 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (podział przez przejęcie). Innymi słowy, planowany podział Spółki C wynika wprost z ustaleń biznesowych.
W wyniku planowanego podziału C, wszystkie aktywa i pasywa przypisane odpowiednio do Działu Folii oraz Działu Taśm zostaną przeniesione do oddzielnych, istniejących już spółek – A Sp. z o.o. („Spółka A”) i B Sp. z o.o. („Spółka B”), a C przestanie istnieć. W zamian za otrzymanie części majątku Spółki Dzielonej, Zainteresowani dokonają emisji nowych udziałów w swoim kapitale zakładowym, które zostaną przydzielone D - jako jedynemu udziałowcowi Spółki Dzielonej. Podział stanie się skuteczny z dniem jego rejestracji przez sąd rejestrowy w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: „Dzień Podziału”).
Po podziale zarówno Spółka A, jak i Spółka B będą kontynuować odrębnie i samodzielnie swoje działalności bez żadnego przestoju w działalności operacyjnej, zgodnie z założeniami biznesowymi Inwestorów.
Zainteresowani wskazują także, że w przedmiotowej sprawie Spółka A oraz Spółka B:
- przyjmą wartości składników majątku przypisanych odpowiednio do Działu Taśm lub Folii w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, które nie będą wyższe od wartości rynkowej tych składników,
- przypiszą otrzymane składniki do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz
- po objęciu majątku Spółki dzielonej (C) przeprowadzą emisję udziałów o wartości równej wartości rynkowej majątku Spółki dzielonej otrzymanego przez Spółki przejmujące.
Dodatkowo Zainteresowani wskazują, że podział C wynika wprost z okoliczności oraz ustaleń biznesowych pomiędzy dwoma niepowiązanymi Inwestorami, tj. każdy z Inwestorów jest zainteresowany kontynuowaniem działalności w jednym z dwóch obszarów produkcji C (E - produkcją folii, F - produkcją taśm). Po planowanym podziale, Zainteresowani będą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, niezależnie od siebie, wyłącznie w obrębie przejętego obszaru produkcji. Tym samym, planowany podział C zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, i głównym ani jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W związku z planowanym podziałem przejęcie Spółki C, Zainteresowani zastanawiają się, czy po ich stronie (jako spółek przejmujących) powstanie przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT.
Na potrzeby wniosku Zainteresowani proszą o przyjęcie założenia, że na moment dokonywania podziału przez przejęcie Spółki C zarówno Dział Taśm, jak i Dział Folii będą spełniać wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Pytanie
Czy podział C, polegający na przeniesieniu składników majątku Działu Folii i Działu Taśm do Zainteresowanych (będących spółkami przejmującymi), będzie skutkować powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT?
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, podział C, polegający na przeniesieniu składników majątku Działu Folii i Działu Taśm do Zainteresowanych (będących spółkami przejmującymi), nie będzie skutkować powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, przychód podatkowy stanowi ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników. Jednocześnie, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodem jest także ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT stanowi natomiast, że w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Przy czym zgodnie z treścią art. 12 ust. 13 ustawy o CIT przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednocześnie na podstawie ust. 14 tego samego artykułu stanowi, że dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Wreszcie, zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, wartość emisyjna udziałów (akcji) oznacza cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji). Przez wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy zatem rozumieć cenę, jaką spółka przejmująca płaci wspólnikowi spółki dzielonej za majątek spółki dzielonej, tj. wartość rynkową wydanych udziałów w spółce przejmującej. Przy czym cena za jaką są obejmowane udziały w spółce nie może być niższa od wartości rynkowej tych udziałów. Jeśli więc w przedmiotowym stanie przyszłym, cena po jakiej zostaną objęte udziały Zainteresowanych, będzie odpowiadała wartości rynkowej majątku odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm przejętych w wyniku podziału C, to przez wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową wydanych udziałów Zainteresowanych (jako spółek przejmujących). Powyższe stanowisko jest zgodne z poglądem zaaprobowanym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z 20 maja 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.515.2021.4.DD oraz z 27 października 2021 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.350.2021.2.MF.
