Czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi najmu na rzecz C stanowią usługi w związku z którymi wytwarzana jest większa niż znikoma wartość dodana pod w... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.147.2022.1.MKU

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.147.2022.1.MKU

Temat interpretacji

Czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi najmu na rzecz C stanowią usługi w związku z którymi wytwarzana jest większa niż znikoma wartość dodana pod względem ekonomicznym o której mowa w art. 28j ust 1. pkt 2 lit g. ustawy o CIT, a tym samym czy w przypadku w którym wartość przychodów Wnioskodawcy z tytułu usług najmu świadczonych na rzecz C będzie większa niż 50 % ogółu przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, Wnioskodawca będzie uprawniony do stosowania Ryczałtu od dochodów spółek o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT (przy założeniu spełnienia pozostałych warunków o których mowa w art. 28j ustawy o CIT)?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

08 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 03 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi najmu na rzecz C stanowią usługi w związku z którymi wytwarzana jest większa niż znikoma wartość dodana pod względem ekonomicznym o której mowa w art. 28j ust 1. pkt 2 lit g. ustawy o CIT, a tym samym czy w przypadku w którym wartość przychodów Wnioskodawcy z tytułu usług najmu świadczonych na rzecz C będzie większa niż 50 % ogółu przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, Wnioskodawca będzie uprawniony do stosowania Ryczałtu od dochodów spółek o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT (przy założeniu spełnienia pozostałych warunków o których mowa w art. 28j ustawy o CIT).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy o CIT oraz jest podmiotem powiązanym (zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) ze spółką C Sp. z o.o. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Spółka jest w posiadaniu nieruchomości stanowiącej magazyn handlowy wraz z częścią biurową. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wynajem ww. nieruchomości.

Zdecydowana większość przychodów (ponad 50 % ogółu przychodów) Spółki pochodzi ze świadczenia ww. usługi najmu na rzecz C.

Przedmiotem przeważającej działalności spółki C jest działalność handlowa w zakresie sprzedaży artykułów sezonowych (np. wkłady led, znicze, ozdoby choinkowe, lampki choinkowe). Sprzedaż jest prowadzona przez C na przestrzeni całego roku, przy czym występują okresy wzmożonej sprzedaży (np. okres bożego narodzenia). Zgodnie z przyjętą strategią gospodarczą C możliwie jak najlepiej przygotowuje się do okresów wzmożonej sprzedaży. W tym celu, C jeszcze przed rozpoczęciem takiego okresu nabywa znaczne ilości artykułów handlowych które są przechowywane (w wynajętym magazynie) do momentu rozpoczęcia sprzedaży. W ramach prowadzonej działalności C przyjmuje również zwroty sprzedanych wcześniej towarów, które podlegają przechowaniu w wynajętym magazynie.

Czynności związane z zarządzeniem i bieżącą obsługą wynajmowanej nieruchomości (takie jak m.in.: prace konserwacyjne, czynności administracyjne) wykonują pracownicy Wnioskodawcy. Czynności te nie wchodzą w skład świadczonej usługi najmu.

Wnioskodawca planuje w 2022 r. rozszerzyć przedmiot działalności również na inne usługi niż wynajem ww. nieruchomości.

Wnioskodawca podjął wątpliwości czy do świadczonych przez niego usług znajdzie zastosowanie przepis art. 28j ust 1. pkt 2 lit g ustawy o CIT.

Dodatkowo, w uzasadnieniu stanowiska, Wnioskodawca zawarł istotne elementy opisu stanu faktycznego wskazując, że dla C sp. z o.o. przestrzeń magazynowa stanowi istotne o ile nie niezbędne aktywo dla prowadzonej działalności handlowej. Brak takiego magazynu wymuszałby na C całkowitą zmianę strategii gospodarczej, co jednoznacznie przesądza o tym, że nabycie tej usługi ma wysoki wpływ na proces prowadzonej działalności przez C.

