Temat interpretacji
W sprawie ulgi badawczo-rozwojowej
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2021 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy:
-prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia go do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,
-prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki,
-prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów nabycia materiałów i surowców niezbędnych do realizacji przedstawionych prac B+R Spółki,
-ewidencja wyodrębniająca działalność B+R opisana przez Wnioskodawcę spełnia warunki o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 30 grudnia 2021 r. 0111-KDIB1-3.4010.592.2021.1.IM – pismem z dnia 7 stycznia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca sp.z o.o sp.k (dalej także jako: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, którego głównym przedmiotem działalności jest tworzenie oraz dostarczenie klientom usprawnień technologicznych, które następnie są implementowania w prowadzonej przez nich działalności. W tym zakresie Spółka podejmuje się realizacji zleceń polegających na indywidualnym zaprojektowaniu i zainstalowaniu systemów zwiększających wydajność i produktywność, a zmniejszających nakłady administracyjne poszczególnych segmentów działalności jej klientów. W celu utrzymania swojej pozycji rynkowej oraz zwiększania konkurencyjności swojej oferty Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace badawczo-rozwojowe (dalej również: „prace B+R”, „projekt B+R”) nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz nowymi funkcjonalnościami stworzonych rozwiązań. Ponadto, Spółka wyróżnia trzy główne piony działalności, które w ramach zaistniałych potrzeb jest w stanie ze sobą zintegrować. Obejmują one:
·wdrożenie skutecznego i wygodnego systemu zarządzania budynkami (...)™,
·opracowanie i wykonanie zarówno prostych, jak i zaawansowanych systemów automatyki w obszarze szeroko pojętej automatyki budynkowej oraz automatyki procesowej dla rozwiązań przemysłowych,
·sprzedaż, montaż i serwis bram przemysłowych oraz uruchamianie systemów przeładunkowych.
W zakresie systemu (...)™ należy wskazać, że polem jego działania jest integracja, kontrola, monitorowanie i optymalizacja wszystkich systemów działających w obiekcie oraz rozbudowa funkcjonalności infrastruktury przez wprowadzenie nowych funkcji i nowych sposobów wykorzystania istniejących urządzeń. Zastosowanie tego systemu pozwala na zautomatyzowanie zarządzania funkcjonowaniem budynku poprzez zgromadzenie danych w jednym miejscu. Ważnym aspektem związanym z wdrażaniem systemu w budynkach jest znaczący wzrost efektywności energetycznej oparty o wykorzystanie autorskich rozwiązań łączących zabiegi programistyczne oraz sprzętowe, realizując w efekcie wysokie oszczędności w obszarze konsumpcji wszelakich mediów potrzebnych dla prawidłowego, bezpiecznego oraz komfortowego funkcjonowania tych obiektów. Dzięki systemowi możliwe jest znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Jest to narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji inwestycyjnych, personalnych oraz marketingowych (np. zautomatyzowanie dostępu do obiektu może doprowadzić do zmniejszenia liczby etatów). Ponadto system ten umożliwia uzyskanie dostępu do wszystkich informacji w sposób bardzo łatwy i intuicyjny. Aby w pełni korzystać z jego możliwości, jego operator nie musi posiadać wiedzy technicznej.
W tym obszarze można stwierdzić, że system (...)™ zapewnia:
-bezpieczeństwo obiektów,
-oszczędność mediów,
-redukcję kosztów obsługi technicznej,
-skrócenie czasu nieprzewidzianych przestojów,
-dostarczenie raportów, analiz i archiwizację wydarzeń,
-integrację wszystkich urządzeń i obiektów.
W drugim z wyszczególnionych obszarów Spółka projektuje i wykonuje układy automatyki, począwszy od prostych układów opartych na tradycyjnych elementach, do układów, w których wykorzystuje najnowsze technologie dostępne na rynku. Spółka w ramach realizowanych zleceń podejmuje wyzwania, realizując projekty nietypowe, które łączą w sobie elementy automatyki, informatyki i mechatroniki oraz pokrewne. Ponadto, Spółka wykonuje na życzenie klienta modernizacje i modyfikacje funkcjonujących układów automatyki. W tym zakresie stare maszyny i układy dostosowuje do wymagań bezpieczeństwa, tak aby spełniały wszystkie obowiązujące przepisy i normy. W zakresie obszaru logistyki realizowane są usługi w pełnym zakresie obsługi wszelkiego typu urządzeń przeznaczonych do przeładunku towarów. W tym obszarze Spółka oferuje także integrację różnych rozwiązań w jedną spójną całość. Usprawnienia logistyki polegają przede wszystkim na:
-optymalnym dostosowaniu elementów systemu logistycznego firmy,
-ograniczeniu do minimum niespodziewanego przestoju w działalności,
-przyspieszeniu i ułatwieniu załadunku i wyładunku,
-poprawieniu komfortu pracy swojego personelu,
-zabezpieczeniu infrastruktury logistycznej i towaru.