Odnosząc się do powstania przychodu podatkowego po stronie spółki przejmującej w przypadku planowanego podziału - wartość przychodu powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość otrzymanego majątku w części przewyższającej wartość odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi. Innymi słowy, przychodem po stronie spółki przejmującej może być ewentualna nadwyżka wartości otrzymanego majątku nad wartością emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcowi.
Idąc dalej, spółka przejmująca powinna także rozpoznać przychód w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału wartość otrzymanego majątku, w części przewyższającej wartość tych składników majątku przyjętych dla celów podatkowych, nie wyższej od wartości rynkowej tych składników. Przychód rozpoznany w ten sposób może być pomniejszony o wartość tych składników otrzymanego majątku, które spółka przejmująca przejmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych spółki dzielonej oraz które przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Reasumując, podział C nie będzie skutkował po stronie Zainteresowanych (jako spółek przejmujących) powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli (i) wartość emisyjna udziałów wyemitowanych Zainteresowanych i przydzielonych wspólnikowi będzie nie niższa niż wartość rynkowa majątku otrzymanego w wyniku podziału oraz (ii) wartość składników majątkowych odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm przyjęta dla celów podatkowych przez Zainteresowanych nie będzie wyższa od wartości rynkowej majątku przejętego w wyniku podziału, ustalonego na dzień poprzedzający dzień wydzielenia.
Tym samym, mając na uwadze ww. przepisy ustawy o CIT oraz okoliczności przedmiotowej sprawy, tj. że:
- wartość emisyjna udziałów wyemitowanych przez Zainteresowanych zostanie ustalona na poziomie wartości rynkowej majątku odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm - przejmowanych ze spółki dzielonej (C),
- Zainteresowani przyjmą do swoich ksiąg podatkowych poszczególne składniki majątku przypisane odpowiednio do Działu Folii i Działu Taśm i otrzymane w wyniku podziału C, w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych C, które nie będą wyższe od wartości rynkowej tych składników,
- Zainteresowani przypiszą wszystkie otrzymane składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- podział C zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zdaniem Zainteresowanych, przeniesienie odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm w wyniku planowanego podziału C nie będzie skutkować po stronie Zainteresowanych (jako spółek przejmujących) powstaniem przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zauważyć należy, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego, w tym na informacji, że na moment dokonywania podziału przez przejęcie Spółki C zarówno Dział Taśm, jak i Dział Folii będą spełniać wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (kwestia te nie była przedmiotem oceny tut. Organu, lecz przyjęto to jako element opisu sprawy).
Zasady podziału spółek kapitałowych regulują przepisy Tytułu IV Łączenie, podział i przekształcenie spółek Działu II Podział spółek ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm. dalej: „KSH”).
Zgodnie z art. 528 § 1 KSH:
Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. (...)
W myśl art. 529 § 1 pkt 1 KSH:
Podział może być dokonany przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie).
Na podstawie art. 494 § 1 KSH:
Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.
Stosownie do treści art. 531 § 1 KSH:
Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
Kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej (lub nowo zawiązanej) przy podziale regulują przepisy art. 7b ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”).