Pytanie

Czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi najmu na rzecz C stanowią usługi w związku z którymi wytwarzana jest większa niż znikoma wartość dodana pod względem ekonomicznym o której mowa w art. 28j ust 1. pkt 2 lit g. ustawy o CIT, a tym samym czy w przypadku w którym wartość przychodów Wnioskodawcy z tytułu usług najmu świadczonych na rzecz C będzie większa niż 50 % ogółu przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, Wnioskodawca będzie uprawniony do stosowania Ryczałtu od dochodów spółek o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT (przy założeniu spełnienia pozostałych warunków o których mowa w art. 28j ustawy o CIT)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy usługi najmu świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz C stanowią usługi w związku z którymi wytwarzana jest większa niż znikoma wartość dodana pod względem ekonomicznym (o której mowa w art. 28j ust 1. pkt 2 lit g).

Tym samym Wnioskodawca (przy założeniu spełnienia pozostałych warunków o których mowa w art. 28j ustawy o CIT), może zastosować Ryczałt od dochodów spółek o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT niezależnie od wysokości przychodów uzyskanych ze świadczenia ww. usług najmu na rzecz C.

Zgodnie z art. 28j ust 1. pkt 2 lit g) opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Na wstępnie należy zaznaczyć, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „wartość dodana pod względem ekonomicznym" jak również nie wskazał po której stronie taka wartość ma być wytwarzania tj. po stronie usługodawcy czy usługobiorcy.

Z uwagi na brak definicji legalnej pojęcia „wartość dodana pod względem ekonomicznym" wykładni tego pojęcia należy dokonać zgodnie z jego znaczeniem wynikającym z dorobku nauki o ekonomii. Podstawą dyrektywą wykładni językowej jest zasada interpretacji danego pojęcia w przypadku braku definicji legalnej zgodnie z jego potocznym znaczeniem. Od reguły tej istnieje wyjątek zgodnie z którym jeżeli określony termin należy do terminów specyficznych w określonej dziedzinie wiedzy lub praktyki społecznej, to należy przyjąć, iż termin ten ma takie znaczenie jak w tych dziedzinach.

Wobec powyższego pojęcie „wartości dodanej pod względem ekonomicznym" należy interpretować zgodnie z jego znaczeniem przyjętym w Ekonomii.

Wartość dodana nie ma jednolitej definicji, i tak wartością dodana jest przyrost wartości dóbr w wyniku procesu produkcji (E. Kubiak, H. Nakonieczna - Kisiel 1999, s. 43) lub można ją też rozumieć jako różnicę pomiędzy utargiem przedsiębiorstwa a kosztami zakupów materiałów i usług od innych firm, zatem jest to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem pozyskania koniecznych nakładów; różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem nabycia dóbr i usług od innych firm (R. Barro 1997 s. 59). Wartość dodana stanowi różnicę pomiędzy wartością rynkową produktu lub usługi a kosztami wytworzenia (W. Smid 2012, s. 576).

Natomiast, zgodnie z Wielkim słownikiem języka polskiego: wartość dodana stanowi wkład przedsiębiorcy w wartość wytworzonego produktu lub wykonanej usługi, obliczany jako różnica pomiędzy całkowitym kosztem wytworzenia tego produktu lub usługi a kosztem materiałów i usług zewnętrznych (Wartość dodana [w:] Wielki słownik języka polskiego, https://wsjp.pl/haslo/podglad/27725/wartosc-dodana , dostęp 24 lutego 2022 r.)

Patrząc z perspektywy usługodawcy wartość dodania powstaje wtedy kiedy w związku ze świadczeniem usług powstaje po jego stronie nadwyżka zysku ponad wszystkie koszty zw. z transakcją. Innymi słowy wartość dodaną po stronie sprzedawcy należy odnieść do zysku na transakcji (skala mikroekonomiczna) lub zysku całej działalności (skala makroekonomiczna). Mając na uwadze, że zarówno sama transakcja jak i sama spółka jest rentowna to wskazać należy, że z nie ma wątpliwości, że z perspektywy usługodawcy powstaje istotna wartość dodana pod względem ekonomicznym.