Należy przy tym zaznaczyć, iż Spółka realizuje zlecenia nietypowe i niedostępne na rynku. Jednym z takich rozwiązań jest wykonanie drzwi radiologicznych, które są stosowane:
- przez koncerny międzynarodowe, m.in. dla firmy (...) - w zakresie zabezpieczenia cyklotronu,
- w akceleratorach liniowych w ośrodkach onkoterapii w miastach (...), (...) i (...) oraz na Uczelni (...) im.(...). Innym rozwiązaniem wykonanym przez Spółkę jest system sterowania ruchem pojazdów w trudnych warunkach środowiskowych – strefa (..). Rozwiązanie to zapewnia uporządkowanie ruchu ciężarówek, ich opróżnianie oraz zabezpieczenie przed emisją pyłu na sąsiednie zakłady. Ponadto, należy nadmienić, że w celu realizacji zleceń Spółka prowadzi prace programistyczne, tj.:
·programowanie PLC - czyli programowanie sterowników sieciowych zabudowanych w rozdzielniach elektrycznych, maszynach, szafach sterowniczych, itp.
·programowanie HMI - czyli programowanie paneli operacyjnych HMI, w efekcie czego powstaje wizualizacja i możliwość sterowania systemem dotykowych paneli operatorskich.
·programowanie BMS - czyli prace związane z programowaniem aplikacji wizualizacyjnej klasy SCADA zainstalowanej na serwerze.
Spółka w celu realizacji prac B+R w zależności od stopnia skomplikowania danego projektu oraz potrzeb nabywa różnorodne materiały i narzędzia. W tym zakresie głównie wykorzystuje, m.in. sterowniki PLC , sterowniki (...) AS-P, panele operatorskie, moduły komunikacyjne i konwertery protokołów, moduły sms, falowniki, czujniki, zawory z siłownikami elektrycznymi, oraz siłowniki, szafy sterownicze i osprzęt tych szaf, sieci LAN, moduły keystone, gniazdka sieciowe, przełączniki sieciowe tzw. Switche, serwery danych, stacje operatorskie, komponenty zaawansowanych systemów przemysłowej komunikacji bezprzewodowej, podstawowe układy elektroniczne, układy napędowe, układy automatyki związane z realizacją funkcji bezpieczeństwa maszyn, itp. Ponadto, Spółka nabywa licencje programistyczne, wizualizacyjne, inżynierskie, tj. np. licencje programów do rysowania dokumentacji systemów automatyki czy tworzenia dokumentacji elektrycznej i niskoprądowej obiektów budowlanych, a także szereg licencji związanych z oprogramowaniem umożliwiającym programowanie sterowników PLC, systemów BMS, systemów SCADA, itp.
Należy podkreślić, że powyższe działania podjęte przez Wnioskodawcę ukierunkowane są na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która następnie wykorzystywana jest zarówno w tworzeniu nowych produktów, jak i tworzeniu od podstaw całkowicie nowych rozwiązań technologicznych. Prace realizowane w ramach projektów B+R mają charakter twórczy i są ukierunkowane na tworzenie nowych, zindywidualizowanych, innowacyjnych rozwiązań. Ponadto opisane prace są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny i zaplanowany, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych pomimo tego, że często wiążą się z wyzwaniami polegającymi na pokonaniu barier technologicznych wcześniej nieprzewidzianych, mianowicie:
KROK I: Prace analityczne nad produktem/usługą
KROK II: Prace projektowe i koncepcyjne
KROK III: Opracowanie prototypów/symulacji/model celem przeprowadzenia testów (w zależności od właściwości produktu/systemu)
KROK IV (opcjonalnie): Wprowadzenie modyfikacji do produktu
KROK V: Ostateczne testowanie produktu/systemu
KROK VI: Wersja finalna
KROK VII: Wdrażanie rozwiązania u klienta, testy końcowe, uruchomienie. Jednocześnie należy mieć na względzie, że Spółka na początku każdego projektu B+R określa cele do osiągnięcia.
