Czy w sytuacji gdy Wnioskodawca w kolejnych latach podatkowych będzie dokonywał zakupów części towarów od podmiotu powiązanego (Y D. R.) i wartość tyc... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.199.2022.1.AR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.199.2022.1.AR

Temat interpretacji

Czy w sytuacji gdy Wnioskodawca w kolejnych latach podatkowych będzie dokonywał zakupów części towarów od podmiotu powiązanego (Y D. R.) i wartość tych zakupów przekroczy 50% w stosunku do wszystkich zakupów towarów dokonywanych w danym roku podatkowym, Wnioskodawca nadal będzie spełniał warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy  w sytuacji opisanej we wniosku będą Państwo spełniać warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opis zdarzenia przyszłego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z  ograniczoną odpowiedzialnością i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w  Polsce. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. W związku z wprowadzonymi zmianami, dotyczącymi opodatkowania w formie tzw. Estońskim CIT, Wnioskodawca w terminie do 31 stycznia 2022 r. złożył w przypisanej formie zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Wnioskodawca powziął jednak wątpliwość co do tego czy w przyszłości będzie spełniał jeden z warunków opodatkowania w  tej formie, który jest wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwaną: updop lub ustawą).

Zgodnie z powołanym przepisem - Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o  którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z  uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi z  transakcji z  podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Wnioskodawca dokonuje zakupu części towaru przeznaczonego do odsprzedaży innym podmiotom, od podmiotu z nim powiązanego, w rozumieniu art. 11 a ust. 1 pkt 4 ustawy. Zakup części towaru dokonywany jest od Y D. R. Pani D. R. jest jednym ze wspólników Wnioskodawcy posiadającym 34 udziały ze 100 udziałów jakie posiada spółka. Pozostałymi udziałowcami Wnioskodawcy są J. K. Z. (córka Pani D. R.) posiadająca 33 udziały i J. K. R. (syn Pani D. R.) posiadający 33 udziały. Zakup towarów dokonanych przez Wnioskodawcę od podmiotu powiązanego Y D. R. w 2021 r. wyniósł 35 % w stosunku do wszystkich zakupów jakie zostały dokonane w poprzednim roku podatkowym (2021 r). Wnioskodawca dopuszcza jednak możliwość, że w przyszłych latach podatkowych ta proporcja może ulec zmianie w ten sposób, że zakup towarów od podmioty powiązanego wyniesie ponad 50% w stosunku do wszystkich zakupów towarów jakie będą dokonane w danym roku podatkowym. Należy jednak dodać, że sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę, które zostały zakupione od podmiotu powiązanego, tj. Y D.R., zarówno obecnie jak i w przyszłości będzie dokonywana z  zyskiem. Marża przy sprzedaży towarów zakupionych od podmiotu powiązanego będzie wynosiła od kilku do kilkunastu procent. Tym samym należy uznać, że transakcje te będą prowadzić do wytworzenia u Wnioskodawcy wartości dodanej pod względem ekonomicznym, która nie jest znikoma. Warto też zauważyć, że podmiot powiązany, tj. Y D.R., który dokonuje sprzedaży towaru na rzecz Wnioskodawcy również uzyskuje zyski z tej sprzedaży. Marża przy sprzedaży towarów przez Y D. R. na rzecz Wnioskodawcy, wynosi od kilku do kilkunastu procent.