Z perspektywy usługobiorcy na pojęcie, wartości dodanej należy patrzeć przez pryzmat wartości jaka jest wnoszona do prowadzonego przez niego procesu produkcyjnego lub procesu świadczenia usług.

Wobec czego należy dokonać oceny wpływu nabywanej usługi na działalność prowadzoną przez C. C prowadzi działalność handlową głównie w zakresie sprzedaży artykułów sezonowych. Oznacza to, że przestrzeń magazynowa stanowi istotne o ile nie niezbędne aktywo dla prowadzonej działalności handlowej. C nabywa dużą ilość artykułów handlowych przed sezonem tj. okresem zwiększonej sprzedaży. Kupno dużej ilość towarów przed sezonem pozwala uzyskać niższą cenę zakupu a tym samym wyższą marżę sprzedaży. Wiąże się to jednak z konieczność magazynowania nabytych towarów do czasu rozpoczęcia sprzedaży.

C wykorzystuje magazyn również do przyjmowania zwrotów. Brak przyjmowania zwrotów negatywnie wpłynąłby na relacje handlowe prowadzone przez C, a tym samym na wielkość przychodów.

W tak przyjętym modelu gospodarczym, posiadana przestrzeń magazynowa jest niezbędna. Brak takiego magazynu wymuszałby na C całkowitą zmianę strategii gospodarczej, co jednoznacznie przesądza o tym, że nabycie tej usługi ma wysoki wpływ na proces prowadzonej działalności przez C.

Podsumowując wynajęta powierzchnia magazynowa stanowi jedno z najważniejszych aktywów w działalności prowadzonej przez C, a tym samym świadczona przez wnioskodawcę usługa stanowi usługę wnoszącą wartość dodaną pod względem ekonomicznym (większą niż znikoma).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa zmieniająca”) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych - stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy powyższe weszły w życie 1 stycznia 2021 r.

Ten nowy sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w nowym rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1) (uchylony);

2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

   a) z wierzytelności,

   b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

   c) z części odsetkowej raty leasingowej,

   d) z poręczeń i gwarancji,

   e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

   f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

  g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;

3) podatnik:

 a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub

 b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

 4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

 7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Podatnik, aby móc wybrać nową formę opodatkowania jest zobowiązany spełnić warunki określone w ww. przepisach o ryczałcie. Dodatkowo przepisy te wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.

W myśl bowiem art. 28k ust. 1 ustawy CIT:

Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:

1) przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;

2) instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3) podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;

4) podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;

5) podatników, którzy zostali utworzeni:

 a) w wyniku połączenia lub podziału albo

 b) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

 c) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6) podatników, którzy:

a) zostali podzieleni przez wydzielenie albo

b) wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

   - uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

   - składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Natomiast art. 28k ust. 2 ustawy CIT wskazuje, że:

W przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.

Nowy reżim opodatkowania, zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy CIT:

Opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7.

Po zakończeniu okresu czteroletniego, jeśli podatnik spełnia warunki ustawowe, może kontynuować rozliczenia zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy CIT, w kolejnym okresie czteroletnim.

Stosownie do art. 28f ust. 2 ustawy CIT:

Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.