Spółka wskazuje, że opisywane prace w zakresie projektowania i opracowywania nowych produktów lub rozwijania i ulepszania dotychczas stosowanych rozwiązań stanowią nieodłączny element prowadzonej przez nią działalności, w związku z czym są i będą przez Spółkę prowadzone również w przyszłości. Ponadto, w celu realizacji projektów B+R Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a także posiada kadrę zarządzająca oraz personel wspierający. Zdarza się również, że Spółka podejmuje współpracuje również ze specjalistami na podstawie umów o współpracę z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym, w przypadku osób zatrudnionych w spółce na umowę o pracę Spółka ponosi na rzecz poszczególnych pracowników koszty należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację danego projektu pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Ponadto, w przypadku działań mających charakter badawczo-rozwojowy Spółka zamierza odliczyć koszty wynagrodzeń poniesione na rzecz danego pracownika za dany miesiąc w takiej części, w jakiej czas danego pracownika przeznaczony na faktyczną realizację tej działalności pozostaje w ogólnym czasie pracy tego pracownika w miesiącu, za który Spółka jest zobowiązana wypłacić wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy (tj. po wyłączeniu kosztów wynagrodzeń niezwiązanych z działalnością badawczo-rozwojową Spółki), z uwzględnieniem także kosztów szkoleń i delegacji bezpośrednio związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Osoby zatrudnione o pracę korzystają również z kart Benefit i posiadają ubezpieczenie OC+pakiet medyczny w PZU. W tym miejscu należy również podkreślić, że Spółka dla rozliczenia prac badawczo-rozwojowych prowadzi pomocniczą ewidencję rachunkową pozwalającą na ich wyodrębnienie w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów, które w ocenie Spółki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa art. 18d ustawy o CIT. W tym celu, koszty projektów są ewidencjonowane w specjalnie przeznaczonej do tego celu odrębnej ewidencji w stosunku do każdego projektu, co pozwala na szczegółową analizę kosztów przypisanych danym obszarom B+R. Dodatkowa ewidencja kosztów projektów pozwala na wyodrębnienie kosztów według ich wysokości i rodzajów, wraz z przypisaniem ich do indywidualnego projektu. W tym przypadku w Spółce stosowane są również narzędzia informatyczne pozwalające na szczegółową ewidencję projektów B+R.
Ewidencja ta zawiera informację takie jak:
·opis projektu;
·czas rozpoczęcia i zakończenia projektu;
·wykaz osób zaangażowanych w pracę w poszczególnym projekcie;
·wykaz prac stworzonych w danym projekcie z imiennym podporządkowaniem do konkretnej osoby wykonującej daną pracę;
·zaangażowanie czasowe poszczególnych pracowników, zleceniobiorców, współpracowników w prace nad poszczególnymi projektami B+R
Nadto,Wnioskodawca zaznacza, że:
1.nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 z późn. zm.),
2.nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT,
3.koszty uznane przez Wnioskodawcę za kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
4.koszty uznane przez Wnioskodawcę za kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi B+R są zaliczane i będą zaliczane przez Wnioskodawcę także do kosztów uzyskania przychodów.
W odpowiedzi na wezwanie Spółka wskazała, że do kosztów wynagrodzeń z tytułu prac badawczo-rozwojowych zalicza jedynie wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie bądź dzieło. Wnioskodawca nie zalicza wynagrodzenia osób współpracujących, prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawca uwzględnia/będzie uwzględniał w kosztach kwalifikowanych wynagrodzenie pracowników dedykowanych do działalności B+R za czas nieobecności np. za czas urlopu, choroby lub innych uzasadnionych nieobecności. Wnioskodawca wskazuje, że wynagrodzenie takie jest nierozerwalną częścią wynagrodzenia za pracę. Powyższe wynika z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1162 ze zm.; dalej: „ustawa Kodeks pracy”). Jak stanowi art. 128 §1 ustawy Kodeks pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Zgodnie z art. 80 ustawy Kodeks pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Pracownikowi należy się na podstawie art. 92 ustawy Kodeks pracy wynagrodzenie za czas choroby, wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży bądź poddania się niezbędnym badaniom lekarskim. Ponadto, w rozumieniu art. 171 §1 ustawy Kodeks pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Z kolei zgodnie z art. 172 ustawy Kodeks pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Zatem jak wynika z powołanych regulacji, zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane, czy to z wypłatą wynagrodzenia, czy odprowadzenia składek z tytułu zatrudnienia. W związku z tym, nie ma podstaw prawnych do wyłączenia przychodów pracownika B+R otrzymanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. A to z kolei oznacza, że Wnioskodawca dokonuje/będzie dokonywał odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki. Przy czym składnikami wynagrodzenia są takie elementy jak: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za nadgodziny, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, diety i inne należności za czas podróży służbowej, premie i nagrody, koszty składek od tych należności, wynagrodzenie za czas nieobecności np. za czas urlopu, choroby lub innych uzasadnionych nieobecności oraz świadczenia pozapłacowe stanowią koszty kwalifikowane Przedsiębiorstwa w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Pytania
1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia go do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?