Pytanie

Czy w sytuacji gdy Wnioskodawca w kolejnych latach podatkowych będzie dokonywał zakupów części towarów od podmiotu powiązanego (Y D. R.) i wartość tych zakupów przekroczy 50% w stosunku do wszystkich zakupów towarów dokonywanych w danym roku podatkowym, Wnioskodawca nadal będzie spełniał warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka będzie spełniała opisany powyżej warunek do opodatkowania tzw. „Estońskim CIT” nawet wówczas gdy zakupy towarów od podmiotu powiązanego będą wynosić 60 lub 80% w stosunku do wartości wszystkich zakupów towarów w danym roku podatkowym. Po pierwsze, w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) updop, mowa jest o „przychodach” z działalności osiągniętych w poprzednim roku z transakcji z  podmiotami powiązanymi. W ocenie Wnioskodawcy, użycie określenia „przychód” wskazuje, że powołany przepis obejmuje sytuacje gdy dany podmiot (korzystający z  „Estońskiego CIT") dokonuje sprzedaży towarów lub świadczy usługi dla podmiotu powiązanego, nie zaś o sytuację odwrotną, tj. gdy podmiot korzystający z Estońskiego CIT dokonuje zakupów od podmiotu powiązanego. Inaczej mówiąc nawet gdyby Wnioskodawca dokonywał tylko i wyłącznie zakupu towarów od pomiotu powiązanego brak byłoby podstaw do uznania, że nie spełnia on warunku wskazanego w powołanym przepisie. W opisywanej powyżej sytuacji transakcje z podmiotem powiązanym prowadzą bowiem do powstania po stronie Wnioskodawcy „kosztu” (wydatku) nie zaś „przychodu”. Omawiany przepis powinien być więc interpretowany w ten sposób, że wyłączenie z możliwości opodatkowania „Estońskim CIT” miałoby miejsce tylko w sytuacji gdyby Wnioskodawca dokonywał większości sprzedaży na rzecz podmiotu powiązanego. Dla opodatkowania „Estońskim CIT” nie ma natomiast znaczenia wielkość zakupów dokonywanych od podmiotu powiązanego w  poprzednim roku podatkowym. Co więcej, w ocenie Wnioskodawcy nie ma też w takiej sytuacji znaczenia czy podmiot korzystający z Estońskiego CIT wytworzył w związku z  zakupem towarów od podmiotu powiązanego wartość dodaną pod względem ekonomicznym. Po drugie aby Wnioskodawca nie mógł korzystać z Estońskiego CIT ze względu na warunek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g updop, ze sprzedaży towaru na rzecz podmiotu powiązanego nie mogłaby powstawać dodana wartość ekonomiczna. Spółka prowadzi aktywną działalność gospodarczą, która przynosi każdego roku podatkowego dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jak wskazano powyżej Spółka (Wnioskodawca) uzyskuje kilku, a nawet kilkunastu procentową marżę ze sprzedaży towarów zakupionych od pomiotu powiązanego. Tym samym Spółka osiąga realne zyski z takich transakcji, które należy uznać w świetle opisywanego przepisu za dodaną wartość ekonomiczną. Jednakże w ocenie Wnioskodawcy, poziom uzyskiwanej marży ze sprzedaży towarów zakupionych od podmiotu powiązanego nie ma w niniejszej sytuacji znaczenia dla oceny czy Spółka (Wnioskodawca) ma prawo skorzystania z  opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Również podmiot powiązany dokonuje sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy towarów z zyskiem. Tym samym na każdym etapie obrotu towarem dochodzi do wypracowania zarówno przez Wnioskodawcę jak i przez podmiot z nim powiązany wartości dodanej pod względem ekonomicznym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy regulujące ryczałt od dochodów spółek wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123) i  weszły w życie z dniem 1  stycznia 2021 r., wprowadzając nowy reżim opodatkowania w  podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe przepisy, umieszczone w rozdziale 6b  ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały zmienione ustawą z dnia 29  października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z  2021 r. poz. 2105, dalej: „ustawa nowelizująca”).

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa CIT),

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1)(uchylony);

2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

a)z wierzytelności,

b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c)z części odsetkowej raty leasingowej,

d)z poręczeń i gwarancji,

e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;

3)podatnik:

a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub

b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

4)prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

5)nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

6)nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

7)złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Dodatkowo przepisy zawarte w rozdziale 6b ustawy CIT wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.

W myśl bowiem art. 28k ust. 1 ustawy CIT:

Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:

1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;

2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;

4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;

5)podatników, którzy zostali utworzeni:

a)w wyniku połączenia lub podziału albo

b)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6)podatników, którzy:

a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo

b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

-uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

-składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy CIT:

Opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7.