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m tej ustawy:
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwiełączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT:
Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT:
Za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania - Spółka A oraz Zainteresowany będący stroną postępowania Spółka B – („Zainteresowani”, „Spółki Przejmujące”) są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i rezydencją podatkową w Polsce, które w wyniku planowanego podziału Spółki C („Spółka Dzielona”) mają przejąć wyodrębnione działy produkcyjne C. Spółka Dzielona jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i rezydencją podatkową w Polsce i prowadzi działalność produkcyjno-handlową w zakresie folii stretch i taśm. Jedynym udziałowcem, Spółki A, Spółki B oraz Spółki Dzielonej jest D. D jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i rezydencją podatkową w Polsce. Wspólnikami D jest dwóch niezależnych, zagranicznych inwestorów – Spółka E, która posiada ok. 65% udziałów, oraz Spółka F, która posiada ok. 35% udziałów („Inwestorzy”). Inwestorzy wspólnie nabyli Spółkę D, która następnie nabyła udziały w Spółce Dzielonej. Założeniem obu Inwestorów jest jak najszybsze przejęcie i kontynuowanie działalności odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm w ramach niezależnych struktur organizacyjnych każdego z Inwestorów. W wyniku planowanego podziału Spółki Dzielonej, wszystkie aktywa i pasywa przypisane odpowiednio do Działu Folii oraz Działu Taśm zostaną przeniesione do oddzielnych, istniejących już spółek - Spółki A i Spółki B, a Spółka Dzielona przestanie istnieć. W zamian za otrzymanie części majątku Spółki Dzielonej, Zainteresowani dokonają emisji nowych udziałów w swoim kapitale zakładowym, które zostaną przydzielone D - jako jedynemu udziałowcowi Spółki Dzielonej. Podział stanie się skuteczny z dniem jego rejestracji przez sąd rejestrowy w Krajowym Rejestrze Sądowym ( „Dzień Podziału”). Po podziale zarówno Spółka A, jak i Spółka B będą kontynuować odrębnie i samodzielnie swoje działalności bez żadnego przestoju w działalności operacyjnej, zgodnie z założeniami biznesowymi Inwestorów. Zainteresowani wskazali, że Spółka A oraz Spółka B przyjmą wartości składników majątku przypisanych odpowiednio do Działu Taśm lub Folii w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, które nie będą wyższe od wartości rynkowej tych składników, przypiszą otrzymane składniki do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz po objęciu majątku Spółki Dzielonej przeprowadzą emisję udziałów o wartości równej wartości rynkowej majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółki przejmujące. Dodatkowo Zainteresowani wskazali, że podział Spółki Dzielonej wynika wprost okoliczności oraz ustaleń biznesowych pomiędzy dwoma niepowiązanymi Inwestorami, tj. każdy z Inwestorów jest zainteresowany kontynuowaniem działalności w jednym z dwóch obszarów produkcji C. Po planowanym podziale, Zainteresowani będą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, niezależnie od siebie, wyłącznie w obrębie przejętego obszaru produkcji. Tym samym, planowany podział C zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, i głównym ani jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Ponadto Zainteresowani wskazali, że na moment dokonywania podziału przez przejęcie Spółki C zarówno Dział Taśm, jak i Dział Folii będą spełniać wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Wątpliwości Zainteresowanych budzi kwestia, czy podział Spółki Dzielonej, polegający na przeniesieniu składników majątku Działu Folii i Działu Taśm do Zainteresowanych (będących spółkami przejmującymi), będzie skutkować powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT.
Odnosząc się do wątpliwości Zainteresowanych wskazać należy, że jak wynika z przestawionego opisu zdarzenia przyszłego, Zainteresowani:
- przyjmą wartości składników majątku przypisanych odpowiednio do Działu Taśm lub Folii w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, które nie będą wyższe od wartości rynkowej tych składników,
- przypiszą otrzymane składniki do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- po objęciu majątku Spółki Dzielonej przeprowadzą emisję udziałów o wartości równej wartości rynkowej majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółki Przejmujące oraz
- planowany podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, i głównym lub jednym z głównych celów podziału przez wydzielenie nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania to podział przez przejęcie, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT.
W tym miejscu zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT:
Wyłączenia z przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, nie stosuje się, w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie zaś do art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zgodnie z art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
W myśl art. 12 ust. 16 ustawy o CIT:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Mając na uwadze powyższe zważywszy, że we wniosku wskazano, że planowany podział przez przejęcie będzie miał miejsce z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, należy stwierdzić, że stanowisko Zainteresowanych zgodnie z którym przeniesienie odpowiednio Działu Folii i Działu Taśm w wyniku planowanego podziału C nie będzie skutkować po stronie Zainteresowanych (jako spółek przejmujących) powstaniem przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postepowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tą interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).