2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki?
3.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów nabycia materiałów i surowców niezbędnych do realizacji przedstawionych prac B+R Spółki?
4.Czy ewidencja wyodrębniająca działalność B+R opisana przez Wnioskodawcę spełnia warunki o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1. Prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia go do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Ad 2. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki.
Ad. 3 Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów nabycia materiałów i surowców niezbędnych do realizacji przedstawionych prac B+R Spółki.
Ad.4 Zdaniem Wnioskodawcy, ewidencja wyodrębniająca działalność B+R opisana przez Wnioskodawcę spełnia warunki o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.
Uzasadnienie
Ad 1. Zgodnie z art. 4a ust. 26 ustawy o CIT działalność badawczo- rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W tym miejscu należy podkreślić, że użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” w regulacji art. 4a pkt 26 ustawy o CIT oznacza, że podatnik może prowadzić łącznie badania naukowe oraz prace rozwojowe bądź tylko badania naukowe albo tylko prace rozwojowe. Przy czym badania naukowe zostały podzielone na:
·badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: „ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce") jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, oraz
·badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe (naukowe) i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia oraz dostarczenia klientom usprawnień technologicznych w branży przemysłowej i budowie maszyn spełnia wszystkie kryteria dla uznania jej za działalność B+R na gruncie ustawy o CIT, co poniżej udowodni:
A.Twórczość
Zgodnie z definicją słownikową „twórczy” oznacza tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy; będący wynikiem tworzenia (Słownik Języka Polskiego pod red. W. Doroszewskiego). Jak podaje słownik języka polskiego PWN „działalność twórcza” to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). Jak wskazuje się w Objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej jako: „Objaśnienia podatkowe MF”) na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. W Podręczniku Frascati uwypukla się, że celem projektu muszą być nowe koncepcje lub pomysły, które wzbogacają istniejącą wiedzę. W związku z tym podkreśla się, że z zakresu działalności B+R wyłączono działalność o charakterze rutynowym. A to z kolei oznacza, że wszelkiego rodzaju szablonowe czynności wprowadzające typowe zmiany w produktach bądź procesach nie stanowią działalności twórczej przyporządkowującej jej do prac B+R. Biorąc pod uwagę powyższe należy mieć na względzie, że o przejawie twórczej działalności B+R danego przedsiębiorstwa stanowi już sama okoliczność opracowania nowej koncepcji dla przedsiębiorstwa, u którego wcześniej nieznajdowała zastosowania. A zatem owej twórczości nie należy utożsamiać z prekursorskimi rozwiązaniami w danej branży. Przy czym pierwiastek twórczy w sferze prac B+R przedsiębiorstwa przejawiać się winien w kreatywnym wkładzie człowieka. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy. O powyższym świadczą prowadzone przez Spółkę czynności mające na celu:
- opracowanie nowych i ulepszonych produktów w postaci: inteligentnego systemu zarządzania budynkami tzw. system (...)TM, prostych oraz zaawansowanych systemów automatyki, bram przemysłowych,systemów przeładunkowych.
- usprawnienie logistyki polegające na: « optymalnym dostosowaniu elementów systemu logistycznego firmy, ograniczeniu do minimum niespodziewanego przestoju w działalności, przyspieszeniu i ułatwieniu załadunku i wyładunku, « poprawieniu komfortu pracy swojego personelu, zabezpieczeniu infrastruktury logistycznej i towaru.
Ponadto, podkreślenia wymaga fakt, że Spółka realizuje zlecenia nietypowe i niedostępne na rynku. Jednym z takich rozwiązań jest wykonanie drzwi radiologicznych, które są stosowane:
·przez koncerny międzynarodowe - firmę (...) - w zakresie zabezpieczenia cyklotronu,
·w akceleratorach liniowych w ośrodkach onkoterapii w miastach: (...) , (...) i (...)oraz na Uczelni (...) im. (...).