Po zakończeniu okresu czteroletniego, jeśli podatnik spełnia warunki ustawowe, może kontynuować rozliczenia zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy CIT, w kolejnym okresie czteroletnim.

Stosownie bowiem do art. 28f ust. 2 ustawy CIT,

Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.

Należy zauważyć, że podatnik, aby móc wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest zobowiązany łącznie spełnić wszystkie warunki określone w  powołanym wyżej przepisie art. 28j ust. 1 ustawy CIT. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać w każdym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką z  ograniczoną odpowiedzialnością, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. W związku z wprowadzonymi zmianami, dotyczącymi opodatkowania w  formie tzw. Estońskim CIT, Wnioskodawca w terminie do 31 stycznia 2022 r. złożył w  przypisanej formie zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Wnioskodawca dokonuje zakupu części towaru przeznaczonego do odsprzedaży innym podmiotom, od podmiotu z nim powiązanego, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy. Zakup części towaru dokonywany jest od Y D. R. Pani D. R. jest jednym ze wspólników Wnioskodawcy posiadającym 34 udziały ze 100 udziałów jakie posiada spółka. Zakup towarów dokonanych przez Wnioskodawcę od podmiotu powiązanego Y D. R. w  2021  r. wyniósł 35 % w stosunku do wszystkich zakupów jakie zostały dokonane w  poprzednim roku podatkowym (2021 r). Wnioskodawca dopuszcza jednak możliwość, że w przyszłych latach podatkowych ta proporcja może ulec zmianie w ten sposób, że zakup towarów od podmioty powiązanego wyniesie ponad 50% w stosunku do wszystkich zakupów towarów jakie będą dokonane w danym roku podatkowym. Sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę, które zostały zakupione od podmiotu powiązanego tj. Y D.R., zarówno obecnie jak i w przyszłości będzie dokonywana z  zyskiem. Marża przy sprzedaży towarów zakupionych od podmiotu powiązanego będzie wynosiła od kilku do kilkunastu procent. Tym samym należy uznać, że transakcje te będą prowadzić do wytworzenia u Wnioskodawcy wartości dodanej pod względem ekonomicznym, która nie jest znikoma.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia czy w sytuacji gdy Wnioskodawca w  kolejnych latach podatkowych będzie dokonywał zakupów części towarów od podmiotu powiązanego (Y D. R.) i wartość tych zakupów przekroczy 50% w stosunku do wszystkich zakupów towarów dokonywanych w danym roku podatkowym, Wnioskodawca nadal będzie spełniał warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy CIT.

Mając na uwadze powyższe wątpliwości Wnioskodawcy należy zauważyć, iż wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT warunki dotyczące struktury przychodów mają w  zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a  swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.

W przypadku transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (lit. g) – transakcje te ograniczone są do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.

W przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT ustawodawca wyklucza bowiem możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi ale wyłącznie w sytuacji, gdy w  związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Przy czym w myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

    - ten sam inny podmiot lub

    - małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;

- spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Odnosząc się zatem do wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie wskazać należy, że z literalnego brzmienia art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy CIT wynika, że jednym z warunków opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest to aby u podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania mniej niż 50% przychodów z działalności, osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i  usług, pochodziło z  transakcji z podmiotami powiązanymi w  rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt  4 – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Tymczasem z wniosku wynika, że Wnioskodawca nabywa od podmiotu powiązanego towary, które następnie sprzedaje kontrahentom/klientom uzyskując z tego tytułu przychód.

Wskazane transakcje z podmiotem powiązanym wiążą się zatem z  generowaniem po stronie Wnioskodawcy kosztów a nie przychodów.

W  opisanym we wniosku zdarzeniu nie mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której więcej niż 50% przychodów Wnioskodawcy pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi. Tym samym bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji kwestia czy w związku z opisanymi  transakcjami generowana jest wartość dodana.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w opisanych we wniosku okolicznościach Spółka spełnia warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w  art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy CIT. Stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie objętym sformułowanym we wniosku pytaniem, tj. w zakresie ustalenia czy w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca spełni warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy CIT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).