Podatnik, aby móc wybrać ryczałt od dochodów spółek jest zobowiązany spełnić warunki określone w przepisach o ryczałcie. Dodatkowo przepisy te wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji. Wyłączenie podmiotowe może mieć charakter trwały i wówczas dotyczy podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 1 pkt 1-4 ustawy CIT. Może mieć również charakter czasowy i dotyczyć tych podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 1 pkt 5-6 ustawy CIT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi najmu na rzecz C stanowią usługi w związku z którymi wytwarzana jest większa niż znikoma wartość dodana pod względem ekonomicznym o której mowa w art. 28j ust 1. pkt 2 lit g. ustawy o CIT, a tym samym czy w przypadku w którym wartość przychodów Wnioskodawcy z tytułu usług najmu świadczonych na rzecz C będzie większa niż 50 % ogółu przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, Wnioskodawca będzie uprawniony do stosowania Ryczałtu od dochodów spółek o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT (przy założeniu spełnienia pozostałych warunków o których mowa w art. 28j ustawy o CIT).

Mając na uwadze powyższe wątpliwości Wnioskodawcy należy zauważyć, iż wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a  swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.

W przypadku transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (lit. g) – transakcje te ograniczone są do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.

W przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT ustawodawca wyklucza bowiem możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi ale wyłącznie w sytuacji, gdy w  związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Przy czym w myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:

ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

        – ten sam inny podmiot lub

        – małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej  znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

  c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

  d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Z opisu sprawy jednoznacznie wynika, że Wnioskodawca oraz C spółka z o.o. stanowią podmioty powiązane, o których mowa w  art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT. 

Ponadto Wnioskodawca zakłada, że spełnia wszystkie wymogi ustawy CIT, przewidziane dla opodatkowania swojego dochodu ryczałtem, wymienione w art. 28j ustawy CIT. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem nieruchomości. Ponad 50% ogółu przychodów Spółki pochodzi ze świadczenia ww. usługi najmu na rzecz C sp. z o.o.

Wnioskodawca w 2022 r. planuje poszerzyć przedmiot działalności gospodarczej na inne usługi niż wynajem ww. nieruchomości. Wnioskodawca wskazuje, że wynajem przestrzeni magazynowej stawowi dla C istotne/niezbędne aktywo dla prowadzonej działalności handlowej, a nabywanie takiej usługi ma wysoki wpływ na proces wskazanej działalności przez C.

Odnosząc się zatem do wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Zatem w pierwszej kolejności należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia. Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania - ekonomiczna wartość dodana (EVA - Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt (https://mfiles.pl/pl/index.php/Ekonomiczna_warto%C5%9B%C4%87_dodana). Natomiast odnosząc się do pojęcia znikomy wskazać należy, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, znikomy, to  bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia» (https://sjp.pwn.pl).

Tym samym przychody Spółki za zaświadczenia najmu, które pochodzą z transakcji z podmiotem powiązanym (C sp. z o.o.) stanowią ponad  50% ogółu jej przychodów. Zatem ww. przychody pochodzące z transakcji z podmiotem powiązanym generują znaczącą wartość dodaną pod względem ekonomicznym, nie jest ona znikoma.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa oraz okoliczności przedstawione w opisie sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca spełnia warunek określony w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT. Wprawdzie bowiem więcej niż 50% przychodów Spółki pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 to jednak, jak wynika z opisu sprawy – przychody te generują znaczącą wartość dodaną pod względem ekonomicznym i nie jest ona znikoma. Tymczasem warunek dotyczący uzyskiwania przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi na poziomie niższym niż 50% dotyczy wyłącznie sytuacji, w której w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Powyższa sytuacja nie ma zatem miejsca w omawianej sprawie.

Tym samym należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wynajmując opisaną w stanie faktycznym nieruchomość na rzecz spółki C ma on prawo do opodatkowania swoich dochodów ryczałtem, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy spełnieniu wszystkich wymogów ustawy CIT, przewidzianych dla opodatkowania swojego dochodu ryczałtem, wymienione w art. 28j ustawy CIT, oraz nie zachodzą w jego przypadku przesłanki negatywne wykluczające ryczałt, a wskazane w art. 28k i 28I ustawy CIT. Spółka jest zobowiązana również do złożenia zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w określonym w przepisach terminie.

Stanowisko Wnioskodawcy z zastrzeżeniem powyższego należało zatem uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).