Jak zostało wskazane w stanie faktycznym złożonego wniosku - Spółka oferuje także system sterowania ruchem pojazdów w trudnych warunkach środowiskowych - strefa (...) Rozwiązanie to zapewnia uporządkowanie ruchu ciężarówek, ich opróżnianie oraz zabezpieczenie przed emisją pyłu na sąsiednie zakłady. Należy również zaznaczyć, że niektóre z wdrażanych przez Spółkę rozwiązań zostały lub są w trakcie zabezpieczenia w Urzędzie Patentowym. Mając na uwadze powyższe, należałoby uznać za słuszne, że produkty i usługi oferowane przez Wnioskodawcę stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W działalności w zakresie wytwarzanych produktów wpisują się nie tylko prace twórcze, ale również czynności charakteryzujące się sporą indywidualnością. Zdaniem Spółki, przejawu takiej działalności Wnioskodawcy należy doszukiwać się w produktach/ usługach każdorazowo dostosowywanych do indywidualnych potrzeb zamawiających, gdzie wypracowanie danego rozwiązania w postaci produktu/usługi poprzedzone są szeregiem badań i analiz. Przy czym niektóre rozwiązania Spółki są prekursorskimi w branży przemysłowej i budowie maszyn. O powyższym dowodzi także okoliczność zgłoszenia niektórych rozwiązań przez Spółkę do Urzędu Patentowego. A zatem Wnioskodawca jest zdania, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych ma charakter twórczy.
B. Systematyczność
Kolejnym wymogiem dla spełnienia definicji ustawowej działalności B+R jest prowadzenie tejże działalności w sposób systematyczny. Na podstawie słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego termin „systematyczny” oznacza „uporządkowany według pewnego systemu, regularny", a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czego; dokładny”. Jak wskazuje się w Objaśnieniach podatkowych MF dla uznania, że zostało spełnione kryterium systematyczności danej działalności wystarczającym jest określenie celów do osiągnięcia, zasobów i harmonogramu dla określonego projektu badawczo-rozwojowego. W związku z tym wskazać należy, że na podatniku nie ciąży obowiązek ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności, aby przyjąć daną działalność za działalność realizującą warunek systematyczności. Przy czym Objaśnienia podatkowe MF zmieniają dotychczasowe rozumienie systematyczności. W licznych stanowiskach wyrażanych przez organy podatkowe utożsamiano systematyczność z ciągłością, a w konsekwencji z wyłączeniem czynności incydentalnych podatnika i konieczność poszukiwania takich przejawów jego aktywności, które prowadzone są w uporządkowany oraz regularny sposób (m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 16 listopada 2017 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.364.2017.1.MST).
Spółka podkreśla, że podejmowane przez nią czynności badawczo-rozwojowe w ramach realizowanych projektów, mają na celu wprowadzenie nowych produktów oraz usług, takich m.in. jak system (...)™, usprawnienia systemu logistycznego oraz zabezpieczenia infrastruktury logistycznej i towaru. Powyższe działania Wnioskodawcy nie posiadają znamion prac rutynowych lub okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów. Przy czym działania Wnioskodawcy w ramach działalności B+R prowadzone są w sposób systematyczny. Spółka posiada harmonogram i metodę prac badawczo-rozwojowych. Jednocześnie należy mieć na względzie, że Spółka na początku każdego projektu B+R określa cele do osiągnięcia. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, że czynności B+R są prowadzone przez niego w sposób zaplanowany, metodyczny i uporządkowany. Zatem należy podkreślić, że działania B+R Przedsiębiorstwa nie mają charakteru przypadkowego ani spontanicznego. Realizacja projektów B+R odbywa się regularnie, w zaplanowany sposób (zgodnie z harmonogramem i metodyką istniejącą w Spółce). Przy czym powyższe stanowi fundamentalny element prowadzenia działalności B+R przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca podkreśla, że w celu realizacji projektów B+R Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a także posiada kadrę zarządzająca oraz personel wspierający. Wnioskodawca wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2020 r., Nr 0113- KDIPT2-3.4011.651.2019.2.SJ: ,,prace (...) prowadzone są jako wyodrębnione projekty, do których przypisane są konkretne zasoby. Zatem, prace te są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego), co także potwierdza ich systematyczny charakter.” Analogiczny pogląd został zaprezentowany przez organ podatkowy w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 23 września 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.402.2019.2.IR czy interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 17 grudnia 2020 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.492.2020.1.JKT. Co więcej, jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach podatkowych MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę, prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwotnie przyjętego poglądu wyrażanego przez organy podatkowe (jeszcze przed wydaniem Objaśnień podatkowych MF), tj. utożsamianie analizowanej przesłanki systematyczności z ciągłością, a w konsekwencji uniemożliwienie podatnikowi prowadzenia incydentalnych działań w ramach działalności B+R (przykładowo: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2019 roku, Nr 0111-KDIB1 3.4010.538.2018.2.APO). Wnioskodawca uwypukla, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez pracowników Spółki, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian w ramach wprowadzanych do już istniejących produktów. Czynności rutynowe nie są uznawane przez Spółkę za działania badawczo-rozwojowe. Bowiem prace podejmowane przez pracowników Spółki w ramach projektów B+R wymagają od nich samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada modelowego sposobu postępowania w tymże zakresie. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy, działalność B+R Spółki jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.
C. Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ostatnim warunkiem dla spełnienia definicji ustawowej działalności B+R jest prowadzenie działalności B+R skutkującej zwiększeniem zasobów wiedzy bądź wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jak wynika z Objaśnień podatkowych MF „definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.” Głównym celem realizowanych przez Wnioskodawcę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych bądź ulepszonych produktów bądź świadczonych usług w zakresie tworzenia oraz dostarczenia klientom usprawnień technologicznych w branży przemysłowej i budowie maszyn. Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki obejmuje prace rozwojowe. Głównym bowiem celem działalności realizowanej przez Spółkę jest opracowywanie nowych produktów/usług. Wnioskodawca tworząc nowe bądź ulepszone produkty/usługi wykorzystuje dostępną technologię oraz wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Spółka także systematycznie pozyskuje nową wiedzę o coraz to nowszych systemach i stosuje innowacyjne rozwiązania mające na celu rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań u Wnioskodawcy. Należy podkreślić, że opisywane prace B+R w zakresie projektowania i opracowania nowych systemów w branży przemysłowej stanowią nieodłączny element prowadzonej przez Spółkę działalności. Osoby zaangażowane, czyli zatrudnieni specjaliści do realizacji projektów, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań łączą posiadaną wiedzę oraz zdobywają nową wiedzę, w celu stworzenia oryginalnych produktów, które nie są dostępne na rynku oraz ulepszaniu już oferowanych produktów, w sposób polegający na implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i niezawodnych rozwiązań. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 grudnia 2018 roku, Nr 0114- KDIP2-1.4010.415.2018.2.JS stwierdził, że: ,,w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług”. Prowadzone przez Wnioskodawcę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego Spółki oraz wykorzystaniu wiedzy do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów. Zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań, które dość często stają się prekursorskimi w branży przemysłowej. Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca jest zdania, że:
- czynności realizowane przez pracowników Spółki w ramach prowadzonej działalności mają charakter twórczy, bowiem Wnioskodawca tworzy nowe produkty/usługi w postaci systemów, dające nowe możliwości zastosowania w branży przemysłowej oraz budowie maszyn. Prace prowadzone przez Przedsiębiorstwo nie mają charakteru odtwórczego;
- prace podejmowane przez Wnioskodawcę spełniają definicję prac rozwojowych zawartą w ustawie o CIT oraz ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- działalność Wnioskodawcy w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych podejmowana jest w sposób systematyczny;
- celem działalności Spółki w ramach prac badawczo-rozwojowych jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Podsumowując, działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest bowiem działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe lub badania aplikacyjne, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ad. 2
Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisana część działalności Spółki wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, może on dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w części dotyczącej realizacji działalności B+R Spółki. W tej kwestii, należy wskazać, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzenia pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo- rozwojowe. Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R. Wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o PlT, jako przychody ze stosunku pracy mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
W art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zwrot « w szczególności » oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym. Ponadto, należy podkreślić, iż w tym zakresie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2018 r., (Nr 0111- KDIB1-3.4010.514.2017.1.MBD), wyjaśnił m.in., że w sytuacji gdy wydatki poniesione przez jednostkę na uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, takie jak koszty dojazdu, koszty noclegów i wyżywienia, koszty delegacji dotyczących działalności badawczo-rozwojowej są zaliczane do przychodów ze stosunku pracy po stronie pracowników, to stanowią one koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Należy również zaznaczyć, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wydatki związane z ich usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, np. ponoszone w czasie przebywania na urlopie czy też w czasie niemożności wykonywania przez nich zadań, w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim - potwierdza to, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 września 2020 r. (sygn. akt I SA/Gl 1436/19) oraz z dnia 23 kwietnia 2021 r.(sygn. akt I SA/Gl 364/21). Dodatkowo, w przypadku pracowników realizujących prace B+R mogą korzystać pewnych świadczeń pozapłacowych, takich jak: karta Benefit, ubezpieczenie OC+pakiet medyczny w PZU. Wobec tego również te koszt mieszczą się w zakresie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Mając zatem na uwadze, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową), należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy to wynagrodzenie (w całości lub w części) stanowi koszt kwalifikowany. W ocenie Wnioskodawcy, takie składniki wynagrodzenia, jak wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za nadgodziny, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, diety i inne należności za czas podróży służbowej, premie i nagrody, koszty składek od tych należności oraz świadczenia pozapłacowe stanowią koszty kwalifikowane Przedsiębiorstwa w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Ad. 3
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową. Zgodnie z przedstawionym opisem, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT tj. działalność B+R. Należy wskazać, że przytoczony powyżej przepis posługuje się pojęciami „materiały" oraz „surowce", które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, jednocześnie precyzując, iż w podstawie obliczania Ulgi B+R uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową. Ze względu na brak definicji legalnej pojęcia „surowce" na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalenia zakresu zastosowania Ulgi B+R należy posłużyć się znaczeniem pojęcia « surowce » funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie « surowce » to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii » (www.sjp.pwn.pl). Z kolei w przypadku pojęcia « materiały » słownik wskazuje, że obejmują one zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy. Pomocniczo patrząc również do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, dalej: UoR), zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 UoR, materiały to składniki majątku rzeczowego zużywane na własne potrzeby. Jak zostało określone w opisie stanu faktycznego, Spółka w ramach działalności B+R wykorzystuje szereg materiałów i narzędzi. Nabywane materiały stanowią elementy niezbędne do realizacji prac przewidzianych przez Spółkę w ramach projektów B+R. Dzięki prowadzeniu działalności B+R w oparciu o nabywane materiały, Spółka jest w stanie budować prototypy B+R, tworzyć nowe, zindywidualizowane rozwiązania technologiczne. Charakter realizowanych procesów w ramach działalności B+R, a przede wszystkim cel i zastosowanie nabywanych materiałów, w ocenie Spółki, spełnia tym samym przesłanki zarówno przytoczonej definicji pojęcia « materiały », jak i art. 18d ust. 2 pkt 2, ze względu na fakt ich nabycia bezpośrednio na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej. Spółka również wskazuje, że koszt materiałów i narzędzi może w uzasadnionych przypadkach zawierać także koszt niezbędnych prac nad poszczególnymi podzespołami i komponentami do tworzonych prototypów B+R, a także dokumentacji technicznej. Koszty te wynikają głównie ze specyfiki branży w której działa Spółka i bardzo wysokich wymagań odnośnie jakości oraz parametryzacji poszczególnych komponentów implementowanych w ramach danego rozwiązania technologicznego. Należy wskazać, że koszt materiałów i surowców, który Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R nie stanowi kosztów działalności rutynowej oraz nieukierunkowanej na pozyskiwanie nowej wiedzy. Stanowisko analogiczne zostało zaprezentowane również w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
·z 4 lutego 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.540.2018.3.MBD,
·z 11 stycznia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT,
·z 1 czerwca 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-3.4510.112.2017.1.MST.
W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT kosztów materiałów faktycznie wykorzystanych do realizacji działalności B+R Spółki zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego.
Ad. 4
Zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Odnosząc się zatem do ust. 1 tego przepisu podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Ponadto, w tej kwestii warto przytoczyć z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.2019.351 t.j. z dnia 22 lutego 2019 r., dalej: ustawa o rachunkowości), który wskazuje, że księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą:
• dziennik,
• księgę główną,
• księgi pomocnicze,
• zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych,
• wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).
Jednocześnie, w myśl art. 16 ust. 1 ustawy o rachunkowości, konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej. Przywołane powyżej regulacje nakładają na Spółkę obowiązek wyodrębnienia kosztów ponoszonych w związku z działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT. Z tym, że ustawa o CIT nie precyzuje, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową w ewidencji rachunkowej ma być podstawą do kalkulacji wysokości ulgi badawczo-rozwojowej. W związku z tym, podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii kosztów. Uwzględniając zatem, że regulacje ustawy o CIT nie wskazują, w jaki sposób ma przebiegać wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych, należy uznać, że ustawodawca zagwarantował podatnikowi pewną autonomię w wyborze sposobu wyodrębniania kosztów, którego podstawowym celem jest wskazanie rzeczywistej wartości kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Autonomia ta przejawia się m.in. w fakcie, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie uznał za nieprawidłowe ewidencjonowanie kosztów kwalifikowanych w programie Microsoft Excel w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2018 r., (nr 0111-KDIB1-3.4010.502.2017.2.MST), gdzie wnioskodawca w uzasadnieniu stwierdził: „Wnioskodawca zaznacza że w ramach prowadzonej przez Spółkę księgowości, wyodrębnia koszty działań badawczo-rozwojowych z innych kosztów uzyskania przychodów. W tym celu, w systemie księgowym, dla każdej prowadzonej pracy stworzono odrębne Miejsce Powstawania Kosztów, przy pomocy którego są rejestrowane koszty dla każdego działania, poszczególne kategorie kosztów w ramach działania B+R są ewidencjonowane przy pomocy programu Excel.” Spółka wskazuje również że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2019 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.172.2019.1.PC), z dnia 25 października 2019 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.442.2019.1.JKT) z dnia 14 stycznia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.603.2019.1.MBD) uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, w którym to podatnik prowadził ewidencję w sposób analogiczny do Spółki. Stąd Spółka stoi na stanowisku, że prowadzone przez nie ewidencje pomocnicze na potrzeby ulgi B+R umożliwiająca wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych, tj. czasu pracy pracowników poświęconego do działalności B+R czy rozliczenie projektów B+R spełniają warunki, o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.
Podsumowując powyższe, Wnioskodawca jest zdania, że:
1.prowadzona przez Wnioskodawcę działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia go do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
2.Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki.
3.Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów nabycia materiałów i surowców niezbędnych do realizacji przedstawionych prac B+R Spółki.
4.ewidencja wyodrębniająca działalność B+R opisana przez Wnioskodawcę spełnia warunki o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.
Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie przedstawionego powyżej stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze, dalej: „uCIT”),
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 uCIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
(Dz.U. z 2021 r., poz. 478, ze zm.)
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 2 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).
Ponadto, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 uCIT,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Jak stanowi art. 18d ust. 7 uCIT,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 uCIT).
Zgodnie z art. 18e uCIT,
podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 uCIT,
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT,
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,
-podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, odliczał jedynie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,
-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad. 1
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1.
Ad. 2
Odnosząc się natomiast do pytania nr 2, które dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki,
wskazać należy, że kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników, o których mowa we wniosku (osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) oraz kosztów składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części sfinansowanej przez Spółkę do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Z treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop wynika, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze oraz różnego rodzaju dodatki, wymienione są wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że „(…) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...)”.
W świetle powyższego, wskazane we wniosku koszty wynagrodzeń wraz ze składkami ZUS, które dotyczą ww. pracowników zatrudnionych przy wykonywaniu działalności badawczo-rozwojowej, w wysokości odpowiadającej czasowi ich pracy przeznaczonemu na realizację działalności badawczo-rozwojowej w stosunku do pełnego wymiaru czasu pracy pracownika w danym miesiącu mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, o których mowa w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w przypadku, gdy stanowią po ich stronie należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof.
Odnosząc powyższe przepisy do opisu sprawy, należy wskazać, że tut. Organ uznaje stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej zaliczania wynagrodzeń za czas nieobecności np. za czas urlopu, choroby lub innych uzasadnionych nieobecności do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R za nieprawidłowe. Nie można bowiem się zgodzić z argumentem Spółki, że nie ma podstaw prawnych do wyłączenia przychodów pracownika B+R otrzymanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Wnioskodawca powołuje się na art. 172 ustawy Kodeks pracy, wskazując, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Tut. Organ, nie neguje obowiązków pracodawcy wynikających z powołanych regulacji, zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane, czy to z wypłatą wynagrodzenia, czy odprowadzenia składek z tytułu zatrudnienia. Jednakże ulgi w prawie podatkowym stanowią odstępstwo od ogólnych zasad i powinny być interpretowane wąsko. Zatem, mówimy o czasie, w którym pracownik faktycznie wykonywał pracę w zakresie prac B+R. Wobec powyższego stanowisko Spółki w tej części jest nieprawidłowe.
W pozostałej części, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, stanowią koszty kwalifikowane Przedsiębiorstwa w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - jest prawidłowe.
Ad.3 i 4
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytań oznaczonych nr 3 i 4 jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia czy:
·prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia go do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest prawidłowe,
·prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztów wynagrodzeń pracowników w części dotyczącej realizacji przedstawionych prac B+R Spółki, w części dotyczącej:
-wynagrodzeń za czas nieobecności np. za czas urlopu, choroby lub innych uzasadnionych nieobecności jest nieprawidłowe,
-w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
- prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów nabycia materiałów i surowców niezbędnych do realizacji przedstawionych prac B+R Spółki jest prawidłowe.
- czy ewidencja wyodrębniająca działalność B+R opisana przez Wnioskodawcę spełnia warunki o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który przedstawili Państwo i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.